Sobota 23. září 2023 13:22
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Instaforex ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Market Profile

Večírek vystřídala kocovina. Jaký koktejl namíchá FED nyní?

09.06.2023 08:48  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Máme za sebou tři roky mimořádného dění na investičních trzích, které je do značné míry ovlivněno kroky centrálních bank v čele s americkým Fedem. Nejprve banky bojovaly tisknutím peněz proti ekonomickým dopadům pandemie, následně hasily (a hasí) zvyšováním úrokových sazeb inflační požár. Řada investorů a analytiků očekává, že už tento měsíc si ale dají američtí centrální bankéři ve zvyšování sazeb pauzu. Přichází opravdu čas, kdy se začnou „šrouby“ v ekonomice uvolňovat?

Pandemie v roce 2020 spustila monetární večírek, kdy centrální banky prolomily tabu v podobě financování veřejných výdajů. Například americká vláda v rámci pandemie utratila přibližně 2 triliony amerických dolarů. Více jak z poloviny byl tento mejdan financován přímo centrální bankou, která byla schopná natisknout během pandemie tolik peněz, co předtím za 100 let.

Tento monetární šok spojený s covidem ochromenými odběratelsko-dodavatelskými vazbami vedly v roce 2021 k největší inflaci za posledních 40 let. Následně v roce 2022 šláply centrální banky prudce na brzdový pedál a my byli pro změnu svědky jedné z největších monetárních kocovin od roku 1870. Zřetelně se to odrazilo na investičních trzích a rok 2022 byl nejhorším rokem pro smíšené investiční portfolia obsahující akcie a dluhopisy za posledních 150 let.

Nechovají se investoři jako děti?

Na přelomu let 2022 a 2023 inflace polevila a investoři už začínají jásat v očekávání uvolňování úrokových sazeb. Tabulka níže ukazuje, co trh – tedy investoři a analytici – očekává ohledně vývoje základní úrokové sazby v USA (Fed Fund Rate) na příštích zasedáních Rady guvernérů Fedu.

Investoři se domnívají, že na následujících dvou zasedáních Fedu dojde k pauze v rámci vývoje úrokových sazeb a poté každé následující zasedání k poklesu sazeb o čtvrt procentního bodu.

Nutí mě to položit si otázku, jestli se investoři a analytici nechovají jako malé děti. Proč?  Ve finančním světě za sebou máme skutečně obdobu nukleární exploze, kdy jsme se posouvali od jednoho extrému k druhému. Inflační požár navíc stále doutná a není vůbec jasné, že se ho podařilo uhasit a nedojde k jeho opětovnému rozhoření. Navíc na posledním zasedání Fed jasně deklaroval, že inflace nepoklesne na cíl rychle, ale bude klesat pomalu, a s tím není v souladu konzistentní snižování sazeb.


Zdroj: cmegroup.com

Kdo má tedy pravdu? Americká centrální banka, nebo trh? Kdo se komu přizpůsobí? Podívejme se jenom na naši ČNB, která v květnu již desátý měsíc držela sazby beze změny. Opravdu Fed po monetárním veletoči bude pokračovat v horské dráze a začne sazby snižovat? Když vezmeme ještě v potaz trh práce, který je v USA velmi silný, tak Fed nemá důvod sazby od letošního podzimu snižovat. Z logiky věci to nedává smysl a osobně se tedy domnívám, že trh jásá předčasně.

Graf níže ukazuje vývoj Fed Fund Rate (červená) a procento amerických bank, které zpřísňují podmínky pro poskytnutí úvěru firmám, které díky tomu investují a rozjíždějí ekonomiku. Data sahají od současnosti do roku 1990. Z grafu vidíme poměrně jasnou korelaci, kdy americké banky zpřísňují podmínky pro firmy v době, kdy Fed zvyšuje úrokové sazby a naopak. Z hlediska dalšího období tedy bude skutečně zásadní, jak moc (nebo málo) bude Fed bojovat s inflací prostřednictvím sazeb.


Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/

Rozhodne tolerance Fedu k inflaci

Když Fed bude více holubičí, tedy nechá inflaci na vyšších úrovních, tak poté může platit, že trh očekává snížení sazeb od podzimu správně. Když naopak Fed bude bojovat proti inflaci a bude ji chtít stlačit na 2 procenta, tak snížení sazeb nepřijde a pozitivismus trhu, že dojde ke snižování sazeb, nebude naplněn. V takovém případě můžeme na akciových trzích čekat korekci.

Zároveň tento scénář bude umocněn tím, že banky zůstanou v přísném úvěrovém módu, což bude mít vliv na množství firemních investic.  Jde tedy o to, co nakonec udělá Fed. Zda-li chce bolest (pokles ekonomiky při vyšších úrokových sazbách), aby dosáhl inflačních cílů, nebo se naopak zalekne, že ekonomiku přidusí moc, a bude tolerovat vyšší míru inflace a sazby sníží.

Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Večerné zhrnutie
  DENNÝ PREHĽAD GRAF VÝKONNOSTI KALENDÁR DŇA  Dátum  &...
 • Večerné zhrnutie
  Výrazný prepad európskych, amerických indexov a negatívny sentiment sa nepreniesol aj na ázijské trhy. Hlavné ázijské indexy sa obchodujú: Nikkei225 -2,35%, Hang Seng -2,64%, Shanghai -1,65%, S&P ASX -3,27%, Kospi -6,20% a Sensex -1,80%. Deutsche Bank dnes znížila výhľad na rast čínskej ekonomiky. Dôvodom je možná recesia US a EU ekonomík..."Čína musí začať výrazne podporovať domácu spotrebu, pretože rozvinutý svet sa rúti do recesie. Čína spomalí, otázkou je o koľko?", uviedol analytik DB... Japonský jen pokračuje v apreciácii a exportéri krajiny vychádzajúceho slnka sú v priemere v strate cez 3,5%. Slabý výhľad na rast globálnej ekonomiky sa dotkne najmä akcii cyklickej spotreby - napr. automobilky... Energetický sektor patrí k najviac vypredávaní, prepad čierneho zlata zasiahol najmä austrálske ropné spoločnosti (ener. sektor - 4%). Bankový sektor v Austrálií sa dostal rovnako do výrazné výpredaja: Westpac Banking Corp -5,44% a Australia & New Zealand Banking Group -4,55%... Index Kospi zaznamenal najväčší prepad od roku 2008.
 • Večerné zhrnutie
  DENNÝ PREHĽAD GRAF VÝKONNOSTI KALENDÁR DŇA  Dátum  &...
 • Večerné zhrnutie
  DENNÝ PREHĽAD KALENDÁR DŇA  Dátum   Čas  ...
 • Večerné zhrnutie
  DENNÝ PREHĽAD GRAF VÝKONNOSTI KALENDÁR DŇA  Dátum  &...
 • Večerné zhrnutie
  DENNÝ PREHĽAD GRAF VÝKONNOSTI KALENDÁR DŇA  Dátum  &...
 • Večer se rozhoduje o sazbách na Novém Zélandu. Začne RBNZ konečně signalizovat ochotu ke zvyšování sazeb?
  Dnes večer ve 23 hod. bude o sazbách rozhodovat novozélandská centrální banka (RBNZ), takže níže nabízíme malý přehled toho, co od ní dnes čekat, jaký je výhled pro další vývoj měnové politiky a co to do budoucna znamená pro NZD. Začněme ale od začátku. Konsenzus je momentálně zcela jednoznačný. Sazby by dnes měly zůstat beze změny na 1,75 %, na čemž se jednomyslně shodně všech 16 analytiků dotazovaných agenturou bloomberg. Úrokové futures přitom hovoří také jasně, jelikož šance na ponechání sazeb beze změny dosahuje vysokých 99,6 %.
 • Večer zasadá FED a RBNZ. Aké sú očakávania?
  Dnes budú zverejnené výstupy zo zasadnutí dvoch centrálnych bánk – FEDu (20:00) a Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) (...
 • Večer zasedá Fed. Trh počítá s optimističtějším komentářem než v lednu
  Minulý a tento týden jsou nezvykle bohaté na zasedání centrálních bank. V minulém týdnu hrála klíčovou roli ECB a dnes...
 • Večer zasedá novozélandská centrální banka. Sazby se měnit nebudou a trh čeká na doprovodný komentář
  Dnes večer v 21 hod. nás čeká zasedání Reserve Bank of New Zealand (RBNZ), která bude rozhodovat o sazbách. Pojďme se tedy v několika bodech podívat na to, co od dnešního zasedání čekat.
 • Ve čtvrtek zasedá ČNB
  Obchodování s regionálními měnami bylo minulý týden opět prázdninově klidné. Česká měna se pohybovala na úrovních...
 • Vedení ČEZ navrhuje dividendu 34 Kč za akcii, loni byla 24 Kč
  Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii.
 • Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 Kč za akcii, o 18 Kč za akcii více než loni
  Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 28 miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Stát jako majoritní akcionář získá zhruba 20 miliard korun. Navrhovaná dividenda podle firmy reflektuje prodej rumunských aktiv. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Letošní valná hromada se uskuteční v pondělí 28. června, oznámila dnes firma.
 • Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura
  Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. Takovéto rozevírání nůžek je nyní zásadním bolehlavem vedení ECB. Z hlediska ekonomů jde o příznak možného tříštění neboli fragmenatce eurozóny. Jestliže by takovéto tříštění nabylo krajní polohy, je ohrožena samotná existence eura.
 • Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
  Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby se zabránilo propouštění. S odvoláním na dopis, který zaměstnancům zaslal šéf podniku Mike Manley, o tom dnes informovala agentura Reuters.
 • Vedle zlotého si dnes v regionu mírně polepšila i česká koruna
  U středoevropských měn za dnešek společný směr opět nevidíme. Zatímco forint ztrácel, zlotý s korunou si...
 • Vědní disciplíny
  Existuje skutečně velmi mnoho témat, která mohou být zkoumána, proto je věda velmi široký pojem. Některá z těchto...
 • Vedra, sucha a hurikány a jejich dopad na trh
  KLIMA: Svět potenciálně čelí jednomu z nejsilnějších meteorologických jevů El Niño v historii. Dopady by byly rozsáhlé, globální a představovaly by další zátěž navrch k již existujícím vývojovým trendům v rámci změny klimatu. To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo. El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.
 • Ve francouzském indexu se daří bankám. KB a Erste se zotavují v Praze
  Evropské burzy se při úterním odpoledni obchodují v blízkosti včerejších závěrečných úrovní. Nejvýrazněji se dnes v indexu CAC 40 dařilo akciím bank, když BNP Paribas reportovala výsledky za předešlý kvartál. Čistý zisk na akcii u této francouzské banky překonal konsensus o takřka 68 procent a velmi podobně se vedlo i tržbám, BNP FP +4,46 %. I druhá banka, tedy Société Générale posiluje o více jak 2 procenta, i když výsledky budou představeny až tento čtvrtek.
 • Veganské investiční šílenství s názvem Beyond Meat
  Výrobce veganské náhrady masa si rychle získal popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio nebo americký výrobce masa Tyson Foods. Hodnota společnosti na kapitálovém trhu v prvních měsících prudce rostla. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO, vzrostly akcie o 228 procent a během pátečního obchodního dne se pohybovaly na úrovni kolem 151 USD za akcii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
Dukascopy new