Čtvrtek 25. duben 2024 22:03
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei SwiftTrader

Zúfalé centrálne banky

04.04.2013 12:54  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerajšie obchodovanie prinieslo pomerne rezký pokles amerických akcií, ktorý bol podľa dobrého zvyku z veľkej časti skúpený, veď nič veľké sa nedeje. Dáta pracovného trhu boli pod očakávania (avšak posledné revidované výrazne nahor), sektor služieb ostáva v expanzii ale slabšej ako sa čakalo. Stále to však nie je katastrofa. Preto sú americké akcie vyššie ako včera večer a to napriek tomu, že euro sa výrazne prepadlo.

Ekonomika eurozóny je naďalej v horšom stave ako sa čakalo, sektor služieb si v marci mierne pohoršil. Eurozóna ostáva v recesii, o EÚ to zatiaľ nemožno hneď povedať, pretože UK sa možno udrží v stagnácii (Markit odhaduje 1Q2013 na minimálny rast, nie pokles). I tak je to však veľká bieda a keď si eurozónu a jej výsledky spojíme s kapitálovými kontrolami na Cypre, vyjde nám dôvod, prečo napriek výrazne padajúcim výnosom periférie (Taliansko aj Španielsko) vidíme veľký pokles eura, ktoré má na dohľad tohtoročné minimá.

Zaujímavejší je preto väčší obrázok, tento týždeň zasadajú tri zo štyroch najpodstatnejších centrálnych bánk sveta. BoJ už ukázala rozhodné kroky smerom k väčšiemu spojeniu vlády a centrálnej banky s cieľom zvýšiť infláciu a rast. Avšak aj ECB a BoE už musia prejsť od slov k činom, pretože je veľmi pravdepodobné, že časy premýšľania, plánovania, varovaní, slovných intervencií a naznačovania už končia. Svedčí o tom aj klesajúca dôvera fondov v "čarovnú schopnosť" ECB  udržať euro pokope. Očakávania od ECB a BoE v porovnaní s BoJ sú samozrejme nižšie. ECB počas minulého zasadnutia diskutovala o znížení sadzby, BoE zase opäť videla hlasovanie guvernéra za zvyšovanie QE (viac členov však bolo za ponechanie objemu). Pozornosť sa bude sústrediť na tlačovku ECB, kde už naposledy bolo naznačené, že rastie tlak na ECB aby opäť uľavila ekonomike (keďže politici sú neschopní). Ak by sa potvrdilo, že ECB pracuje na programe, ktorý zväčší objem úverov a zníži náklady financovania malých a stredných podnikov, mohli by sme vidieť zatváranie krátkych pozícií na eure a rast k úrovni 1.2890. Nie je možné ani vylúčiť zníženie sadzieb, keďže sa o tom diskutuje. Stav ekonomiky sa zhoršuje, nezamestnanosť rastie a inflácia klesá. Hovoriť sa bude aj o Cypre a kapitálových kontrolách, lekcie pre riešenie podobných stavov v budúcnosti a zodpovednosť držiteľov dlhopisov a vkladateľov. Eurokrati sa dušujú, že Cyprus bol jedinečný prípad, avšak Moody's upozornila, že bankrot Cypru stále hrozí a dopad na ďalšie krajiny eurozóny by bol pre rating určite negatívny. Pokračujúci rozpor v hlasovaní BoE naznačuje možné zvýšenie QE v blízkom horizonte, avšak ťažko už na dnešnom zasadnutí. Prieskum úverových podmienok naznačil ďalšie zlepšovanie dostupnosti úverov pre domácnosti, ale nie pre malé a stredné podniky. Celkovo sa podmienky zlepšujú, ale nie je dopyt po úveroch. Je veľmi pravdepodobné, že BoE si počká na májový inflačný report a rozhodne sa, či ďalšia expanzia QE je na mieste.

Ak si do toho pripojíme slovník všetkých veľkých centrálnych bánk (vrátane Fedu), vidíme obrovské zúfalstvo. ECB chce urobiť všetko pre zachovanie eura, Fed chce ponechať QE čo najdlhšie a nakupovať dlhopisy bez ohľadu na zlepšujúcu sa ekonomiku, BoJ je už na úplne inej úrovni a po spojení dvoch programov nákup aktív (Rinban aj dlhodobé CP) a odstránení limitov na splatnosť dlhopisov už ostáva len nelimitované QE na spôsob a Fedu a nakoniec len rozdávanie balíkov peňazí na ulici. Infláciu chce Japonsko naštartovať stoj čo stoj. To chcú všetky CB. Je to veľká výhoda, hlavne pre vlády. Nejde len o rast aktív a efekt bohatstva (aktíva nesmú klesať na hodnote ak dlhy ostávajú vysoké, hrozí bankrot). Ide o to, že nové peniaze dostanú k dispozícii vybrané subjekty, ktoré nakúpia za „staré nižšie ceny“ čím získajú a ostatné subjekty túto cenu zaplatia rastom svojich nákladov. Ide teda o skrytú formu zdaňovania (čo nie je nič nové, len to pripomeňme) pričom k týmto výnosom sa pripájajú aj vyššie daňové výnosy (ak ceny rastú, príjmy z DPH rastú tiež). Preto môže byť vláde ukradnuté, či ekonomika rastie len nominálne (cez vyššie ceny) alebo reálne (vyrobí sa viac). Daňové príjmy rastú a možno ich prerozdeľovať. Terajší peňažný systém je teda veľmi výhodný (pre niektorých). Tak výhodný, že spolu s možnosťou takmer neobmedzeného zadlžovania vytvoril ekonomické perpetuum mobile, ktoré malo také výsledky, že ho stálo za to udržiavať pri živote za každú cenu. Toľko milionárov a miliardárov nevytvoril asi nijaký podnikateľský plán. Nuž a perpetuum mobile sa teraz kazí a to je zlé. A nedarí sa ho opraviť, pričom snahy o jeho opravu môžu spôsobiť jeho úplne rozbitie. Preto to zúfalstvo. Taká BoJ sa už ani netvári, že je nezávislá (robí to, čo hovorí premiér). ECB zatiaľ hovorí že je. Uvidíme, či bude aj keď nastanú väčšie problémy (výpredaj periférnych dlhopisov, ktorý hrozí zo strany veľkých fondov).

Kapitál si zatiaľ hľadá zhodnotenie a zjavne úplne mimo eurozóny. Vidíme pokles eura aj zlata a rast akcií. Amerických. Európske akcie rastú pomalšie. Na grafe nižšie vidíme vývoj na zlate (modrým), eure (oranžovým) a S&P500 (čiernym). Zlato bojuje o udržanie minuloročného dna, včera klesalo spolu s eurom, ale jeho rast nedokázalo využiť. Americké akcie naopak po včerajšom prepade po dátach dnes rástli aj napriek prepadu eura na nové minimá.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ztráty dolaru se trochu zmenšují, konec týdne bez nových dat, rizikem jsou bezpečnostní témata
    Důsledky jednání americké centrální banky se na finančních trzích projevovaly ještě včera a dolar nabral další ztráty....
  • Ztráty dolaru způsobené Fedem výrazně narostly, kurz se drží nad 1,31 i přes lehkou odpolední korekci
    Směr dnešnímu obchodování udaly včerejší zprávy z Fedu. Především díky spuštění neomezených nákupů aktiv ...
  • Ztráty koruny dál narostly, eurodolar pokračuje směrem dolů
    Hlavním makročíslem dnešního dne byl dopolední německý index ekonomické nálady ZEW. Zlepšil se více, než ...
  • Ztráty koruny dál narostly, eurodolar pokračuje směrem dolů
    Hlavním makročíslem dnešního dne byl dopolední německý index ekonomické nálady ZEW. Zlepšil se více, než ...
  • Ztráty Nvidie před výsledky za 1. čtvrtletí 📊 Co od zprávy očekávat? 🔌🖥
    Nvidia (NVDA.US), dnes nejlépe hodnocený výrobce polovodičů na světě a jeden z hlavních beneficientů trendu umělé inteligence, oznámí výsledky za 1. čtvrtletí po skončení seance na Wall Street. Akcie dnes ztrácejí téměř 2,5 %, což může souviset s vybíráním zisků a obavami investorů z možného zklamání z reportu. Trh bude věnovat zvláštní pozornost tržbám ze segmentu datových center vzhledem k tomu, že společnost je předním dodavatelem vysoce výkonných čipů potřebných pro škálování výpočetního výkonu neuronových sítí, které jsou motorem rozvoje umělé inteligence.
  • Z trhu kryptoměn: Týden ve znamení Bitcoinu
    Na konci minulého týdne byla nasazena první aktualizace Bitcoinu po čtyřech letech. Jen o pár dní dřív SEC celkem předvídatelně odmítla schválit bitcoinový ETF založený na spotovém trhu. NFT tokeny dál nabývají na síle.
  • Zub koronaviru se nevyhnul ani zahraničnímu obchodu
    Zahraniční obchod za březen zaostal za našimi i tržními očekáváními. Náš odhad počítal s přebytkem na úrovni 20 miliard korun, výsledné číslo však bylo pouze 3,1 mld. CZK. Ve srovnání s loňským rokem je tak saldo o 12,6 mld. nižší. Příčiny není nutné složitě hledat, za zhoršením stojí koronavirus. Ten se podepsal především na saldu s motorovými vozidly, které se snížilo o 12,9 mld. CZK. A to automobilky stály v uvozovkách pouze druhou polovinu března. V dubnu tedy bude propad v tomto segmentu pravděpodobně ještě mnohem hlubší. Saldo obchodní bilance se ale zhoršilo i v dalších segmentech, jako například u elektrických zařízení (o 3,9 mld. CZK), strojů a zařízení (o 2,2 mld. CZK), či farmaceutických výrobků (o 3,1 mld. CZK). Naopak příznivě na celkovou bilanci působil nižší deficit zahraničního obchodu s ropou a zemním plynem (o 5,5 mld. CZK). Cena ropy se v březnu propadla z únorových 50-55 USD za barel až pod 30 dolarů za barel v březnu. Kromě ceny saldo navíc vylepšuje i nižší potřeba ropu dovážet z důvodu uzavření řady průmyslových podniků.
  • Zuckerberg během výpadku Facebooku zchudnul o dvojnásobek Babišova majetku. Výpadek Facebooku „přihrál“ miliony nových uživatelů platformám Signal a Telegram
    Včerejší obří výpadek Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, zřejmě největší v historii, výrazně pomohl konkurenci. Platforma Signal na svém twitterovém účtu uvedla, že se u ní v reakci na výpadek nově přihlásily miliony uživatelů. Telegram zase poskočil o 55 příček na samý vrchol žebříčku nejstahovanějších aplikací pro iPhony v USA.
  • Zuckerberg včera zbohatl o 650 miliard korun, letos už o bilion. Investoři mu tak tleskají hlavně za to, že byl schopen rychle propustit přes 20 tisíc lidí
    Spoluzakladatel a šéf Mety, matky Facebooku, letos bohatne jako nikdo jiný. Mark Zuckerberg od začátku roku rozhojnil své jmění o v přepočtu zhruba 980 miliard korun. To je suma, jež přesahuje polovinu letos plánovaných příjmů českého státního rozpočtu. Zuckerberg tak zažívá comeback mezi ty světově vůbec nejbohatší. Celkově totiž jeho jmění činí bezmála čtyři biliony korun, což jej momentálně řadí na čtvrtou příčku globálně nejbohatších lidí. Více už má jen Elon Musk, Jeff Bezos a Bernard Arnault.
  • Zúčtování: Meta Platforms vs Twitter
    Ještě před týdnem svět s úžasem sledoval, jak si dvě těžké váhy byznysu - Elon Musk a Mark Zuckerberg - vyměňují rány na internetu a slibují si, že si naplánují skutečný zápas jako v MMA. Případ zůstává otevřený a možná se jednoho dne dočkáme toho, že se dva miliardáři utkají v ringu. Nicméně další souboj mezi nimi už probíhá. Nejedná se však o souboj v bojových uměních, ale o boj v byznysu, ve kterém mají Musk i Zuckerberg bohaté zkušenosti.
  • Z USA zní samá pozitiva
    V zámoří bylo zákonodárci odhlasováno odložení dluhového stropu. Z korporátní sféry včera nepotěšila softwarová společnost Salesforce, která reportovala nejslabší rychlost růstu tržeb za posledních 13 let existence a její akcie na to konto odepsaly 4,7 %. Banka Goldman Sachs ztratila 2,3 %. Meta Platforms, mateřská společnost sociální sítě Facebook, dnes představila nový headset pro smíšenou realitu s názvem Quest 3. To pomohlo k růstu jejich akcií o 3 %. Nedařilo se v retailu. Řetězec Dollar General snížil svůj roční výhled tržeb. Jeho akcie na to reagovaly nekompromisním 19,5% propadem. V posledních dnech často zmiňovaná „mikrospolečnost“ s tickerem AI (C3.ai) dnes po výsledcích propadla o 13,3 %.
  • Zůstane ČNB pandemickým jestřábem?
    Česká měna za poslední týden posílila zhruba o desetník, když se jí dostalo podpory vlivem zlepšování globálního sentimentu i epidemické situace v regionu. Trhy byly evidentně spokojeny s výsledkem zasedání Fedu, které přineslo poměrně citelnou revizi prognózy letošního růstu tamního hrubého domácího produktu směrem vzhůru. Tato úprava se přitom nijak neprojevila na postoji samotného Fedu k budoucí měnové politice, jejíž poselství tak zůstává stejné – nízké sazby potrvají minimálně do roku 2023, objem nákupů aktivit se v dohledné době snižovat nebude, a až k tomu v budoucnosti bude muset dojít, bude tento krok transparentně v předstihu komunikován. Pro trh se tak jednalo o ideální kombinaci pokračující uvolněné měnové politiky v prostředí silnějšího ekonomického výkonu.
  • Zůstane dolar na vrcholu?
    Mnoho analytiků a účastníků trhu se zabývá otázkou: jak dlouho bude USD schopen zůstat na vrcholu? Současné posilování dolaru dříve či později skončí jeho poklesem. Odborníci však očekávají, že pokles dolaru bude mírný.
  • Zůstaneme se Zemanem stále vzdáleni eurozóně?
    Když Miloš Zeman v minulém funkčním období dostal dotaz na přijetí eura, řekl, že je pro přijetí, ale až poté, co z eurozóny odejde Řecko, nebo bude přímo vyloučeno. Tento přístup se dá tedy označit jako „ano, ale ne“. Změní postoj během svého nového prezidentského období? A jak může prezident ovlivnit šance na jeho přijetí?
  • Zvažujete přechod z MT4 na cTrader? Tato obchodní strategie od P. Klempára vám s tím pomůže!
    Přestože je MT4 stále nejoblíbenější obchodní platformou, modernější a mladší programy jako například cTrader ji začínají pomalu z této pozice vytlačovat. Pohodlnější ovládání, lepší funkce pro risk management i příjemnější grafické zpracování - to vše nutí stále více obchodníků k "přesedlání" z MT4 na cTrader. Pokud patříte k těm, kteří tento poměrně velký krok zvažují, máme pro vás strategii, která vám pomůže se s cTraderem rychleji sžít.
  • Zvednou německé podnikové objednávky mlhu?
    Evropské akciové trhy otevřou ve středu o něco málo výše poté, co Asie prožila smíšenou seanci a co čínská centrální banka zpřísnila měnovou politiku s cílem zchladit ekonomiku. Hlavní událostí, která dnes ovlivní chuť k riziku, budou německé podnikové objednávky.
  • Zverejnený prepis hovoru medzi Trumpom-Zelenským
    Hrubý prepis hovoru medzi Trumpom a jeho ukrajinským ekvivalentom Zelenskim bol zverejnený v posledných minútach, keď sa americký prezident snaží obhajovať pred obvineniami z obžaloby. Kľúčové body body:
  • Zverejňovanie hospodárskych výsledkov v USA: 5 členov Dow Jones dnes zverejňuje výsledky
    Začal sa jeden z najrušnejších týždňov v období Q4 2020 na Wall Street. Medzi najdôležitejšími udalosťami dnešného dňa môžu investori nájsť správy o hospodárskych výsledkoch od 5 členov Dow Jones, čo predstavuje takmer 16% váhy indexu. 4 spoločnosti - Verizon, 3M, American Express a Johnson & Johnson - budú zverejňovať hospodárske výsledky pred začiatkom obchodovania na Wall Street, zatiaľ čo Microsoft zverejní výsledky po ukončení obchodovania.
  • Zveřejněná data by měla být pro korunu příští týden neutrální
    Koruna se během uplynulého týdne pohybovala v úzkém pásmu 27,60-27,64 CZK/EUR. Výjimkou bylo úterní obchodování, kdy se koruna...
  • Zveřejněná data ospravedlňují slabost domácí koruny
    Koruně se během uplynulého týdne nedařilo. Vůči euru ztratila zhruba tři čtvrtě procenta a v druhé polovině týdne se...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
NAGA
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace