Středa 04. říjen 2023 15:55
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex ebook
reklama
Dukascopy new

Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý

31.05.2023 17:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Sell in May and go away. Tolik jedna z klasických investorských pouček.

Měsíc květen je pro pražskou burzu (PX index) i evropské akcie (STOXX Europe 600 Index), po březnu, druhým ztrátovým měsícem v tomto roce. US akcie (index S&P500) skončí v květnu blízko nuly.

Všechny tři indexy jsou od začátku roku v plusu. PX +7,90 %, S&P500 +8,62 %, STOXX Europe 600 +6,32 %. (u Evropy a USA je to krátce před koncem obchodování, respektive chvíli po začátku)

V květnu ztratil PX 5,91 % a STOXX Europe 600 odepsal 3,19 %, zatímco S&P500 (+0,07 %) pravděpodobně skončí lehce v plusu.

Většina jednotlivých akcií na BCPP skončila v květnu v mínusu.

Propadákem měsíce se stal ČEZ. V prvních květnových dnech ještě slušně rostl (až o +6,8 %, 1 224 CZK) třeba kvůli vysoké dividendě a dostal se na letitá maxima, aby následně z těchto výšin spadl o 18,54 % pod hranici 1 000 CZK. V součtu za celý květen je to pokles o 12,95 % (998,50 CZK). Důvod byl jednoduchý – nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech zejména pak rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem. Podle návrhu vlády se sníží nutné kvórum na odsouhlasení restrukturalizace/rozdělení. Vláda by si pak v ČEZu s největší pravděpodobností mohla odsouhlasit cokoli. Na trhu zavládla nejistota a došlo k panickému výprodeji. Investoři zkrátka neví, co mohou čekat. S největší pravděpodobností si kladou otázku, jestli se s nimi vláda premiéra Fialy férově vyrovná. Nejistota, jak jsem již mnohokrát psal, prostě akciím nesvědčí. Jen bych dodal, že je to pro ČEZ první mínusový měsíc v tomto roce a od začátku roku je silnější o +29,68 %.

Za ČEZem se za celý květen umístily Erste (-6,81 %, 722 CZK), VIG (-6,60 %, 580 CZK) a Philip Morris ČR (-4,42 %, 16 880 CZK). U těchto titulů je společným jmenovatelem tzv ex-dividend – v průběhu května se začaly obchodovat bez práva na dividendu ze zisku roku 2022. Bankovní tituly mohla ovlivnit i situace některých malých bank v USA. Komerční banka také oslabila (-3,92 %, 661,50 CZK).

Jedinými dvěma tituly, kterým se podařilo v květnu vzrůst byly Colt CZ (+2,23 %, 595 CZK) a Moneta (+1,15 %, 79,20 CZK).

Od začátku roku jsou až na jednu mírnou korekci všechny tituly v plusu.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • K Vánocům dostali řidiči dárek v podobě levnějšího benzínu a nafty
  Pohonné hmoty v České republice již delší dobu zlevňují. Během vánočních svátků řidičům výrazně klesnou náklady na dopravu. Benzín se aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,14 koruny za litr, přičemž ještě před měsícem a půl stál o 1,54 koruny více. Nafta zlevňovala pomaleji přesto aktuální průměrná cena 32,66 koruny za litr je o 1,12 koruny levnější než před šesti týdny.
 • Kvantitatívne uvoľňovanie vo Švédsku končí. EURSEK klesá.
  Dnes zasadala švédska centrálna banka Riksbank. Tá podľa očakávania ukončila kvantitatívne uvoľňovanie (v rámci ktorého skúpila verejný dlh v objeme 290 mil. SEK, čo predstavuje niečo vyše 6% HDP). QE úplne nekončí, v najbližšom roku a pol ešte budú reinvestované úroky z nakúpených dlhopisov do nákupu nových, v celkovom objeme 15 mld. SEK. Jedná sa však len o kozmetické navýšenie aktív Riksbank.
 • Kvantitativní uvolňování vyhnalo finanční trhy v roce 2020 na historické maximum
  Reakce centrálních bank na globální pandemii byla v loňském roce skutečně bezprecedentní. Centrální banky v loňském roce natiskly 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek oproti roku 2008 při globální finanční krizi.
 • Kvantitativní uvolňování ze strany Fedu bezprostředně nehrozí, ale listopad je nyní víc než pravděpodobný
  Veškerá pozornost se včera večer soustředila na zasedání FOMC a výsledkem byl o něco více holubičí post...
 • Kvartální výsledky amerických společností opět září
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem poté, co řada firem zveřejnila velmi povzbudivé výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nejvíce svými výsledky potěšilo Hasbro (+15,9 %), které překonalo očekávání trhu v ziskovosti, když konsensus byla ztráta 11 centů na akcii a realita je zisk 21 centů na akcii. K Hasbru se připojil také Twitter (+14,3 %, který překonal konsensus trhu o 68 % a dosáhl tak zisku 25 centů na akcii. Díky tomu index Dow Jones posiluje o 0,2 %, S&P 500 přidává 0,3 % a technologický Nasdaq roste o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří výrobcům luxusního zboží (+0,8 %).
 • Kvartálny inflačný report BoE
  Britská centrálna banka Bank of England dnes zverejnila svoj augustový kvartálny inflačný report. Jeho hlavné body Vám prinášame...
 • Kvartálny inflačný report BoE
  Očakávania inflácie sú okolo cieľových úrovni z dlhodobého hľadiska. Mmenový výbor má však nezvyčajne rozl...
 • Kvartálny report Bank of England
  Dnešnou kľúčovou udalosťou by mal byť kvar...
 • Kvete nám pšenka s potenciálem až 10.000 USD, podívejte se jak!
  Při zběžném prohlédnutí aktuálního denního grafu kontraktu CBOT pšenice si snad každý i začínající obchodník všimne technické formace svícového grafu známé jako Hammer. Tato formace nám ukazuje možnost ukončení růstu kurzu ceny a možný začátek korekce. Pro ukázku jsme zvýraznili podobné situace, které má již trh za sebou. Supportní linie a aktuální hodnota nám nabízejí potenciální příležitost až 15.000 USD/1 lot.
 • Květen na trzích v kostce: Dařilo se akciím i americkému dolaru, trpěly naopak drahé kovy
  Trhy mají za sebou zajímavý měsíc, který přinesl změnu náhledu na další vývoj úrokových sazeb v USA. Z pohledu fundamentů však nedošlo ve velkých ekonomikách k výrazným změnám. Dále pokračuje anemické oživení podporované masivním kvantitativním uvolňováním v Evropě i Japonsku.
 • Květen – postupný návrat do normálu
  Celkový objem aktiv bankovního sektoru zpomalil v květnu své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. Stejně jako v předchozím měsíci došlo k nárůstu dluhových cenných papírů v držení bank, i když v mnohem menší míře +43 mld. Kč, a zvýšily se i vklady a úvěry u centrálních bank. Také úvěry a ostatní pohledávky za klienty po dubnovém propadu opět mírně vzrostly, a to o 0,1 %.
 • Květen přinesl další zpomalení inflace
  Růst spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Květnová inflace byla mírně vyšší oproti našim očekáváním i konsenzu trhu. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku.
 • Květen – úvěrový trh v rozkvětu
  Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu května mírně poklesla o 0,1 % (-11,2 mld. Kč) a k poslednímu dni měsíce dosahovala hodnoty 9 017,4 mld. Kč. Za prvním poklesem od počátku roku stojí snížení objemu poskytnutých úvěrů jak na mezibankovním trhu (-0,5 % meziměsíčně), tak klientům bank (-1,3 % meziměsíčně). Také položka dluhových cenných papírů v držení bank zpomalila své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V porovnání s koncem května 2020 je bilanční suma vyšší o 3,4 %.
 • Květnová důvěra v ekonomiku
  „V květnovém snížení důvěry spotřebitelů se pravděpodobně projevilo oznámení vládního konsolidačního balíčku, které se promítne do rodinných rozpočtů. Navzdory lepšímu hodnocení aktuální finanční situace přetrvávají obavy v delším horizontu. Spotřebitelé tak zvažují větší či zbytné výdaje, což potvrzuje i chování našich zákazníků, kteří si v menší míře berou úvěry na zbytné zboží.”
 • Květnová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
  Květnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. Naopak propad cen pohonných hmot byl proti odhadům ČNB výraznější. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
 • Květnová průmyslová produkce zaznamenala zlepšení, výhled je však stále nejistý
  Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ vzrostla průmyslová produkce v květnu meziměsíčně o 13,8 %, v meziročním vyjádření však i nadále klesala, a to o výrazných 25,7 %. To bylo zhruba v souladu s naší prognózou, zatímco trh počítal s mírně lepším výsledkem. Za oživením produkce průmyslu stálo především uvolnění protikoronavirových opatření. K tomu v květnu došlo jak v tuzemské ekonomice, tak i v ekonomikách našich obchodních partnerů. Fyzické překážky podnikání tak sice padly, to co však průmyslové podniky stále postrádají je poptávka. Slabá poptávka souvisí především s nejistým vývojem ekonomiky v druhé polovině roku. K oživení ekonomického růstu nejspíše dojde, zásadní otázkou je však v jakém rozsahu. Vývoj nových průmyslových zakázek prozatím moc optimistický není, když jejich hodnota poklesla v květnu meziročně o 34,7 %. Takto výrazným tempem klesaly jak zakázky z tuzemska, tak i ze zahraničí. Nejvíce přitom propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v česku významným zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Jde zejména o to, že automobily představují luxusní statek, po kterých v době ekonomické recese poptávka logicky klesá.
 • Květnové výsledky reálné ekonomiky překonaly i nejbujnější odhady analytiků
  Po ranním výsledku německé průmyslové produkce v květnu (1,2 % m/m) vykázal nad očekávání vysoké tempo růstu i český průmysl (3,3 % m/m). Očištěný údaj o kalendářní vlivy meziročně přidal silných 10,7 %. Hlavním tahounem je stále vývoj produkce aut, ale k růstu průmyslu přispívá stále více dalších sektorů zpracovatelského průmyslu, což činí jeho růst robustnější.
 • Květnové zvýšení sazeb ECB nejisté po komentářích Lanea
  Lane, hlavní ekonom ECB, dává nad květnovým rozhodnutím otazník a poukazuje na to, že bude záviset na inflačních datech, včetně těch základních. S ohledem na to Lane zdůrazňuje, že proto ECB nedává pokyny pro příští zasedání a vše závisí na datech a jejich výhledu. Na druhou stranu říká, že pokud budou data fungovat jako v projekcích, květen by měl přinést růst. Není však jasné jaké. Na druhé straně trh v současné době oceňuje, že by se mělo jednat o menší zvýšení nebo o 25 bps.
 • Květnový Broker Consulting Index podílových fondů: Květnovými vítězi jsou komoditní a akciové fondy, ostatní fondy po krátkodobém růstu opět ztratily
  Broker Consulting Index podílových fondů v měsíci květnu již nepřinesl tak příznivé výsledky u všech sledovaných fondů, jak tomu bylo v dubnu. Posílily pouze akciové a komoditní fondy, kterým se daří už od začátku tohoto roku. Komoditní fondy jsou také jednoznačným vítězem měsíce, za který si připsaly 2,60 %. Naopak nemovitostní, dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu zaznamenaly v květnu zápornou nulu.
 • Květnový maloobchod včera nepřesvědčil
  Český spotřebitel ani po šesti kvartálech reálného poklesu spotřeby nehlásí nijak zásadní obrat k lepšímu. V květnu maloobchodní tržby sice lehce vzrostly (o 0,5 % meziměsíčně), ale to po poměrně výrazném dubnovém poklesu bylo spíše zklamáním. Meziročně tak maloobchodní tržby pokračují v reálném poklesu přes 6 % a zdá se, že ve druhém kvartále 2023 se český spotřebitel ještě z “úsporného módu” neprobral. Tomu ostatně odpovídá ne zrovna pozitivní vývoj spotřebitelské nálady.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman