Úterý 23. červenec 2019 03:02
reklama
XTB analyticky-report
reklama
XTB analyticky-report
reklama
RoboMarkets

Rakouské banky ostře odmítly růst bankovní daně: Kasino nikomu financovat nebudeme

27.05.2013 10:53  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

S ostrou reakcí rakouských bank se setkala víkendová slova rakouského kancléře Wernera Faymanna, který by chtěl profinancovat pád banky Hypo Alpe Adria zvýšením rakouské bankovní daně. „Když všechno prohrajete v kasinu, taky vám to sousedé nezaplatí,“ prohlásil šéf rakouské UniCredit Bank Austria Willibald Cernko a navázal na dřívější slova šéfa skupiny Erste Andrease Treichla, že Erste dosud o pomoc v tomto směru požádána nebyla a opravdu doufá, že se tak nestane.

Rakouský kancléř Werner Faymann prohlásil, že národní daň, uvalená na banky, by měla být dále navýšena, aby ostatní banky pomohly profinancovat padlou a znárodněnou Hypo Alpe Adria. „Zavalení rakouských bank ještě vyšší než nyní již tak vysokou bankovní daní kvůli Hypo poškodí rakouskou ekonomiku, pokřiví přirozené konkurenční vztahy mezi bankami a dopadne na subjekty, které s potížemi Hypo nemají nic společného,“ reagoval šéf UniCredit Bank Austria Cernko. „Jestli kdokoli strčí nos do kasina a prohraje tam veškerý svůj majetek, nemůže pak očekávat, že to za něj sousedé zatáhnou,“ reagoval pro rakouskou ORF Cernko, který současně stojí v čele rakouské bankovní asociace.

Rakouské banky stupňují tlak proti dalšímu zvýšení bankovní daně, která už loni byla zvednuta kvůli profinancování restrukturalizace Volskbanken AG a je plánována do roku 2017. Podle Cernka takovýmto způsobem zvyšování daně, která – uvalena dle aktiv rakouských bank – ročně zemi vynese 650 milionů eur, nemůže pokračovat. Kromě UniCredit Bank Austria a skupiny Erste se krok týká Raiffeisen Bank International či BAWAG PSK. „Pokud tento vývoj extrapolujeme do budoucna, bavíme se o 6,5 miliardách eur, které postačují k zajištění tvorby nových úvěrů v objemu 100 miliard eur. To není žádná maličkost, ale velmi relevantní suma,“ uvedl dále Cernko. V sousedním Německu s desetkrát větším bankovním sektorem, roční výnos bankovní daně dosahuje 700 milionů eur.

Rakousko je ohledně problémů ve svém bankovním sektoru v několikanásobné křeči. Kancléř Faymann uvedl, že pokud se rakouské banky nebudou podílet na pomoci s Hypo Alpe Adria, na rakouské daňové poplatníky dopadne profinancování závazků v objemu 7 miliard eur. Proti Faymannovi a jeho nápadu ale stojí nejen banky, ale i vlastní koaliční partneři. To je nicméně spíše odrazem blížících se zářijových voleb.

Rakousko usiluje o prodej schopných součástí Hypo Alpe Adria, které podrazila nohy krize po prudké expanzi v jihovýchodní Evropě. Další části banky mají být uzavřeny, což ale vyžaduje také finanční vyrovnání. Evropská komise, která na Rakousko tlačila také v otázce bankovního tajemství, požaduje, aby banka schopné divize prodala do konce tohoto roku, jinak hrozí požadavkem na vrácení státní pomoci v rozsahu dvou miliard eur. Rakousku se takový tlak vůbec nelíbí a argumentuje nucenými prodeji aktiv pod tlakem za špatné ceny, které dále dopadnou do státního hospodaření.

Šéf rakouské bankovní skupiny Erste Andreas Treichl na květnové valné hromadě banky na adresu padlé rakouské banky Hypo Alpe Adria a rakouských politiků řekl, že doufá, že Rakousko vynechá Erste z dalších nároků na participaci na „špatné bance“ pro řešení tohoto horkého bramboru a že banka zatím požádána nebyla. „A doufám, že se tak nestane. Erste již nyní Rakousku platí nejvyšší bankovní daň a touto cestou jednak spolufinancuje záchranu svých rivalů a jednak přispívá již dosti k finanční stabilitě (rakouského bankovního sektoru) a nehodlá přispívat více,“ řekl rázně Treichl. Stejně tak již v květnu šéf rakouské části UniCredit (Bank Austria) Willibald Cernko uvedl jako finální stanovisko banky, že "definitivně vylučuje účast banky v této věci". Rétoricky zdrženlivější dosud jsou Raiffeisen Bank International či BAWAG PSK. Po pomoci rakouských bank s řešením Hypo-Alpe-Adria naopak volá například bývalý guvernér centrální banky Klaus Liebscher s odkazem na model NAMA v Irsku.

Ředitel rizik skupiny Erste Gernot Mittendorfer nicméně na valné hromadě Erste potvrdil, že Erste se zajímá o srbskou divizi padlé rakouské banky Hypo-Alpe-Adria. Zapojení Erste do jejího prodeje dle něj ale závisí na vyjednávání s Evropskou unií.

Šéf Erste Treichl dále na květnové valné hromadě banky uvedl, že skupina Erste je připravena kdykoli splatit státní finanční pomoc a krok neohrozí budoucí výplatu dividendy. Splacení částky 1,24 miliardy eur by chtěl vyřešit v letošním roce bez dopadu na akcionáře banky. Dnes se rozvířily spekulace kolem splacení státní pomoci skupinou Raiffeisen (RZB).

List Wiener Zeitung dnes přinesl zprávu, že Raiffeisen Bank International, kterou ze 78 % ovládá RZB, chce splatit státní pomoc 1,75 miliardy eur do roku 2015, kvůli následnému růstu úroků z této půjčky. Banka by podle listu mohla získat peníze na splacení pomoci z nabídky akcií nebo z prodeje některých podílů, třeba podílu v rakouské pojišťovně Uniqa, ve které má 45 %. List ale připomněl, že Raiffeisen až doposud tvrdila, že nespěchá se splacením státní pomoci, kterou spolu s dalšími bankami obdržela na přelomu let 2008 a 2009, kdy vypukla finanční krize. To následně potvrdilo dementi z úst mluvčí banky pro vztahy s investory Susanne Langer. Ta popřela spekulace rakouského listu s tím, představenstvo dosud žádné rozhodnutí v tomto směru nepřijalo.

Raiffeisen Bank International od konce minulého týdne řeší problém kolem svého generálního ředitele Herberta Stepice. Ten v pátek nabídl svoji rezignaci poté, co jej začaly vyšetřovat rakouské úřady pro finanční dohled kvůli nákupu realit prostřednictvím firem v daňových rájích.

(Zdroj: Reuters, ORF, Bloomberg, Erste, RZB, RBI)

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Rusnok chladí očekávání brzkého zvýšení úrokových sazeb
  Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,08 a oproti začátku minulého týdne nepatrně oslabila z úrovně EUR/CZK 26,06. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,77 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila přibližně o dvacet haléřů. Minulý pátek dosáhla hodnoty USD/CZK 21,61 a byla tak nejsilnější od října 2014.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Zahraniční vývoj v březnu rozhodne
  Po dnes zveřejněné statistice únorové inflace máme kompletní obrázek tuzemské ekonomiky dostupný pro březnové jednání ČNB. Spotřebitelská inflace v novém roce prudce zrychlila na 2,7 % a její jádrová složka se pohybuje kolem tří procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2007, kdy centrální banka začala s její kalkulací. Růst HDP v posledním čtvrtletí minulého roku překvapivě zrychlil a vytáhl růst ekonomiky za celý minulý rok na 3 %. Obě tato čísla překonala o několik desetin prognózu ČNB a jsou tak důvodem pro zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu růst mezd v závěru roku zpomalil a naopak zklamal očekávání centrální banky. Nicméně všechny tyto faktory popisují minulost, kterou měnová politika už nezmění. Vypovídají však i o možném vývoji do budoucna a současná bankovní rada jim přikládá vysokou váhu. Podle posledních prohlášení několika členů rady v ekonomice existuje prostor pro jedno až dvě zvýšení úrokových sazeb. Březnové zvýšení sazeb připouští i podle našeho názoru nejvíce holubičí člen O. Dědek.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (13.2.2017)
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,39, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,15. Forwardové kurzy indikují EUR/CZK za 12 měsíců cca na 26,70.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (20.2.2017)
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,46, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,39. Forwardové kurzy indikují EUR/CZK za 12 měsíců cca na 26,70.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (27.11.2017)
  Česká koruna minulou středu definitivně prolomila hranici 25,50 a dnes večer se obchoduje těsně pod úrovní EUR/CZK 25,42. Oproti začátku minulého týdne tak jasně posílila skoro o desetník, i když se během pátku i dneška potýkala se zvýšenou volatilitou. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,30 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila o bezmála čtyři desetníky.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (27.2.2017)
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,53, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,46. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců v minulém týdnu mírně klesly pod úroveň -300 bodů.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (30.1.2017)
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. 12-ti měsíční EUR/CZK forward nyní ukazuje posílení koruny na ročním horizontu na cca 26,65. Před týdnem indikovaly FWD úrovně za 12 měsíců cca EUR/CZK 26,70. Zasedání ČNB tento týden bude trhem velmi bedlivě sledováno. Konec kurzového závazku je na tomto zasedání nepravděpodobný. ČNB stále tvrdí, že neukončí intervence před druhým čtvrtletím 2017. Velmi zajímavé ovšem bude i zveřejnění nové prognózy ČNB. Ta by teoreticky s ohledem na rychlejší aktuální inflaci mohla ukazovat na potřebu rychlejšího utažení měnové politiky ČNB. To by ovšem z hlediska komunikace ČNB a potřeby intervencí bylo nekomfortní. Vyznění prognózy tedy zůstává velkou otázkou. V každém případě klíčovou veličinou nyní bude vývoj inflace za leden, který bude zveřejněn 10. února. Zde čekáme výsledek, který bude blízký 2-procentnímu cíli ČNB, což samo o sobě neznamená nutnost brzkého konce kurzového závazku, ovšem inflace za leden dokáže snadno překvapit oběma směry.
 • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (6.2.2017)
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,15, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,27. Česká národní banka na prvním letošním měnověpolitickém zasedání žádné změny neudělala. Nezměnil se ani tzv. tvrdý závazek, kterým ČNB garantuje EUR/CZK 27 a výš alespoň do konce března. Jelikož inflace na konci roku 2016 překvapila ČNB rychlejším růstem, zvýšila ČNB svůj inflační výhled.
 • Rajoyova rezistencia
  Akciové trhy včera zaznamenali pokojnú seansu. Ďalšie rozšírenie nákupov dlhopisov zo stran...
 • Rajoy: Pomoc vyhledáme pouze při úrocích příliš vysoko po neúnosně dlouho. Jsme na tom lépe, než myslíte?
  Záchranný program pro Španělsko vyhledáme pouze v tom případě, že náklady na financování španělského dluh...
 • Rakouské banky potřebují doplnit kapitál o 8 miliard eur do pěti let, horšící se kvalita úvěrů dle CB „výzvou“
  Rakouské banky musejí pokračovat v navyšování kapitálu, kvalita úvěrů vykazuje zhoršování a v zátěžovém s...
 • Rakousko jako poslední zastávka před CEE regionem?
  Kdysi se ve střední a východní Evropě (CEE) považovalo vlastnictví domácích bank...
 • Rakousko straší nálepka vratkých bank. Erste a další nechtějí řešit pád Hypo Alpe Adria
  V Rakousku stoupá napětí kolem způsobu řešení padlé banky Hypo Alpe Adria. Jde o účast Erste a dalších bank na krytí c...
 • Rakousku zbývá pár dní na rozetnutí Hypo Alpe Adria. Erste a další brojí proti špatné bance
  V Rakousku stoupá napětí kolem způsobu řešení padlé banky Hypo Alpe Adria. Jde o účast Erste a dalších bank na krytí c...
 • Rakouský regulátor: Od bank s expozicí v CEE žádáme plné vyhovění Basel III již v roce 2013, další až 3 % od roku 2016. Erste -5 %
  Rakouský regulátor FMA společně s rakouskou centrální bankou do konce roku 2011 ...
 • Rakúsky minister financií
  Neposkytneme finančnú pomoc Írsku pokiaľ nebude spolu podieľať sa MMF......
 • Rakúsky parlament
  Rakúska parlamentná komisia aktuálne n...
 • Rally Dakar
  Letos jsme opět hrdým sponzorem týmu Barth Racing, který do nové sezóny nastoupil s vysokým nasazením, absolvoval všechny prohlídky bez nejmenších problémů a včera odstartoval do nových závodů s vysokými ambicemi. Jezdců čeká 12 etap, v nejtěžších možných podmínkách. Věříme, že tím Barth Racing nás potěší úspěšnými výsledky
 • Rally EUR vůči USD ještě nekončí
  Poměr otevřených "long" k "short" pozicím činil dnes nejsledovanějším měnovém páru EUR/USD -1,29, co...
 • Rally měn v regionu došla síla, zlotý oslabuje vidina snížení sazeb
  Střed pracovního týdne přinesl na akciové trhy v regionu střední a východní Evropě povětšinou mírné zisky...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets