Středa 17. duben 2024 04:06
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani

Tesla se po údajích o dodávkách za 1. čtvrtletí propadla o 6 %

02.04.2024 19:13  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tesla (TSLA.US) dnes prodělává. Akcie společnosti klesají o více než 7 % poté, co americký výrobce elektromobilů zveřejnil údaje o výrobě a dodávkách za první čtvrtletí roku 2023. Údaje zklamaly, protože provoz společnosti byl ovlivněn konfliktem v Rudém moři a žhářským útokem v továrně v Německu.

Během prvních tří měsíců roku 2024 dodala Tesla 386 810 vozidel. To je výrazně méně než 449 00, které očekávali analytici. V mezičtvrtletním srovnání se jedná o pokles o téměř 20,2 % a v meziročním srovnání o zhruba 8,5 %. Společnost během čtvrtletí vyrobila 433 371 vozů, což je rovněž výrazně pod očekáváním analytiků. Výroba byla mezikvartálně nižší o 12,5 % a meziročně zhruba o 1,7 %.

Tesla v Q1 2024

 • Dodávky: 386 810 vs. 449 080 očekávané (-20,1 % mezičtvrtletně)
  • Model 3/Y: očekává se 369 783 vs 426 940 (-10 % mezičtvrtletně)
 • Očekávaná produkce: 433 371 vs 452 976 (-12,5 % mezičtvrtletně)
  • Model 3/Y: očekávaný 412 376 vs 439 194 (-13,5 % mezičtvrtletně)

Zdroj: Bloomberg Finance LP, XTB

Jedná se o první meziroční pokles dodávek a výroby od 2. čtvrtletí 2020, kdy se globální ekonomika potýkala s dopady výluk Covid-19. Společnost vysvětlila, že nízkou produkci lze částečně přičíst na vrub rané fázi náběhu výroby modernizovaného Modelu 3 v továrně ve Fremontu. Společnost Tesla uvedla, že na úroveň výroby měly negativní dopad také odklony v přepravě způsobené napětím v Rudém moři a také žhářství v německé továrně.

Za zmínku však stojí velký rozdíl mezi výrobou a dodávkami v 1. čtvrtletí 2024. Údaje naznačují tvorbu zásob ve výši přibližně 46,5 tisíce vozů, což je největší čtvrtletní přebytek v historii společnosti. To znamená, že zatímco výše zmíněná úzká místa ve výrobě negativně ovlivnila produkci, poptávka po vozech Tesla se potýká s problémy. Za tím stojí dva hlavní důvody. Zaprvé, výdaje na špičkové produkty jsou nadále negativně ovlivňovány prostředím vysokých úrokových sazeb. Zadruhé, společnost zažívá mnohem větší konkurenci, než jaká byla dříve, zejména ze strany Číny. Ještě dnes bylo oznámeno, že nově představený elektromobil od čínské společnosti Xiaomi se vyprodal za celý rok 2024 za pouhých 24 hodin!

Tesla zveřejní zprávu o úplných výsledcích za 1. čtvrtletí 2024 dne 23. dubna 2024 po skončení seance na Wall Street.

Tesla (TSLA.US) dnes klesá o zhruba 6 % po neuspokojivých údajích o dodávkách a výrobě za 1. čtvrtletí. Akcie se nadále obchodují ve formaci klesajícího klínu a znovu testují oblast podpory 165 USD, která nedávno zastavila pohyb směrem dolů. Prolomení této úrovně níže by mohlo otevřít cestu k otestování minim z dubna 2023 v oblasti 152 USD. Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 🚗 Tesla prudce roste před tzv. “Battery Day” 📈
  Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) rostou už pátou seanci v řadě. Investoři zvyšují sázky na automobilku před tzv. Battery Day v příštím týdnu. Ředitel společnosti Elon Musk by měl prezentovat pokroky společnosti v technologii výroby baterií. Někteří analytici upozorňují, že se může jednat o velmi důležitou událost vzhledem k tomu, že baterie je kritický faktor, který odlišuje Teslu od ostatních výrobců elektromobilů. Někteří býci by se mohli rozhodnout zvýšit vzhledem k této události sázky na další růst akcií.
 • Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa
  Výrobce elektromobilů Tesla předstihl japonskou Toyotu a stal se nejhodnotnější automobilkou světa. Akcie Tesly si na počátku dnešního obchodování připsaly pět procent na 1133 dolarů (asi 26.800 Kč), a tržní cena společnosti tak stoupla na 209,47 miliardy dolarů. To je zhruba o šest miliard dolarů více, než si nyní cení investoři Toyotu.
 • Tesla rastie o 6 % pred otvorením trhu po dohode so supernabíjačkami so spoločnosťou General Electric 🔌
  Akcie spoločnosti Tesla získali 5,0% kvôli predbežnej dohode o prijatí ďalšej spoločnosti do siete rýchlonabíjačiek od spoločnosti Tesla.
 • Tesla roste nepodloženě
  Tesla Inc. v úterý v předobchodní fázi dosáhla hladiny 900 USD za akcii, od začátku roku již připsala 150 %. Podle kalkulací Tradecentrum je tento růst nepodložený, zcela ve shodě s dalšími domy, a vidíme zde prostor pro krátkou pozici od hladiny 1000USD. Gravitační síla pravděpodobně potáhne TESLA k testu magické hranice 1 tisíce dolarů a zde vidíme dominantní riziko pro další uptrend, protože mnoho investorů bude chtít realizovat profit, který je doposud pouze účetní. Skepticky se díváme na prohlášení mnoha celebrit z finančního průmyslu, které vykreslují z dnešního pohledu nereálné výkony firmy v budoucnu, a spíše se kloníme k názoru, že takto silné hlasy uměle ženou akcie nahoru, aby za lepší cenu mohli exitovat své pozice.
 • Tesla roste o téměř 5.0% v pre-marketu díky býčím komentářům Morgan Stanley
  Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) ve středu přerušily svou sérii ztrát, protože někteří analytici stále považují EV giganta za dobrý investiční nápad pro příští rok.
 • Tesla roste o více než 6 %, automobilka plánuje zvýšit výrobu v Číně
  Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) ve čtvrtek vzrostly o více než 6,5 % poté, co agentura Reuters oznámila, že výrobce elektromobilů se chystá v únoru a březnu zvýšit výrobu v šanghajské továrně na téměř 20 000 vozů týdně, protože nedávné snížení cen vyvolalo poptávku mezi zákazníky. Pokud se tyto plány naplní, mohla by čínská továrna v roce 2023 vyrábět více než 1 milion vozidel, což by Elonu Muskovi usnadnilo splnění jeho ambiciózního cíle dodat 2 miliony vozů v letošním roce.
 • Tesla roste po vyšším doporučení Citi 📈
  Navzdory obavám z návratu čínské politiky Covid Zero, která by mohla zasáhnout továrny Tesly (TSLA.US), dnes akcie vlajkové společnosti Elona Muska posilují o téměř 6 % díky zvýšení ratingu akcií od Citi. Akcie společnosti za měsíc ztratily téměř 20 %, a to i přes oživení indexů:
 • 🚘Tesla se dnes propadá o 14 %
  Tesla vykázala ve 4. čtvrtletí dodávky 405 000 vozů, přičemž výroba činila 439 000 vozů a podle konsensu agentury Bloomberg se očekávaly dodávky 412-420 000 vozů. Nižší dodávky vytvářejí poměrně velkou nejistotu ohledně poptávky, a to navzdory skutečnosti, že dodávky ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku byly nejvyšší v historii. Více informací o dodávkách si můžete přečíst v našem předchozím příspěvku.
 • Tesla se drží stabilně navzdory medvědím komentářům společnosti Piper Sandler
  Vzhledem k blížícímu se zveřejnění údajů o dodávkách automobilů Tesla za 3. čtvrtletí snížila společnost Piper Sandler svou prognózu pro 3. čtvrtletí o více než 10 % z původních 515 000 na 445 000. Nejnovější zpráva o dodávkách by mohla být zveřejněna již tuto neděli.
 • Tesla se chystá vydat nové akcie
  Tesla se chystá získat souhlas akcionářů se zvýšením celkového počtu svých akcií. Pomůže tak zajistit split akcií na výplaty dividend, řekl v pondělí mluvčí společnosti.
 • Tesla se v premarketu propadla o více než 6 % kvůli novému snížení ceny a snížení hodnocení analytiků
  Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) klesly před otevřením burzy o více než 6 % poté, co společnost Guggenheim snížila hodnocení výrobce elektromobilů z neutrálního na prodejní s tím, že odhady pro čtvrté čtvrtletí jsou příliš optimistické. Zároveň banka Wells Fargo snížila cílovou cenu Tesly z 230 na 130 USD a ponechává rating equal-weight.
 • Tesla si ve 3. čtvrtletí udržuje stabilní zásobu bitcoinů na úrovni 9 720 BTC
  Společnost Tesla za tři měsíce do konce září nekoupila ani neprodala žádné bitcoiny a její zásoby zůstaly beze změny na úrovni 9 720 BTC.
 • Tesla si v 1. čtvrtletí tohoto roku ponechala zůstatek 184 milionů dolarů v bitcoinech
  Z výsledků Tesly z 1. čtvrtletí letošního roku je patrné, že si společnost v prvních třech měsících roku 2023 udržela konzistentní bilanci bitcoinů.
 • Tesla slíbila snížit výrobní náklady o polovinu, nové modely nepředstavila
  Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje u budoucí generace svých vozů snížit náklady na montáž o polovinu. Oznámili to představitelé firmy na setkání s investory. Ředitel firmy Elon Musk však neprozradil, kdy představí tolik očekávaný dostupný elektromobil. Akcie společnosti proto po skončení setkání s investory klesaly.
 • Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
  Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky navíc pošle na neplacenou dovolenou, a to zřejmě do 4. května, kdy ve Spojených státech plánuje obnovit běžnou výrobu. Podle agentury Reuters a serveru televize CNBC to vyplývá z e-mailu, který firma zaslala zaměstnancům. Šéfem a spoluzakladatelem Tesly je americký podnikatel Elon Musk.
 • Tesla splnila cíl Elona Muska
  Společnost Tesla za 2. čtvrtletí dodala zákazníkům rekordní počet elektromobilů. Cíl, který si Elon Musk stanovil, byl dosažen. Navíc byl cíl výrazně překročen nad očekávání analytiků.
 • Tesla spouští internetový prodej na Model 3
  Automobilová společnost Tesla začne s internetovým prodejem Modelu 3 za 790 000 korun. Americká automobilka Tesla uvedla na trh základní verzi sedanu Model 3. Cena začíná na 35 000 dolarů, v přepočtu asi na 790 000 korunách. Společnost současně oznámila, že v rámci zvýšení poptávky a snížení nákladů na prodej přejde k výhradně internetovému prodeji.
 • Tesla stále drží 218 milionů dolarů v bitcoinech!
  Držba BTC v Tesle zůstává od druhého čtvrtletí roku 2022 nezměněna, podle dokumentů zveřejněných výrobcem elektromobilů před jeho pohovorem o spolupráci s investory ve třetím čtvrtletí.
 • Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku
  Závěrečná seance prvního červnového týdne přinesla zkraje obchodování velký růst v technologickém indexu Nasdaq Composite, který překonal hranici 13.885 b., což byl více jak procentní růst. V průběhu pátečního obchodního dne nicméně nejen technologickému indexu došel dech a nakonec uzavřel seanci v zisku pouze 0,16 %. Akcie Tesla posílily o 4,06 % a rostly 11krát po sobě, což odpovídá roku 2021, kdy akcie Tesly narostly o 100 %, Ford +1,25 %, GM +1,10 %. Akcie Palantir se propadly o 1,32 %. Jednotlivé indexy uzavřely v pátek následovně: Index Dow Jones Industrial Average posílil o 0,1 % (33.876 b.), S&P 500 o 0,1 % (4.298 b.) a technologický Nasdaq Composite o 0,2 % (13.259 b.).
 • Tesla, to není ani Amazon ani Apple
  Od začátku roku 2017 vystřelila Tesla o více než 66%, zatímco Ford se posouvá ke 2%. Avšak Ronnie Moas ze Standpoint Research si myslí, že období skvělých výkonů Tesly se blíží ke konci, zatímco Ford má stále prostor, kam směřovat. Moas tento týden upgradoval Forda na Buy z Hold a Teslu naopak posunul z Hold na Sell. Odhaduje, že Ford má více než 20% upside příští rok, včetně jeho robustních výnosů z dividend, zatímco Tesla dle něj padne alespoň o 20%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
CapXmaster srovnani