Pátek 19. duben 2024 12:14
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

US útes - čas sa míňa, návrhy pribúdajú

18.12.2012 12:35  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerajšie európske obchodovanie nebolo nijako zaujímavé čo sa týka zverejnení ani pohybov trhov. EURo už dlho neobchodovalo v takom úzkom pásme, akcie obchodovali s malými zmenami. Americké obchodovanie bolo podstatne zaujímavejšie, hlavne keď prišli nové správy z rokovaní o fiškálnom útese. Tu sú zjavné dve veci, fiškálny útes je v týchto dňoch najsledovanejšou udalosťou a v Kongrese začínajú s ubúdajúcim časom pribúdať návrhy a kompromisy. Toto poslalo americké akcie na 2-mesačné maximá. Čo sa vlastne stalo?

Aktuálne rokovania o riešení dlhovej krízy v USA sa týkajú hlavne rastu daní a škrtov výdavkov v americkom rozpočte. Rozdiel medzi dlhovou krízou v USA a EÚ je ten, že Washington si na rozdiel od Bruselu nemôže dopriať luxus plánovania konsolidácií do roku 2020, ani postaviť rozpočet na vode a tváriť sa, že všetko je v poriadku. Opatrenia musia byť konkrétne, pretavené do zákonov a platné doslova za pár dní. Čas sa kráti a ekonomika je už jednou nohou nad hlbokým priestorom, ktorý nasleduje za koncom útesu. Už včera totiž uplynul optimálny čas, kedy ak by bola dohodnutá rámcová legislatíva, do konca roka by sa všetko v pokoji stihlo. Katastrofa sa nedeje, ale časová rezerva je preč. Nevadí, druhý dôležitý dátum bude v piatok, 21. decembra. Nie pre koniec sveta, pôjde o posledné zasadnutie Kongresu pred sviatkami. Republikáni hovoria, že rokovania sa nezastavia, kým nebude riešenie. Niektoré skeptické hlasy hovoria, že kongresmani pôjdu do práce aj na Štedrý deň a do večera sa budú pokúšať nájsť riešenie. 25. decembra je sviatok, následne budú mať kongresmani 7 dní do konca roka, aby našli riešenie. Ak nenájdu, do platnosti vojde dlhový strop na úrovni $16.4 bil., čo značí, že ministerstvo financií bude musieť prijať výnimočné opatrenia, aby odvrátilo bankrot. Už 1.1.2013 vypršia daňové úľavy z čias Busha mladšieho, ktoré boli v roku 2010 predĺžené súčasným prezidentom Obamom. Priemerná americká domácnosť zaplatí ročne o $1600 na daniach viac. Expirácia Obamových daňových uľav pri dani z príjmu navýši ročné daňové výdavky pre domácnosti o ďalších $700. V tomto čase začnú platiť nové dane, ktoré majú živiť novú reguláciu a reformu zdravotníctva, známu pod prezývkou Obamacare. Pôjde o 0.9% navýšenie dane z príjmu pre osoby zarábajúce viac ako 200 tis. ročne a 3.8% daň kapitálových ziskov nad 200 tis. ročne. Tieto budú v platnosti bez ohľadu na výsledok rokovaní o fiškálnom útese. 2. januára prídu do platnosti automatické škrty v objeme 1.2 bil. v horizonte 10 rokov, ak tieto nebudú upravené alebo posunuté. 3. januára sa prvý krát zíde nový Kongres, od 7. do 11. januára nebude zasadať a stane sa tak až 14. januára. Vo februári by mal Biely dom predstaviť rozpočet a začnú platiť buď pôvodné škrty, alebo návrhy vyjednané v týchto dňoch. Ak si ekonomika prejde fiškálnym útesom, hrozí ďalšie znižovanie ratingu USA.

Času je teda málo, výzvy veľké. Čo sa teda včera v noci stalo? Ide už o druhý ústupok Bieleho domu po sebe. Daňové príjmy sa navýšia o $1.2 bil. (počas 10 rokov samozrejme) vs. posledná ponuka od Demokratov $1.4 bil. a úplne pôvodný plán $1.6 bil. a to vďaka vyššej hranici, ktorá určuje "bohatých", ktorí majú byť zdanení viac. Pôvodne to malo byť na $250 tis. príjmov ročne, teraz Demokrati ustúpili na $400 tis., teda väčšie dane bude mať menej občanov. Republikáni pôvodne žiadali vyššie dane len nad $1 mil. ročne. Konečne sa začalo hovoriť aj o zmene metodiky, ktorou sa bude merať valorizácia sociálnych dávok. Boehner od republikánov sa vyjadril, že je to krok správnym smerom, avšak ešte stále to nie je rovnovážny návrh. Hovoril o škrtoch v objeme len $930 mld., avšak do tejto kalkulácie neboli zarátané úspory na úrokoch vo výške $290 mld., čo sa tiež ráta ako úspora. Obama súhlasil s najvyššou daňovou sadzbou na dividendy a kapitálové zisky vo výške 20%, čo sa však so zvýšením daní na živenie Obamacare (platné od januára) dostane na 23.8%. 

Na rade sú Republikáni, sledovaná bude reakcia na konzervatívneho krídla, ktoré s nevôľou pozeralo na akékoľvek zvyšovanie daní (chceli len rušiť výnimky a diery v zákonoch) a pri zmienení možného zvýšenie dlhového stropu už boli doslova pobúrení. Konzervatívci by najradšej pripustili isté zvyšovanie daňových príjmov výmenou za väčšie zníženie výdavkov vlády. Aktuálne sme teda približne 50:50 škrty vs. dane, ak sa do škrtov počítajú aj úspory na úrokoch.

Z dnešných udalostí boli sledované hlavne britské inflačné dáta (aj tu vidíme spomalenie inflácie) a španielska a grécka aukcia, ktoré dopadli dobre. Španieli opäť prekonali plán emisie a výnosy boli nižšie ako naposledy, EUR to odmenilo rastom. Výnosy dlhopisov periférie sú už opäť na úrovniach spred talianskej vládnej krízy, kde je aktuálne ticho pred schvaľovaním rozpočtu, po ktorom chcel pôvodne Monti ohlásiť demisiu. To, čo chce urobiť vie aktuálne len on (nevyjadroval sa) a čoskoro na túto tému urobí verejný prejav. Preto sa očakávania trhu začínajú presúvať na zajtrajší prieskum IFO v Nemecku, štvrtkové zasadanie BoJ (prvé po voľbách) a samozrejme rokovania o fiškálnom útese.

Na amerických akciách už vidieť reakciu na včerajšie dobré správy, aktuálne sme neďaleko prvej rezistencie 1440, výhľad rastový a ako suport slúži hladina 50MA na úrovni 1414. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • US trhy i přes vydařené earnings ztrácí. Dohoda OPEC nejistá
    Nálada na amerických akciových trzích je poznamenaná pokračující výsledkovou sezónou a vrcholící předvolební atmosférou. Technologicky zaměřený index Nasdaq musel strávit poměrně neuspokojivé výsledky jednoho z tahounů – firmy Apple, jejíž akcie po zveřejní výsledků z třetího kvartálu poklesly přes více než o 2,2 %. Investorům se nelíbily projekce výnosů na další kvartál ani neschopnost Applu více využít trable svého největšího korejského rivala – společnosti Samsung. Středeční seanci předvedly akcie Apple poměrně volatilní výkyvy, cena nejprve prudce vzrostla, aby nakonec zamířila dolů i po zbytek celého týdne.
  • US trhy jsou před earnings na maximech
    Akciové trhy v USA dosáhly nových maxim. K pátečnímu posílení pomohlo zveřejnění makroekonomických dat. Odhad nově vzniklých pracovních míst mimo zemědělství byl 175 000, avšak výsledky odhalily mnohem větší nárůst a to na 287 000 míst. Míra nezaměstnanosti ovšem nenaplnila očekávání (odhad 4,8 %), když bylo reportováno 4,9 % nezaměstnaných. I přesto měly tyto výsledky na trhy pozitivní vliv, což bylo vidět na posílení amerických akciových indexů. Futures kontrakty na index S&P 500 uzavřely obchodní týden na hodnotě 2120,50 bodů. Opět tak došlo k posunutí historického maxima.
  • US trhy se vrací k růstu
    Zámořské trhy se ze zasedání FEDu oklepaly velmi rychle a včera korigovaly středeční ztráty. Včera po uzavření trhu reportovala velmi zvučná jména jako například Amazon (+2,9 %), Apple (+1,3 %) nebo majitel sociální sítě Facebook – společnost Meta Platforms (+1,2 %). Akcie společnosti Qualcomm včera na pozitivně naladěném trhu propadly o 5 %. Pozitivní výsledky představila farmaceutická společnost Merck, jejíž imunoterapeutický prostředek Keytruda je nejvíce prodávaným lékem na předpis na světě a její akcie narostly o 4,7 %. Naopak na sérii neuspokojivých výsledků navázala společnost Peloton Interactive, která zklamala prakticky na všech úrovních a propadla o 24,3 %.
  • Ústřední projev předsedy Fedu Jeromea Powella
    Euro a britská libra vůči americkému dolaru nadále posilují na pozadí slabých fundamentálních statistik přicházejících v poslední době ze Spojených států. Dnes však čekáme na daleko zajímavější událost: projev předsedy Federálního rezervního systému na půdě Kapitolu. Dnes se koná první z jeho dvou vystoupení v Kongresu. Powell nejprve promluví ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů a zítra podobný projev zopakuje v senátním bankovním výboru. Očekává se, že mu zákonodárci položí řadu důležitých otázek týkajících se nejen ekonomiky a měnové politiky, ale také fungování bankovního systému.
  • Ústup akcií před daty a informacemi z Fedu
    Výnosy dluhopisů v Evropě i USA se po slušném nárůstu dnes sesouvají trochu níž, což ale na vzestupném trendu zatím mnoho nemění. Nárůst inflačních očekávání, který za trendem zejména stojí, souvisí s předpokladem, že hlavní ekonomiky pokročí v expanzi díky úspěchu očkování a masivní podpoře. Tento proces je intenzivnější v USA než v eurozóně, což se pak odráží v tlaku na eurodolar. Akcie jsou stále zaměřené hlavně na oživení, ale čas od času riziko vyšší inflace na trh vnese nejistotu a jejich růst přibrzdí.
  • Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín
    Obchodování s akciemi dnes postihl výpadek v Německu, načež vývoj v Evropě byl poměrně volatilní. Indexy z úvodního mírného růstu spadly do záporu, poté se zvedly, ale s blížícím se závěrem jejich zisky znovu uvadají. Německý DAX je lehce v červeném, Paříž či Londýn naopak v plusu. Zámořský S&P 500 si připisuje půl procenta. Nová data mají spíše drobný vliv; pozitivně se odpoledne projevily spekulace o vakcíně proti COVID-19 po nadějných zprávách o přípravku Pfizeru a Biontechu.
  • Ústup dolaru a přestávka na akciích
    Včerejší obchodování v Americe nakonec přineslo hlavním indexům jen menší posun vzhůru a Asie se následně sesouvala níž. Evropa dnes dopoledne navazuje smíšeným pohybem. Mírné ztráty registruje DAX či FTSE 100, půl procenta dole je CAC 40, naopak AEX roste o 0,2 pct a mírně přidávají také trhy v Itálii a Španělsku.
  • Ústup inflace pokračuje
    Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu oproti březnu v průměru klesly o 0,2 %. Meziroční růst cen tak zpomalil na 3,2 % z předchozího tempa 3,4 %. To bylo mírně nad očekáváním trhu (3,1 %) a pod naším odhadem (3,5 %). Odhady pro vývoj ekonomiky se kvůli pandemii výrazně liší a inflace není výjimkou, když nejnižší odhad činil 2,8 % a nejvyšší 3,5 %.
  • Ústup inflace v USA je vodou na mlýn tržnímu optimismu
    Květnová inflační data ze zámoří dohromady příliš nepřekvapila. Meziměsíčně se cenová úroveň zvedla podle očekávání o 0,1 pct. Meziroční inflace pak spadla na 4,0 procenta z dubnových 4,9, zatímco se čekalo 4,1 pct. V případě jádrové inflace vidíme pokles na 5,3 pct, zatímco trh počítal s 5,2 po dubnových 5,5 procenta. Velmi silný byl v květnu efekt vysoké srovnávací základny, která tlačila čísla směrem dolů; červen bude v tomto už podstatně slabší.
  • Ústup od stimulace i v Číně? Centrální banka soudí, že banky mají peněz dost. Šanghaj padá o 5 %
    Akciové trhy obávající se omezení podpory světové ekonomiky ze strany centrálních bank dnes čelí dalšímu strašákovi v ...
  • US vláda má bláznivý nápad: chce platit farmářům, aby šetřili vodou tím, že nebudou hospodařit
    Tom Brundy, pěstitel vojtěšky v kalifornském Imperial Valley, se domnívá, že zemědělci, kteří jsou závislí na klesajícím toku řeky Colorado, mohou udělat více pro úsporu vody a její efektivnější využití. Právě proto nainstaloval vodní senzory a monitory s cílem zabránění plýtvání na skoro 2/3 svých 3 000 akrů.
  • US zboží dlouhodobé spotřeby
    Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v listopady vzrostly, ale výsledek byl pod očekáváním analytiků a trhu. Objednávky vzrostly o 1,3 procenta oproti očekávání 2 procentního nárůstu. Jádrové objednávky se také dostaly pod očekávání a klesly o 0,1 procenta.
  • 📣 US100 dolů o 0,35 %
    Futures na Nasdaq100 (US100) mírně klesly o 0,35 %. Nižší volatilita je způsobena nadcházejícími klíčovými finančními zprávami po dnešní seanci a dalšími makropublikacemi koncem týdne.
  • ❗ US100 dosáhl na historická maxima 📈
    Americké indexy vyskočily po dlouho očekávaném projevu guvernéra Fedu Powella v rámci sympózia Jackson Hole. Zdá se, že jeho slova jsou vnímána jako holubičí signál. Riziková aktiva rostou, naopak ztrácí americký dolar.
  • 🔝US100 dosáhl na historické maximum❗
    Výnosy z dluhopisů po zveřejnění inflačních dat klesají, přestože výsledek překonal odhady. USD klesá a naopak zlato a akcie dostaly růstový impuls. Index CPI vzrostl meziročně o 2,6 %. Fed cíluje spotřebitelskou inflaci na 2 %, ale centrální banka počítá s dočasně vyšším růstem cen. Důvodem je nízká srovnávací základna z minulého roku. Index NASDAQ (US100) dosáhl na historické maximum v blízkosti 14 000 bodů. Na grafu vidíme pokračování inverzní formace Hlava a ramena. Býčí cíl leží na úrovni 127,3 Fibo retracementu. Nejbližší support se nachází na 13 750 bodech.
  • ❗US100 dosáhl na nové historické maximum📈
    Dnes je US100 nejsilnější z hlavních amerických indexů. V posledních 3 hodinách výrazně vzrostl z úrovní okolo 13 900 bodů až na nová historická maxima nad 14180 bodů. Situace je zajímavá hlavně s ohledem na včerejší zasedání americké centrální banky. Přestože Fed toho příliš nezměnil a nezveřejnil žádné informace ohledně utahování měnové politiky, tak mnoho investorů považuje toto zasedání za jestřábí. Tečkový graf jasně ukázal příklon centrálních bankéřů k dřívějšímu vzestupu sazeb. Příklon k jestřábům by měl být pro akcie negativní.
  • 📈US100 dosiahol nový rekord❗
    Americké indexy vo štvrtok vzrástli, keďže silné zisky veľkých spoločností zlepšili náladu na trhu. Dow Jones vzrástol o 200 bodov alebo 0,6 %. Index S&P 500 pridal 0,8 %, zatiaľ čo technologicky náročný Nasdaq Composite vyskočil o viac ako 1 % a dosiahol intradenný rekord. Medzitým Amazon (AMZN.US), Apple (AAPL.US) a Starbucks (SBUX.US) zverejnia svoje štvrťročné výsledky po ukončení obchodovania. Lepšie ako očakávané výsledky môžu poskytnúť dodatočné palivo pre rally. Ak tomu bude tak, ďalšie ciele pre kupujúcich sú označené 127,2 % a 161,8 % externými Fibonacciho retracementmi. Na druhej strane, ak sa predajcom podarí zastaviť nárast, môže sa spustiť ďalší impulz smerom k podpore na úrovni 15220 bodov.
  • US100 hájí klíčovou podporu 🔔
    Na začátku seance ztrácely kontrakty US100 na technologický index Nasdaq 100 téměř 0,80 %. V době zveřejnění se býkům podařilo uhájit klíčovou podporu kolem zóny 17 800 bodů a v současné době se snaží udržet nad touto úrovní. US100 smazal ztráty z první části seance a získal mírně nad 0,05 %.
  • 🔴US100 hájí klíčovou podporu před ADP
    V posledních několika letech bylo nepravděpodobné, že bychom mohli říci, že ADP je dobrá předpověď pro zprávu NFP. Hlavně v červnu a červenci byly opravdu velké rozdíly. Srpnové čtení naopak souhlasilo téměř na 100 %. Je také třeba připomenout, že zpráva ADP ukazuje pouze soukromý sektor. Na druhou stranu v NFP máme i státní zaměstnanost, takže při srovnání obou zpráv stojí za zvážení soukromé NFP. Na druhé straně vládní zaměstnanost často tvoří velkou část změny celkové zaměstnanosti.
  • 📈 US100 ignoruje pokles v Evropě
    Na evropských akciových trzích vládne na počátku týdne zvýšená riziková averze. Hlavní indexy z Německa, Velké Británie, Francie a Španělska ztrácejí několik desetin procenta. Americké indexy se však zatím zdají být na slabost Evropy imunní. US500 se drží v blízkosti nuly ve srovnání s pátečním závěrem, ovšem US100 stále roste. Aktuálně se index obchoduje v zisku okolo 1 %. Nicméně býci mohou z technického pohledu čelit překážce v podobě horní limity rostoucího trendového kanálu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani