Sobota 15. června 2024 13:53
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král

Spojme sa pre (ne)úspech

16.09.2011 09:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obnova spolupráce
Včera bolo presne tri roky od krachu Lehman Brothers. Tento symbolický dátum pre finančné trhy priniesol i reálnu pietnu spomienku. Centrálne banky včera potvrdili ochotu obnoviť dlhodobé dodávanie USD likvidity medzibankovému sektoru pri fixných sadzbách bez limitovaného dopytu. Zdroje budú získavať cez swapové linky s Fedom do operácie sa zapoja ECB, Bank of England, Bank of Japan, Swiss National Bank. Dodávanie USD likvidity ma primárne zastabilizovať európsky bankový sektor, ktorého periférne banky sa boria s nedostatkom USD likvidity pod tlakom narastajúcej fiškálnej krízy eurozóny.

Riziko narastá
Ak máte pocit, že niečo podobné ste už kedysi čítali, tak máte úplnú pravdu. Presne po 15.septembri 2008 a kolapse Lehman Brothers vznikla podobná dohoda o swapových linkách medzi centrálnymi bankami za účelom stabilizovania medzibankového trhu. V čase kedy TED spread (rozdiel medzi 3-mesačným USD Liborom a výnosmi na 3-mesačných USD štátnych pokladničných poukážkach dosahovala takmer 5% p.a.) bola považovaná USD likvidita nad zlato. Tento stav je jasným potvrdením návratom rizikovej avezie na finančné trhy a obavy o budúcnosť pod tlakom spomaľovania globálnej ekonomiky a hrozby dvojitého dna ekonomickej recesie. Európsky bankový sektor sa rozpadá a čoraz častejšie informácie o poskytovaní núdzových zdrojov pre európske banky od ECB vyvoláva otázniky. Obnova USD swapových operácii by tak mala pomôcť zastabilizovať rizikový bankový sektor, ktorý ohrozuje celkovú globálnu stabilitu.

ECB oznámila tri termíny svojich nových 3-mesačných refinančných USD operácii s októbrovým začiatkom. Swapové linky len potvrdzujú, že na trhu sa niečo deje a tým  niečím nemôže vyť nič iné, len prehlbujúcu sa nestabilita finančných inštitúcii, ktoré čelia stále vyšším odpisom z úverovej delikvencie  a prepadu výnosov. Po vlne štátnych nákupov podielov v bankovom sektore tak opäť očakávame potrebu záchrany finančných inštitúcii v blízkej budúcnosti. Lacná USD likvidita môže krátkodobo upokojiť finančné trhy, ale dáva jasný signál o náraste rizika, čo môže byť pri súčasnej krehkej stabilite dvojsečná zbraň.

Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny výhľad neprináša z eurozóny silnejší impulz a dáta obchodnej bilancie, bežného účtu platobnej bilancie nebudú mať výraznejší dopad. Pozornosť by sme upriamili na ekonomické fórum v poľskej Wroclavi, kde príde americký minister financií Geithner prezentovať skúsenosti so záchranným balíčkom TARP pre americké banky po krachu Lehman Brtohers. Práve európsky EFSF (euroval) by mal plniť funkcie amerického TARPu, čo pri súčasnej kríze dáva možnosť záchrany nielen rizikových európskych  krajín, ale i európskych bánk. Kľúčom okrem komentárov z ekonomického fóra budú i americké dáta prílevu kapitálu do USD finančných aktív a primárne spotrebiteľská dôvera.

Príliš často sne v dnešnej analýze naznačovali na udalosti z kolapsu Lehman Brothers a súčasne „deja vu“, čo len potvrdzuje možnosť príchodu turbulencie a rizika na finančné trhy.

Technicky sme síce na EURUSD udržali spodnú líniu klesajúceho kanála na úrovni 1,3660/40 i za pomoci oznámenia swapových operácii centrálnych bánk a  vysokého očakávania zavedenia tretieho kola QE3 od Fedu počas budúceho týždňa. Stále však na európskom trhu vnímame príliš veľa rizika od Grécka po francúzske banky a vývoj na dlhopisovom trhu, ktorý bude determinovať potenciál prielomu 1,3940/60 EURUSD a skôr vypredávať rastové tendencie páru nad 1,39 EURUSD. Potenciál korekcie bude smerovať k 1,38/1,3780, ktorej prielomom sa opäť vraciame k úrovni 1,3660/40 EURUSD.

Graf EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
  Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock.
 • Spojení dvou největších švýcarských bank by byla historická událost i pro světové finance. Rozhodnutí má padnout do večera
  Ve Švýcarsku se o tomto víkendu píšou dějiny tamního bankovnictví, které alpské zemi dalo ve světě proslout jako máloco jiného. Dost možná totiž dojde ke spojení dvou arcirivalů, dvou největších bank v zemi, které svým významem ovšem dávno přesáhly její hranice a řadí se mezi vůbec devět nejdůležitějších investičních bank světa – mezi takzvanou „nabušenou devítku“.
 • Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
  Nová společnost, která vznikne spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler s francouzskou PSA Group, se bude jmenovat Stellantis. Název se bude používat pro mateřskou společnost, názvy jednotlivých značek jako Jeep, Fiat a Peugeot a jejich loga se nezmění, oznámily společnosti v prohlášení. Sloučená firma má být čtvrtým největším výrobcem aut na světě za společnostmi Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan.
 • Spojení Moneta Money Bank a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno
  Skupina PPF a Moneta Money Bank dnes uzavřely na návrh PPF dohodu, která ukončí proces spojení Moneta Money Bank a skupiny Air Bank. Důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky (ČNB) na kapitálovou vybavenost bank v ČR. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly PPF i Moneta Money Bank.
 • Spojení Monety a PPF prospěje tuzemské drobné klientele i celé české ekonomice
  Akcionáři Monety na dnešní valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.
 • Spojení Saxo Bank s nizozemskou BinckBank již nic nebrání, nabídka odkupu akcií platí do konce července
  Nizozemská online investiční banka BinckBank a dánská Saxo Bank získaly všechna regulatorní oprávnění k finalizaci obchodu, včetně prohlášení o nevyslovení námitek ze strany holandské centrální banky a ECB. Jde o zásadní krok v celé transakci. Veřejná nabídka Saxo Bank na odkup všech vydaných akcií BinckBank dosahuje celkově 424 milionů EUR. Cena za jednu akcii činní
 • Spojení thajských regulačních orgánů, kvůli pokynům o platbách digitálními aktivy  
  Komise pro cenné papíry, Thajská centrální banka a Ministerstvo financí se kvůli přezkoumání a vydání pokynů k používání digitálních aktiv jako platebního nástroje spojily.
 • Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu a podle Pensylvánské univerzity nakonec i bankrot. Investor Buffett nesouhlasí
  Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta v pátek minulý týden zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin.
 • Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který drží od roku 1917. Agentura Moody’s jim zhoršuje ratingový výhled, Pensylvánská univerzita zase časově zařazuje jejích možný bankrot
  Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta včera večer, po zavření burz, zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin.
 • Spojeným státům příliš času nezbývá
  Vláda Spojených států hospodaří v novém fiskálním roce prozatím bez státního rozpočtu. Zakopaný pes tkví v reformě...
 • Spojování vodárenských gigantů se zadrhlo
  Ve stínu druhé vlny pandemie i rituálních vražd náboženskými fanatiky, utržila francouzská vláda v říjnu porážku i na byznysovém poli. Její zástupci v národním energetickém gigantu Engie byli v představenstvu přehlasováni, a společnost tak odsouhlasila prodej 29,9 % své environmentální divize Suez hlavnímu konkurentovi – skupině Veolia. Ta nabídla za bezmála třicetiprocentní podíl, kterým ji umožní získat nad Suezem víceméně kontrolu, 3,4 miliard euro. Suez a Veolia jsou mimo jiné největšími vodárenskými společnostmi ve Francii a předními celosvětově.
 • Společensky odpovědné investování dobývá portfolia českých investorů
  Obchodník s cennými papíry BH Securities umožňuje investovat prostřednictvím nové investiční strategie, která je založena na megatrendu dnešní doby, jenž nese zkratku ESG (Environment – životní prostředí, Society – společnost, Governance – řízení). Jak již samotná zkratka napovídá, nová investiční strategie se soustředí na investice, o kterých můžeme říct, že jsou šetrné k životnímu prostředí, společensky odpovědné a mají dobře nastavené procesy řízení.
 • Společná měna euro přežije
  Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank. Ekonomika eurozóny přežila svou krizi a nyní dochází k zavádění...
 • Společné evropské dluhopisy znovu na scéně, EU chystá podporu
  Jedna z klíčových dnešních zpráv hovoří o tom, že se EU chystá vydat další společné dluhopisy. Už to udělala v souvislosti s koronakrizí, nyní je to kvůli potřebě financovat výdaje na obranu, a především drahé energie. Zatím chybějí podrobnosti, údajně se má rozhodnout na mimořádném summitu konaném ve čtvrtek a pátek.
 • Společnost Adobe padá po zprávách o akvizici
  Akcie společnosti Adobe (ADBE.US) během dnešního zasedání klesly o více než 16 % poté, co společnost produkující software pro digitální média a marketing odhalil plány na získání startupu Figma Inc. v oblasti softwarového designu za přibližně 20 miliard dolarů. Společnost také zveřejnila pozitivní hodnoty upraveného EPS ve 3. čtvrtletí.
 • Společnost Air Products hlásí za druhé čtvrtletí roku 2023 zisk na akcii ve výši 1,97 USD a upravený zisk na akcii ve výši 2,74 USD
  Společnost Air Products (NYSE:APD) oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023. Zisk na akcii podle metodiky GAAP* z pokračujících činností byl ve výši 1,97 USD, což je o 17 % méně než v předchozím roce. To představuje pokles ve výši 0,77 USD na akcii způsobený stažením společnosti z projektů v Indonésii a na Ukrajině. Čistý zisk (GAAP) ve výši 450 milionů USD se snížil o 16 % a marže čistého zisku (GAAP) ve výši 14,1 % se oproti předchozímu roku snížila o 410 bazických bodů. Příčinou byly vyšší náklady, včetně poplatků za obchodní opatření a opatření týkající se aktiv, které byly jen částečně kompenzovány vyššími cenami a objemy obchodu, jakož i vyššími příjmy z kapitálových poboček z projektu Jazan.
 • Společnost Air Products hlásí za druhé čtvrtletí roku 2024 upravený zisk na akcii ve výši 2,85 USD
  Společnost Air Products (NYSE:APD) dosáhla za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2024 zisk na akcii podle GAAP ve výši 2,57 USD, což je o 30 procent více než v předchozím roce. Upravený zisk na akcii ve výši 2,85 USD se meziročně zvýšil o čtyři procenta. Čistý zisk podle GAAP dosáhl výše 581 milionů USD a oproti předchozímu roku vzrostl o 29 procent. Čtvrtletní dividenda vzrostla na 1,77 USD na akcii, což je 42. rok po sobě, kdy se dividenda neustále zvyšuje.
 • Společnost Air Products hlásí za fiskální rok 2022 zisk GAAP na akcii ve výši 10,08 USD
  Společnost Air Products (NYSE:APD) oznámila výsledky za fiskální rok 2022, kdy dosáhla zisku na akcii podle GAAP ve výši 10,08 USD, což je o 11 % více než v předchozím roce. Tento výsledek byl dosažen i přes negativní dopad ve výši 0,32 USD ve čtvrtém čtvrtletí z důvodu ztráty z prodeje ruského podniku a snížení hodnoty dvou majetkových účastí v asijském segmentu.
 • Společnost Air Products hlásí za první čtvrtletí fiskálního roku 2023 dvouprocentní nárůst zisku na akcii na výši 2,57 USD
  Společnost Air Products (NYSE:APD) oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2023. Čistý zisk (GAAP) ve výši 584 milionů USD vzrostl oproti stejnému období předchozího roku o šest procent. Marže čistého zisku (GAAP) ve výši 18,4 % se oproti předchozímu roku nezměnila a zisk na akcii (GAAP) vzrostl oproti předchozímu roku o více než dvě procenta na 2,57 USD. Tržby za první čtvrtletí ve výši 3,2 miliardy dolarů vzrostly oproti předchozímu roku o šest procent.
 • Společnost Air Products hlásí za první čtvrtletí fiskálního roku 2024 upravený zisk na akcii ve výši 2,82 USD
  Společnost Air Products (NYSE:APD) oznámila výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2024. Zisk na akcii dosáhl výši 2,73 USD, což je o šest procent více než v předchozím roce a upravený zisk na akcii ve výši 2,82 USD, který vzrostl oproti předchozímu roku o sedm procent (podle GAAP). To umožnilo zvýšení čtvrtletní dividendy na 1,77 USD na akcii, což je 42. rok po sobě, kdy dividenda roste.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank