Sobota 06. červen 2020 03:41
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Italské riziko nechává trhy v klidu. Týden začíná v mírně negativním duchu

04.02.2019 11:03  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavní finanční trhy nevstupují do nového týdne s žádným novým dominantním tématem. Stále poutá velkou pozornost výsledková sezóna, zatímco třeba makrodata příliš velký vliv neměla. K tématům jako politika Fedu, brexit či čínsko-americké vyjednávání nedostáváme nové důležité informace.

Guvernér italské centrální banky se přidal k těm, kdo varují, že růst italské ekonomiky bude letos podstatně pomalejší, než se čekalo. S tím samozřejmě souvisí i rozpočtové nebezpečí. Na jednu stranu totiž vláda bude usilovat o to větší výdaje, aby ekonomiku popohnala, ale zároveň se budou automaticky zhoršovat ukazatele dluhu a deficitu k HDP. Nezdá se však, že by varování mělo na trhy nějaký vliv. Italské akcie i dluhopisy jsou na tom ráno poměrně dobře.

Obecně sledujeme lehký pokles evropských akcií doplněný i mírným nárůstem výnosů na hlavních dluhopisových trzích. Výnosy ovšem citelně stouply už v pátek a to se promítlo do poklesu zlata či japonského jenu. Eurodolar se dopoledne pouze konsoliduje po poklesu do prostoru 1,1450. Libra lehce ztrácí.

Ani v případě české koruny nesledujeme na úvod týdne nějaké podstatné změny. Proti euru se obchoduje na 25,72 a k dolaru na 22,47, tedy nedaleko pátečních hodnot. Korunu tento týden čeká několik zajímavých údajů z domova, třeba průmyslová výroba. Hlavní pozornost však upoutá čtvrteční zasedání ČNB. Sazby se zřejmě nezvýší a bude zajímavé, nakolik se v nové prognóze i rétorice banky projeví rostoucí rizika.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 10:59 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.7203-0.004725.732725.6895
CZK/USD22.47390.106522.476922.4200
HUF/EUR317.79000.0724317.9700317.4600
PLN/EUR4.2818-0.18624.29264.2801
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR7.7235-0.21207.73627.7105
JPY/EUR125.77000.2383125.9240125.5830
JPY/USD109.88800.3314110.0410109.7500
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.87620.08850.87730.8741
CHF/EUR1.14130.03941.14201.1398
NOK/EUR9.68070.09319.69329.6633
SEK/EUR10.38150.060810.391410.3691
USD/EUR1.1446-0.08901.14601.1430
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.38350.22141.38451.3785
CAD/USD1.3091-0.07181.31111.3086
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Italská rozbuška: V co vyústí víkendové volby?
  Již tento víkend nabídne rozhřešení, které může výrazně zahýbat finančními trhy počínaje příštím týdnem i situací v Ev...
 • Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty
  Čínsko-americké obchodní jednání se vyvíjí slibným směrem. Čína podle zpráv nabídla ústupky v otevírání vlastního trhu a výrazné narovnání vzájemné obchodní bilance. Nedá se ale říci, že by trhy na tento vývoj reagovaly nějak pozitivně, zřejmě i díky tomu, že na nějaké problémy příliš nesázely a už předchozí vývoj byl pozitivní.
 • Italská vláda narušila optimismus, ale většina trhů odolává. Koruna pokračuje v posilování
  Návrat italských dluhopisů na výsluní se dnes zadrhl, poté co se ukázalo, že nová vláda si ani v pozměněné sestavě nebude zrovna notovat s evropskými institucemi. Poměrně absurdní obvinění ze strany italské vlády, že ECB přiživila nedávnou paniku snížením nákupů italských dluhopisů, připomnělo možnost dalších střetů, které mohou v rozpočtové oblasti nastat.
 • Italská vláda přežila, Berlusconiho zastavila rebelie ve straně. Akcie rostou, dluhopisy se klidní
  Italský premiér Enrico Letta úspěšně přežil hlasování o důvěře vládě v italském senátu a to drtivým výsledkem. Již během dopoledne se zformovala siln...
 • Italská vláda si zahrává s ohněm
  V uplynulých několika týdnech dominovala dění v eurozóně Itálie, resp. postoj nové koaliční vlády k výhledu státních financí. Minulý týden došlo k velkému posunu, když italská vláda představila svůj makroekonomický výhled a fiskální plány na další tři roky. Investoři rozhodně nebyli zásadním způsobem potěšeni, neboť italská vláda pro rok 2019 plánuje deficit státního rozpočtu ve výši 2,4 procenta HDP, což je oproti předchozí vládě trojnásobek. Navíc nahoru revidovaný odhad tempa růstu HDP pro příští rok ve výši 1,5 procenta se jeví jako příliš optimistický, neboť aktuální tržní konsenzus se pohybuje pouze na úrovni 1 procenta.
 • Italské akcie v čele růstu, koruna by měla politické napětí zvládnout
  Akcie v Evropě si po nerozhodném začátku vybraly směr vzhůru, ale jejich zisky jsou většinou nepřesvědčivé. Dluhopisy v jádru eurozóny si mírně polepšily. Americké trhy si obecně vybírají pauzu kvůli státnímu svátku.
 • Italské banky a vládní dluh čelí výprodejům, výrazná finanční nákaza se zatím nekoná
  Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli. Neboli kreditní riziková prémie u italských vládních dluhopisů vůči německým Bundům se dále roztáhla a například ostře sledovaná banka Banca Monte dei Paschi, která je zralá na doplnění kapitálu, ztratila včera 14 %.
 • Italské desetileté dluhopisy prolomily obávanou 7% hranici, trhy se bojí bankrotu
  Výnos nejvíce sledovaného italského dluhopisu se splatností deset let dnes poprvé vystoupal nad sedm procent a spustil tak tlak prodejců na světových burzách. Překonání sedmiprocentní hranice u desetiletých státních obligací totiž předcházelo žádostem o zahraniční pomoc v případě Řecka, Irska a Portugalska.
 • Italské referendum může rozhodnout o ECB i o konci intervencí
  Po překvapivém výsledku referenda o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA začínají být neočekávané politické události pro trhy “denním chlebem?. Další na řadě je Itálie, která se chystá na začátku prosince (4.12.) na referendum o změnách v ústavě. Pokud ho italský premiér Matteo Renzi “politicky nepřežije?, nemusí to být pro italské dluhopisy vůbec procházka růžovým sadem. Další růst jejich výnosů a rizikových marží vůči německému bundu by pravděpodobně vedl Evropskou centrální banku k rozhodnutí (8.12.) natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) o dalších 6 měsíců (do konce září 2017). Pro ČNB by to pravděpodobně znamenalo signál takticky posunout konec intervencí ke konci roku 2017. V Itálii se tak nepřímo hraje nejen o budoucnost třetí největší ekonomiky eurozóny, ale zprostředkovaně i o to, kdy ECB otevře ČNB dveře k ukončení intervenčního režimu.
 • Italské referendum - na co se připravit?
  O víkendu proběhne klíčové ústavní referendum v Itálii, které v případě neúspěchu může skončit pádem vlády Matea Renziho a ve finále teoreticky až vypsáním předčasných voleb. To by nebylo nic příjemného především pro italské banky, které se pokoušejí pročistit bilance od špatných úvěrů a lovit na trzích dodatečný kapitál. Na co se o víkendu dívat a co rozhodne o tom, jak si výsledky referenda přeloží trhy?
 • ITALSKÉ VOLBY SE STALY DŮVODEM PRO KOREKCI NA TRZÍCH
  Včera světové trhy vykázaly různou dynamiku. Evropské indexy ukončily pondělní obchodování stoupáním. Mezitím americké...
 • Italské výnosy začínají znovu růst, euro přesto zpevňuje
  Akciové indexy v Evropě dnes znovu zamířily do červených čísel a i když úroveň rizikových přirážek zůstává poměrně nízká. I dnes je zatím zjevné, že nervozita z trhů zatím zcela nevymizela. V Německu se DAX propadá o procento a ztrácejí také ostatní indexy, na kterých dnech obchodování probíhá na podprůměrných objemech. Důvodů k nervozitě je přitom více, když se dnes obchodníkům připomněla také Itálie, kde se euroskeptici ujali klíčových funkcí v tamním parlamentu.
 • Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?
  Výnos v dnešní italské aukci vládních dluhopisů vylétl na devítiměsíční maximum a více než dvojnásobek proti konci kv...
 • Italské výnosy zpět nad 3 %. Politické napětí v zemi euru nepomáhá
  Jestli hledáte důvody výprodeje na euru, jeden dodatečný by se rozhodně našel. Italské výnosy, které jsou dlouhodobě vyšší než je v eurozóně obvyklé, začaly znovu nepříjemně narůstat. Výnos desetiletých dluhopisů dnes dokonce překonal hranici 3 % a je nejvýše od červnové povolební krize. Jednotná měnová politika tak dál neznamená stejné sazby v celé eurozóně a zatímco v Německu jsou stejně dlouhé výnosy na 0,4 % a ve Španělsku na 1,45 %, v předlužené Itálii je situace i nadále diametrálně odlišná.
 • Italský bankovní sektor ve slepé uličce. Odpisy trvají příliš dlouho, ekonomika jen sotva roste
  Už je tomu poměrně dávno, ale koncem devadesátých let a hlavně začátkem nového tisíciletí se pro německou ekonomiku, d...
 • Italský deficit možná bude klesat. Trhy se chytají naděje, euro koriguje ztráty
  Trhy se nadchly zprávami o možném snižování italského deficitu a středeční obchodování tak zatím přináší výrazný pokles italských výnosů či růst akcií v Evropě, a především v Miláně. Výnosy v jádru eurozóny spolu s tím rostou a euro koriguje ztráty na současných 1,1570.
 • Italský pat je v rukou prezidenta. Změny visí nad volebním systémem i dělením moci
  Lídrovi únorových předčasných voleb v Itálii Pier Luigi Bersanimu nezbylo, než předstoupit před italského prezid...
 • Italský prezident se rozhodl pro volbu vítanou trhy. Bersani ale nemusí být premiérem?
  Italský prezident Giorgio Napolitano v pátek pověřil lídra středolevé koalice Piera Luigiho Bersaniho sestavením nové ...
 • Italský prezident se rozhodl pro volbu vítanou trhy. Bersani ale nemusí být premiérem?
  Italský prezident Giorgio Napolitano v pátek pověřil lídra středolevé koalice Piera Luigiho Bersaniho sestavením nové ...
 • Italský statistický úřad: Předběžný ekonomický růst Itálie za 3Q nebude, počkejte si další měsíc na konečná čísla
  Finanční trhy dnes znepokojilo oznámení italského národního statistického úřad I...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy