Čtvrtek 25. duben 2024 14:34
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei SwiftTrader

Neistota na trhu rastie

10.04.2012 11:58  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tri dôvody pomalého rastu USA

Posledné makrodáta z US skôr končia v súlade s očakávaniami.  Prečo vlastne opäť dochádza k spomaľovaniu US ekonomiky? Dôvody sú hneď tri: znižovanie výdavkov US vlády, neistota spôsobená Európou a Čínou a nakoniec opätovné zhoršenie úverového prostredia. Znižovanie výdavkov verejnej sféry bolo jedným z hlavných strašiakov finančného trhu v minulom roku. Dlhový strop a problémy s US deficitom sa dostali do úzadia a na to, že americká vláda znižuje svoje výdavky, sa akosi zabúda. Práve pokles pracovníkov vo verejnom sektore a pokles priamych investícii do ekonomiky začína byť opäť citeľný. Súkromný sektor síce rastie, ale nie dostatočne rýchlo, aby úplne vykryl tento prepad vo verejnom sektor.Rast HDP v 4Q bol hlavne vďaka rastúcim zásobám amerických spoločností a masívnym rastom úverov domácností. Americké spoločnosti zaznamenali aj vrchol na svojich maržiach, čo znamená nižšie zisky.

Americké domácnosti zachránili rast v 4Q 2011 a pravdepodobne sa budú podieľať významne aj na raste ekonomiky v 1Q 2012. Tento rast nie je založený na raste disponibilného príjmu, ale na poklese úspor. Americké domácnosti si začali opäť požičiavať a táto expanzia môže byť už čoskoro u konca. Navyše súčasný rast spotreby je spôsobený hlavne vysokými cenami palív a rastúcim životným nákladom.

Posledným dôvodom je zhoršený výhľad pre US ekonomiku aj vďaka situácii v Európe a Číne. USA má síce naďalej dobré makroekonomické výsledky, avšak nie je to úplne izolovaná ekonomika. Spomalenie globálnej ekonomiky sa dotkne aj USA, ktoré sa snaží za každú cenu zvýšiť export a prilákať výrobu. Ekonomický rast je neistý, avšak USA sa zdá byť v lepšej forme ako väčšina rozvinutého sveta.


Bude či nebude QE 3.0?

 
Posledné výsledky z amerického trhu práce boli negatívne a opäť sa rozvírili špekulácie o QE 3. V posledných mesiacoch boli výsledky NFP nad 200 tisícovou hranicou a nové kolo monetárnych stimulov sa zdalo byť veľmi nepravdepodobné. Zmení sa nejako slovníku Fedu po piatkových výsledkoch? Prezident Fedu Bernanke bol vo svojich posledných prejavoch veľmi opatrný a situáciu na pracovnom trhu označil ako nestabilnú, napriek tomu vo svojom poslednom prejave v Atlante nespomenul QE ani okrajovo. Podľa Bernankeho je predčasné hovoriť o obnove americkej ekonomiky a o dlhodobom raste. Tieto slová sa dajú dešifrovať ako signály pre nové kolo, avšak Bernanake už narazil  na oponentov aj vo vlastných radoch. Proti novému kolu QE je viacero členov FOMC, ktorí začínajú nahlas hovoriť o exit stratégii a navýšení úrokovej miery pred 2014. Veľkosť bilancie americkej centrálnej banky označili ako za príliš mohutnú a dlhodobo neudržateľnú.


Letný termín je najviac pravdepodobný

V neprospech QE hovorí aj posledný prieskum investorov. Až 61% respondentov si nemyslí, že Fed urobí nové QE. V poslednom prieskume bolo proti QE 50% opýtaných. Tento nárast optimizmu je aj kvôli LTRO operáciám, ktoré mali na trh podobné účinky QE. LTRO výrazne znížilo rizikovú averziu na trhu a rizikové aktíva zaznamenali výrazný rast. ECB tak do určitej miery nahradila Fed, ale efekt LTRO už pomaly začína miznúť a celkový sentiment na trhu sa začína opäť otáčať. Aj napriek zhoršeniu situácie na trhu a makroekonomike je v krátkodobom horizonte nové QE nepravdepodobné. Áno, Fed môže začať nové QE už na najbližšom zasadaní, avšak ak by tak spravil, mohlo by to mať tvrdé politické následky. Stolička pod Bernankem nie je taká pevná, ako sa môže zdať, aj keď šéfa Fedu označujú niektoré americké médiá ako za hrdinu. Tábor jeho protivníkov je veľký a nové QE "bez dôvodu" by znamenalo zbytočné riziko. Nové QE je možné, až keď by sa situácia výrazne zhoršila, čo sa môže stať už v lete.



Dnešný výhľad

EURUSD sa počas poslednej seansy dostal nad 1,3100 a po výsledkoch čínskej obchodnej bilancie na trhu bol badať krátkodobý risk-on sentiment. Pozitívne skončili aj výsledky obchodnej bilancie z Nemecka, naopak bežný účet mierne sklamal. Sentiment na trhu po výsledkoch NFP je naďalej negatívny a môžeme očakávať počas európskej seansy skôr pokračujúci výpredaj EURUSD. Dôvodom je rast obáv o Španielsko a Taliansko, ktoré napriek reformám nemajú dôveru investorov. Ďalším problémom je stále zhoršujúci sa výhľad pre globálnu ekonomiku a rastúceho obavy z prichádzajúcej výsledkovej sezóny (USA a následne z EU). Suport sa môže pred US dátami vytvoriť na úrovni 1,3030, alebo prípadne až na psychologickej úrovni 1,3000. Prelomenie 1,3000 by znamenalo spustenie viacerých väčších stop sell objednávok a na trhu sú informácie, že okolo tejto úrovne sú aj barierové opcie. V prípade zmiernenia risk-off sentimentu by sme dnes do US dát mohli vidieť pokojnú seansu. US obchodníci začínajú opäť špekulovať o QE3 po výsledkoch NFP a preto by sme mohli poobede vidieť opäť otočenie na EURUSD, podobne ako bolo počas posledných týždňoch. Rezistenciou ostáva úroveň 1,3140 (krátkodobá) a prípadne 1,3180, kde sú sell limit objednávky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Negativní zprávy ze sektoru maloobchodu
    Maloobchodní tržby bez prodeje aut se meziročně snížily o 2,8 %, což je výraznější pokles, než který očekávali všichni analytici. Jedná se již o šestnáctý pokles v řadě, ale v minulých měsících se propad tržeb zmenšoval. Ani meziměsíční srovnání nám nepřineslo určitou vlnu optimismu, když po třech předchozích nárůstech tentokrát tržby poklesly o 0,8 %. Sektor maloobchodu trpí především kvůli nízké spotřebě domácností a zdá se, že její oživení bude pomalejší a postupnější především kvůli opatrnostnímu motivu, kdy domácnosti mohou vyčkávat, co přinese nadcházející zimní sezóna.
  • Nehazardujte s binárními opcemi. Vše, co potřebujete vědět o rizicích.
    Existuje mnoho způsobů, jak investovat své finance a spekulovat s nimi, ale je zde jeden, s nímž jsme se předtím tolik nesetkali: webové stránky s binárními opcemi. V posledních letech se staly celkem populární a celosvětově se stále objevují nové, prakticky non-stop.
  • Nehazardujte s binárními opcemi. Vše, co potřebujete vědět o rizicích.
    Existuje mnoho způsobů, jak investovat své finance a spekulovat s nimi, ale je zde jeden, s nímž jsme se předtím tolik nesetkali: webové stránky s binárními opcemi. V posledních letech se staly celkem populární a celosvětově se stále objevují nové, prakticky non-stop.
  • Nehezké probuzení do nového týdne. Problémy se kupí, Fed zbrojí na krizi
    Po velkých pátečních nadějích je začátek nového týdne opět na trzích tragický. Akcie se znovu vyprodávají a hlavní indexy v Evropě jsou dole asi o 6-9 procent. Dluhopisové výnosy v Německu se celkem drží, ale u Francie už je to horší a periferie eurozóny se prodává. Americké výnosy naopak klesly po akci Fedu, ale pak se mají také tendenci spíše zvedat. Eurodolar příliš velké pohyby nepředvádí a obchoduje se u 1,1180. Trochu navrch má nyní euro, což je ale podle nás spíše dočasná věc.
  • Nehlubší ztráty dnes utrpěl polský zlotý
    Včerejšek byl chudý na nové regionální zprávy a nebyl zveřejněn ani žádný makroekonomický indikátor. Středoevro...
  • Nehnuteľnosť už nemusí byť dobrá investícia. Kvôli demografii.
    Slovensko zažíva realitný boom. Kalkulácia či prenajať, alebo radšej platiť na vlastné, sa pri ultra-nízkych hypotekárnych sadzbách čoraz viac prikláňa k druhej možnosti. Ďalší z argumentov, že prečo hypotéka a nie prenájom je ten, že cena nehnuteľnosti bude rásť, teda že je to dobrá investícia. História ukazuje, že keď ľudia nemali to nešťastie, že kúpili nehnuteľnosť v čase bubliny, tak im táto „investícia“ zarobila.
  • 🛢Nechtěný dopad stropu cen ruské ropy?
    Na trhu s ropou bylo v poslední době poměrně rušno. Země EU a G7 se rozhodly zavést cenový strop na vývoz ruské námořní ropy. Co to znamená, alespoň teoreticky? Třetí země budou moci využívat flotilu tankerů registrovaných v zemích G7 a EU a využívat pojistné smlouvy pouze v případě, že budou přepravovat ruskou ropu nakoupenou za 60 USD za barel nebo méně. Dohoda o cenovém stropu má být každé dva měsíce přezkoumána, aby se zajistilo, že strop zůstane na úrovni, která je alespoň o 5 % nižší než průměrná tržní cena ruské ropy. Některé země, jako například Polsko, chtěly, aby byl strop stanoven ještě níže - až na 20-30 dolarů za barel -, ale Spojené státy s tím nesouhlasily, aby na trhu s ropou nevznikl příliš velký výpadek nabídky.
  • Nechte to na pocitech
    Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se naučíte líbat ? Možná Vás tato otázka sužuje už nějaký ten čas. Ale nebojte s...
  • Neintervence ČNB poslaly korunu na tříměsíční maximum
    Netrpělivě očekávané zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice vedlo v průběhu minulého týdne ke zvýšené...
  • Neistota na trhoch pokračuje
    Nálada na trhoch sa zhoršila po tom, čo prezident Fedu – Jerome Powell povedal, že riziká spomaľovania americkej ekonomiky rastú. Powell tiež naznačil, že Fed bude v najbližších mesiacoch znižovať úrokové sadzby, pretože obchodné spory medzi USA a Čínou zhoršujú výhľad svetového hospodárstva. Powell tiež poznamenal, že Fed má svoju autonómiu, a nebude reagovať na krátkodobé politické tlaky. Na druhej strane však Bullard vo svojom prejave spomenul, že aktuálna situácia si nevyžaduje zníženie úrokových sadzieb v tomto roku o 0,5 percentuálneho bodu, s čím trhy počítali. Pravdepodobnosť toho, že Trump a Xi Jinping dospejú k nejakej zmysluplnej dohode na samite krajín G20 klesá. Výnosy na10 ročných amerických vládnych dlhopisov klesli pod úroveň 2%. USA tiež naznačili, že môže dljsť k zrušeniu ciel, ktoré sú naplánované v objeme 300 mld. dolárov.
  • Nejasná správa Fedu ku kríze
    Fed zahmlievalVčerajšie večerné zasadnutie FOMC, vý...
  • Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
    Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním na aktualizované dokumenty Ratcliffovy společnosti sídlící v Londýně to uvedla agentura Bloomberg. Sedmašedesátiletý miliardář, který byl před dvěma lety pasován na rytíře, drží většinový podíl v chemickém gigantu Ineos. Bloomberg Ratcliffův majetek vyčíslil na 22,5 miliardy dolarů (524,7 miliardy Kč).
  • Nejbohatší člověk planety ji opustí, Bezos se chystá do vesmíru. Letenka na cestu s ním se teď prodává za 62 milionů korun
    Nejbohatší člověk planety se ji chystá opustit. Mělo by se tak stát letos 20. července, v den 52. výročí prvních kroků člověka – Neila Armstronga – na Měsíci.
  • Nejbohatší lidé světa kvůli koronaviru od pondělí zchudli každý o více než 200 miliard korun, premiér Andrej Babiš přišel o necelých pět miliard
    Pětistovka nejbohatších lidí světa dle Bloombergu přišla v uplynulých pěti obchodních dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliard dolarů, plyne z dat Bloombergu. To odpovídá 10,3 bilionu korun, což je suma, jež se blíží hodnotě všeho toho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky.
  • Nejbohatším Čechem byl loni Kellner s majetkem 17,5 miliardy USD
    Nejbohatším Čechem byl v loňském roce většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner, který 27. března tragicky zahynul. Podle odhadů časopisu Forbes byla hodnota jeho majetku 17,5 miliardy dolarů, tedy 382 miliard korun, a patřilo mu tak 110. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Proti roku 2019 se Kellnerův majetek rozrostl o 2,6 miliardy dolarů. Po jeho smrti jmění s největší pravděpodobností přejde na manželku Renátu Kellnerovou a celou rodinu. V žebříčku dolarových miliardářů figuruje devět Čechů, což je dosud nejvíce. Forbes dnes žebříček zveřejnil na svém webu.
  • Nejbohatším Čechem teď už může být Radovan Vítek. Záleží ovšem na tom, jak zesnulý Petr Kellner své dědictví ošetřil
    Petr Kellner, který o víkendu zemřel, byl nejbohatším Čechem. Časopis Forbes jeho jmění pro rok 2020 vyčíslil na 293 miliard korun. Druhý v pořadí byl Radovan Vítek s jměním ve výši 86 miliard korun, třetí pak Daniel Křetínský se 78 miliardami korun majetku.
  • Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, zchudl ale o 57 miliard
    Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Žebříček nejbohatších Čechů dnes zveřejnil Forbes na webu.
  • Nejbohatší podnikatelé na světě
    Do klubu největších boháčů s majetkem přes 100 miliard dolarů se zařadili 2 členové. K Jeffu Bezosovi se opět přidal Bill Gates. Oba dva by ale mohli v blízké budoucnosti o své peníze přijít.
  • Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata, Rogers čeká za dekádu růst na 2.000 USD/unce
    Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle ...
  • Nejčastější finanční otázky, které v současné době trápí Čechy
    Již skoro dva měsíce panuje v České republice řada omezení a vládních nařízení, která mají přímý dopad na rodinné rozpočty. Mnohé domácnosti momentálně řeší situace, na které před pár měsíci ani nepomyslely. Ze dne na den se mnozí lidé ocitli v karanténě, pracovní neschopnosti zapříčiněné nařízením vlády, nebo doma na „ošetřovačce“ s nezletilými dětmi, které mají uzavřené školy. V tom nejhorším případě byli někteří dokonce pozitivně testováni na koronavirus. Všechny tyto situace mají jedno společně: nejistotou budoucnost způsobenou snížením či výpadkem příjmů. Jaké finanční otázky tedy Češi na základě praxe konzultantů Broker Consulting řeší nejčastěji?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost