Ropa Brent zpátky na 110 dolarech za barel, zlato se propadá

25.11.2013 12:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Komodity závislé na růstu ekonomiky, jako je třeba energetika a  průmyslové kovy, těžily z lepších hospodářských dat pocházejících ze Spojených států. Oznámená čísla navíc pomohla také ke slušným výsledkům světových akciových trhů. Nejviditelnější to bylo v USA, kde průmyslový index Dow Jones dosáhl na nová maxima. Zároveň se však opět začalo mluvit o “přehřátých? akciových trzích, které posilují díky hromadě peněz pumpovaných do ekonomik skrze několik centrálních bank.

Lepší čísla popisující americkou ekonomiku pak ještě více posílila spekulace o tom, kdy konečně tamní centrální banka Fed začne s omezováním svého stimulačního programu. A když se k tomu přidaly rostoucí akcie a výnosy dluhopisů, ocitly se vzácné kovy pod dalším prodejním tlakem. Zlato mělo dokonce namířeno k nejprudšímu týdennímu poklesu za více než dva měsíce.

graf8


Dobrý výkon energetiky

Energetickému sektoru se dařilo nejlépe ze všech sledovaných sektorů. Poptávka po benzinu a ropě totiž ve Spojených státech začala stoupat. Díky tomu se mohla ze svých téměř pětiměsíčních minim vymanit i ropa WTI. Té navíc pomohl také růst ropy Brent k hodnotě 110 dolarů za barel, což je vlastně průměrná cena Brentu za poslední tři roky. A severomořské ropě nahrávají i pokračující výpadky dodávek z Libye, spolu s obavami kolem vývoje situace v Nigérii a Iráku.

Měkké komodity posilovaly

Podpora mířila i k tzv. měkkým komoditám. Zejména pak ke kávě typu robusta, jejíž cena posílila o více než šest procent. Důvodem bylo nepříznivé počasí ve Vietnamu, které narušuje právě probíhající sklizeň. Vietnam je přitom největším producentem tohoto typu kávových bobů, z nichž se pak vyrábí především instantní káva. Cena robusty navíc těží ze zájmu hedgeových fondů. Ty začaly pokrývat krátké pozice (tzv. short covering), které pak 12. listopadu vystoupaly téměř na dvouletá maxima. Naopak cena cukru se už pět týdnů v řadě propadá. Americké ministerstvo zemědělství totiž v sezoně 2013/2014 registruje rekordní zásoby této komodity. Ve zcela opačné situaci se ocitlo kakao – předpovídaný nedostatek v současné sezoně kakau zajistil titul nejlépe prosperující komodita, měřeno od začátku roku. A v uplynulém týdnu cena kakaa dokonce vyšplhala na nejvyšší hodnoty za poslední dva roky.

graf9


Pád mědi se zastavil

Lepší ekonomická data pocházející ze Spojených států, ale i Evropy a jiných částí světa, zastavila nedávný pád ceny mědi. Tato komodita si tak v předešlém týdnu mohla poprvé za poslední měsíc připsat zisky. Zásoby mědi, které jsou vedené a monitorované na dvou hlavních burzách v Londýně a Šanghaji, už od začátku září více či méně nepřetržitě klesají. Zásoby mědi ve skladech burzy London Metal Exchange se podle agentury Bloomberg propadly o 35 procent od chvíle, co v červnu dosáhly maxima. Celkem 64 procent drženého kovu přitom čeká na své doručení, což svědčí o neutichající poptávce. Hedgeové fondy ke 12. listopadu držely více krátkých pozic vysoce kvalitní mědi než dlouhých (tzv. net-short stav). Prolomení technické hranice 3,2 dolaru za libru by totiž mohlo spustit pokrývání krátkých pozic.

graf10


Vzácné kovy ve ztrátě

Zlato i stříbro tento rok zasáhlo měnící se makroekonomické klima nejvíce ze všech komodit. A ani v minulém týdnu se nevyhnuly prodejním tlakům. Zlato nakonec spadlo na nejnižší hodnotu od začátku července a nyní je jen pět procent od minima 1 180 dolarů za unci, kterého tento kov dosáhl 30. června. Navíc momentum a současný trend spíše nasvědčuje o dalším poklesu cen. Hedgeové fondy a investoři do burzovně obchovaných produktů během listopadu své pozice hlavně prodávali. Objem čistých dlouhých pozic v případě zlatých futures kontraktů na newyorské burze COMEX se během prvních listopadových týdnů dokonce propadl na polovinu.

Technicky vzato našlo zlato podporu pod hranicí 1 240 dolarů za unci. To by mohlo spustit částečné pokrývání krátkých pozic po téměř desetiprocentním výprodeji, který během uplynulých pěti týdnů převládal. I nadále bych se vyhýbal vstupu do dlouhých pozic, alespoň než se zlato znova zvládne přehoupnout přes 1 272 dolarů za unci. Spíše bych se ale přikláněl k 1 300 dolarům, což stejně považuji v krátkodobém horizontu jako nepříliš reálný cíl. Případné korekce by navíc nemusely zlato pustit na hodnoty vyšší než 1 265 dolarů za unci.

Spotová cena zlata:

graf11


Ropa na cestě vzhůru

Kontrakty futures na ropu WTI s dodáním v lednu se po čtyřech souvislých týdnech ztrát dostaly do plusových hodnot. Poptávka z rafinerií po ropě se začala zvedat, navíc by ji mohly podpořit i vyšší ceny ropných produktů. Zároveň však ropa Brent dokázala vyšplhat nad 110 dolarů za barel, a byla tak na cestě za říjnovým maximem ve výši 112 dolarů za barel. Rally na Brentu také způsobila, že rozdíl mezi její cenou a cenou ropy WTI narostl až na 15,5 dolarů za barel, tedy na nejvyšší hodnotu za posledních osm měsíců.

Zatímco se americký trh potýká s rostoucími zásobami ropy, která není určená pro export, kontrakty na ropu Brent s okamžitým dodáním zdražují. A to díky výpadkům dodávek a geopolitickému napětí různě ve světě. V důsledku toho se navyšuje rozdíl mezi spotovým a pozdějším dodáním ropy. Například rozdíl mezi spotovou cenou ropy Brent s dubnovým dodáním se během pouhých dvou týdnů změnil z fixního na stav tzv. backwardace (kdy se cena futures snižuje s rostoucí splatností kontraktu) – konkrétně o 1,53 dolaru za barel. A přebytky ropy WTI nyní způsobily, že se za to samé období ropa obchodovala na contango (situace, kdy jsou následující kontrakty stále dražší) – o 0,33 dolaru za barel níže.

graf12

Ropa WTI se technicky vzato zasekla v rozmezí 93 a 96 dolarů za barel, ovšem impuls pocházející z posilujícího Brentu a lepšího výhledu poptávky by jí mohl pomoci k vyšším hodnotám. Pokud by se to WTI povedlo, mohla by se cena ropy vyšplhat na první klíčovou Fibonacciho úroveň 98,8 dolaru za barel. To by představovalo 38,2procentní retracement z výprodeje trvajícího od srpna do listopadu.

Ropa WTI s lednovým dodáním:

graf13


Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Ropa (Brent) dosedla na důležitý support
  Na ropě se nám začíná tvořit docela zajímavá obchodní příležitost. Včera odpoledne se cena ropy začala znovu propadat a dosedla až na hranici 61 dolarů za barel. Důvody ke korekci lze hledat jen obtížně, ale možná sehrály roli informace ohledně produkčních škrtů v Libyi. Tu OPEC na svém zasedání přesvědčil o tom, aby se připojila k dohodě o omezení produkce, která by na rok 2018 měla být maximálně 1 mil. barelů denně. Včera však začalo vyplouvat na povrch, že je vůči obchodníkům na ropě dohoda o snížení produkce jen prázdným gestem, protože Libye stejně nebude schopna v příštím roce těžit více než právě 1 mil. barelů denně. Ať už jsou tyto zprávy důvodem korekce nebo nikoliv, faktem je že se pozitivní fundament na ropě příliš nemění, což potvrdily i včerejší zásoby ropy v USA, které příjemně překvapily další silnou korekcí a pádem o více než 5 mln. barelů.
 • Ropa Brent i WTI s koncem roku rostou, omezení produkce je na programu už od ledna
  Po předvánočním zaváhání nabrala ropa opět severní směr. Únorové kontrakty Brentu se obchodují v blízkosti 56 dolarů za barel a americká ropa WTI se stejným termínem expirace je k mání za 53 dolarů. Ceny se opět pomalu blíží nejvyšším hodnotám od poloviny roku 2015, kam vystoupaly po dohodě o omezení produkce kartelu OPEC z konce listopadu.
 • ROPA BRENT JE NA DEVÍTIMĚSÍČNÍM MAXIMU
  Dolar klesl v pondělí na osmiměsíční minimum oproti ostatním měnám, neboť investoři zpozorněli po dramatickém poklesu amerických ekonomických dat...
 • Ropa Brent je o 6 dolárov drahšia ako WTI. Vytvára sa príležitosť pre arbitráž.
  V posledných týždňoch sa deje na ropnom trhu veľmi zaujímavá vec – spread (prirážka) medzi severomorskou ropou Brent a americkou WTI sa prudko rozťahuje. Aktuálne ja na úrovni 6 dolárov za barel a je vysoko nad predošlou najvyššou úrovňou od uvoľnenia limitu na americké exporty ropy WTI v decembri 2015, ktorý pomohol stlačiť spread na minimálne úrovne
 • Ropa Brent klesla poprvé od července 2012 pod hranici 100 USD/barel
  Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Pokles cen byl zaznamenán tento týden i jinde než jen u zlata a stříbra...
 • Ropa Brent koketuje s hranicou 80 USD za barel. Čaká sa na OPEC
  Hoci aktuálne ropou hýbu takmer výhradne špekulácie o tom, či OPEC vykryje výpadok ponuky z Iránu, ktorý sa o niekoľko mesiacov dostane pod sankcie, nezaškodí sa pozrieť aj na ostatné fundamenty na ropnom trhu.
 • Ropa BRENT poskočila na 119 USD za barel
  Většina asijských trhů byla zavřená v důsledku příchodu Nového Slunečního roku v Číně, Japonsku , Hong Kongu, S...
 • Ropa Brent sa blíži k spodnej hrane trojuholníkovej formácie (TA, D1)
  Ropa je od piatku pod tlakom. Hlavným dôvodom sú správy o tom, že očakávaná novembrová dohoda OPECu (a aj niektorých nečlenských krajín) o znížení ťažby, nie je až taká istá, ako sa mohlo zdať. Iránu a Iraku (niekde sa hovorí aj o Venezuele) sa totiž nepozdávajú odhady ťažby, od ktorých by sa mali odvíjať budúce kvóty. A tak nateraz odmietajú zníženie ťažby, ktoré by vychádzalo z týchto odhadov.
 • Ropa Brent se blíží k nebezpečným úrovním
  Cena ropy v poslednich měsících silně rostla...
 • Ropa Brent se obchodovala níže, stejně jako nejisté zlato
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Většina světových investorů si v průběhu uplynulého týdne snažila urvat...
 • Ropa (brent) zpět pod 55 USD. Dolar po delší době znovu silnější
  Středeční seance již přinesla několik zajímavých fundamentů, ale evropské trhy zatím zůstávají v poměrně klidném bočním trendu. Obchodování probíhá na podprůměrných objemech, které jsou na zvýšených úrovních pouze v Británii, kde trhy dál vstřebávají včerejší projev britské premiérky Theresy May. Britské akcie po včerejší korekci mírně rostou a mírné zisky si připisuje i většina ostatních evropských indexů. Pohyby jsou však relativně pozvolné a lze je proto považovat za spíše technickou záležitost.
 • Ropa: býci stále s medvědy remizují, cena 97,0
  Zářijový futures kontrakt ropy WTI slábne 0,7 % d/d na 97,2. Trh po poklesech ceny rozbil tábor od konce července v ...
 • Ropa: býčí trh trvá
  Ropa WTI posiluje 0,2 % d/d na 106,3. Cena se drží na dostřel 3/4letého maxima kvůli souběhu několika důvodů. Moment...
 • Ropa: cena proudí v oblasti 100-101
  Ropa WTI roste 0,5% d/d na 101,2. Jarní sezóna a utlumení aktivity rafinérií, stejně jako pokrok v jednání s Íránem o jeho...
 • Ropa: Cena slábne s očekáváním rekordních zásob
  Aktuální vývoj:  Březnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 2,2 % vůči závěru pondělního obchodování na 30,7. Ropa ...
 • Ropa cílí po krátké pauze na týdenní pokles ceny
  Navzdory dubnovému nárůstu produkce ropy organizace OPEC na více než 33 miliónů barelů denně, katastrofickým požárům v Kanadě majícím za následek pozastavení produkce na mnoha místech a osmému mezitýdennímu poklesu produkce ve Spojených státech má ropa v tomto týdnu jasný směr a tím je celkový pokles ceny.
 • Ropa čeká na OPEC
  Lednový futures kontrakt ropy WTI posiluje 0,6 % d/d na 76,1 s růstem napětí s blížícím se rokováním OPECu (27. listopad), možná...
 • Ropa čeká na OPEC, ECB potřebuje čas na rozhodnutí o zahájení nákupu státních dluhopisů, analýza GBP/NZD, USD/JPY, amerického dolaru
  Spojené státy americké včera pozitivně překvapily, když druhé měření HDP odhalilo rychlejší ekonomický růst USA v měsících červenec...
 • Ropa: čekání na křižovatce 59,8
  Červencový futures kontrakt ropy WTI klesá 1,1 % d/d na 59,7. Cenu zahnala na ústup mimo jiné informace o rekordním březnovém exportu...
 • Ropa čelí nejistotám
  Washington a Saúdská Arábie, světový líder v produkci ropy, sdílejí stejný názor na produkci ropy. Obě v...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
XTB vyhled 2019
 
LYNX Cesta Tradera

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Led
12

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Led
26

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Brno)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


úno
9

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

úno
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
XTB vyhled 2019
reklama
XTB vyhled 2019
reklama
RoboMarkets
reklama
RoboMarkets