Středa 22. březen 2023 00:38
reklama
Instaforex krypto
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Tickmill logo

Akciové trhy: Další velká vlna nejistoty

15.03.2023 18:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jen co se akciové trhy oklepaly z událostí týkající se amerických bank, máme tady další vydání, tentokráte z Evropy. Credit Suisse a diskuse kolem finančního zdraví této banky dnes zásadním způsobem ovlivnila akciové trhy. Jeden z vlastníků banky prohlásil, že v žádném případě neuvažuje o případném navýšení kapitálu (např. z regulatorních důvodů, přesáhli by 10 %). To byla dnes asi zásadní informace. Proč to ale zástupce Saudi National Bank pronesl není úplně jasné. Každopádně to uvrhlo trhy do nejistoty. A tu, jak jsem již mnohokrát psal, nemá nikdo rád, investoři zvláště ne.   

Na základě právě této skutečnosti začaly akciové burzy opět klesat, a to na obou stranách Atlantiku.

Bude na to nějak reagovat ECB? Zasedání, na kterém bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb je již zítra.

Pražská burza přitom dnes otevřela v plusu. Velmi rychle se ale kurz obrátil a PX index dnes ztratil 3,18 % (1 312,14 b.). Smutný výkon, jeden z nejhorších v Evropě. Bez překvapení burzu dnes táhly ke dnu banky. Erste (-6,21 %, 740,20 CZK) v posledních dnech předvádí opravdu vysokou volatilitu. Pohyby ve výši kolem 5% na jednu nebo druhou stranu nejsou výjimku. Komerční banka (-4,80 %, 674 CZK), pojišťovna VIG (-3,39 %, 570 CZK) a Moneta (-2,76 %, 81 CZK) následovaly v poklesu. Klesly i akcie ČEZu (-0,59 %, 1 005 CZK), nicméně ten se stále obchoduje nad psychologickou hranicí 1 000 CZK.

Jediným světlým bodem byla dnes zbrojovka Colt. Dnes mírně posílil o +0,17 % (586 CZK) a od začátku roku je silnější o 6,16 %.

Po včerejším růstu zahájil dnes americký index S&P500 obchodování hluboko v mínusu. Krátce po otevření padá kolem 1,5 %.

Evropský STOXX Europe 600 odepisuje chvíli před závěrem obchodování 2,3 %.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové Top 5 – Akcie s exdividend během dalšího týdne (6.-10.10)
    Dividendoví investoři měli následující týden od 6. do 10. října dlouho zakroužkovaný ve svých kalendářích. Málokterý t...
  • Akciové trhy a komodity pokračují v růstu. Komoditní měny jsou na tom nejlépe od poloviny loňského roku
    Finanční trhy jsou zdá se v plném risk-on režimu. Akciové indexy dnes navazují na včerejší růst a výrazného růstu se d...
  • Akciové trhy a nejistota z omikronu. Jak si vedou akcie Pfizer?
    Akcie Pfizer (PFE) jsou znova ve středu dění díky obavám z nové mutace koronaviru, která je přezdívaná omikron. Tato varianta se začala rychle šířit a vyvolala obavy i na akciových trzích. V souvislosti s omikronem se podíváme na prohlášení předsedy Fedu, CEO Pfizeru a konkurenční Moderny. Poté se podíváme na zevrubnou fundamentální a technickou analýzu Pfizer akcie.
  • Akciové trhy bez větších změn
    Obchodování v zámoří by se dalo charakterizovat jako růst, pokles a beze změny. Takový výsledek si mezi sebe rozdělily hlavní indexy. Široký index S&P 500 (0,07 %, 3 076,78 b.) přidal přes dva body a je jen lehce pod svým pondělním maximem. Akcie se zhruba v polovině seance propadly po informaci, že podpis částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou, by se mohl odložit z listopadu na prosinec. Nicméně do konce obchodování dokázaly tento pokles zcela eliminovat.
  • Akciové trhy bez výraznějšího pohybu
    Americký index S&P 500 včera velkých změn nedoznal, když oproti předchozímu zavíracímu kurzu klesnul o čtyři setiny procenta. Pohyby nebyly nikterak zásadní ani v rámci jednotlivých sektorů. Včerejší zápis z posledního zasedání Fedu nenaznačil změny ve vnímání měnové politiky. Zdá se tak, že zářijové zvýšení úrokových sazeb je hotovou věcí. S tím vesměs počítají i trhy. Akcie v posledních dnech rostly v naději, že schůzka obchodních představitelů USA a Číny přinese dohody ve vzájemné obchodní politice. To se však zatím nenaplnilo a ode dneška by měla platit další série amerických cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 16 mld. USD. Takový krok může přinést brzká odvetná opatření i ze strany Číny, což by mělo zvýšit tlak na akciové trhy.
  • Akciové trhy budou sledovat projev Jeroma Powella
    Americký index S&P 500 uzavřel včerejší obchodování se ztrátou 0,1 %. Největším propadlíkem se staly energetické tituly (-1,2 %), které reagovaly na téměř 4% pokles cen ropy poté, co Saudská Arábie nabídla extra dodávky černého zlata některým svým zákazníkům. Výraznějšímu poklesu indexu bránily finanční tituly, které si včera polepšily o 1,8 %. Pozitivní zprávou byly hospodářské výsledky Bank of America a BlackRock, které překonaly očekávání trhu.
  • Akciové trhy citlivé na obchodní válku mezi Čínou a USA
    Podílovým fondům se od začátku roku dařilo dobře. Nevětší nárůst si připsaly akciové fondy, a to 13,5 procenta v CZK. Pozadu nezaostaly ani fondy fondů (růst 7 %), smíšené/balancované fondy (meziročně + 6,43 %) a dluhopisové fondy (nárůst 6,42 %). Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za srpen 2019.
  • Akciové trhy čekají na nové impulsy, obchodní aktivita velmi podprůměrná
    První letní seanci neodstartovaly evropské akcie příliš dobře. Index Stoxx 600 v závěru dne padá o zhruba čtvrt procenta, když v červeném se nacházejí všechny sektory. Na druhou stranu ale pohyby nejsou nijak významné, když se ztráty pohybují nejvíce do 0,6 % jako v případě energetického sektoru. Za zmínku tak stojí snížený výhled automobilky Daimler v reakci na problémy s naftovými auty. Její akcie tak dnes padají o 2,8 %.
  • Akciové trhy čekají na rozhodnutí americké centrální banky
    Evropský akciový index dnes příliš velkých změn nedoznal. Oproti včerejšku si zatím polepšil o necelou jednu desetinu procenta. Nejvíce se daří realitním společnostem, které přidávají 1,3 %. Následují je s 0,7% růstem utility. Na opačné straně akciového spektra se nacházejí prodejci spotřebního zboží, kteří odepisují 0,5 %. Ve Spojených státech zamířily akcie po otevření trhů dolů. Index S&P 500 ztrácí prozatím zhruba čtvrt procenta. To hlavní se dnes ale teprve odehraje. Americká centrální banka zasedne k měnové politice a měla by rozhodnout o snížení úrokových sazeb.
  • Akciové trhy čekají na zveřejnění dat o americké inflaci
    Akciové trhy zahájily nový týden, po silných výkyvech a následné víkendové přestávce se burzy otevřely.
  • Akciové trhy data o inflaci vítají. Výnosy dluhopisů otočily dolů
    Akcie rostou, výnosy dluhopisů klesají. Tak se dá shrnout reakce trhů na data o inflaci, která skončila níže, než se očekávalo, a podpořila sázky na to, že by Fed mohl zvyšovat sazby méně razantně.
  • Akciové trhy – denní komentář
    Jelikož nás v tomto týdnu žádná „top“ makročísla v USA nečekají, bude pro hla...
  • Akciové trhy – denní komentář
    Určitá divergence, která se na trhu v porovnání s oscilátory vytvářela od prv...
  • Akciové trhy dnes jednotný směr nenašly
    Evropským akciím se nepodařilo udržet ranní zisky a v odpoledních hodinách padají. Index Stoxx 600 v závěru seance přichází o zhruba čtvrt procenta, přestože jeho ztráty po poledni dosahovaly dokonce 0,8 %. Naproti tomu americké akcie otevřely růstem. Index S&P 500 přidává 0,3 %, technologický Nasdaq 0,9 % a průmyslový Dow Jones dokonce jedno procento.
  • Akciové trhy drží v poslední době nad vodou především zpětné odkupy akcií
    Jestli je na posledních několika letech na akciovém trhu něco velmi neobvyklého, je to podle mě skutečnost, že jeho růst není doprovázen téměř žádným přílivem investic ze strany amerických domácností. Zatímco v předkrizovém období byly značným zdrojem růstu akcií přílivy peněz do akciových podílových fondů, v pokrizovém období se podílové fondy na růstu akcií nepodílí téměř vůbec. Obzvlášť zajímavá je přitom situace od roku 2014, kdy celkové čisté cash flow amerických akciových fondů nejprve začalo stagnovat, aby se v roce 2015 dostalo výrazně do záporu. Extrémní byl v tomto ohledu především loňský prosinec, kdy z amerických akciových fondů odteklo během jednoho měsíce 36 mld. dolarů, což bylo nejvíce od začátku finanční krize.
  • Akciové trhy: Evropa lepší než Amerika
    Začátek týdne byl velmi silný, alespoň na evropských akciových trzích. Amerika tento týden nepředvedla takový výkon jako evropské akcie. Ve čtvrtek si trhy trochu odfoukly, zřejmě opět jako reakce na další vlnu nákazy, ale v pátek opět zavelely k růstu.
  • Akciové trhy hledají směr. Ropa je na tříletých maximech
    Akciové trhy v USA V tomto týdnu spíše konsolidovaly, čtvrteční seance byla jednoznačně v červených číslech a indexy zakončily kolem 0,5 % v záporu. Stejně tak páteční seance se začala barvit do ruda. Pokles táhl především slabý technologický sektor a přední technologické společnosti zaznamenaly několika procentní ztráty.
  • Akciové trhy i na počátku týdne pod silným výprodejním tlakem
    Začátek nového týdne nic nového na světových akciových trzích nepřinesl. Opět převažují prodejní příkazy, a tak prakticky všechny evropské indexy padají. Index Stoxx 600 ztrácí půl procenta, když pod největší palbou se nacházejí prodejci zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie ztrácejí 1,2 %. Více jak jedno procento odepisují i těžaři a zpracovatelé komodit. Naproti tomu však existují sektory, kterým se alespoň trochu daří. Těmi jsou farmaceutické společnosti, realitní developeři a maloobchodní řetězce, jejichž tržní kapitalizace roste o 0,1 až 0,2 %.
  • Akciové trhy jsou na pokraji kolapsu: Výsledková sezóna skončila
    Body zvratu na trzích někdy souvisí se zprávami, ale často tomu tak není. Samozřejmě, že zpravodajská událost následuje ve vyprávění za faktem, ale často se jedná o retrospektivní přiřazení. Pohyb je často neúspěšný a čistá bilance podkladových toků se posune v důsledku dlouhodobých fundamentálních faktorů.
  • Akciové trhy jsou nervózní z personálních změn v americké administrativě
    Americký index S&P 500 během včerejšího obchodování ztratil necelou jednu desetinu procenta. Pouze tři sektory se udržely v kladných číslech, a to průmyslové podniky (+0,3 %), finanční instituce a informační technologie, které si shodně polepšily o 0,1 %. Největším propadlíkem byli těžaři a zpracovatelé komodit, kteří přišli o 1,3 %. Průmyslový index Dow Jones si včera připsal půl procenta k dobru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
ACM
LiteForex
IG Markets
reklama
Dukascopy forex