Neděle 24. září 2023 18:06
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
Dukascopy new

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.04.2021 13:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika si udržela mezikvartální růst navzdory omezením spojeným s pandemií koronaviru.

Čerstvá data o HDP potvrzují, že v závěrečném čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 0,6 %, v souladu s předchozím údajem.

Meziroční pokles HDP se zmírnil na 4,8 %, předchozí údaj hovořil o poklesu o 4,7 %.

I nadále platí údaj, dle nějž za celý rok 2020 vykázal HDP pokles o 5,6 %, přičemž hlavními tahouny poklesu české ekonomiky byly na straně výdajů nižší spotřeba domácností, propad investičních výdajů a také pokles stavu zásob.

Na straně tvorby HDP byl loňský pokles způsobem nižším výkonem ve všech hlavních sektorech ekonomiky, tedy v průmyslu, stavebnictví a zejména ve většině odvětví služeb.

Pro rok 2021 lze čekat návrat HDP k celoročnímu růstu, vše ale bude záležet na schopnosti uvolnit omezení související s pandemií a v tomto ohledu zůstává situace velmi nejistá.

Odhady celoročního růstu české ekonomiky pro rok 2021 se pohybují v oblasti 3 %, nejistoty jsou však výrazné.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za loňské závěrečné čtvrtletí: ta ukazuje výrazný nárůst míry úspor domácností a pokles míry investic jak na straně domácností, tak na straně nefinančních podniků.

Chování firem a domácností bylo pochopitelně zásadně ovlivněno pandemií a souvisejícími omezeními, jež mají dopad jak na aktivitu v řadě odvětví ekonomiky, tam na chování domácností včetně možnosti utrácet, jež je též omezena.

Patrný je pokračující pokles míry investic nefinančních podniků, což vzhledem k omezením a nejistotám souvisejícím s pandemií není překvapivé.

V řadě odvětví ekonomická aktivita v důsledku pandemických omezení výrazně klesla a otazníky zůstávají také ohledně budoucí situace těchto podniků.

Mezičtvrtletně se snížila také míra zisku nefinančních podniků, meziročně je zde ale patrný nárůst, vliv zde mají přijaté dotace a též mírný meziroční pokles mzdových nákladů.

V případě domácností se v závěrečném čtvrtletí zrychlil růst celkových reálných příjmů a zde se jistě promítly mimo jiné i bonusové přípatky ve zdravotnictví související s pandemií, reálná spotřeba domácností ale naopak prohloubila svůj pokles.

Domácnostem sice rostly příjmy, vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu, a stejně tak v důsledku nedostupnosti řady volnočasových aktivit, však domácnosti neměly prostor tyto vyšší příjmy adekvátně utratit.

Míra úspor domácností tak v závěrečném čtvrtletí vykázala nevídanou úroveň 23,3 %.

Vývoj v roce 2021 bude záviset na pokroku ve vakcinaci a ve schopnosti uvolňovat omezení v ekonomice a ve fungování společnosti obecně.

I nadále platí konstatování, že nejistoty spojené s pandemií a jejím dopadem na ekonomiku mají nepříznivý dopad na sentiment spotřebitelů a jejich ochotu utrácet.

Uzavírky či omezení dostupnosti služeb a některých forem prodejů anebo omezené možnosti v cestování za turistikou, také snižují příležitost jak a kdy mohou domácnosti více utrácet.

Nejen pro ekonomiku bude klíčové, jak rychle se díky vakcíně podaří dostat pandemii více pod kontrolu a omezení uvalená na služby, maloobchod či cestování bude možné uvolňovat.

Spotřeba domácností se následně vydá nahoru a míra úspor se bude snižovat, touto cestou se snad vydáme v průběhu druhé poloviny letošního roku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • HDP Austrálie rostlo nad očekávání, analýza AUD/USD
  Australská ekonomika překonala očekávání, když v posledním kvartále roku 2016 posílila o 0,6 procenta. Původní od...
 • HDP Austrálie zklamalo, Britské služby posílily, USD překonal zónu rezistence; analýza ROPY, USD/JPY, BOSSA USD
  Australský dolar (AUD) se v noci propadnul vůči americkému dolaru USD na 4letá minima (0,8392) poté, co data HDP ...
 • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní pokles o 0,3 %, v souladu s předchozím údajem, s tím jak na ekonomickou aktivitu dopadala omezení související s koronavirem.
 • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Česká ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí mírný mezikvartální pokles HDP, nicméně jde o lepší výsledek, než se čekalo. Meziroční pokles HDP se v prvním čtvrtletí značně zmírnil a pro druhé čtvrtletí lze čekat výrazný meziroční růst výkonu české ekonomiky. V meziročním vyjádření rostou spotřební výdaje vlády a pozitivní je příspěvek zahraničního obchodu, negativní vliv má naopak spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP mají na meziroční výkon negativní vliv i nadále odvětví, na něž dopadají uzavírky spojené s pandemií, tedy obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
 • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Detailní údaje o výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí potvrzují, že HDP klesl o 0,3 % v mezičtvrtletním a o 2,1 % v meziročním vyjádření. Meziroční pokles HDP o 2,1 % znamená lepší výsledek, než čekala ČNB, neboť prognóza centrální banky pro letošní první čtvrtletí počítala s poklesem HDP o 3,5 %. Lze předpokládat, že ČNB zvýší výhled pro růst HDP v letošním roce, což zároveň bude znamenat posílení argumentů pro zvyšování úrokových sazeb.
 • HDP Česká republika, 2Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu.
 • HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské třetí čtvrtletí potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících. Čerstvá data o HDP potvrzují, že v loňském třetím čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 6,9 %, meziroční pokles HDP se pak zmírnil na 5,0 %, což je v souladu s předchozími údaji. Mezičtvrtletní růst HDP o 6,9 % byl tažen růstem exportů a obnovením růstu spotřeby domácností díky tomu, jak koncem jara začaly opadat restrikce spojené s první vlnou pandemie a v letních měsících tak ekonomika fungovala v mnohem lepších podmínkách než na jaře. Na straně tvorby HDP přineslo třetí čtvrtletí silné mezikvartální oživení jak v průmyslu, také ve službách a obchodu.
 • HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst HDP, ten ale zdaleka nepostačuje ke kompenzaci prudkého poklesu, jenž HDP vykázal v souvislosti s koronavirem v letošním druhém čtvrtletí.
 • HDP Česká republika, 4Q - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Zpřesněný údaj o výkonu české ekonomiky v loňském závěrečném čtvrtletí vykazuje mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,6 %, což znamená silnější oživení, než naznačovala předběžná čísla.
 • HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Česká ekonomika svým výkonem v závěrečném čtvrtletí loňského roku překvapila jednoznačně pozitivně, když HDP vykázal mezičtvrtletní růst 0,3 %. Vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu znamená mezičtvrtletní nárůst HDP bez nadsázky pozoruhodný výkon. Česká ekonomika se zařadila po bok Německa a Španělska, jež v minulých dnech též pro závěrečné čtvrtletí roku 2020 oznámily mezičtvrtletní nárůst HDP. Česká ekonomika vykázala v závěru roku mnohem vyšší odolnost vůči stávající vlně pandemie, než se čekalo. Údaje o výkonu HDP představují příznivou zprávu pro korunu.
 • HDP Číny vzrostlo o 4,9 % za Q3. Rusko odmítá zavést tvrdá koronavirová opatření
  Z pondělních zveřejněných údajů Eurostatem vyplývá, že jsou Češi v rámci EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. V roce 2019 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 12,5 % obyvatel České republiky, což je hluboko pod průměrem EU, který činí okolo 21 %.
 • HDP ČR, detailní údaje, 1Q 2023
  Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální stagnaci HDP, v meziročním vyjádření HDP klesl o 0,4 %.
 • HDP ČR, detailní údaje, 2Q 2023
  Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP na úrovni 0,1 %, v meziročním vyjádření HDP klesl o 0,4 %.
 • HDP ČR, předběžný odhad, 2Q 2023
  Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP poté, co HDP v loňském druhém pololetí klesal a v letošním prvním čtvrtletí mezikvartálně stagnoval.
 • HDP ČR, předběžný odhad, 4Q 2021
  Česká ekonomika v závěrečném čtvrtletí příjemně překvapila co se týče hospodářského růstu, neboť vykázala růst HDP mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně o 3,6 %.
 • HDP ČR, zpřesněné údaje, 1Q 2023
  Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní první čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní stagnaci HDP (tedy posun 0,0 % mezičtvrtletně), meziroční pokles HDP byl ovšem mírně prohlouben z původně uváděných 0,4 % na 0,5 %.
 • HDP ČR, zpřesněné údaje, 3Q 2021
  Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní třetí čtvrtletí hlásí o něco lepší výkon české ekonomiky, než co signalizoval předběžný odhad prezentovaný koncem října.
 • HDP ČR, zpřesněné údaje, 3Q 2022
  Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské třetí čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní pokles HDP na úrovni 0,2 %, meziroční růst HDP byl ovšem snížen z původně uváděných 1,7 % na 1,5 %.
 • HDP ČR, zpřesněné údaje, 4Q 2022
  Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí o něco výraznější mezičtvrtletní pokles české ekonomiky, než signalizoval předběžný odhad prezentovaný koncem ledna.
 • HDP ČR, zpřesněné údaje, 4Q 2022
  Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní pokles HDP na úrovni 0,4 %, meziroční růst HDP byl ovšem mírně navýšen z původně uváděných 0,2 % na 0,3 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new