Pondělí 01. červen 2020 01:09
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading husnik

ROZHOVOR: Petr Zýma (Specialista XTB) - Aktuální výhled na trhy nakažené koronavirem a činnost brokera v těchto turbulentních časech

Napsal:   Sekce: Novinky XTB

Světové finanční trhy jsou v posledních týdnech extrémně volatilní. Jak vnímáte tuto situaci z pohledu brokera, který každý den komunikuje se svými klienty?

Pozorujeme zvýšení zájmu o naše služby. Historické pohyby, které jsou často zmiňované v médiích, jsou velkým lákadlem pro začínající obchodníky, ale i pro zkušené obchodníky, kteří potřebují vlastní portfolia přestavět nebo navýšit expozici. Hlavní podstata aktuálních výprodejů je pro většinu obchodníků lépe uchopitelná, než např. klasická fundamentální analýza. Velkou otázkou zůstává rozsah této epidemie.

Téměř každým dnem zažíváme mimořádné události, ať už to byl propad na trhu s ropou nebo výprodeje akcií a následné záchranné stimuly v souvislosti s koronavirem. Jak takové události zvládají Vaši klienti?

Prvních 14 dní v březnu bylo opravdu nepříjemných z pohledu vývoje trhů. K padajícím akciím se přidalo i zlato a kryptoměny. Na britské libře jsme zaznamenali padesátiletá minima, EURUSD dokončil dokonalý obrat o 180 stupňů a ropa vše korunovala 30% víkendovým gapem po vyhlášení cenové války ze strany Saudské Arábie. Toto období bylo asi nejtěžší pro většinu obchodníků. Zbytek března je spíše ve znamení záchranných opatření a většího pochopení situace, ve které se nacházíme. Razantní snížení úrokových sazeb trhy spíše překvapilo a z reakcí bylo patrné potvrzení určité nejistoty. Řekl bych, že až tento týden, po dávce nových fiskálních opatření, trhy načerpaly trochu klidu.

Vidíte nějaké opakující se chyby ze strany Vašich klientů během tohoto období?

Ty chyby jsou v zásadě pořád stejné, ale v období vysoké volatility jsou tyto chyby rychleji odhaleny. Bavíme se o nutnosti mít základní risk management, nemodelovat pouze potenciální zisk z obchodu, ale přemýšlet i o výstupu při pohybu proti nám. Toto musí být samozřejmostí u maržových instrumentů, jakými jsou např. u měnové páry, indexy a komodity. Diverzifikace je pojem, který bude pro akciové investory klíčový. Rozložení kapitálu do více titulů i samotné vstupy do aktiv se dají rozložit na více úrovní. Nesnažil bych se hledat samotné dno, ale spíše pracoval s průměrováním vstupů.

Jaký očekáváte vývoj trhů do následujících týdnů? Uklidní se trhy, nebo se budeme i nadále potýkat s nadprůměrnou volatilitou?

Podle dosavadních dat, která máme k dispozici, je na místě říci, že Spojené státy jsou teprve na prahu pandemie, v následujících hodinách překonají Čínu v počtu nakažených a zatím nepřistoupily k vážnějším karanténním opatřením. Lze tedy očekávat postupné pozastavení ekonomické produkce s dalším nárůstem nakažených, který se zatím jeví jako exponenciální. Centrální banka a americká vláda však relativně brzy přistoupily k záchrannému balíčku, který míří na všechny vrstvy americké společnosti. Myslím si, že doba největší nejistoty a paniky je za námi, trhy ale nějakou dobu budou hledat vnitřní hodnotu a klidně můžeme znovu otestovat lokální minima na akciích. U indexu volatility VIX už si testování maxim nedokážu představit a doufám, že se to potvrdí.

Je něco, co byste mohl poradit stávajícím traderům a investorům?

Jedná se o unikátní příležitost k nasbírání zkušeností. Doporučuji zaměřit se na několik instrumentů, vést si obchodní deník, najít si takový styl obchodování, který bude příjemný na psychiku. Nenechat se svázat pocitem, že mi něco utíká, protože příležitostí je dost.

Existují nějaké trhy, které stojí v těchto turbulentních dobách za pozornost?

Japonský jen je jednoznačným vítězem této krize, který však při postupném uklidňování situace může být podkladem pro dlouhodobý obchod, japonská ekonomika vykazovala známky zpomalení již před vypuknutím této krize. Britská libra se dostala pod extrémní tlak z důvodu BREXITU i koronaviru a bude velmi zajímavá, pokud zde bude vůle dojednat s EU dohodu v době, kdy bude mít každá ekonomická dohoda ohromnou váhu. Tato měna má jednoznačně největší potenciál. Česká koruna má také moji pozornost po oslabení v posledních dnech. Věřím, že karanténní opatření zafungují a české ekonomika bude schopna nastartovat svoji ekonomiku dříve, než zbytek Evropy. Výčet zajímavých instrumentů je široký a mění se. Proto pravidelně každý den vysíláme Live Trading webináře.

Podobné události, jako jsou ty aktuální, přivádí na finanční trhy celou řadu nováčků. Je tomu tak nyní i u Vás?

Na přelomu roku se sešlo několik velkých událostí, které přilákaly nové obchodníky. Chování trhů v posledních týdnech nabralo vyšších obrátek a logicky se stalo předmětem každodenního zpravodajství. Jedná se o historické pohyby i volatilitu - to samé můžeme říci o počtech zájemců o naše služby.

Jak by měl nováček podle Vás začít, aby stávající tržní pohyby „přežil“?

Začít pouze s kapitálem, který je ochoten ztratit, nevidět v trzích okamžitý zisk, najít si denní režim analýz a obchodování. Přiznat ztrátu - nenechat jeden špatný obchod pokazit celý účet.

Jakou informační podporu dáváte svým klientům v těchto dobách?

Připravujeme kompletní analytickou podporu od ranních komentářů, po analytické zprávy přímo do platformy xStation s napojením na službu Traders Talk. Dále již zmíněný živý stream našeho obchodování Live Trading každý všední den od 9:00 a jednou měsíčně vysílání akciového Live Tradingu. V tomto volatilním období vysílá každou středu v podvečer náš hlavní analytik Jaroslav Brychta webináře z cyklu „Povídání o trzích”, kde s kolegy rozebírá aktuální situaci na trzích. Zároveň připravujeme celodenní online konferenci zaměřenou právě na téma obchodování během aktuální mimořádné volatility. Věřím, že zde bude hodně různých přístupů a strategií od známých analytiků a traderů.

Museli jste nějak upravovat své obchodní strategie v rámci Live Tradingu?

Při vyšší volatilitě upravujeme velikosti pozice, snažíme se většinu pozic uzavřít nejpozději v pátek a nenechat je svému osudu přes víkend. Často přistupuji k zamykání pozic na tzv. Breakevenu a snížila se nám také průměrná dobu obchodu. Vysíláme mimořádně každý den a s ohledem na množství obchodních příležitostí jsme rozšířili portfolio instrumentů, které sledujeme. Obchodování se teď soustředí primárně kolem technické analýzy, fundamentální analýza je teď v krátkodobém horizontu totálně rozhozená.

Jak vlastně události spojené s koronavirem ovlivnily Vaši běžnou pracovní náplň?

Celá společnost přešla do módu home office, ale všechny komunikační kanály pro klienty jsou i nadále k dispozici. Zvýšili jsme frekvenci všech webinářů. Z pohledu klientského servisu jedeme na 110 %. V těchto dnech je samozřejmě mnohem častější kontakt s klienty, kteří chtějí prodiskutovat své aktuální obchodní strategie, pomoci s vyhodnocením tržních rizik, nebo si opravdu jen popovídat. Příležitostí nabízí trhy teď opravdu mnoho, proto je mnohdy lepší pobavit se o nich i s někým jiným a slyšet názor jiného člověka.

Stíháte při tom všem také obchodovat na svém soukromém účtu?

Všechno co dělám se točí kolem stejného obchodního plánu, takže ano, stíhám spravovat více účtů najednou.

Petr Zýma –Senior Account Manager a Trader projektu XTB Live Trading

Absolvent americké Creighton University, kde patřil do týmu spravující portfolio školské nadace (akcie, dluhopisy, ETF). Na finančních trzích se aktivně pohybuje přes 7 let. Jeho obchodní přístup je založený na studiu Price Action v kombinaci s technickými indikátory pro filtraci obchodních signálů. Portfolio má diverzifikované na investiční a čistě spekulativní. Mezi svoje nejoblíbenější finanční nástroje řadí měnové páry s GBP, EURUSD a evropské akciové indexy.

petr.zyma@xtb.cz
+420 226 259 993

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
  Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
 • Rozbehnuté trendy budú pokračovať – čo sa dá aktuálne zobchodovať?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Aktuálne vidím príležitosť napojiť sa do trendu na troch menových pároch. Je to USD/CAD, GBP/NZD a EUR/AUD, na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
 • Rozbor Bitcoinu a výhľad na EUR/NZD
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj vybraných inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Rozdělení FX brokerů, velikost účtu, MT4, CFD
  Napadlo mě dát do blogu rozdělení nejznámějších FX brokerů, se kterými se můžete setkat. A dát k nim přehledně do tabulky minimální požadovaný kapitál k otevření účtu, podpora MT4 nebo CFDs.
 • Rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa zväčšuje
  Odvekým problémom je rozdiel v bohatstve medzi chudobnými a bohatými. Tento jav je predmetom mnohých skúmaní, článkov a kníh. Jeden z najznámejších amerických hedž fond manažérov, Ray Dalio, nedávno vo svojej novej knihe zverejnil graf vývoja rozdielu bohatstva najbohatších oproti najchudobnejším obyvateľom USA. A dozvedeli sme sa zaujímavé skutočnosti.
 • Rozdíl mezi Balance a Equity
  V dnešním článku bych se chtěl věnovat důležitému tématu, a to je rozdíl mezi Balance a Equity, v platformě jsou tyto pojmy uvedeny jako Zůstatek a Majetek. Pojem Zůstatek je hodnota obchodního účtu neboli kolik máme na účtu peněz. Do této hodnoty se však nepočítají pozice otevřené. Zde právě přichází pojem Equity neboli Majetek. Tato hodnota nám říká aktuální stav obchodního účtu včetně otevřených pozic.
 • Rozhodnutí FEDu o nákupu dalších dluhopisů poslalo USD níž
  FED, GBPUSD, EURUSD
 • Rozhodujúci moment pre EUR/JPY a iné obchodné signály
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrieme sa na EUR/JPY, NZD/USD a EUR/CAD z weekly a H4 timeframe. Teraz vznikajú príležitosti o veľkosti 500-1000 pipov, ktorých sa môžete zúčastniť. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.
 • Rozhodujúci moment pre NZD/USD a pokračovanie trendu EUR/CAD a AUD/NZD
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tieto príležitosti som dávnejšie spomínal a teraz je v nich buď možnosť pokračovať – napojiť sa na trend. Všetko bude samozrejme ukázané z vyšších timeframe H4, D1 a Weekly.
 • Rozhovor: Axiory spolupracuje se světovými úspěšnými obchodníky
  Mezinárodní společnost s českými kořeny, společnost Axiory, spolupracuje s institucionálními tradery z hedge fondů a úspěšnými full-time tradery po celém světě. Úspěšnost a ziskovost klientů Axiory se pohybuje vysoce nad průměrem retailových obchodníků na finančních trzích. Níže můžete zhlédnout video rozhovor s Andrea Unger, čtyřnásobným světovým šampionem v automatizovaném obchodování (World Cup Trading Championships).
 • Rozhovor s novým prezidentem XTB
  První rozhovor s novým prezidentem XTB Omarem Arnaoutem o získávání nových klientů, konsolidaci trhu a regulacích.
 • Rozhovor s týmem FXstreet.cz z Bossa Investorské ligy mistrů
  Tým FXstreet vysílá každou středu od 17:30 h prostřednictvím webinářů Bossa.cz.
 • Rozhovor s týmem Patria Forex
  Investoři by ve druhé polovině roku 2015 podle Jana Kovalovského, vedoucího Patria Forex, neměli zapomenout ve svých portfoliích na americké dolary a předpřipravené strategie na vstup do krátkých pozic (indexy, akcie). Martin Novotný, specialista Patria Forex, však myšlenku doplňuje. "Z Evropy chodí obstojná data a po odeznění tranzitivního vlivu Řecka by mohly evropské akcie zamířit výše," upřesňuje v rozhovoru pro FXstreet.cz.
 • Rozhovor s vítězem investiční soutěže Bossa 2016 – Jak vyhrál 200 000 Kč?
  Představujeme vám vítěze investiční soutěže 2016 společnosti Bossa na reálných investičních účtech, který za 4 týdny obchodování zhodnotil vlastní kapitál 10 000 Kč na výslednou částku téměř 120 000 Kč. V rozhovoru níže se dozvíte, jak začínal s tradingem, jakým způsobem obchodoval a co plánuje udělat s výhrou 200 000 Kč.
 • Rozlobený obchodník na trzích...........
  A nebo že by snad zapomněl zadat STOPP LOSS ?
 • Rozruch kolem SNB před švýcarskými volbami neutichá
  Rozruch kolem švýcarské centrální banky (SNB) pro její kontroverzní krok, jimž zrušila fixační pásmo eura vůči franku, ani po dvou měsících neutichá. SNB se potýká s intenzivní domácí kritikou, která volá po změnách v domácí monetární politice a v století staré vlastnické struktuře centrální banky.
 • RRR a průběh equity křivky
  Jednou z charakteristik obchodní strategie je Risk Reward Ratio (RRR), tj. poměr maximální akceptovatelné ztráty a minimálního požadovaného zisku. Obchodní strategie se stejným průměrným ziskem na obchod, ale s rozdílnými hodnotami RRR, mohou vykazovat značně odlišnou volatilitu svých equity křivek. V tomto blogu je tento fakt ilustrován na jednoduché simulaci pro strategie s fixním stop lossem a profit targetem.
 • RSI/PA (W1, D1) trend system
  Dnešní blog můžete považovat za shrnutí předchozích článků, které jsem napsal o analýze několika časových rámců, obchodování reverzních patternů a využití indikátoru RSI. Dnes z nich složím trendový obchodní systém. Volím tento způsob prezentace, protože je téma pro jeden článek příliš obsáhlé. Je možné, že časem přibudou další doplňující informace k tomuto tématu.
 • RSI/PA (W1, D1) trend system: Aktuální nastavení pro eurodolar
  Tento blog navazuje na můj článek z 9.11 o technické analýze měnového páru EUR/USD vycházející z vyšších časových rámců. Ukázal jsem opakující se vzor chování a úroveň pro sell příležitost na eurodolaru. S/R úroveň byla dosažena. V dnešním blogu nastavím podmínky obchodu podle RSI/PA trend systemu. Nebude chybět ani využití nižších časových rámců při obchodování obratových patternů, které jsou jeho součástí.
 • RSI/PA (W1, D1) trend system: Aktuální nastavení pro NZD/USD
  V dnešním blogu technické analýzy se zaměřím na měnový pár NZD/USD z pohledu RSI/PA (W1, D1) trend systému.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy