Čtvrtek 25. duben 2024 01:06
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader

Moneta: Výsledky vysoko nad odhady trhu, očekávaný růst celoročního čistého zisku

26.10.2023 09:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Moneta zveřejnila výsledky za třetí kvartál tohoto roku, které na rozdíl od tržního očekávání meziročně vzrostly a překonaly konsensus na všech úrovních. Vysoké náklady na financování byly více něž kompenzovány provizemi prodeje produktů třetích stran. Provozní náklady klesly a nižší, než očekávané byly i náklady na riziko. Čistý zisk vzrostl o +19,4 % y/y a překonal konsensus o vysokých +22 %. Moneta nově cílí na čistý zisk nad 5 mld. CZK, to odpovídá navýšení o +6,4 % proti předchozí projekci.

Čistý úrokový výnos klesl proti stejnému období loňského roku o 5,5 % na 2,2 mld. CZK. To překonalo konsensus o téměř +1 %. Vysoký nárůst (+113 % y/y) nákladů na financování překonal nárůst úrokových výnosů (+44 % y/y). To ale dokázaly více než kompenzovat poplatky a provize (0,68 mld. CZK, +25,6 % y/y) a ostatní výnosy (0,3 mld. CZK, +97 % y/y). Čistá úroková marže je stabilní q/q na úrovni 2,1 %.  Cellové provozní výnosy za 3Q23 jsou 3,2 mld. CZK (+5,2 % y/y), nad očekáváním trhu o +4,7 %. Přes silné inflační tlaky klesly provozní náklady o 5,9 % y/y na 1,3 mld. CZK. Meziročně se snížil počet zaměstnanců (-9,5 % y/y), což pomohl tlumit celkový nárůst. Poměr úvěrů v selhání zůstává na historickém minimu 1,3 %. Ve 3Q23 došlo k tvorbě opravných položek ve výši ‑0,14 mld. CZK (loni 0,12 mld. CZK). Nižší, než odhady byla i efektivní daňová sazba 15,2 % (oček. 17,0 %). Čistý zisk dosáhl v 3Q23 1,5 mld. CZK (+19,4 % y/y). To překonalo tržní očekávání o +22 %.  

Klientské úvěry jsou meziročně na stabilní úrovni 270 mld. CZK, zatímco vklady vzrostly o téměř +23 % y/y na 393 mld. CZK.

Celková kapitálová přiměřenost je 19,9 %. Tier 1 kapitálové přiměřenosti dosáhl 15,5 % nad cílem 13,2 %. Nadbyteční kapitál nad Tier 1 je 4 mld. CZK, což odpovídá 7,8 CZK na jednu akcii.   

Celoroční projekce: Nově Moneta cílí na celoroční čistý zisk minimálně 5 mld. CZK. To znamená navýšení o +6,4 % ve srovnání s předchozím cílem(≥4,7 mld. CZK) Monety. Vedení Monety zvýšilo celoroční cíl přesto, že v 4Q23 negativně ovlivní úrokový výnos rozhodnutí ČNB o zrušení úročení povinných minimálních rezerv platné od 5. října. V tomto roce, respektive v 4Q23 to sníží výnosy o asi 120 mil. CZK. Dosažené výsledky za 9M23 jsou 79 % celoročního cíle. V 4Q23 by podle nové projekce měl č. zisk dosáhnout asi 1 mld. CZK.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Moneta: Skupina PPF dostala souhlas k navýšení podílu v Monetě na 28,36 %
  Společnost Tanemo ze skupiny PPF dostala od regulátora, kterým je ČNB, souhlas k navýšení podílu v Monetě až do 30 %. To znamená, že po dobrovolném odkupu akcií, bude PPF v Monetě ovládat 28,36 % všech akcií.
 • Moneta: Solidní růst hospodaření a tvorba opravných položek
  Moneta oznámila dnes solidní sadu výsledků za třetí čtvrtletí. Čísla slušně vzrostla na provozní úrovni a jsou ve shodě s očekáváním trhu. Čistý zisk ovlivnila tvorba opravných položek. Nesplácené úvěry zůstávají na historicky nejnižších úrovních. Moneta zopakovala své celoroční cíle, které se zdají být konzervativní i přes další očekávané zvyšování opravných položek do konce roku.
 • Moneta: Tempo růstu nákladů na financování překoná růst výnosů, možné zvýšení cílů
  Očekávané výsledky hospodaření: Slušný růst úrokových výnosů budou korigovat náklady na financování, což pravděpodobně negativně ovlivní i marže. Proti prvnímu kvartálu odhadujeme tvorbu opravných položek. Vzhledem k tempu plnění celoročních cílů Monety by mohlo dojít ke zvýšení projekce na čistý zisk.
 • Moneta: VH bude konat 28. dubna, o dividendě se rozhodne v Q3 21
  Moneta Money Bankv pátek oznámila, že valná hromada (VH)se bude konat 28. dubna 2021.
 • Moneta vykazuje dobré výsledky, management navrhuje vyšší dividendu
  Před otevřením pražského trhu zveřejnila své výsledky Moneta. Vzhledem k očekávání vykázala banka smíšené výsledky, nicméně provozní výnosy i čistý zisk v loňském roce vzrostly shodně o 0,3 %. Pro akcionáře je však nejdůležitější to, že byl naplněn výhled z loňského února a také došlo k návrhu vyšší dividendy managementem. Více informací již nyní v našem videu.
 • Moneta vyplatí dividendu 8 korun a Komerční banka 47 korun za akcii
  Moneta Money Bank vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 8 korun na akcii. Komerční banka vyplácí dividendu 47 korun za akcii.
 • Moneta: Výsledky nad odhady, překonání celoročních cílů, vyšší dividenda
  Moneta představila dnes výsledky za čtvrtý kvartál, respektive za celý minulý rok. V meziročním srovnání jsou hlavní linky téměř beze změny. Oznámená čísla jsou lepší ve srovnání s tržním očekáváním. Moneta navrhuje dividendu 8 CZK na akcii. Výhled na tento rok je na čistém zisku nad odhady.
 • Moneta: Výsledky překonaly cíle, dividenda nad očekáváním slibuje vysoký výnos
  Výsledky Monety za čtvrté čtvrtletí minulého roku jsou vyšší v meziročním srovnání. Na provozní části jsou ve shodě s konsensem. Nižší náklady na riziko a nižší efektivní daňová sazba jsou za růstem čistého zisku o +15,4 % y/y na 5,2 mld. CZK, což překonalo odhady o téměř 3 %. Návratnost hmotného kapitálu je 18 % a Moneta navrhuje dividendu 9 CZK na akcii. Projekce na tento rok se zvýšila.
 • Moneta: Výsledky překonaly očekávání, zvýšení celoročního cíle
  Moneta zveřejnila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí tohoto roku. Reportovaná čísla překonala očekávání prakticky na všech úrovních. Čistý zisk je 1 263 mil. CZK (‑20,2 % y/y), což překonalo konsensus o +7,6 %. Čistý úrokový výnos (2 167 mil. CZK, -11,8 % y/y) byl ovlivněn vysokým růstem nákladů na financování. Čistá úroková marže zůstala na kvartální bázi stabilní na 2,1 %. Podíl úvěrů v selhání zůstává na historickém minimu 1,3 %. Management Monety zvýšil celoroční cíle na čistý zisk.
 • Moneta: Výsledky překonaly odhady, lepší výnosy z poplatků, rozpouštění opravných položek
  Moneta reportovala hospodářská čísla za první čtvrtletí tohoto roku. Oznámená čísla jsou lepší ve srovnání s tržním očekáváním. Za tím vidíme lepší výnosy z poplatků a provizí. Překvapilo také rozpouštění opravných položek. Čistý zisk 1,2 mld. CZK (‑5,8 % y/y) překonal konsensus trhu o téměř 30 %. Podíl nesplácených úvěrů je na minimu. Moneta potvrdila své celoroční cíle.
 • Moneta: Výsledky za Q2 budou po očištění o loňské mimořádné položky meziročně lepší
  Očekávané výsledky hospodaření: Meziroční srovnání bude tentokráte zkreslené vzhledem k loňským mimořádným položkám týkající se zejména zisku z akvizice (Wüstenrot). Podstatně se změní, klesnou, také opravné položky k nespláceným úvěrům, které se loni tvořily zejména v Q2.
 • Moneta: Výsledky za Q2 nad odhady, zvýšení projekce na čistý zisk
  Moneta Money Bank oznámila dnes ráno výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku, které jsou na čistém zisku výrazně lepší v meziročním srovnání. To je dáno vysokou tvorbou opravných položek před rokem. Celkové výnosy, po očištění o jednorázové položky, i čistý zisk jsou nad odhady trhu. Management Monety mírně snížil celoroční výhled na celkové výnosy, ale vzhledem k poklesu nákladů na riziko sezvýšil odhad čistého zisku. A ten slouží jako základna pro výpočet dividendy.
 • Moneta: Vysoké úrokové sazby, náklady na financování, tvorba opravných položek
  Očekávané výsledky hospodaření: Pozitivně se projeví vysoké úrokové sazby. Na druhou stranu bude patrný růst nákladů na financování. Náklady též ovlivní regulatorní poplatky. Měla by také pokračovat tvorba opravných položek. Očekáváme potvrzení celoročních cílů. Je pravděpodobné, že zazní komentáře k mimořádné dani.
 • Moneta: Vysoké úrokové sazby, nárůst financování a opravné položky
  Očekávané výsledky hospodaření: Růst úrokových výnosů ovlivněný vysokými sazbami bude do jisté míry kompenzován vyššími náklady na financování. Vzrostou také provozní náklady, které nebudou v tomto kvartále pozitivně ovlivněny jednorázovou položkou. Velkou otázkou budou náklady na riziko. V našich odhadech počítáme s tím, na rozdíl od prvních dvou čtvrtletí tohoto roku, kdy došlo k rozpouštění opravných položek, dojde opět k jejich růstu. Předpokládáme také, že dojde k potvrzení celoročních cílů.
 • Moneta: Vysoké úrokové sazby, rozpouštění rezerv a jednorázová položka
  Očekávané výsledky hospodaření: Podobně jako v prvním kvartále i ve druhém čtvrtletí hospodaření Monety podle nás podstatně vzrostlo. Očekáváme lepší výnosy, nižší náklady, prodej části nesplácených úvěrů a rozpouštění opravných položek. Hospodaření také pozitivně ovlivní jednorázová položka od PPF. Předpokládáme, že dojde k potvrzení celoročních cílů.
 • Monetě rostou čisté úrokové výnosy, zisk nad očekáváním
  Moneta dnes zveřejnila své výsledky za 2. čtvrtletí letošního roku. U výnosů i čistého zisku došlo k překonání očekávání. Navíc banka pozitivně překvapila nárůstem čistých úrokových výnosů. Jak se vyvíjela depozita nebo co se čeká od letošního roku se dozvíte již nyní v našem videu.
 • Monetě stoupl čistý zisk o více než polovinu na 2,9 miliardy Kč
  Čistý zisk Monety Money Bank za tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 51,2 procenta na 2,897 miliardy korun. Provozní výnosy banky očištěné o jednorázové vlivy vzrostly o 2,9 procenta na zhruba 8,2 miliardy Kč. Za celý letošní rok banka čeká čistý zisk minimálně 3,6 miliardy korun. Moneta Money Bank o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
 • Monetě stoupl v pololetí zisk meziročně téměř o pětinu
  Čistý zisk Monety Money Bank za první pololetí letošního roku meziročně stoupl o 19,3 procenta na 1,43 miliardy korun. Provozní výnosy bance naopak klesly, a to o 18,3 procenta na 5,38 miliardy korun. Čistý zisk Monetě narostl díky nižším nákladům na riziko a důslednému řízení provozních nákladů, uvedla banka ve zprávě zveřejněné na webu. Vedení Monety očekává pro letošní rok čistý zisk tři miliardy Kč. Je to o 200 milionů více, než byl původní předpoklad.
 • Monetizace vládních dluhů je bezprecedentní
  Graf níže ukazuje rozvahu klíčových centrálních bank (FED, ECB, Bank of England, Bank of Japan) jako podíl na nominálním HDP. Můžeme vidět, že před 25 lety byl objem cenných papírů v bilancích těchto centrálních bank zanedbatelný.
 • Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?
  ychlé jednání, minuty či sekundy, nebo naopak poklidné čekání a držení pozice dlouhodoběji? Každý trader žije na burze svým vlastním světem. Být sám sebou je klíčem úspěchu na finančních trzích. Každý z obchodníků různým způsobem používá metodu zvanou money management.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank