Čtvrtek 11. prosince 2025 20:25
reklama
Purple trading patterns
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding VIP zóna prosinec 2025

Buffettův indikátor: Jak vznikl a proč je jeho význam přeceňovaný

27.10.2025 14:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Takzvaný Buffettův indikátor, tedy poměr celkové tržní kapitalizace akcií k HDP, bývá často označován za oblíbený ukazatel legendárního investora z Omahy. Ve skutečnosti se ale Warren Buffett o tomto indikátoru zmínil pouze jednou a už tehdy upozorňoval, že má své limity a vypovídací schopnost jen v extrémních situacích.

Různí věštci akciové apokalypsy si rádi půjčují jména úspěšných investorů. O poměru celkové tržní kapitalizace akcií k HDP se často hovoří jako o Buffettově ukazateli, nebo jako jeho oblíbeném ukazateli. „To je ale trochu zavádějící, protože Buffett se o tomto ukazateli zmínil pouze jedinkrát. Bylo to skoro před 25 lety, v roce 2001, kdy komentoval, proč již několik let před tím považoval akciový trh za bublinu,“ vysvětluje Tomáš Tyl, šéf analytického oddělení Fichtner Wealth Managers. O tomto ukazateli Buffett řekl, že má svoje limity, průběžně poroste a může poukazovat spíše na extrémní situace.

Mediální mýtus nebo reálné hodnoty?

Z této doby je i jeho komentář o hranici 200 %. Z tohoto komentáře vyplývá, že i sám věštec z Omahy bere tento ukazatel s velkou rezervou, jako indikátor extrémních situací a jeho hodnotu je potřeba posuzovat relativně. Od roku 2001 se Buffett o tomto indikátoru nikdy nezmiňoval, nepíše o něm ani ve svých dopisech akcionářům, kde shrnuje nejdůležitější informace, ani v jiných rozhovorech. Jeho jméno používají spíše senzacechtivá média a ti, kdo chtějí tomuto ukazateli dodat falešnou sílu.

„Označovat tento ukazatel jako Buffettův je v podstatě na úrovni fake news, je to hoax. Je to způsob, jak mu dodat falešnou váhu. Strašení Buffettovým indikátorem poslouchám posledních 10 let a kdo se jím řídil, přišel na trhu o ohromné výnosy,“ upozorňuje Tomáš Tyl.

Růst ukazatele je přirozený, ne nebezpečný

Na růst ukazatele v čase má vliv několik různých trendů. Jak Buffett poukazuje, podíl velikosti akcií na celém trhu bude mít dlouhodobě rostoucí tendenci. To, že ukazatel roste je normální. Akciový trh v minulosti rostl dlouhodobě tempem 10 % ročně (což neukazuje na přehřívání). HDP zemí jako USA ale takovým tempem neroste a nemůžeme takový růst ani očekávat.

Před 20 lety byl očekávaný růst HDP USA 5 %, teď je ještě nižší. Akciový trh proto i bez jakýchkoliv dalších vlivů poroste rychleji, a celý indikátor bude dlouhodobě růst. Za 25 let by to znamenalo, že akciový trh vyroste 3,2x rychleji než HDP (Při růstu trhu 10 % a HDP 5 %) aniž by to znamenalo bublinu. Na vrcholu bubliny byl ten ukazatel 150 % a nyní je 217 % to je růst jen o 1,4x. 

Proč HDP a tržní kapitalizace nejdou srovnávat

Tržní kapitalizace a HDP firem spolu souvisí velmi nepřímo. Zatímco tržní kapitalizace ukazuje celkovou hodnotu akciových firem, HDP ukazuje celkovou hodnotu nově vytvořených statků. Svým způsobem by tedy mohlo jít o alternativu k ukazateli celkových tržeb. „Až na to, že v HDP nejsou jen hodnoty vyprodukované akciovými firmami, ale také neveřejnými společnostmi a státem. A na druhou stranu akciové společnosti jsou často nadnárodní firmy, takže jejich tržby pocházejí z různých oblastí,“ uvádí Tomáš Tyl, Fichtner Wealth Managers.

To má důležité dopady právě na obě hodnoty. Na jednu stranu dochází k růstu ukazatele, i když se firmy dostávají na burzu. Z neveřejně obchodovaných společností se stanou akciové společnosti a ty najednou zvýší tržní kapitalizaci. Ta je ostatně různá v různých zemích. Země jako Německo a země eurozóny mají podíl tržní kapitalizace akcií vůči HDP podstatně nižší, protože se firmy méně financují na burze.

Naopak Hongkong je o řád výše, protože se zde obchodují akcie čínských společností. To samo ale nevypovídá o tom, že by akcie obchodované v Hongkongu, nebo třeba Švýcarsku (Akciový trh na úrovni 220 % HDP), byly drahé a v Německu levné (akciový trh na úrovni 62 % HDP).

Trh je drahý, ale zisky drží tempo

„Americký akciový trh určitě není levný. Na druhou stranu, z našeho pohledu se na něm ani v tuto chvíli nenafukuje bublina. Když se podíváme na technologické giganty, kteří jsou hlavním důvodem vyšších valuací celého trhu, tak můžeme vidět, že jejich valuace za posledních 5 let se příliš nezměnily (MSFT, Apple), nebo dokonce klesly (NVIDIA, Alphabet, Amazon),“ popisuje Tomáš Tyl.

To znamená, že růst jejich ceny byl kompenzován růstem zisků. To není nezdravý růst ukazující na bublinu ani na šílenství. Např. NVIDIA, která rostla 1280 % tak je nyní z fundamentálního hlediska o polovinu levnější. To ukazuje, že růst ceny má své důvody. Ostatní akcie za 5 let ani nijak dramatický vývoj nezaznamenaly (ve srovnání s růsty z před rokem 2000). 

Řada investorů je posedlá P/E, aniž by tomuto ukazateli skutečně rozuměli. Pak dochází k různým historickým srovnáním, která ale nereflektují řadu účetních odlišností (například, že došlo ke změnám v účetním systému GAAP), nebo například rozdíl v tom, jak se odepisují kapitálové výdaje (postupně) a jak se odepisují výdaje na výzkum (najednou). 

Technologické firmy mění pravidla hry

Nyní je na americkém akciovém trhu větší podíl technologických firem, protože i naše životy jsou mnohem více spjaty s technologiemi než dříve a stejně tak i společnosti. A tyto firmy mají velké výdaje na vědu a výzkum. Kdyby je odepisovaly postupně, jejich čisté zisky by byly vyšší a P/E nižší.

„Zjednodušeně, když srovnám dvě identické společnosti a jedna koupí továrnu a druhá dá stejnou částku do výzkumu a vývoje, druhá bude mít výrazně nižší účetní zisk a tím výrazně vyšší P/E,“ uzavírá Tomáš Tyl, Fichtner Wealth Managers. Větší podíl technologií, velkých společností a výdaje na vědu a výzkum jsou faktory, které valuace tlačí výše. Trh levný není, ale rozhodně na něm ani není nebezpečná bublina.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Buffett má důvod k radosti: Moody?s čeká dobrý rok a bude skupovat akcie
    Moody?s, mimo jiné i druhá největší ratingová agentura světa, po 66% růstu čistého zisku v posledním kvartále roku 201...
  • Buffett odchází z Berkshire Hathaway. Co dál?
    Warren Buffett patří mezi nejznámější a nejúspěšnější investory všech dob. Jeho majetek dosahuje přibližně 141 miliard amerických dolarů, což ho řadí mezi nejbohatší lidi planety. Jeho investiční styl, založený na trpělivosti a hodnotovém přístupu, je široce uznávaný a často následovaný.
  • Buffett: Ochota a schopnost Evropy překonat krizi mě od investic odrazuje. Amerika je zdravá se zásadní výjimkou - realit
    Legendární investor Warren Buffett dle svých slov každý den přemýšlí o výnosné i...
  • Buffett opět šetří a trhy se bojí. Proč Berkshire sedí na 347 miliardách a neinvestuje?
    „Warren Buffett drží rekordní hotovost, odprodává americké akcie, obává se dluhové situace USA a předává žezlo svému nástupci Gregu Abelovi,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Buffettova Berkshire Hathaway koupila tohoto technologického giganta: Proč?
    Investoři si v posledních letech zvykli na to, že Warren Buffett, legendární generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, nerealizuje žádné velké investiční transakce, přičemž kapitál spíše akumuluje. O to větší překvapení vyvolala nedávná oficiální zpráva společnosti. Berkshire Hathaway, ikonická holdingová společnost, totižto vybudovala významný podíl v technologickém gigantu Alphabet, mateřské společnosti Googlu.
  • Buffettova firma ve čtvrtletí vydělala v přepočtu půl bilionu Kč
    Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v letošním prvním čtvrtletí vydělala 21,66 miliardy dolarů (téměř půl bilionu Kč) po ztrátě 1,14 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to firma.
  • Buffettova sázka na banky dále vychází: Wells Fargo zvýšila zisk již počtrnácté v řadě
    Největší poskytovatelka hypotečních úvěrů v USA, banka Wells Fargo, jejímž nejsilnějším akcionářem je Warren Buffett, ...
  • Buffettova sázka na UnitedHealth přinesla akciím prudký růst navzdory přetrvávajícím rizikům
    Akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (UNH) v pátek v premarketu vyskočily o více než 12 % poté, co investiční konglomerát Berkshire Hathaway vedený Warrenem Buffettem zveřejnil novou investici do této společnosti. Podle hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy vlastnila Berkshire ke konci června 5,04 milionu akcií v hodnotě přibližně 1,57 miliardy USD.
  • Buffett pustil peníze do „smrtící pasti“
    Časy se mění, a Warren Buffett nám to připomíná možná hlasitěji než kdokoli jiný. Slavný investor utratil přes miliardu dolarů za podíly ve čtyřech aeroliniích - které pro něj dosud byly investiční „smrtící pastí“.
  • Buffettův Berkshire je na pokraji stát se vrcholným akcionářem společnosti BofA
    Berkshire Hathaway Inc majitele Warrena Buffetta stojí na pokraji stát se největším akcionářem Bank of America Corp., poté, co banka navýšila dividendu na základě pozitivního zhodnocení své schopnosti zvládnout stresy na trhu.
  • Buffettův list akcionářům
    V tomto videu rozebíráme Buffettův nejnovější dopis akcionářům. Podíváme se na to, co v něm napsal, jaké životní lekce z něj vyplývají a jaké zajímavé příběhy Buffett sdílel, aby tyto principy přiblížil na konkrétních situacích. Přidáme také pohled na to, jak se Berkshire Hathaway dlouhodobě daří porážet trh.
  • Buffett věří v akcie Apple
    Buffett potvrdil v rozhovoru pro televizi CNBC, že investiční společnost Berkshire Hathaway dál zvyšuje nákupy akcií technologické společnosti Apple. Nyní jich má zhruba 133 milionů v celkové hodnotě 17 miliard dolarů. Do akcií Applu začal investovat loni a výrazně tyto nákupy zvýšil v posledním čtvrtletí loňského roku. Za loňský rok nakoupila Berkshire 61,2 milionu akcií Applu za částku 6,75 miliardy dolarů. Jen za loňské investice Berkshire do Applu vynesly firmě 1,6 miliardy dolarů. Podle Buffetta se americké akcie ještě nenalézají ve fázi "bubliny''.
  • Buffett vstúpil pri kúpe akcií Apple druhý krát do tej istej rieky. Bude na druhýkrát úspešný?
    Dostal som dnes otázku z novín, či Buffett urobil dobrý deal, keď kúpil akcie Applu za viac ako 1 mld. USD. Tie sa už ...
  • Buffet zvyšuje svůj podíl v Occidental Petroleuum
    Occidental Petroleum se stalo jedním z největších nákupů fondu Berkshire Hathaway řízeného legendárními investory Warrenem Buffettem a Charliem Mungerem. Buffett opakovaně prohlásil, že nákup akcií Occidental Petroleum je jeho dlouhodobou sázkou na růst cen ropy, z čehož profitují marže společnosti. Společnost působí ve Spojených státech amerických. Occidental jako takový je nyní již v top 10 „holdingech“ fondu Berkshire, který vlastní více než 15,2 % celkových akcií společnosti. Berkshire také zvýšila svou pozici v akciích amerického ropného gigantu Chevron.
  • Buhl (aliance CEE burz): Znárodnění penzí sebere maďarské burze čtvrtinu objemů, řada akcií přijde o likviditu a atraktivnost
    Objem obchodů na maďarské burze cenných papírů v Budapešti letos klesne zhruba o čtvrtinu kvůli transferu privátních úspor na penzi zpět pod státní pilíř, návazně na předchozí rozhodnutí vlády o faktickém znárodnění soukromého penzijního pilíře skrze penzijní fondy. Takový odhad vyslovil Michael Buhl, který stojí v čele aliance CEE Stock Exchange Group, zastřešující akciové burzy ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani, pro Bloomberg. Maďarská vláda rozhodnutí přijala jako krok ke snížení dluhu a rozpočtového schodku. Převody zdrojů, které odpovídají zhruba 10 procentům maďarského domácího produktu, mají být hotovy do konce června. Penzijní fondy v Maďarsku ovládají zdroje přesahující tři biliony forintů (zhruba 11,5 miliardy eur), včetně akciových podílů v řadě klíčových maďarských podniků.
  • Bukele: Další země přijmou Bitcoin v roce 2022
    Nayib Bukele, prezident Salvadoru ve svém Twitterovém příspěvku predikoval cíle největší kryptoměny pro rok 2022.
  • Bulharská vláda schválila nový balíček koronavirových opatření
    Bulharská vláda dnes schválila nový balíček hospodářských i sociálních opatření, jež mají pomoci překonat koronavirovou krizi. Učinila tak v době vlny demonstrací za odstoupení kabinetu premiéra Bojka Borisova. Opatření vyjdou nejchudší stát Evropské unie na 1,1 miliardy leva (téměř 15 miliard korun), informovala agentura DPA.
  • Bulharsko míří do eurozóny. Mělo by se Česko přidat?
    Evropská unie je blízko přijetí další země do eurozóny. Bulharsko má podle ministrů financí členských zemí Unie splněno a od ledna 2026 se může stát 21. členem eurozóny. Česká republika zůstává nadále stranou měnové unie jako jedna z posledních zemí. Navzdory formálnímu závazku k jejímu přijetí neexistuje politická vůle, ani veřejná podpora. Část veřejnosti tento postoj dlouhodobě kritizuje jako promarněnou příležitost. Realita je však složitější. Díky promyšleným legislativním změnám a přirozenému vývoji může už dnes český soukromý sektor čerpat hlavní výhody společné měny, aniž by se země vzdávala vlastní měnové suverenity a čelila dalšímu tlaku na růst cen.
  • Bulharsko nerozhodne o licenci ČEZ nejméně do půlky června. Nový důkaz o vyvádění zisků?
    Bulharský energetický regulátor DKEVR nerozhodne o případném odnětí licence ČEZ na distribuci elektřiny v zemi po jednání 16. dubna a nestane se tak nejméně do poloviny června, uvedla šéfka komise Evgenia Haritonova. Rozhodování označila za významné a zdlouhavé a připomněla, že sám regulátor je trestně šetřen.
  • Bulharsko „potupně“ zahájí jednání s Gazpromem o dodávkách plynu, i když ten jej v dubnu odpojil. Sofie tak bezprecedentně tříští jednotu EU ve vztahu k Rusku
    Bulharsko zahájí jednání s ruským Gazpromem o zajištění přímých dodávek plynu. Dnes to uvedl Rossen Christov, ministr pro energetiku současné úřednické vlády balkánské země. Podle jeho slov Bulharsko nemá na výběr. Zemi prý hrozí závažný výpadek dodávek plynu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding NEW 2