Středa 04. říjen 2023 11:36
reklama
Instaforex ebook
reklama
AvaTrade
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Ekonomický kalendář: Inflace v USA bude dominovat trhu 🔎

13.09.2023 09:19  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • Údaje o inflaci v USA
 • Indexy v Evropě otevírají níže

V dnešním makroekonomickém kalendáři je naplánována v podstatě jediná důležitá událost  inflace v USA. Ta bude stačit ke zvýšení volatility na hlavních měnových párech a k zahájení pohybu indexů. Očekává se, že inflace CPI vzroste na 3,6 % meziročně, což bude znamenat druhý meziměsíční nárůst v řadě po červnovém minimu místní inflace na úrovni 3,0 % meziročně. Všimněme si, že na meziměsíční bázi se očekává vzestup inflace až o 0,6 %, což je ve srovnání s průměrem poměrně velký nárůst. Mezitím se očekává, že jádrová inflace klesne z 4,7 % v minulém měsíci na 4,3 % v srpnu. 

Investoři budou ve zprávě hledat vodítka ohledně budoucí politiky Fedu. Zářijové rozhodnutí je prakticky známo. Po očekávané pauze ve zvyšování sazeb však zůstává otevřená otázka listopadového rozhodnutí. V současné době jsou šance víceméně rovnoměrně rozloženy mezi další pauzu a zvýšení o 25 bazických bodů.

Podrobný kalendář dne


14:30 USA zpráva o inflaci za srpen:

 • Celkový meziroční index CPI: očekává se 3,6 % r/r; dříve 3,2 % r/r
 • Celkový měsíční index CPI: očekává se 0,6 % m/m; dříve 0,2 % m/m
 • Jádrový index CPI meziročně: očekává se 4,3 % r/r; dříve 4,7 % r/r
 • Jádrový měsíční index CPI: očekává se 0,2 % m/m; dříve 0,2 % m/m

16:30 USA  týdenní zpráva EIA o zásobách:

 • Zásoby ropy: očekávání -2,0 mil. barelů; dříve -6,31 mil. barelů
 • Zásoby benzínu: očekává se -0,2 mil. barelů; dříve -2,67 mil. barelů

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomický kalendář: Hospodářské výsledky zveřejní Tesla
  Evropské trhy se brzy po otevření obchodovaly mírně v červených číslech. Dohoda o americkém stimulu nebyla stále dosažena. Přestože včera vypršel deadline, tak dle Nancy Pelosi je stále šance na dosažení dohody v tomto týdnu. Na druhou stranu republikáni v Senátu prosí Trumpa, aby před volbami nový stimul neschválil. Takže americká politika může dnes být důležitým faktorem vývoje na finančních trzích. Své hospodářské výsledky zveřejní dnes po uzavření trhů automobilka Tesla. Biotechnologické společnosti Abbott Laboratories a Biogen naopak zveřejní své výsledky už před otevřením trhů.
 • Ekonomický kalendář: Hospodářské výsledky zveřejňuje Palantir a BioNTech
  Futures na evropské indexy dnes ukazují na mírně vyšší otevření standardní seance na starém kontinentu. Ropa se také na začátku nového týdne obchoduje na vyšších úrovních, zatímco drahé kovy a kryptoměny přílišnou aktivitu nevykazují. Dnešní ekonomický kalendář je nepřekvapivě téměř prázdný. Investorům bude ráno nabídnut index Sentix z eurozóny, ale jen zřídka má na trh více než zaznamenatelný dopad.
 • Ekonomický kalendář: Hospodářské výsledky zveřejňuje Tesla
  Evropské indexy otevřely mírně do plusu. Na trzích drahých kovů a kryptoměn lze zaznamenat nejednoznačnou náladu, naopak energetické komodity korigují. Měny protinožců (AUD a NZD) vedou skupinu měn G10, naopak CAD a CHF nejvíce zaostávají.
 • Ekonomický kalendář: Chystá se schválení stimulu v USA a pozor na GBP kvůli Brexitu!
  Evropské trhy otevřely do negativního teritoria. Do dnešního obchodování by se kvůli absenci důležitých makrodat mohla více promítnout politika. Ani přes víkend se vyjednavačům EU a Velké Británie nepodařilo dosáhnout dohody o Brexitu. S blížícím se koncem roku roste riziko, že dohody nebude dosaženo, nicméně současný vývoj není až tak překvapivý. Jednání by v tomto týdnu mělo být nejdůležitějším fundamentem pro britskou libru, která začala v pondělí ráno výrazně propadat (-100 pips). Američtí senátoři by již dnes mohli schválit balíček stimulačních opatření v hodnotě 908 miliard dolarů. Nový stimul by měl pomoci americké ekonomice v boji s poklesem ekonomické aktivity kvůli zavádění opatření proti šíření koronaviru.
 • Ekonomický kalendář: Index Ifo v Německu znamená začátek klidného týdne
  Futures na evropské indexy naznačují mírně vyšší otevření po výraznějších poklesech na konci minulého týdne. Index DAX se obchoduje o 0,20 % výše a index Euro Stoxx 50 (EU50) se zvyšuje o 0,25 %. Dnešní den i celý týden bude ve srovnání s intenzivním minulým týdnem relativně klidný. Investoři budou mít po prohlášeních centrálních bankéřů z minulého týdne dostatek času na přepočítání rizika spojeného s vyššími úrokovými sazbami.
 • Ekonomický kalendář: Index NY Fedu, projevy centrálních bankéřů
  Trhy s futures naznačují vyšší otevření evropské hotovostní seance. Stane se tak po dřívějším optimistickém obchodování v asijsko-pacifickém regionu, kde si indexy z tohoto regionu připsaly zisky. Na devizovém trhu lze pozorovat chuť k riziku, přičemž v čele stojí měny protinožců (AUD a NZD), zatímco bezpečné přístavy (JPY, USD, CHF) zaostávají. Kryptoměny se obchodují výše, Bitcoin si připisuje 2 % a roste nad 27 000 USD. Ropa se obchoduje mírně níže.
 • Ekonomický kalendář: Indexy PMI a zasedání (mnoha) centrálních bank
  9:30 - Německo, Indexy PMI za říjen. Indexy PMI z Německa jsou dlouhodobě pod drobnohledem investorů. Zvláště pak v poslední ch měsících, kdy jsme svědky zhoršujících se výsledků, které mají nezanedbatelný vliv na euro i akciové indexy. Dnes bychom se mohli dočkat mírného zlepšení PMI ve výrobě na 42 bodů (z 41,7 b.). Index služeb by mohl vzrůst na 51,7 bodů (z 51,4 b.). Data za celou eurozónu budou zveřejněna v 10:00.
 • Ekonomický kalendář: Inflace PPI v USA, projevy centrálních bankéřů
  Evropské akciové indexy zahájily dnešní peněžní seanci růstem. DAX se obchoduje o 0,6 % výše, CAC40 získává 0,8 % a FTSE 100 přidává 0,4 %. Dolar klesá, což poskytuje podporu komoditám. Celkově lze na trzích vypozorovat riskantní náladu a kryptoměny, komodity i akcie se obchodují výše.
 • Ekonomický kalendář: Inflace v eurozóně, výsledky Morgan Stanley a Tesly
  Trh s futures ukazuje na mírně nižší otevření evropské hotovostní seance. Náladu v Evropě dopoledne zkazil údaj o britské inflaci, který překvapil vyšší než očekávanou celkovou hodnotou indexu spotřebitelských cen. Jádrový indexe spotřebitelských cen byl v souladu s očekáváním. Vysoká inflace ve Spojeném království dále utvrdila peněžní trh v názoru, že další zvýšení sazeb ze strany BoE je nezbytné, což naznačil i sám ministr financí Hunt.
 • Ekonomický kalendář: Inflace v Kanadě, maloobchodní tržby v USA
  Začátek úterní seance na evropských trzích probíhá relativně dobře, nicméně rozsah rally, který signalizovaly futures před začátkem seance, byl téměř zcela vymazán. Německý DAX aktuálně ztrácí 0,05 % a EU50 si připisuje 0,07 %. Tématy asijské seance a období před jejím zahájením v Evropě byly údaje ze Spojeného království, Japonska a Číny. Podrobnější informace naleznete v příspěvku Ranní shrnutí(15.08.2023).
 • Ekonomický kalendář: Inflace v USA před námi!💡
  Klíčovou událostí dne je čtení údajů o inflaci CPI v USA. Jedná se o první ze dvou zpráv před dalším zasedáním FEDu v září. Reakce trhu by mohla být významná. Dosud trh reagoval na předchozí čtení růstem, protože údaje byly obvykle od poloviny roku 2022 pod očekáváním a celkový trend byl klesající. Dnešní zveřejnění předpokládá první zvýšení inflace CPI na 3,3 % r/r z předchozího údaje 3,0 % r/r a jádrové inflace na nezměněné úrovni 4,8 % r/r. Tato a další zpráva o CPI by měly ukázat, zda bude trend pokračovat směrem dolů, nebo zda skutečně dojde k mírnému oživení.
 • Ekonomický kalendář: Inflace z Evropy a makro ze Severní ameriky
  Investorům bude na konci týdne nabídnuta zajímavá řádka makrodat. První na řadu přijdou indexy spotřebitelských cen z Itálie (11:00) a z Německa (14:00), která jsou vodítkem pro následná inflační data za celou eurozónu. Italská data by měla vykázat mírné zpomalení, a to i ve své jádrové podobě. V případě německých statistik bychom se měli dočkat výraznějšího pohybu - poklesu z 2 % y/y v dubnu na 1,6 % y/y v květnu. Vzpomeňme si, že předchozí data z tohoto týdne ze Španělska a Francie také ukázala zpomalení.
 • Ekonomický kalendář: Inflace z Kanady a data z trhu s bydlením v USA
  Evropské trhy otevřely standardní seanci v blízkosti nulového zhodnocení. Asijským trhům se nepodařilo navázat na včerejší růstovou seanci na Wall Street a viděli jsme smíšené výsledky. Podobný průběh bychom mohli čekat také po otevření Evropy. Ekonomický kalendář dnes nabídne některé zajímavé makro, nicméně nejedná se o data č. 1. Budou zveřejněny statistiky z trhu s bydlením - stavební povolení a stavba nových domů. Odpoledne jsou pak ještě na programu inflační čísla z Kanady za duben a pravidelné zásoby ropy.
 • Ekonomický kalendář: Investoři čekají na Trumpův projev
  10:30 - Velká Británie, Data z trhu práce za září. Včera byla zveřejněna data HDP za Q3 za září, která skončila pod očekávání. Nicméně výrazný dopad na libře jsme nepocítili. Daleko větší vliv mají v těchto dnech s nadcházejícími parlamentními volbami politické faktory. Výsledky dnešních dat sice budou dalším vstupem pro britskou libru, zásadních pohybů bychom se však dočkat nemuseli. Růst mezd i míra nezaměstnanosti by měly zůstat nezměněny. Počet lidí pobírající benefity v nezaměstnanosti by měl mírně vzrůst - z 21 tisíc na 24 tisíc.
 • Ekonomický kalendář: Investoři čekají na výsledky statistik žádostí o podporu v USA
  Evropské akciové trhy otevřely v poklidu poblíž včerejšího závěru po nevýrazné asijské seanci. Už v 8. hodin bylo zveřejněno britské HDP, které v Q2 vzrostlo o 4,8 % z poklesu o 1,6 % v prvním čtvrtletí. Odpoledne je na programu index cen výrobců a statistiky žádostí o podporu v USA. Po silném NFP reportu by se pokles žádostí o podporu měl setkat s pozitivní odezvou USD, protože čas na utahování měnové politiky by se opět přiblížil. Včerejší statistiky inflace CPI úplně nevyjasnily další kroky Fedu a dnes uvidíme, co k tomu dodá index cen výrobců.
 • Ekonomický kalendář: Investoři se soustředí na data z amerického trhu práce a geopolitiku
  Evropské akciové indexy by v úvodu seance neměly předvádět výrazné změny. Americký prezident rozšířil tlak vůči čínským technologickým gigantům o WeChat z dílny Tenecentu. Spojené státy zvyšují tlak na Čínu a roste riziko, že se brzy dočkáme odplaty. A pokud se už zmiňujeme o odplatě, tak Kanada by dnes v 17:00 měla oznámit svoji odpověď na nová cla na hliník ze strany USA. Dalším důležitým fundamentem dnes budou statistiky z amerického trhu práce.
 • Ekonomický kalendář: Investoři se zaměřují na data z trhu práce!
  Futures na hlavních akciových indexech ze starého kontinentu ukazují na mírně vyšší otevření dnešní peněžní seance v Evropě. Rozsah nárůstů se však v tuto chvíli zdá být malý, kvůli slabému obchodování s indexy v Asii a USA. O něco lepší sentiment dnes přinesla data německé průmyslové výroby, která poněkud narušila pokračující narativ globální recese a ukázala robustní růst výroby v zemi. Na devizovém trhu vidíme odliv do japonského jenu a amerického dolaru. Energetické komodity a kryptoměny jsou dnes ráno pod tlakem. Dluhopisovému trhu se daří relativně dobře, nabírá na vlně dynamických poklesů výnosů.
 • Ekonomický kalendář: ISM a Powell
  První květnový týden začíná prázdninami v Číně a Japonsku, které se protáhnou v pořadí do středy a čtvrtka. Nicméně v průběhu celého týdne nás čekají důležitá data. Již dnes odpoledne je na programu výrobní index ISM z USA a nejdůležitějšími statistikami týdne bude páteční NFP. Americká data rozhodují, kdy Fed začne přemýšlet o utahování měnové politiky.
 • Ekonomický kalendář: ISM čísla na začátek nabitého týdne
  Pondělní ráno je na trzích velmi klidné, protože většina trhů v Evropě a některé v Asii jsou zavřené. Futures na americké indexy se obchodují, ale nedochází zde k žádné akci a FX pohyby jsou omezené. To vše se však může během týdne dramaticky změnit. S prvotřídní zprávou NFP získáme spoustu dat, zisky včetně velmi očekávané zprávy od Applu, ale většina pozornosti bude věnována centrálním bankám – Fedu a ECB.
 • Ekonomický kalendář: ISM ve výrobě, jádrová PCE inflace v centru pozornosti
  Předseda Fedu Powell včera večer poslal akciové trhy do vzduchu, když výrazně naznačil zmírnění tempa zpřísňování měnové politiky, což investory přesvědčilo, že zvýšení sazeb o 50 bb je nyní základním scénářem prosincového zasedání. S blížícím se otevřením evropské peněžní seance akcie část zisků odevzdaly. Nicméně futures na DAX stále naznačují, že německý index otevře přibližně 150 bodů nad včerejším hotovostním závěrem. Dovish Powell měl také silný dopad na americký dolar, který dnes zůstává nejhorší měnou G10.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
AvaTrade