Pátek 29. březen 2024 16:42
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Americký sen: 1 % nejbohatších vlastní 40 % majetku a 50 % všech cenných papírů

13.10.2011 15:02  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký sen je stále naživu, hlavně pro 1 % nejbohatších v USA. Získat „místo nahoře“, abychom citovali slavný román Johna Braina, je přitom stále těžší. Podle řady ukazatelů rozhodně víc, než v třeba 50. letech, kdy Brainova sžíravá prvotina o cestě k bohatství přes mrtvoly vyšla. Tvrdá realita snížené sociální propustnosti je považována za jeden z hlavních motivů pohánějících hnutí Occupy Wall Street, které se už čtvrtým týdnem pokouší upozornit na často nelehkou situaci zbylých 99 % obyvatel Spojených států.

Třeba včera se demonstranti shromáždili se před rezidencemi nejzámožnějších newyorských občanů, včetně Ruperta Murdocha, šéfa obřího mediálního impéria News Corp, nebo Jamieho Dimona, výkonného ředitele zavedené banky JPMorgan Chase. Tentokrát se protestovalo proti zrušení 2% milionářské daně, jejíž platnost má skončit letos.

Kdo jsou ale ti nejbohatší Američané, a jak vypadá onen pověstný zbytek, podle Occupy Wall Street odsunutý na vedlejší kolej a bez legitimního zastoupení? Zaid Jilani z think tanku ThinkProgress.org sestavil několik zajímavých statistik, které hrubě ilustrují míru nerovnosti ve Spojených státech a její vývoj v čase.

Tak zaprvé, nejbohatší procento Američanů vlastní 40 % bohatství země, což je o dost víc než před 25 lety (tehdy to bylo 33 % majetku). Čtyři pětiny obyvatel na druhém konci spektra dnes drží 7 % bohatství USA. Co se příjmové nerovnosti týče, nevypadá situace tak zle, na první pohled. Na nejhornější procento připadá 24 % celkových příjmů. V roce 1976 to ale bylo pouhých 9 %. S cennými papíry je to celkem jednoznačné: jedna setina občanů (zhruba 3 miliony lidí) vlastní polovinu všech amerických akcií, obligací a podílových fondů. Spodních 50 % Američanů zase drží pouhou polovinu procenta uvedených cenných papírů. Se zadlužením je situace zcela opačná, opět ale ve prospěch bohatších. Horní 1 % populace drží 5 % národního osobního dluhu (tj. jen domácností), zatímco spodním 90 % se podařilo nashromáždit 73 % celkového dluhu. Vypadá to, že pouhé kvantitativní uvolňování a návrat nákupní horečky americké ekonomice nepomůže.

(Zdroj: Daily Ticker)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký předobchodní trh, 1. března: Ruské úřady omezují odchod zahraničních investorů z ruských aktiv
    Futures na americké akciové indexy vykazují v úterý pokles, neboť investoři nadále sledují vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Jestliže včera ještě existovala naděje, že se "vášně trochu uklidní" – trh reagoval na jednání mezi oběma zeměmi růstem – dnes je naopak patrný negativní trend. Po jednání bylo dosaženo pokroku a byly nastíněny pozice obou stran. Očekává se, že jednání budou v blízké budoucnosti pokračovat. Futures na index Dow klesly o 215 b., tj. o 0,6 %. Futures na index S&P 500 klesly o 0,7 % a futures na index Nasdaq 100 o 0,8 %.
  • Americký rast poháňaný sójou
    Piatkové čísla amerického HDP za tretí kvartál na prvý pohľad prekvapili pozitívne. Avšak iba na prvý pohľad. Kto chce rozumieť ekonomike a finančným trhom, musí ísť omnoho hlbšie ako sledovať titulné čísla ekonomickému rastu. Poďme sa pozrieť, čo nám čísla skutočne hovoria.
  • Americký realitní trh se zlepšuje třetí měsíc za sebou. Co čekat dál?
    Rezidenční segment amerického realitního trhu v dubnu klesal nejpomaleji za více...
  • Americký ropný gigant Chevron byl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátový
    Americký ropný gigant Chevron v loňském čtvrtém čtvrtletí bez zahrnutí mimořádných položek vykázal ztrátu 11 milionů dolarů (236 milionů Kč) po zisku 2,8 miliardy dolarů před rokem. Firma dnes uvedla, že po započítání mimořádných položek dosáhla ztráta 665 milionů dolarů. Na hospodářský výsledek podniku měly negativní dopad nízké marže u pohonných hmot, akviziční náklady a nepříznivý vývoj měnových kurzů.
  • Americký ropný obr ExxonMobil žaluje Evropskou unii, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko – Fialova vláda tak může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů
    Největší západní petrochemická společnost, americký ExxonMobil, podle dnešní zprávy Financial Times žaluje Evropskou unii. Chce zarazit daň z mimořádných zisků právě na petrochemické podniky, s níž Brusel letos přišel. Mimořádně zdanit petrochemické podniky, v prvé řadě Unipetrol, se s odkazem právě na bruselský krok chystá od příštího roku také česká vláda.
  • Americký růst HDP za první čtvrtletí zklamal
    Americká ekonomika šlape prudce na brzdu. V prvních třech měsících tohoto roku zaostal růst HDP výrazně za očekáváním a zpomalil na 1,1 % (mezikvartálně anualizovaně) z 2,6 % na konci minulého roku. Navzdory původním očekáváním nestojí za slabší růstovou dynamikou primárně nižší spotřeba domácností, ale především změna zásob, což je extrémně volatilní složka HDP, u které stále doznívá efekt narušených dodavatelských řetězců.
  • Americký Senát oznámil dohodu. Bankrot odvrácen do 7. února, tvrdá jednání budou pokračovat
    Americké akcie nasadily k silnějšímu růstu poté, co lídr demokratické většiny v Senátu Harry Reid oznámil dosažení doh...
  • Americký senát požaduje od generálního ředitele právní odpovědi na stablecoiny
    Sherrod Brown, předseda bankovního výboru amerického Senátu, napsal dopis generálnímu řediteli Tether Holdings Limited, Jean-Louis van der Velde s prosbou o sdělení informací týkající se Tether stablecoinu (USDT).
  • Americký Senát schválil dluhový strop
    Investoři si oddechli, když včera Senát schválil zákon o pozastavení dluhového stropu USA a uvalení výdajových limitů do voleb v roce 2024. Tím skončilo drama, které hrozilo globální finanční krizí. Nyní nový zákon dostane prezident Joe Biden, který dosáhl dohody s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym jen pár dní před hrozícím defaultem USA.
  • Americký Senát zvažuje možnost zákazu bitcoinu
    Ve 4hodinovém časovém rámci je evidentní, že se bitcoin odchýlil pod vzestupnou trendovou linii, ale celkově se od posledního kolapsu pohyboval převážně v bočním trendu, což je přesně to, co jsme očekávali. Pamatujte, že obchodní strategie "kolapse-boční trend-kolaps" bude v roce 2022 při obchodování s BTC používána. Výsledkem je, že i přes překročení trendové linie je nyní vidět dlouhý "flat". Vše pak určí fundamentální kontext. Připomeňme, že se nedávno objevily zvěsti, že kryptoměnová burza Binance má problémy s likviditou. Jak tento příběh dopadne, není jasné.
  • Americký soud odmítl žalobu aerolinek Smartwings a LOT na firmu Boeing
    Americký soud ve čtvrtek odmítl žalobu české letecké skupiny Smartwings a polských aerolinek LOT na amerického výrobce letadel Boeing. Informuje o tom agentura Reuters. Letecké společnosti požadovaly odškodnění za nucenou odstávku strojů Boeing 737 MAX. Provoz těchto letadel byl na jaře 2019 celosvětově zastaven po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX. Skupina Smartwings v březnu 2020 uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.
  • Americký soukromý sektor překvapivě vytvořil 238 000 nových míst, analýza EUR/USD
    Nezaměstnanost v eurozóně zůstala v listopadu nezměněna a udržela se tak poblíž historického maxima. Míra nezaměs...
  • Americký soukromý sektor vytvořil v únoru 191 000 pracovních míst, průmyslové objednávky příjemně překvapily, analýza EUR/USD
    Americký soukromý sektor (ADP report) dokázal v minulém měsíci vytvořit 191 000 nových pracovních a jen nepatrně ...
  • Americký spotrebiteľský dlh rástol najrýchlejšie v histórii. Stoja za tým študentské pôžičky
    V piatok večer boli zverejnené štatistiky amerických spotrebiteľských úverov za marec. Tie ukázali najsilnejší rast v ...
  • Americký spotřebitel je stále při síle
    „Spotřebitelé letos představují největší překvapení americké ekonomiky, neboť se na ní podílejí téměř ze 70 % a zatím nevykazují žádné známky toho, že by měli polevit. Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,6 % ve srovnání s červencovým měsícem, kdy byly tržby vysoké, a přispěly k tomu i silné výdaje na školní pomůcky.
  • Americký spotřebitel utrácí a tlačí ekonomiku k růstu
    Americká recese stále nepřichází, což včera potvrdil jeden z klíčových měsíčních makroekonomických indikátorů, kterými jsou maloobchodní tržby. Tržby v tzv. “kontrolní skupině” (tj. očištěné o prodeje automobilů a stavebních materiálů), která vstupuje do HDP, vzrostly v červnu o 0,6 %. To při relativně nízké červnové inflaci implikuje velmi solidní reálný přírůstek tržeb jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání.
  • Americký S&P 500 je půl procenta od svého vrcholu
    Americký akciový index S&P 500 po úvodních ztrátách včerejší seance nakonec zamířil k vyšším úrovním, nicméně v závěrečných minutách zisky neudržel a uzavřel tři setiny procenta pod úterním kurzem. Investoři se do větších nákupů akcií nepouštějí, když mezi nimi stále kolují obavy z vyjednávání ohledně vzájemného zavádění cel mezi USA a Čínou. Za dva týdny totiž vejdou v platnost další cla na dovážené zboží do USA v hodnotě 16 mld. USD. Nákupní náladě nepomohly ani chystané sankce USA proti Rusku.
  • Americký S&P 500 na nejvyšší úrovni za poslední čtyři týdny
    Americký akciový index S&P 500 si během úterní seance polepšil o 1,1 %. Hlavní zásluhu na tomto vývoji měly informační technologie, které vylétly o 2 %, když největší podporou jim byly zveřejněné výsledky společnosti Netflix, které překonaly očekávání. Jediným sektorem, který uzavřel v červeném, byly finanční tituly (-0,1 %). Přestože výsledky bankovního domu Goldman Sachs překonaly očekávání trhu, jeho akcie zamířily dolů v obavách o udržitelnost velmi solidních tržeb z investičního bankovnictví. Podobně tomu tak bylo i v předchozích dnech u ostatních amerických bank, kdy investoři upřeli pozornost spíše na očekávání než na samotné zveřejněné výsledky za první kvartál.
  • Americký S&P 500 se přiblížil svému vrcholu
    Americký index S&P 500 v průběhu včerejší seance atakoval svoje historické maximum a v rámci denního obchodování se mu jej podařilo i krátce prolomit. Nicméně veškeré zisky se mu udržet nepodařilo, a tak zakončil o 0,2 % výše nebo 10 bodů pod svým vrcholem. Dařilo se především akciím prodejců zbytného zboží (+0,9 %) nebo průmyslovým podnikům (+0,8 %). Naopak realitní developeři uzavřeli na chvostu se ztrátou 0,9 %. Převaha nákupních příkazů nad prodejními však neměla žádný opodstatněný základ, investoři tak akcie kupují v naději uvolnění napětí z obchodních válek po jednání USA a Číny.
  • Americký trh i letos poroste, naznačuje klíčový technický indikátor
    Klíčový technický indikátor “advance-decline” napovídá, že americký akciový trh poroste i během roku 2018....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani