Pátek 29. březen 2024 00:03
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader

Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit

28.01.2013 14:04  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Finanční krize plní plátky médií už pátým rokem. Tato krize bývá označována i jako „dluhová“. Jenže matematika ukazuje, že v některých případech může mít i rozpočtový deficit pozitivní vliv na snížení dluhového břemene. Jak?

Zdá se, že finanční krize narušila naše vnímání a kvůli ní už skoro nevidíme světlo na konci tunelu. Týká se to třeba současné situace kolem amerického rozpočtu a dluhu. Tento komentář si klade za úkol podívat se na státní rozpočty a jejich vztah k růstu i dluhu z jiného uhlu pohledu.

Americká vláda dohání dno deficitu z roku 1992

Následující graf ukazuje vývoj amerického státního rozpočtu v procentuálním poměru k nominálnímu HDP. Ano, moc hezký obrázek to na první pohled není. Od roku 1969 se v kladném teritoriu ocitlo jenom několik rozpočtů.

americky deficit 1969 2013 Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit

Zajímavou věcí ale je, že graf vykazuje mírné zlepšení americké fiskální situace. Podle grafu zlepšila americká vláda svou fiskální situaci o 3,8 procentních bodů ode dna v prosinci 2009. A co je důležitější, nejnovější vývoj vykazuje značné zlepšení a fakt, že se americká vláda rychle přibližuje fiskální situaci z roku 1992, což bylo minimum, jež předcházelo konjunktuře let devadesátých. Tato změna přišla v době obtížné pro americkou i globální ekonomiku a je to docela solidní úspěch. Zdaleka ale ještě není vyhráno a projekce vývoje stále ukazují na příliš vysoké strukturální deficity.

Interakce státních rozpočtů s dluhy a růstem

Následující graf ukazuje hrubý a čistý dluh amerického státu jako procento HDP. Nikoho nepřekvapí, že dluh dosti výrazně vyrostl během finanční krize, kdy se americká vláda snažila vyplnit obří díru, kterou zanechal soukromý sektor při nezbytném snižování finanční páky.

usa dluh procenta hdp Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit

Zajímavou částí tohoto grafu je doba mezi lety 1969 a 1981, kdy se americký státní dluh snížil (jak čistý, tak hrubý) a stalo se tak v čase, kdy průměrný deficit amerického rozpočtu činil zhruba 1,7 procent HDP. V roce 1994, po dekádě dluhové expanze, začal poměr dluhu k HDP znovu klesat. V té době byl deficit méně než tři procenta. Jak může poměr dluhu k HDP klesat, když má rozpočet opakovaně tříprocentní deficit? Případ falšovaného účetnictví? Ne tak docela.

usa dluh rozpocet hdp Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit

V této tabulce jsem načrtl teoretický příklad, jenž obsahuje jednoduché předpoklady a ukazuje jejich dynamiku. Máme tu ekonomiku s deficitním rozpočtem, která produkuje 100 monetárních jednotek za rok s dluhem ve výši 80 monetárních jednotek. Podívejte se, jak za tři roky klesá poměr dluhu k HDP navzdory tomu, že má státní rozpočet roční deficit 2,5 – 3 procenta. Matematický důvodem je, že růst nominálního HDP je vyšší než nárůst dluhu.

Z tohoto příkladu a historických dat, která jste viděli v předchozích grafech, by mělo být jasné, že americký dluh může vstoupit do udržitelné fáze, i když vláda bude nadále sestavovat deficitní rozpočty. Na základě empirických důkazů z let 1969-1981 a 1994-2001 by se americký dluh měl stabilizovat, pokud se deficity sníží na 1,5-3 procenta nominálního HDP. Americký FED pak deficit monetizuje, tj. nakoupí státní obligace, a státu tak uleví, aniž by způsobil strukturálně vysokou míru inflace.

Nutno podotknout, že v médiích neustále slýcháme řeči o tom, jak americký dluh exploduje a dosahuje již 16,4 bilionů dolarů. Poukazuje se na tzv. americké „Dluhové hodiny“. Výše dluhu ale není zas tak zásadní, pokud ji nedáme do správného kontextu. Nominální státní dluh USA bude růst vždy. Nikdo nešpiní General Electric kvůli 60-procentnímu poměru dluhu k aktivům. Každý přitom čeká, že jeho nominální dluh bude růst, pokud poroste zisk a aktiva. Abyste mohli činit kvalifikované soudy o finančním zdraví USA, musíte vzít v potaz všechny tři faktory – rozpočet, velikost dluhu i růst nominálního HDP.

Selský rozum a vyrovnané rozpočty

Neobhajuji zde zdlouhavě deficitní rozpočty a vršení dluhů. Je to spíše shrnutím toho, jak funguje dynamika mezi rozpočty a dluhy a jaký jejich vztah k růstu. Jsem zastáncem vyrovnaných státních rozpočtů, což jsem prokázal v mnoha předchozích analýzách, postavených na pěkných tématech, o kterých Nassim Taleb popsal v posledních letech kila papíru. Vlády by měly mít konzervativní přístup k financím a sestavovat vyrovnané rozpočty (možná i s malými přebytky), aby se mohly účinně bránit černým labutím.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Může 10% rally zlata pokračovat na nové historické maxima?
    Zlato se v posledních týdnech profituje z oslabení amerického dolaru a žlutý kov tak vzrostl od dubnových minim o témě...
  • Muž, který tvrdí, že je tvůrce Bitcoinu, vyhrál spor a nechá si 50 miliard dolarů v kryptoměnách
    Craig Wright vyhrál případ proti Irovi Kleimanovi, i když soudce přímo neurčil, zda Wright Bitcoin vytvořil či ne.
  • Mužská rýma
                    Za normálních okolností je ...
  • Můžu věřit Robertu Kiyosakimu?
    Proč bude bitcoin s největší pravděpodobností nadále klesat, jsme již rozebrali v dřívějších analýzách. Následující scénář je podle nás nejpravděpodobnější. Je třeba připomenout, že byste nikdy neměli brát něčí předpovědi za nominální hodnotu. Trh je velmi složitý systém, který může být ovlivněn mnoha nepředvídatelnými faktory. Kdo mohl předvídat vypuknutí epidemie, snížení úrokových sazeb centrálními bankami na nulu a rozsáhlé iniciativy kvantitativního uvolňování, které umožnily bitcoinu dosáhnout přibližně 80 000 USD? Obecně řečeno, poslední "býčí" trend by nenastal, kdyby nedošlo k pandemii. Jakýkoli úsudek nebo předpověď je tedy pouze názorem jednotlivce.
  • Muž za krádež bitcoinu v hodnotě 16 milionů dostal 9 let
    Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Prosadil se jako přední kybernetická světová měna. Vytváří ji síť počítačů disponující specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby postupně uvolňoval nové virtuální mince velmi stabilním a postupně se také zpomalujícím tempem. Měna není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se velmi snadno přesouvat. Velmi často měnu využívají právě ti, jenž se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu, což se jim daří.
  • MXN – 31. 5. 2019
    Podle očekávání Trumpova administrativa přitvrdila svůj postoj k nevyřešeným otázkám – jak geopolitickým, tak ekonomickým.
  • Mýlia sa akcioví obchodníci?
    Pamätáte si na reakciu akcií na Trumpovo víťazstvo? Počas noci akcie poklesli o 5%, čo sa rýchlo zmenilo na prudký rast na nové historické maximá. Žeby si všetci obchodníci zrazu radikálne premysleli, aký vplyv bude mať Trump na ekonomiku? Kde ostala ich racionalita? Z pekla do raja v priebehu pár hodín?
  • Mynaric - klíčový hráč součástí nového satelitního programu EU?
    Společnost Mynaric (M0Y.DE) působí v oblasti průmyslové laserové komunikace a vyrábí optické komunikační terminály pro vesmírný, letecký a mobilní průmysl. Společnost může mít dobrou pozici pro novou iniciativu vybudovat konstelaci satelitů v Evropské unii:
  • MYSLET JAKO ŽENA, ANEB JAK PŘEMÝŠLÍ ŽENY INVESTORKY
    Často se říká, že jsou ženy lepší investorky. Je to skutečně pravda? Na žebříčku nejvíce populárních drobných investorů na platformě eToro se mezi nejlepšími objevují ženská jména jako Heloise Greeff, Neža Molk nebo Mimi Ho. Poslední studie společnosti eToro odhaluje, jak to skutečně je. Ženy při investování uvažují stejně jako muži. Jen jsou opatrnější a více kritické.
  • Mýtus černých labutí
    „Investoři se v současné době dělí do dvou skupin. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí zas věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Mýty o vysokofrekvenčním obchodování
    Predikce vývoje finančního trhu zahrnují výhledy budoucího vývoje cenových ukazatelů a struktury trhu. Obvykle se zvažují historické ceny, objem obchodů nebo jiných idikátorů, jako jsou finanční výkazy, úrokové sazby a ceny komodit, aby resultovaly v to, co se nazývá cílová proměnná. Přesné předpovědi mohou společnostem pomoci naplánovat své dodávky tak, aby vyhovovaly požadavkům zákazníků, vyhýbaly se ztrátám a relizovaly ziskové investice.
  • Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?
    Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu ale investoři vybírali zisky, burzy zaznamenaly pokles a mnohá média přispěchala s články o možné recesi plynoucí zejména ze zvyšování základní úrokové sazby. A do toho mezi investory přetrvává mýtus, že září je měsíc, který akciím dlouhodobě nepřeje, a tak s nákupy posečkávají na později. Je ale skutečně září černý měsíc pro akciové tituly? Máme tu něco pro milovníky grafů a statistik.
  • My vám půjčíme
    Jsme tu od toho Nacházíte se v tíživé finanční situaci a nevíte si již rady? Všechny banky vás odmítly? Důvod...
  • Mzda v bitcoinech: postavte se do fronty
    Sazba bitcoinu se po největším propadu během víkendu zotavila z 56 000USD na 42 000 USD. Mnozí, včetně největších hráčů, tohoto okamžiku využili a nakoupili první světovou kryptoměnu, jejíž cena klesla.
  • Mzda v ČR je nejvyšší v historii, průměrná mzda poprvé překonala úroveň 35 tisíc i 36 tisíc korun naráz. S dalším prudkým růstem je ale konec, i kvůli koronaviru
    Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí reálně meziročně o 3,6 procenta. Vzhledem k tříprocentní meziroční inflaci to značí, že nominální průměrná mzda stoupla v období od října do prosince 2019 meziročně o 6,7 procenta. Stoupla tedy z nominální úrovně 33 871 korun ve čtvrtém čtvrtletí 2018 na zhruba 36 144 korun.
  • Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty
    Český statistický úřad dnes uvedl, že v 1. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 8,6 %. Nerostly nicméně jen mzdy, rostly i ceny. Reálně tak mzdy klesly o 6,7 %, což není žádná sláva. Za svou práci si koupíme méně. Je proto logické, že se lidé cítí chudší.
  • Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování
    Růst mezd byl na konci minulého roku nižší, než se původně odhadovalo a v prvním čtvrtletí dál zpomalil. Recese ekonomiky s sebou přinese růst nezaměstnanosti v důsledku snahy firem ušetřit na mzdách. Průměrná reálná mzda se letos zvýší spíše nepatrně. Spotřeba domácností bude oslabená. ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby na technickou nulu.
  • Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování
    Růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí v souladu s očekáváním trhu dál mírně zpomalil a nachází se pod prognózou ČNB. V dalších čtvrtletích s ohledem na ochlazení ekonomiky čekáme další postupné zpomalování mzdového růstu.
  • Mzdový růst se letos oddělil od vývoje produktivity práce, kupní síla mezd tak prudce padá
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
  • Mzdový růst tlačí na marže a sráží akcie dolů
    Americké akcie včera celkově příliš velkých změn nedoznaly. Index S&P 500 se oproti pondělnímu zavíracímu kurzu posunul jen o čtyři setiny procenta níže. V rámci sektorů vyčnívaly na jedné straně utility, které si připsaly 1,3 %, na straně druhé byli největšími propadlíky maloobchodníci, jejichž akcie klesly o 1,4 %. Zde svoji roli sehrálo rozhodnutí managementu společnosti Amazon o zvýšení minimálních mezd, na což akcie reagovaly poklesem o 1,7 %. Navíc se dá očekávat, že k podobnému kroku se uchýlí i jeho rivalové. Průmyslový index Dow Jones (+0,5 %) se však blýskl svým novým historickým rekordem, ke kterému mu pomohly především společnosti Boeing nebo Caterpillar.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova