Pátek 14. června 2024 05:22
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader

NAPŘÍČ TRHY

06.11.2023 12:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 • ČNB byla otevřená i poklesu sazeb, rozhodl pravděpodobně alternativní scénář
 • Koruna si zatím drží zisky dobyté po zasedání ČNB
 • Eurodolar tlačí vzhůru horší americká makro čísla

Prosincové detaily z prognózy ČNB ze setkání s analytiky ukazují dobře, proč se zatím bankovní radě do snižování úrokových sazeb nechtělo. Základní scénář prognózy počítá s vyššími sazbami v tomto roce a s o něco nižší trajektorií sazeb v roce příštím. Dolů sice tlačí sazby nižší než očekávaná dynamika mezd a horší výkon eurozóny, na druhou stranu expertní doladění tlačí sazby spíše vzhůru (jedná se zejména o vyšší růst administrativních cen). A pověstným jazýčkem na vahách při rozhodování o sazbách byl nakonec pravděpodobně opět alternativní scénář zpracovaný k hlavní prognóze a počítající s výraznějším efektem lednového přecenění (1 p.b. oproti základnímu scénáři navíc v jádrové inflaci). Tento scénář vyžaduje stabilitu sazeb do konce roku 2023 a jejich vyšší úroveň v první polovině roku 2024 a současně implikuje také slabší korunu. Na druhé straně podle centrálních bankéřů ukazuje, že s delším pobytem sazeb na vyšších úrovních nejsou spojená žádná výraznější rizika pro hospodářský růst a trh práce. A to pravděpodobně nakonec rozhodlo o listopadové stabilitě sazeb. Zdá se, že bankovní rada dává v tuto chvíli přednost alternativnímu scénáři a i proto je první snížení sazeb o 25 bps v prosinci (náš základní scénář) stále relativně nejisté. Na druhé straně Eva Zamrazilová řekla na setkání s analytiky, že všichni členové bankovní rady byly z počátku otevřeni možnosti cutu již v listopadu (u všech to bylo na začátku debaty blízko “50:50") a to (pokud to tento týden potvrdí páteční zápis) ukazuje spíše na první pokles sazeb v prosinci. Do prosince také mohou přijít data, které potvrdí pozvolnou dezinflaci a základní scénář ČNB. Bohužel taková nečekáme v tomto týdnu. Páteční výsledek inflace za říjen může podle našich odhadů totiž ukázat meziměsíční růst CPI o 0,3 %. To by mělo jít na vrub zejména sezónního zdražení textilu, pokračujícího zdražování v pohostinství a v rekreaci a lehkého zdražení potravin. Pohonné hmoty tentokrát budou působit v opačném směru, stejně tak jako budou lehce zlevňovat ceny plynu. Meziročně i kvůli efektu energetického úsporného tarifu pak inflace vystoupá na 8,7 % - to je lehce nad poslední prognózou ČNB (8,3 %). Z pohledu našich sázek na prosincový pokles sazeb by to však nemělo hrát velkou roli, pokud znovu nezrychlí momentum jádrové inflace (a ČNB spíše bude překvapena v segmentu potravin).

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • NAPŘÍČ TRHY
  Inflace v září skončila výrazněji pod naším odhadem i odhadem trhu - spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly o 0,7 % (naše očekávání -0,2 %), což meziroční dynamiku inflace snížilo z 8,5 % na 6,9 %. Dnešní číslo zvyšuje pravděpodobnost, že se ČNB může zvažovat vážně první mírný pokles sazeb (-0,25 bps) již na listopadovém zasedání. Inflační překvapení v listopadu šlo zejména za nižšími cenami potravin (-1,6%) – překvapivé bylo především to, že klesaly prakticky všechny kategorie potravin (od ovoce a zeleninu přes mléčné výrobky až po maso).
 • NAPŘÍČ TRHY
  Česká koruna nemá na “růžích ustláno” - v pátek se dostala opětovně pod tlak a oslabila do blízkosti 24,70 EUR/CZK. To jsou úrovně, kam už se déle než rok nepodívala a kde současně v minulosti pravidelně intervenovala ČNB a bránila “výraznějším” ztrátám. Co je důvodem posledních ztrát a má koruna v nejbližší době šanci, když ne na pozitivní obrat, tak alespoň na stabilizaci a zastavení výprodejů?
 • NAPŘÍČ TRHY
  Od minulého roku jsme si zvykli, že nás na energetickém trhu zajímá především vývoj cen plynu, potažmo na něj navázané elektřiny. A nedalo se tomu příliš divit – Evropa prožila plynový šok, který se prostřednictvím vyšší inflace propsal do celé ekonomiky. Na startu topné sezóny je však situace na trhu s plynem relativně klidná – ať již díky extrémně teplému počasí nebo téměř kompletně naplněným plynovým zásobníkům, což tlumí obavy z opakování loňského scénáře.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Česká národní banka se jednomyslně rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. I když bankovní rada vnímá některá inflační rizika oproti předešlému zasedání méně intenzivně, Aleš Michl zjevně zůstává opatrný a není komfortní s perzistentní jádrovou inflací. Oproti srpnu nová čísla z domácí ekonomiky vyznívají buď neutrálně (inflace) a nebo lehce proti-inflačně.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Výkon české ekonomiky byl nakonec v druhém kvartále revidován dolů (0 % mezikvartálně a -0,6 % meziročně) a čísla za třetí kvartál zatím nevypadají už vůbec povzbudivě. Lehce byl sice revidován vzhůru první kvartál, ale celkový obrázek české ekonomiky není v tuto chvíli zrovna povzbudivý – zdá se, že po “nadechnutí” na začátku roku jako by přicházel opět “útlum”.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Už podesáté v řadě dnes ČNB ponechá úrokové sazby beze změny na 7,0 %. Přesto bude dnešní měnově-politické zasedání svým způsobem přelomové, neboť odstartuje debatu o budoucím poklesu úrokových sazeb. K dispozici tentokrát nebude nová prognóza, ale i diskuze nad situační zprávou může napovědět, jaké jsou preference centrálních bankéřů ohledně načasování prvního snížení sazeb.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Noční můra globálních trhů v podobě masivního výprodeje vládních dluhopisů ve vyspělých zemí je zpět. Asi netřeba připomínat, že v obou nedávných případech vedl prudký nárůst "bezrizikových" úrokových sazeb nakonec ke karambolu, který jej zastavil. Ovšem jen dočasně. Při prvním incidentu loni v září ve Velké Británii musela Bank of England nejprve zachránit kolabující domácí penzijní fondy, ve druhém případě tento rok v březnu hodil Fed záchranné laso problémovým regionálním americkým bankám, které vzaly střadatelé útokem.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Nálada v českém průmyslu se v září znovu zhoršila. Index podnikatelské nálady PMI poklesl ze srpnových 42,9 na 41,7 bodů a nadále tak setrvává hluboko v pásmu recese. Pod hranicí 50 bodů, která odděluje expanzi a recesi, se tuzemský index PMI nachází již šestnáct měsíců v řadě, přičemž podobně jako v sousedním Německu se od léta drží na velmi nízkých úrovních.
 • NAPŘÍČ TRHY
  V posledních týdnech se na jedné straně kupí zprávy, které snižují odhad českého růstu (zejména v důsledku slabšího výkonu evropského průmyslu), a na druhé zvyšují inflační výhled na příští rok. Na prvním místě je to důsledek rozhodnutí vlády znovu zavést a také navýšit některé “zelené poplatky” v energetice. Domácnosti budou muset od ledna v případě elektřiny znovu platit poplatek za obnovitelné zdroje (500 kč/MWh) a pravděpodobně dojde k navýšení poplatku za distribuci o 20-30 %. Do toho přichází prudší než očekávaný růst cen ropy a benzínu a také slabší koruna (zejména vůči americkému dolaru). To vše jsou faktory, které budou tlačit inflaci oproti našim původním očekáváním na začátku příštího roku vzhůru. V tuto chvíli tak předpokládáme, že klíčová lednová inflace (v roce 2024) poklesne méně výrazně - spíše do blízkosti 3,5-4 % než do blízkosti 3 % (náš původní odhad). A v důsledku toho také bude celkové inflaci trvat déle, než se dostane do tolerančního pásma ČNB - tedy alespoň pod 3 %.
 • NAPŘÍČ TRHY
  Tržby v maloobchodu za srpen zaostaly za naším očekáváním a poklesly meziměsíčně o 0,8 %, což lehce prohloubilo meziroční pokles na -2,8 % (z -2,1 % v červenci). Dobrou zprávou je, že po sezónním očištění začíná postupně narůstat reálná spotřeba (zlevňujících) potravin. Na druhé straně spotřebitelé zůstávají opatrní při nákupech dražšího zboží a služeb. Na to ostatně ukazují i poslední průzkumy mezi spotřebiteli - i když se celková nálada zlepšuje, ochota nakoupit v následujících 12 měsících “něco většího” zůstává extrémně nízká. To se zatím neprojevuje na prodejích automobilů, ale začíná to být vidět na slabších reálných nákupech elektroniky, dovolených nebo oblečení.
 • Na Příkopě 28 ponechali 2T repo sazbu na 2 %. Obchodní dohoda Japonska s USA nebude obsahovat dodatečná cla na dovoz automobilů
  Saudská Arábie v pondělí oznámila, že produkce ropy po útoku rebelů na ropná zařízení bude plně obnovená na konci měsíce. Evropský vyjednávač pro brexit Barnier konstatoval, že Johnsonovi návrhy ohledně irských hranic jsou stále nepřijatelné. James Bullard, který je momentálně největší holubicí ve Fedu, se domnívá, že inverzní výnosová křivka poukazuje na to, že základní úroková sazba Fedu by se měla nacházet níže. Podle Bullarda může FOMC na každém další zasedání rozhodnout o dalším snížení sazeb.
 • Nárast ceny kobaltu zvýraznila politika Konga
  Cena kobaltu vyskočila v roku 2017 o 70 % a naďalej stúpa. Zvýšenie daní, o ktorom rozhodla Demokratická republika Kongo, môže priniesť tlak na ceny mobilných telefónov aj elektrických áut.
 • Na ratingoch nezáleží. Potvrdzuje to aj BrExit
  Británii znížili v uplynulom týždni rating dve z troch popredných agentúr, tretia – Moody?s sa vyjadrila, že výsledok referenda je negatívnou správou pre rating krajiny, avšak zatiaľ ešte nie je dôvod pre jeho zmenu. Úplne teoreticky by to malo byť pre vývoj výnosov z britských dlhopisov negatívne. Avšak len teoreticky.
 • Náraz do dluhového limitu vlády USA odsunut o 3 měsíce
  Republikáni v americkém Kongresu svolili k odkladu dluhového limitu vlády USA, což má za následek růst výnosů amerických dluhopisů a samozřejmě i podporu pro dolar. Eurodolar mezitím vyhlíží zářijová data z trhu práce, která zřejmě stvrdí útlum měnové expanze Fedu. Laťka je přitom nastavena poměrně nízko a postačí, aby přírůstek nových pracovních míst činil více 300 tisíc.
 • Na realitnom trhu to (zatiaľ) nevyzerá na bublinu
  NBS v minulom týždni zverejnila aktuálny vývoj cien nehnuteľností. Tie ukázali dvojciferné tempo rastu cien bytov, čo v kombinácii s minimálnymi úrokmi zvýšilo obavy o prehrievanie sa trhu s nehnuteľnosťami. V nedávnom komentári Beblavý chce obmedziť nezávislosť NBS som na konci napísal, že zatiaľ to na bublinu na našom realitnom trhu nevyzerá, keďže v predošlých rokoch rástli mzdy rýchlejšie ako ceny nehnuteľností. Teraz som sa pozrel na tento vývoj podrobnejšie.
 • Na regionálních trzích klid
  Česká měna se včera držela na slabších úrovních, kam se posunula během pondělního obchodování (27,06 CZK/EUR). Ve srovnání s předchozím...
 • Náročné podmínky pro zlato
  Z posledního týdenního průzkumu věnovaného zlatu vyplývá, že analytici z Wall Street věří pro tento týden v medvědí trend, zatímco sentiment u retailových investorů je zhruba vyrovnaný. Analytici mají za to, že růst výnosů amerických dluhopisů, který ve čtvrtek dosáhl nového patnáctiletého maxima, zůstává významným omezujícím faktorem zlata. Investory odrazuje i zpomalení čínské ekonomiky.
 • Náročný den na americkém akciovém trhu: Dow Jones ukončil obchodování se ztrátami.
  Dnes se pozornost investorů soustředí na očekávaný zápis z červnového zasedání Federálního rezervního systému. Uvádí se, že diskontní sazba zůstane na úrovni 5-5,25 % ročně. Také v pátek obchodníci očekávají čerstvá data z amerického trhu práce. Experti předpokládají pokles nezaměstnanosti na 3,6 % a nárůst počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru o 225 tisíc po květnovém nárůstu o 339 tisíc.
 • Národní investiční plán Babišovy vlády snad vyřeší letitý problém „Peníze jsou, ale projekty ne“
  Je dobře, že vláda České republiky dala dohromady Národní investiční plán. Kamenem úrazu vládního investování je už řadu let spíše nedostatečná připravenost projektů než financování. Problematika jejich financování bývá zpravidla až druhotná. Což se projevuje například obtížemi s čerpáním peněz z fondů EU, resp. opakující se hrozbou jejich nedočerpání. „Peníze jsou, ale projekty ne,“ stěžují si často politici či odpovědní úředníci a experti nejrůznějších úrovní rozhodování.
 • Národní investiční plán počítá s „brněnským metrem“, naopak vodní koridor Dunaj – Odra – Labe upozaďuje
  Je dobře, že vláda České republiky dala dohromady Národní investiční plán. Kamenem úrazu vládního investování je už řadu let spíše nedostatečná připravenost projektů než financování. Problematika jejich financování bývá zpravidla až druhotná. Což se projevuje například obtížemi s čerpáním peněz z fondů EU, resp. opakující se hrozbou jejich nedočerpání. „Peníze se jsou, ale projekty ne,“ stěžují si často politici či odpovědní úředníci a experti nejrůznějších úrovní rozhodování.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani