Úterý 28. května 2024 13:02
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost

ČEZ: Podstatně lepší čísla nad nejvyššími odhady, návrh dividendy zatím nezazněl

14.05.2024 09:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Za první čtvrtletí 2024 dosáhla EBITDA 40,3 mld. CZK (+24 % y/y), čímž překonala tržní očekávání o +16,2 %. Čistý zisk ve výši 13,6 mld. CZK (+25 % y/y) je nad konsensem dokonce o +29,1 %. Celoroční cíle zůstaly beze změny navzdory vysokému tempu plnění. Návrh dividendy nezazněl, očekáváme ho v následujících dnech.

Celkové tržby reportoval ČEZ za 1Q24 na úrovni 87,4 mld. CZK (-6,4 % y/y). Zisk EBITDA dosáhl 40,3 mld. CZK, což v meziročním srovnání představuje růst o vysokých +24 %. To překonalo i nejvyšší odhady, a samotný konsensus o +16,2 %. Marže vrostla meziročně o 11,3 pb y/y na 46,1 %. Na meziročním růstu EBITDA se nejvíce podílel segment výroba (+3,8 mld. CZK), kde nebyla srážka z nadměrných tržeb (10,3 mld. CZK) jako v loňském roce a sektor prodej (+4,2 mld. CZK) zejména z důvodů sezónnosti. Čistý zisk očištěný o jednorázové vlivy činil 13,6 mld. CZK, což odpovídá růstu o +25 % y/y. Čistý zisk překonal konsensus o 29,1 %. Vzhledem k platnosti daně z nadměrných zisků je efektivní daňová sazba v prvním kvartále 53,3 %. To je v souladu s naším odhadem (55 %).

Zadlužení (čistý dluh / EBITDA) je na konci prvního kvartálu nízkých 1,0x. To je mírný pokles z 1,2x dosažených na konci minulého roku. Předpokládáme, že v druhé polovině roku, by mělo lehce vzrůst, a to též z důvodů akvizice společnosti GasNet na zhruba 1,5x.

Dividenda: Návrh představenstva nezazněl. Ten musí být v programu na valnou hromadu a musí být zveřejněn minimálně měsíc před jejím konání. Tradičně by se měla konat na konci června (přesné datumu zatím není, loni 26. června). To znamená, že návrh představenstva bude oznámen v průběhu několika následujících dnů. Předpokládáme, že představenstvo se bude řídit stávající dividendovou politikou (60-80 %) a navrhne dividendu na její horní hranici. To by znamenalo dividendu 52 CZK na jednu akcii (hrubý výnos +5,7 %). Nicméně stejně jako se to stalo v minulých letech, očekáváme, že majoritní akcionář (stát téměř 70 %) podá k návrhu představenstva svůj protinávrh. V tomto případě bychom očekávali výplatu celého loňského zisku. To by odpovídalo 65 CZK na akcii a hrubému výnosu +7,1 %.

Celoroční projekce 2024: I když výsledky reportované za 1Q24 tvoří 34,3 % celoročního cíle EBITDA a dokonce 49,7 % čistého zisku, nechalo vedení projekce beze změny. Připomínáme, že na začátku roku jsou projekce velmi konzervativní. Navíc je 1Q24 ze sezónního hlediska zpravidla nejsilnější. Předpokládáme, že k aktualizaci projekce by mohlo dojít v průběhu roku. Za celý rok by EBITDA měla dosáhnout 115-120 mld. CZK a čistý zisk 25-30 mld. CZK. Naše celoroční projekce počítá s EBITDA 119,1 mld. CZK a čistým ziskem 34,4 mld. CZK.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum
  Nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech podstatně snižuje kvalifikovanou většinu, která je nutná k restrukturalizaci (rozdělení).
 • ČEZ: Obchodování již bez práva na dividendu 145 CZK
  Dnes (čtvrtek 29. června 2023) je první den obchodování bez nároku na dividendu ze zisku minulého roku tzv. ex-dividend.
 • ČEZ od dubna zlevní energie s fixací o stovky Kč, snížení cen chystají i další
  Energetická společnost ČEZ od dubna zlevní ceny elektřiny a plynu s fixací. Oproti dosavadnímu ceníku podle ní spotřebitelé ušetří stovky korun měsíčně. ČEZ o tom dnes informoval ČTK. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují na pokles velkoobchodních cen energií.
 • ČEZ: Odhady výsledků: Meziroční růst hospodaření, pravděpodobné upřesnění cílů
  Očekávané výsledky hospodaření: V tomto roce by měl ČEZ prodávat elektřinu za ceny cca 45 EUR/MWh, což je nárůst o zhruba 15 % ve srovnání s cenou za rok 2019 (35 EUR/MWh). Vyšší realizovaná cena je jedním z důvodů očekávaného meziročního zlepšení hospodaření.
 • ČEZ: Odhady výsledků Q4 20: Splnění celoročních cílů, vysoká dividenda
  Očekávané výsledky hospodaření: Na výsledcích za poslední kvartál bývá mezi nejsledovanějšími položkami tradičně splnění cílů managementu a z nich vyplývající dividenda, její návrh (pokud bude zveřejněn) a samozřejmě výhled na tento rok.
 • ČEZ: Optimistický scénář, vláda bude chtít vyšší dividendu
  Vláda bude chtít od ČEZu vyšší dividendu. Ministerstvo financí navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku dividendu 145 CZK na akcii místo 117 CZK, které navrhl managment ČEZu. Ministerstvo, které za ČR vykonává akcionářská práva, podalo protinávrh k návrhu představenstva ČEZu. Informace byla oznámena v pátek po zavření trhu.
 • ČEZ: O stavbě nového jaderného bloku rozhodne až příští vláda
  Podle ministra průmyslu K. Havlíčka rozhodne o stavbě nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany až nová vláda po nadcházejících říjnových volbách.
 • ČEZ: Parlament schválil cenový strop pro příjmy z výroby elektřiny
  V pátek 18. listopadu 2022 schválila Poslanecká sněmovna cenové stropy na tržby z vyrobené elektřiny. Zákon ještě musí odsouhlasit Senát a podepsat prezident, ale to považujeme za formalitu.
 • ČEZ počítá s postavením jednoho bloku v Dukovanech, Moneta a Komerční banka schválily dividendu
  Uplynulý týden přinesl zveřejnění konjunkturálních průzkumů, které potvrdily zlepšující tendenci sentimentu nejen u podniků, ale především u spotřebitelů. Ve čtvrtek byly představeny výsledky Monety za 1. čtvrtletí, na které v úterý naváže Erste. Pozornost investorů by v tomto týdnu měla být upřena kromě výsledků i na zasedání ČNB. Od ní se očekává další snížení sazeb o 50 bazických bodů.
 • ČEZ po deseti růstových dnech ztratil a s ním i pražská burza
  Makrodata dnes dopadla smíšeně. Hlavní byly zřejmě údaje o maloobchodních tržbách v USA. Zveřejněná čísla dopadla lépe, než se čekalo, dokonce výrazně lépe. To může být pro Fed proinflační faktor a důvod pro přísnější měnovou politiku.
 • ČEZ: Pokles zisku kvůli absenci jednorázové položky
  Očekávané výsledky hospodaření: V meziročním srovnání budou výsledky za první kvartál nižší. Je za tím jednorázová položka, která byla zaúčtována ve stejném období roku 2020, ale letos se neopakovala. Čekáme, že vedení ČEZ potvrdí celoroční cíle. Zaznít by mohl i návrh dividendy.
 • Čez pokračuje v rozšiřování aktivit v oblasti energetických služeb
  Poslední akvizicí společnosti, kterou firma dále rozšířila obchodní aktivity se zaměřením na energetické služby, jež provozuje pod značkou ČEZ ESCO, je dodavatel vzduchotechniky AZ Klima, jíž patří ve zmíněném sektoru na českém trhu první příčka. Aktivity ČEZ ESCO cílí na služby pro firmy v oblastech energetických úspor, instalace lokálních zdrojů energií a energetického managementu. ČEZ tak již několikátým rokem pokračuje v expanzi své divize energetických služeb. V loňském roce získal 3/4 podíl ve společnosti EVČ, zaměřené na poskytování energetických služeb. Letos do firemního portfolia v sektoru energetických služeb přidal stejný podíl ve společnosti ENESA a koupil společnost Juwi zaměřenou na instalace a servis, kterou následně přejmenoval na ČEZ Solární. Tímto společnost dosáhla celkového pokrytí základní nabídky služeb ČEZ ESCO. Akcie společnosti ČEZ reagovaly na poslední zprávy růstem na 439,80 korun za akcii.
 • ČEZ: Pokud bude nový jaderný blok, bude ho financovat jen stát
  Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl řekl, že nový jaderný blok bude plně financovat stát. Stále se ale jedná o konkrétním řešení. Podobný komentář jsme již slyšeli i od ministra průmyslu Karla Havlíčka na začátku roku. Původní plán byl na 30% zapojení ČEZu.
 • ČEZ: Poslední den obchodování s nárokem na dividendu 34 CZK
  Akcie společnosti ČEZ se dnes (1. července 2020) obchodují naposledy s právem na dividendu ze zisku minulého roku.
 • ČEZ: Poslední den obchodování s nárokem na dividendu 52 CZK
  Dnes (30. června) je poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem na dividendu ze zisku minulého roku.
 • ČEZ: Poslední den obchodování s právem na dividendu bude 30. června
  V pozvánce na valnou hromadu, která se bude konat 28. června 2021 v 10hod, je také uveden rozhodný den pro dividendu. Den, kdy musí mít investoři akcie na účtě, je2. července 2021. To znamená, že se akcie ČEZu budou naposledy obchodovat s právem na dividendu 30. června. Investoři si tedy ještě 2 dny po konání valné hromady mohou koupit akcie ČEZu s nárokem na dividendu. Výplata začne 2. srpna.
 • ČEZ: Poslední den s právem na dividendu ve výši 145 CZK na akcii
  Dnes (středa 28. června 2023) je poslední den obchodování s právem na dividendu ze zisku minulého roku.
 • ČEZ pozitivně překvapil, zisk by měl stoupat i nadále. Překážka je jediná: koronavirus
  Společnost ČEZ svým hospodářským výsledkem za loňský rok překonala očekávání. Provozní zisk EBITDA vykázal úroveň 60,2 miliardy korun, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů dle Bloombergu počítal s údajem necelých 58 miliard korun. Čistý zisk společnosti očištěný o mimořádné vlivy dosáhl 18,9 miliardy korun, zatímco trh počítal s údajem 17,4 miliardy.
 • ČEZ: Předprodeje elektřiny na další roky, zvýšení celoročního cíle
  Den zveřejnění: úterý, 9. listopadu 2021 v 7:00 CET Očekávané výsledky hospodaření: Výsledky za třetí čtvrtletí nebudou kromě prodaných rumunských aktivit zahrnovat také Bulharsko. Bulharská aktiva byla prodána na konci července, takže do kvartálních čísel se zaúčtuje jen asi měsíc. Z celého reportu bude důležité sledovat prodej elektřiny na další roky. A také komentář k celoročním cílům, které budou pravděpodobně zvýšeny o nečekanou vratku úroků z prodlení.
 • ČEZ: Představenstvo navrhuje dividendu 52 CZK, očekáváme protinávrh na 65 CZK
  Představenstvo společnosti ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ze zisku roku 2023 ve výši 52 CZK. To nabízí hrubý výnos +5,7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
InstaForex
IronFX
reklama
Dukascopy new