Čtvrtek 25. duben 2024 21:19
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Adaptive Market Hypothesis – platí Darwinova teorie i na finančních trzích?

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Adaptive Market Hypothesis (hypotéza adaptivního trhu) je ekonomická teorie, která vychází z nesmrtelné Darwinovy teorie přirozeného výběru a která kombinuje behaviorální finance s teorií efektivních trhů. Přijde mi zábavné, jak trefně principy Adaptive Market Hypothesis sedí na akciový trh zejména v kontextu posledních tří divokých let (a nejen těch). Pokud vás zajímá, jak Adaptive Market Hypothesis popisuje chování trhů a investorů a pokud máte chuť na trochu ekonomické teorie, čtěte dál.



Základní principy teorie efektivních trhů a behaviorálních financí

Protože Adaptive Market Hypothesis kombinuje behaviorální finance s principy teorie efektivních trhů, pojďme si nejprve ve stručnosti popsat, jaké jsou principy teorie efektivních trhů a behaviorálních financí.

Základní teorie efektivních trhů (v angličtině nazývaná Efficient Market Hypothesis, EMH) je ekonomická teorie, která tvrdí, že trhy jsou racionální, veškeré informace o cenách aktiv jsou plně zahrnuty do aktuálních tržních cen a chování a psychika investorů má na trhy minimální vliv. Teorie efektivních trhů se časem vyvinula do více typů, které do větší či menší míry uznávají, že trhy mohou být dočasně neefektivní díky psychice investorů, ale pro dnešní článek nám vystačí základní teorie, která je založena na tvrzení, že trhy jsou zcela racionální.

Behaviorální finance se oproti tomu zabývají vlivem psychologie na rozhodování investorů a tím i na fungování finančních trhů. Behaviorální finance zkoumají, jakým způsobem lidské emoce, očekávání, předsudky a jiné psychologické faktory ovlivňují investiční rozhodování a jak mohou tyto faktory vést k neefektivním cenám na trhu. Behaviorální finance se pomocí psychologie snaží vysvětlit jevy, jako jsou například bubliny, davové chování a další podobné extrémní cenové výkyvy.


Na čem je založená Adaptive Market Hypothesis

Adaptive Market Hypothesis byla představena světu v roce 2004 a vymyslel jí profesor Andrew Lo z Massachusetts Institute of Technology. Profesor Lo se snažil zkombinovat do té doby nesmiřitelné rivaly: teorii efektivních trhů a behaviorální finance.

Profesor Lo věřil, že trhy a investoři jsou povětšinou racionální, ale že jejich rozhodnutí jsou ovlivněna i faktory, jako jsou emoce, osobní zkušenosti či očekávání. To má za následek, že v některých situacích se investoři nechovají racionálně, a naopak reagují přehnaně, zejména během období zvýšené volatility nebo jiných složitých podmínek na trhu.

Většina investorů také při svých investičních rozhodnutích zohledňuje minulé zkušenosti, emoce a očekávání, investiční rozhodování je tedy velmi subjektivní. Protože však jsou trhy vystaveny nejistotě, investoři musí zároveň při svých rozhodnutích vycházet z nejistých očekávání, což jenom zesiluje vliv minulých zkušeností, emocí a očekávání na jejich rozhodování a zvyšuje náchylnost k chybám.


A máme tu Darwina

Adaptive Market Hypothesis vychází z Darwinovy teorie přirozeného výběru a přejímá, že populace se přizpůsobuje svému prostředí a evoluuje pomocí procesu přežití silnějších jedinců. Podle profesora Lo je chování investorů v souladu s evolučními modely lidského chování, které zahrnují konkurenci, adaptaci a následnou přirozenou selekci.

Adaptive Market Hypothesis uznává, že dokud jsou finanční trhy stabilní, dosavadní metody investorům jakž takž fungují. Nicméně finanční trhy nejsou statické a mohou se vyvíjet v reakci na změny v ekonomice, nových technologiích a dalších faktorech. Když se ekonomické a tržní prostředí změní, dosavadní metody přestanou fungovat a investoři jsou donuceni k boji o přežití. Ti, kteří jsou schopni se rychle adaptovat na nové prostředí a poučit se z minulých chyb, přežijí. Ti, kteří ne, zpravidla z trhu odpadnou.


Kritika Adaptive Market Hypothesis

Teorii profesora Lo je vyčítáno, že není opřena o dostatečné matematické modely a že nemá dostatečné množství empirických důkazů potvrzujících její platnost. Já osobně nepotřebuji matematické modely, ani dostatečné množství empirických důkazů k tomu, aby mi bylo jasné, že AMH dává smysl.

Nejsem krátkodobý trader, takže neumím posoudit, do jaké míry se krátkodobí nebo intradenní tradeři musí umět adaptovat na měnící se tržní podmínky. Co ale vím jistě z vlastní zkušenosti, že swingové a dlouhodobé obchodování změnám na trhu přizpůsobit musíte, pokud chcete přežít. Na vlastní kůži jsem se o tom ubezpečila opět v loňském roce, kdy mi po pár měsících došlo, že moje osvědčená a zisková „trend following“ strategie v roce 2022 fungovat nebude a že jí musím adaptovat na zcela jiné tržní podmínky.


Závěrem

Doufám, že dnešní blog byl pro vás takové malé odlehčené teoretické okénko. Chybami a vývojem se člověk učí, a i toto je pro mě krásná stránka tradingu, byť někdy frustrující. Ale pokud se jako tradeři nebudeme vyvíjet a zlepšovat, budeme degradovat a dlouhodobě na trhu nepřežijeme. Teď už na to máme i teorii, která to potvrzuje.

Přeji všem pevné nervy a dobré obchody!

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Absolutně nejlepší obchodní strategie MACD pro vysoce ziskové výsledky
    Automatická obchodní strategie používající indikátor MACD dosahuje neuvěřitelných výsledků: procento ziskových obchodů 78 %, profit faktor 10, maximální drawdown 4,5 %! Chcete ji? Za kávu je vaše!
  • Aby ste mali svoj trading pod kontrolou, prestaňte sa snažiť kontrolovať trh (1. časť)
    Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu proti intuícii, ale aby ste skutočne mali kontrolu nad svojím obchodovaním a obchodným mindsetom, musíte sa najprv naučiť stratiť potrebu ovládať trh. Obchodníci sa často snažia ovládať trh a ani si neuvedomujú, že to robia. Ak to ešte neviete, trh nemôžete vôbec ovládať. Takže, ak sa o to snažíte, nielenže pravdepodobne krvácate peniaze, pravdepodobne ste veľmi frustrovaní a zúfalí v súvislosti s obchodovaním. Najprv musíte zistiť či sa naozaj pokúšate ovládať trh a potom zistiť, čo s tým robiť, ak to naozaj robíte.
  • Aby ste mali svoj trading pod kontrolou, prestaňte sa snažiť kontrolovať trh (2. časť)
    Ak zlyháte v príprave, ste pripravení zlyhať (Benjamin Franklin).
  • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 1.)
    Takže sa chcete stať úspešným obchodníkom? Budete sa musieť vyhnúť bežným častým chybám, ktorým sa obchodníci často stávajú obeťami. Začnete robiť chyby pri učení sa obchodovať, ale obchodníci, ktorí skutočne začínajú zarábať peniaze sú tí, ktorí prišli na to ako prestať tie chyby robiť znova a znova. V tejto lekcii si podiskutujeme o najčastejších chybách ktoré obchodníci robia a dám vám k nim niekoľko jednoduchých riešení. Potom je len na vás, aby ste sa od nich poučili a aby ste sa im vyhýbali, keď budete pokračovať v analyzovaní a obchodovaní na trhoch.
  • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 2.)
    Druhý díl pokračování článku, ve kterém se dnes podíváme na další časté obchodní chyby traderů.
  • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 3.)
    Třetí díl pokračování článku, ve kterém se dnes podíváme na další časté obchodní chyby traderů.
  • A co když je trading jen spiknutí?
    Při pročítání diskuzí, kterému věnuji přibližně patnáct minut denně, jsem mnohokrát narazil na postoje, které v obchodování na finančních trzích nevidí způsob, jak si prakticky každý člověk může vydělat nějaké ty peníze, ale způsob, jak několik korporací „odírá“ naivní lidi o všechny jejich poctivě vydělané prostředky. Pominu úvahy nad tím, proč takové hlasy zaznívají, co je jejich příčinou a zaměřím se jen na ten samotný pohled. Už na začátku musím říci, že s obsahem následujícího článku nesouhlasím, ale myslím si, že v rámci korektnosti by podobný hlas zaznít mohl. Současně se předem omlouvám těm, kterých bych se tímto textem mohl dotknout a upřesňuji, že se jedná o úvahu, nikoliv o konstatování.
  • A co takhle EURo?
  • Admirals spouští jedinečnou službu Copy Trading
    Admirals spustil službu Copy Trading v květnu 2021 a zatím se ukázalo, že tato funkce je mezi klienty oblíbená.
  • Adrenalin – traderova zhouba
    Někdy si říkáme, že za všechna špatná rozhodnutí, za všechny chyby a za všechny ztráty v tradingu si můžeme sami, a současně, že jsme tomu mohli při aktivaci trochy zdravého rozumu zabránit. Osobně si myslím, že to tak je, ale také připouštím, že občas v nás některé situace zažehnou něco, co se našemu se zdravému úsudku vymyká a v důsledcích přináší všechny ty nepříjemné prožitky a výsledky.
  • Aerolinky – dobrá alebo zlá kúpa?
    Pri vypuknutí korony v Európe a USA si akcie dosť vytrpeli. Technologické akcie až tak nepoklesli keďže technológie vedia fungovať aj bez fyzického zásahu (Ako napr. internet, servery atď). No aerolinky sú z tých čo sú stále v strate. Amazon napríklad stihol ísť na nové all time high (ATH) a väčšina indexov je späť na vrcholoch kde boli než prišiel pokles. Aerolinky sú ale stále o 50 alebo viac percent nižšie. Je to dobrá investičná príležitosť?
  • Afektivní heuristika – Podle čeho určujeme míru rizika
    Vnímat skutečnost by měla být samozřejmost, ale jsme toho vůbec schopní? Článek o tom, jakým způsobem jsou zkreslována rizika v běžném životě i tradingu.
  • After-lunch breakout na DAXu
    Můj názor na takzvaný London breakout (dále jen „LB“) asi již znáte (tímto termínem si já označuji všechny breakouty, které jsou fixované na pevný čas vystavení pokynu do trhu a průraz časového pásma určité délky do onoho okamžiku, nemusí to být nutně právě 9 hodin a časové pásmo od 8 do 9 hodin). Pokusím se sem dát strategii na DAX a současně ukázat na možná úskalí celého procesu obchodování a backtestingu.
  • Ach ta geometrie!
    …aneb všude samé trojúhelníky…
  • Ach ty daně
    Ach ten ministr zdravotnictví. Nový ministr vypadá rozumně, ale zase tam je nějaký problém.
  • Ach ty ztráty
    Budu se opakovat. Ztráta je nedílnou součástí tradingu a nám, obchodníkům nezbývá než se s tím vyrovnat. Kdo se s tím naučí žít, má nakročeno k tomu uklidnit svoje obchodování a tím se přiblížit skvělým výsledkům. Pamatujte, že ztráta je jedinou věcí, kterou máte v tradingu zcela ve svých rukách. A jak říkám, mějte pod kontrolou ztráty, zisky už potom vždy nějaké přijdou.
  • A je to tu zase! Přichází inverze
    Řeč bude samozřejmě o inverzi výnosové křivky, jednom z nejvíce spolehlivých indikátorů přicházející recese. Když se výnos 10letých amerických vládních dluhopisů dostane pod krátkodobý výnos, pokles ekonomiky Spojených států můžeme čekat v následujících 6-18 měsících. Trh totiž očekává, že americká centrální banka (Fed) bude muset v blízké době kvůli recesi snižovat úroky.
  • A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
    Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
NAGA
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace