Sobota 27. duben 2024 15:56
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, až o pět korun na litr. Riziko takového skoku umocňuje výsledek včerejšího zasedání americké centrální banky

27.07.2023 09:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po měsících cenového poklesu nyní hrozí výrazné zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Benzín v uplynulém týdnu zdražil o 13 haléřů na úroveň 37,52 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 32,74 koruny za litr. To však bylo patrně jen „zahřívací kolo“.

Vždyť ropa Brent od začátku července zdražila o více než jedenáct procent, na 83,40 dolaru za barel, a je nejdražší od první poloviny dubna, přičemž podstatnou část tohoto zdražení ještě tuzemští dodavatelé pohonných hmot do svých cen teprve plně promítnou. Navíc dochází k markantnímu růstu cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu. Cenový vývoj na této burze má na ceny u českých čerpacích stanic více bezprostřední vliv než vývoj cen ropy. Od prvních červencových dní přitom třeba cena nafty na burze v Rotterdamu poskočila vzhůru o výrazných více než dvacet procent.

Přitom kurs koruny příliš nepomáhá. Česká měna během července přes přechodné zpevnění v polovině měsíce posílila vůči dolaru, v němž se ropa i ropné produkty v Rotterdamu obchodují, celkově jen o 0,5 procenta.

Například nafta se burze v Rotterdamu nyní i po zohlednění vývoje kursu koruny k dolaru obchoduje nejdráže od první poloviny března. Tehdy se přitom nafta u českých čerpacích stanic prodávala za více než 36 korun za litr, tedy o takřka 3,50 koruny na litr dráže než dnes.

Připočtěme chystané vrácení spotřební daně z nafty na úroveň platnou před loňským červnem, které povede ke skokovému zdražení nafty u čerpacích stanic minimálně o zhruba 1,80 koruny na litr.

Pokud by zůstaly ceny na burze v Rotterdamu tam, kde jsou nyní, nafta u českých čerpacích stanic by ještě během léta, nejpozději do začátku října, mohla zdražit až o pět korun na litr. Benzín by přidal zhruba tři koruny na litr.

Bezprostředním impulsem růstu cen ropy – a také paliv na burze v Rotterdamu – je výsledek včerejšího měnověpolitického zasedání americké centrální banky. Trh po zvýšení úroku na 22leté maximum nyní soudí, že se centrální banka USA chýlí se svým utahováním měnové politiky ke konci, což má povzbuzující efekt právě i na poptávku po ropě – a tedy to vytváří tlak na její další cenový růst i na zdražení paliv v Rotterdamu.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Řidiči se mohou radovat. Ceny pohonných hmot se výrazně snížily
    „Za poslední měsíc zlevnila průměrná cena benzínu o více než 50 haléřů za litr a průměrná cena nafty o více než 60 haléřů za litr. Řidiči mohou mít radost, protože snižování cen na čerpacích stanicích bude dál pokračovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Řidiči se mohou radovat. Ceny pohonných hmot začaly klesat
    „V cenách na čerpacích stanicích se konečně začala projevovat dohoda kartelu OPEC a jeho spojenců, která od srpna zvýšila denní produkci ropy o 400 tisíc barelů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty, kvůli slábnoucí koruně. Ceny pohonných hmot v ČR jsou však nezvykle na „polské úrovni“
    Již sedm týdnů trvající pozvolné zlevňování pohonných hmot v ČR ztrácí na síle a řidiči se musí připravit na mírné zdražování. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem nezměnila a činí stále 27,77 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala tři haléře na litr a stojí 27,05 koruny. Pohonné hmoty tak v uplynulém týdnu byly v souhrnu nejlevnější od první poloviny července.
  • Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty. Na vině je slábnoucí koruna
    Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech šestý týden v řadě zlevňovaly, a to o něco pomaleji než o týden dříve. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech poklesla o dva haléře na litr a činí nyní 27,77 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala osm haléřů na litr a stojí 27,08 koruny. Pohonné hmoty tak v uplynulém týdnu byly nejlevnější od první poloviny července.
  • Řidiči si mohou na chvíli oddechnout
    „Lidé, kteří letos vyrazí do Chorvatska automobilem, si připlatí. Oproti loňskému roku je cesta při standardní spotřebě vyjde o necelou tisícikorunu dráž. Řidičům se vyplatí tankovat v České republice a v Rakousku. Naopak v Chorvatsku si sáhnou hlouběji do kapsy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí, nafta je teď nejdražší od léta. Nová mutace koronaviru může ceny srazit, ale až po Novém roce
    Pohonné hmoty v minulém týdne opět zdražovaly, již čtvrtý týden v řadě. V minulých sedmi dnech se průměrná cena benzínu Natural 95 zvýšila o šest haléřů na litr a podle nejnovějších údajů společnosti CCS činí 28 korun za litr. Benzín je tak nejdražší od konce října. Nafta nyní stojí 27,43 haléře za litr, tedy o devět haléřů více než před týdnem. Nafta je tak nejdražší od druhé poloviny srpna. K jejímu zdražování – jež je výraznější než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.
  • Řidiči šetří více než korunu na litru benzínu i nafty
    Ceny pohonných hmot se snižují od přelomu května a června. Tehdy se průměrná cena benzínu vyšplhala až na 33,73 koruny za litr a průměrná cena nafty dosahovala úrovně 32,76 koruny za litr. Od té doby však ceny pohonných hmot setrvale klesají. Aktuálně lze benzín pořídit za průměrnou cenu 32,48 koruny za litr a naftu za 31,69 koruny za litr. Řidiči tak ušetří 1,25 koruny na litru benzínu a 1,07 koruny na litru nafty.
  • Řidiči už tankují dráže než před snížením spotřební daně. Cena benzínu už dnes může být historicky rekordní, což by bylo pro vládu fiasko
    Už včera došlo k optickému „smazání“ efektu týden starého snížení spotřební daně v případě benzínu. Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění právě spotřební daně.
  • Řidiči v panice vykupují příměs do motorů AdBlue. Babišovu továrnu na AdBlue, největší v Evropě, drtí drahý plyn, dopravci se bojí kolapsu
    Cena důležité příměsi do naftovými motorů AdBlue prudce stoupá a lidé ji v panice vykupují. Důvodem zdražování i paniky je plynová krize EU. Dopravci se obávají nedostatku příměsi. Slovensko už ji nakupuje, Česko podle slov vicepremiéra Karla Havlíčka bude nakupovat pouze základní množství pro záchranky.
  • Řidiči zřejmě již dnes tankují benzín dráže než před snížením spotřební daně před týdnem. Fialova vláda „kopíruje“ vládu Babišovu, i proto tedy vyhlíží velký schodek skoro 300 miliard pro rok 2023
    Už dnes může dojít ke „smazání“ efektu týden starého snížení spotřební daně v případě benzínu. Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění právě spotřební daně.
  • Říjen byl pro asijské fondy neúspěšný
    Po masivním prodeji v září asijská burza v říjnu trochu vzrostla. Analytici se domnívají, že obavy z globální recese a silnějšího amerického dolaru vyvinou tlak na krátkodobé peněžní toky do regionu.
  • Říjen na trzích opět do ruda, nejen kvůli tradici
    Během loňského roku jsme byli svědky výprodeje na akciových trzích a zatím se zdá, že tento trend bude pokračovat i v roce 2019. Výrazně tomu napomáhá obchodní válka mezi USA a Čínou, která začíná mít negativní dopad i na makroekonomická data v Americe. Investory během minulého týdne znervóznila zejména zpráva o poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru.
  • Říjen – pomalu brzdíme
    Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu října o 2,7 % na konečných 9 249,1 mld. Kč. Největší část meziměsíčního nárůstu si připsaly úvěrové obchody, a to jak klientské (+78 mld. Kč), tak s centrálními bankami (+85,1 mld. Kč) a jinými úvěrovými institucemi (+54,2 mld. Kč). K meziročnímu růstu, který se aktuálně pohybuje na úrovni 5,7 %, kromě výše zmíněných úvěrových obchodů přispívají i dluhové cenné papíry v držení bank, jejichž objem se meziročně zvýšil již o 15,4 %.
  • Říjen – poptávka po úvěrech je stále vitální
    Celková aktiva bankovního sektoru v říjnu vyrovnala pokles z předchozího měsíce. Bilanční suma meziměsíčně vzrostla o 0,2 % a v meziročním srovnáním dosáhla tempa růstu 5,6 %. Na říjnovém růstu se velmi vyrovnaně podílely jak aktivitní obchody s klienty, tak mezibankovní operace.
  • Říjen ukázal silnější trh práce v USA - nezaměstnanost klesá, mzdy zrychlují
    Říjnová data ukazují, že americký trh práce je silnější, než se čekalo. Přibylo 531 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 450 tis., navíc předchozí měsíc byl revidován podstatně k lepšímu, na 312 tisíc. A ještě lepší čísla bychom dostali čistě za soukromý firemní sektor, neboť ten veřejný už třetí měsíc po sobě propouští. Nejvíce se v říjnu nabírali pracovníci v pohostinství, dále v obchodě, dopravě a specializovaných službách. Jde o typické sektory s největšími přírůstky. Slušně ale přispěly také zpracovatelský průmysl nebo školství a zdravotnictví.
  • Říjen – úspory rostou a hypotéky atakují celoroční rekord
    Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu října o 2,3 % meziměsíčně a dosáhla nominální hodnoty 8 750 mld. Kč. Za tímto nárůstem tentokrát stojí vklady u centrálních bank, které byly navýšeny o 6,2 % meziměsíčně. V meziročním srovnání je celkový objem aktiv vyšší již o 7,9 %.
  • Říjen: Vývoj na finančních trzích
    Globální akciové trhy v říjnu postihla negativní nálada, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World ztratil 7,6 %.
  • Říjnová bilance rozpočtu dosáhla -19,6 mld. Kč
    Po třech po sobě jdoucích letech, kdy rozpočet v říjnu vykazoval kladné hodnoty, byl tentokrát převis výdajů nad příjmy 19,6 mld. Kč. Oproti předchozím měsícům se mírně zlepšila statistika výběru DPH, která dosud významně pokulhávala. Nadále ovšem daňové příjmy zaostávají za plánem, a to jak v případě DPH, tak i daní z příjmů fyzických osob, právnických osob či pojistného na sociální zabezpečení. Celkem stát na daních plánoval vybrat v tomto období zhruba o 29 mld. Kč více, než se reálně podařilo. Vzhledem k tomu, že na výdajové straně mnoho prostoru pro pozitivní překvapení ve zbytku roku nezbývá a výběr daní s původními představami příliš nekoresponduje, může být plánovaného deficitu ve výši 40 mld. Kč za letošní rok ještě náročné dosáhnout.
  • Říjnová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala
    Výsledky české průmyslové produkce i zahraničního obchodu za říjen výrazně zklamaly. Průmysl stáhl dolů nečekaně silný propad ve výrobě automobilů, na kterou dle statistického úřadu opět doléhají problémy se subdodávkami. Zahraniční obchod doplatil na vysoké ceny nerostných surovin i hlubší deficit s elektrickými zařízeními. Jediným indikátorem, který svými výsledky za říjen potěšil, byla stavební výroba.
  • Říjnová průmyslová produkce výrazně pod očekáváními
    Průmyslová produkce v ČR v říjnu meziměsíčně klesla o výrazných 3,7 procenta po zářijové stagnaci. Meziročně byla díky nízké srovnávací základně vyšší o 2,9 procenta, čekal se však růst o 7,2 procenta. Říjnový výsledek tak značně zklamal, když zaostal za veškerými očekáváními.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF