Neděle 01. říjen 2023 10:35
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
Purple Trading Market Profile

EUR/USD: Euro klesá po jestřábím překvapení ECB

15.09.2023 08:51  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka překvapila účastníky trhu zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Musíme vzdát hold ECB, která nezapomněla, jak překvapit! I když takové neočekávané kroky, typické například pro centrální banku Nového Zélandu, nejsou pro ECB charakteristické a svědčí o slabé úrovni komunikace. Některé jestřábí náznaky zazněly od některých zástupců Banky (například Klaas Knot navrhl nepodceňovat potenciál jestřábího scénáře), ale celkově trh převážně očekával jiný výsledek. Pravděpodobnost zachování statu quo byla odhadována na zhruba 60-70 % a tato důvěra byla také utvářena opatrnými/holubičími prohlášeními členů ECB. Slabé PMI, ZEW, IFO, rozporuplná zpráva o růstu inflace v eurozóně, slabé maloobchodní tržby, pokles průmyslové výroby a zpomalení čínské ekonomiky. Všechny tyto faktory také hovořily ve prospěch vyčkávacího postoje. Proto se rozhodnutí ECB zdá být tak nepřirozené.

Odhodlání (za současných okolností se to dá nazvat i smělostí) členů ECB však jednotné měně nepomohlo. Je ironií, že nečekané jestřábí překvapení ze strany způsobilo propad páru EUR/USD. V reakci na výsledky zářijového zasedání pár dosáhl téměř 4měsíčního minima a dostal se na 1,0650 (spodní linie Bollingerových pásem na denním grafu).

analytics650324c94827e.jpg

Jaký je tedy důvod na první pohled tak anomální reakce trhu? Ďábel se jako vždy skrývá v detailech. ECB jednou rukou zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale druhou účinně ukončila současný cyklus zpřísňování měnové politiky. Centrální banka signalizovala, že úrokové sazby "dosáhly úrovně, která významně přispěje k omezení inflace". Takovou formulaci je obtížné interpretovat, a tak obchodníci s EUR/USD považovali rozhodnutí ECB za poslední krok současného cyklu.

Zajímavé je, že prezidentka ECB Christine Lagardeová se během závěrečné tiskové konference pokusila zprávu zmírnit prohlášením, že "není možné s konečnou platností říci, že sazby ECB v tuto chvíli dosáhly svého vrcholu". Soudě podle reakce EUR/USD však účastníci trhu již vyvodili závěry ohledně vyhlídek dalšího zpřísnění měnové politiky.

Je důležité znovu poznamenat, že většina představitelů ECB byla před zářijovým zasedáním opatrná nebo holubičí a poukazovala na známky ekonomického zpomalení (zejména po zveřejnění PMI), ochlazení trhů práce, zpomalení inflace (zejména jádrového HICP) a zpomalení bankovních úvěrů. Naznačovali tak nutnost zachovat status quo. Po zářijovém zasedání se však ukázalo, že více než zhoršující se ekonomický výhled trápí představitele ECB inflace, která je stále na vysoké úrovni.

Poslední zpráva o inflaci odrážela "tvrdohlavost" evropské inflace. Index spotřebitelských cen zůstal v srpnu beze změny na 5,3 % (proti očekávání poklesu na 5,1 %). Tento ukazatel od října 2022 neustále klesá a posunul se ze svého vrcholu 10,6 % na současný cíl 5,3 %. Sestupný trend se však v poslední době zastavil. Pokud jde o jádrovou inflaci, je situace poněkud odlišná. Jádrový HICP bez cen energií a potravin aktivně rostl až do března a dosáhl 5,7 %. Poté ukazatel postupně ztrácel na síle, ale zůstal v určitém rozmezí. V květnu byl na 5,3 %, v červnu a červenci 5,5 % a nakonec se v srpnu index vrátil na 5,3 %.

Tato zpráva byla zveřejněna před dvěma týdny 31. srpna. Od té doby diskuse v odborné komunitě o budoucích krocích ECB neutichly. Po sérii neuspokojivých ekonomických zpráv (jak je uvedeno výše) se jestřábí očekávání snížila a rovnováha se naklonila ve prospěch vyčkávacího postoje. Jak však vidíme, ECB se rozhodla "zmáčknout" inflaci, aniž by vzala v úvahu křehký ekonomický růst v eurozóně.

ECB zároveň oslabila euro svojí "přesvědčivou" rétorikou. Zejména bylo konstatováno, že úrokové sazby jsou již na úrovni, která bude udržována "po dostatečně dlouhou dobu". Podle ECB to výrazně přispěje ke snížení inflace. Centrální banka naznačila, že další kolo zpřísňování měny v rámci současného cyklu je možné, ale takový krok by byl mimořádný. Tato rétorika se euru příliš nelíbila, zejména kupujícím EUR/USD, což vedlo k tomu, že pár zůstal pod úrovní 1,06.

Z technického hlediska medvědi dosáhli úrovně supportu 1,0650, což odpovídá spodní linii Bollingerových pásem na denním grafu, ale nepodařilo se ji prolomit. Prodej se proto právě teď jeví jako riskantní, protože můžete "chytit cenové dno". Krátké pozice by měly být zvažovány, jakmile pár prolomí 1,0650 (v tomto případě bude medvědí cíl kolem 1,0600) nebo během býčích korekcí. V druhém případě bude cíl na 1,0650.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD: ECB řeší vysokou inflaci
  Zatímco experti Reuters očekávají, že za 6 a 12 měsíců bude EUR/USD na 1,1 a 1,12, Bank of America věří, že dokud zůstane inflační situace v USA svízelná, Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb. A tato skutečnost umožňuje společnosti předpovídat, že se euro bude do konce roku obchodovat poblíž 1,07 USD. Tedy zhruba na stejné úrovni jako nyní. Dolar si udrží svou sílu v roce 2023, i když k úspěchům roku 2022 má daleko.
 • EUR/USD: end of the week and EU summit
  The euro is strengthening amid expectations of the positive outcome of the Greek crisis on the EU summit this weekend....
 • EUR/USD; EUR/AUD
  Pár EUR/USD v pátek vzrostl, když dolar klesl poté, co statistická data ukázaly, že náklady na pracovní síly v USA se ve druhém čtvrtletí zvýšily méně, než se očekávalo a vzrostly tak obavy, že inflace zůstane nízká.
 • EURUSD: Euro atakuje 1.17 během úterní seance
  Společná měna se obchodovala v zisku 0.35% v úterý ráno a EURUSD pár se snažil usadit nad úrovní 1.17, což se mu zatím daří.
 • EURUSD: Euro bez výraznější změny před daty HDP
  Společná měna se obchodovala bez intradenní změny v úterý a EURUSD pár se pohyboval kolem 1.1930 během Londýnské seance.
 • EURUSD: Euro čeká na zasedání ECB pod 1.22
  EURUSD pár se ve čtvrtek ráno obchodoval bez výraznější změny a euro se pohybovalo okolo 1.2170 během Londýnské seance.
 • EUR/USD: euro is growing
  At the end of last week, the European currency showed a steady rise as investors took profits looking for a USD growth...
 • EUR/USD: Euro is strengthening
  At the beginning of this week, the Euro confidently grew against the USD amid positive PMI statistics from Germany as ...
 • EUR/USD: Euro je v předvánočním období v plusu, ale na jak dlouho?
  Evropská měna nadále soupeří s tou americkou. To je jasně patrné na páru EUR/USD, kde každý z účastníků páru jedná ve vlastním zájmu. Euro je ve výhodě, ale toto vítězství může být dočasné.
 • EUR/USD: Euro je zklamáno jednáním ECB a dolar je "věc sama o sobě"
  Nový týden může americké a evropské měně přinést další překvapení. Euro nyní ztratilo lví podíl svých zisků a dolar se poněkud stáhl a snažil se distancovat od rozhovorů o nadcházející dedolarizaci.
 • EURUSD: Euro klesá po výsledcích německých voleb
  Společná měna se v pondělí propadla a během Londýnské seance se obchodovala o zhruba 0.40% níž, přičemž se pár EURUSD pohyboval okolo úrovně 1.19.
 • EUR/USD. Euro klesá uprostřed hrozící recese.
  Pád eura na pětileté minimum oživuje možnost, že měna dosáhne parity vůči dolaru poprvé za dvě desetiletí, protože obavy z recese eurozóny povzbuzují investory k medvědím obchodům. Ruské kroky k zastavení dodávek plynu Bulharsku a Polsku byly nejnovější ranou pro měnu, která je již nyní pod tlakem dvojitého protivětru rostoucího dolaru a rozsáhlých restrikcí v Číně, která je hlavním exportním trhem bloku. Německo a další evropské země by mohly být další v řadě na zavedení plynových omezení. Podle Kaspara Hense, senior manažera portfolia v Bluebay Asset Management v Londýně, by embargo na ruskou ropu a plyn mohlo poslat evropskou ekonomiku do recese dříve, než se očekávalo. Jednotná měna klesla na minimum 1,0514 USD vůči dolaru, což vedlo k dubnové ztrátě 4,5 %. Údaje o Německu, největší ekonomice eurozóny, ukázaly, že spotřebitelská důvěra je na historickém minimu a vláda prudce snížila své prognózy růstu pro 2022. Euro od roku 2008, kdy dosáhlo vrcholu na 1,6 dolaru, neustále klesá.
 • EURUSD: Euro konsoliduje při 1.24
  EURUSD pár byl v pondělí klidný a nevykazoval výraznější obchodní aktivitu během dne, přičemž se pohyboval bez intradenní změny kolem 1.24 v pondělí dopoledne.
 • EUR/USD. Euro má dva problémy – Lagardeovou a Čínu
  Další pokus o útok na 4. úroveň skončil neúspěchem. V pondělí býci EUR/USD dosáhli pětiměsíčního maxima na 1,0498. Na této úrovni však pár nezůstal dlouho – cena během americké seance klesla a obchodní den zakončila na 1,0340. Pokud byl impulzivní růst nepřiměřený a neobvyklý (navzdory zprávám z Číny), pak sestupnou dynamiku vyvolala zcela konkrétní osoba – prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
 • EURUSD: Euro maže noční zisky před americkými daty
  EURUSD pár otevřel v neděli večer s býčím gapem a byl v zisku o cca 0.30% v noci, přičemž se obchodoval cca 20 pips nad úrovní 1.07. Asijská seance však přinesla prodeje eura a tak se EURUSD pár sesunul během rána zpět k úrovni 1.07.
 • EURUSD: Euro mírně roste před projevem Draghiho
  EURUSD pár se obchodoval v zisku cca 0.25% v pondělí ráno a pohyboval se kolem 1.2320 během Londýnské seance. Později během dne je na programu projev prezidenta ECB Maria Draghiho, který bude vyprávět o monetární politice a inflačním výhledu před Evropským parlamentem v Bruselu. Jelikož tento projev se bude dotýkat makroekonomických témat, volatilita by mohla být větší během a po této události.
 • EURUSD: Euro mírně ztrácí před inflačními daty
  Společná měna se obchodovala v menší ztrátě v pondělí ráno a EURUSD pár se nacházel při úrovni 1.1730 během Londýnské seance. Volatilita byla zatím v pondělí pouze minimální.
 • EURUSD: Euro nad 1.07 po jestřábích komentářích
  EURUSD pár pokračoval v růstovém momentu i v pondělí ráno a dokázal se vyšplhat nad level 1.07, přičemž byla společná měna v zisku asi 0.40% během Londýnské seance.
 • EURUSD: Euro nad 1.18 po Fede, před ECB
  Zelená bankovka byla ve čtvrtek prodávaná a EURUSD pár vyskočil výše během Londýnské seance, přičemž se obchodoval těsně nad levelem 1.18.
 • EURUSD: Euro nestabilní po politických problémech
  Společná měna se obchodovala mírně níž během Londýnské seance v pondělí a EURUSD pár se pohyboval ráno kolem 1.1770, přičemž vymazal celé noční ztráty. Euro v noci spadlo o 80 pips níže na 1.1720 po nových politických problémech v Německu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new