Neděle 21. července 2024 19:31
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex

Díl druhý: Rajčata z Bruselu I

Napsal:   Sekce: 

Uplynula krátká doba, na tržišti už jsme znova. Těšíme se jako malí kluci, dnes jde se mnou žena, synci, vnuci. Počítáme naše kroky, připadaj nám jako roky, které dělí naše jsoucna, od procházky do budoucna. Nepřehlédnem žádný detail, nejsme přeci žádný retail. Dnes to vezmem od podlahy. Dost už bylo marné snahy, tvořit strohé básně, dneska se nám udělalo krásně.

 

Udělal se hezký letní den a tak hned ráno jsme zaveleli k ústupu z ložních pozic a v plné polní jsme vyrazili na tržnici. Stěrače stíraly, ostřikovače ostřikovaly. Byli jsme připraveni na vše. ,,Polevu vidíte hnědouhelné doly, po pravu petrochemické závody, " poučoval jsem děti. ,,Je to krásná země, " pomyslel jsem si a s hrudí vypnutou řídil svůj německý vůz.

Po pár minutách relaxační jízdy po zvlněném povrchu vozovky jsme dorazili na přeplněné parkoviště. ,,Zaparkoval jsem! " volám na rodinu s vítězoslavným úsměvem na rtech. Vystupujeme z auta a nabíráme rychlost. Tedy alespoň já. Rodina se mi v tu ránu ztratila. ,,Kde mohou proboha být? " mávám vztekle rukama do výšky, abych zvýšil šanci, že mě spatří. Zmrzlina na triku nedává možnost omylu. Zmrzlinář před vstupem na nás zase vyzrál!

Jsme uvnitř. Rej rukou a nohou, který mi od minula tolik chyběl. ,,Pár dní odříkání za to stálo, " honí se mi hlavou. Napjatě se poohlížím po starých známých. ,,Jsou tu. Už vídím pána v naleštěných botách, " spadl mi kámen ze srdce.

,,Dobrý den, tak jak to dnes jde? " volám na něj už z dálky, jako bychom byli kamarádi od mala. ,,Dobrý den, dnes čekáme výsledky z Bruselu o úrodě rajčat, " odpoví. ,,A budou dobré? " vyzvídám. ,,Nevím, ale soudím že ano! " s mírnou nejistotou v hlase mi sděluje své pocity.

Hustota lidí kolem nás se najednou začala nebývale zvyšovat. ,,Že by dopolední tlačenka lidí v důchodovém věku?" potichu promýšlím možné příčiny náhlého návalu. ,,Už jdou kolegové, " povídá pán v naleštěných botách a vysvětluje mi tím příčiny lidské tsunami. ,,Vždyť já je znám! Jsou to ti samí obchodníci, se kterými jsme se už minule setkali. " s hrdostí znalce místních poměrů šeptám své rodině. Chybí jen Bufeťák, jinak jsou tu všichni. Je tu krásná slečna, oba bratři, voják, vekslák a samozřejmě zbohatlík. ,,Nechci se vnucovat, ale kamarádi mi říkají Vlasi, " trochu neslušně nabízím tykání.

 Prvním kdo prolamuje ledy poznání je náš již dobře známý pán v naleštěných botách s pracovním označením zbohatlík. ,,Jmenuji se Roman Boháč, těší mě. " jen s těží zadržuji smích. ,,Takové jméno na Vás opravdu sedí, " honí se mi hlavou.

 ,,Já jsem Venuše Opatrná, " přidává se krásná slečna a já téměř strácím nad sebou kontrolu. Ještě jedno takové jméno a už to opravdu nevydržím. Připadám si jako bych se ocitl v nějakém pubertálním období svého života.

 Dalším kdo zvedá oponu za níž se odehrává děj ze hry Alenka v říši divů jsou dva bratři, když mi sdělují své jména: ,,Já jsem Libor Nováček a toto je můj mladší bratr Zdeněk." Už ať to seznamování mám za sebou! " špitám do ouška manželce.

,,Mé jméno je Dmitrij Nikitin, ale kamarádi mi říkají Nikita" s úsměvem slovanského bohatýra povídá muž, kterého jsme od minule zovali vekslákem. ,,A já jsem podplukovník Tomáš Braný, velitel technického praporu ve výslužbě, " málem jsem zasalutoval.

 ,,No, takovéto psychicky náročné představování jsem snad ještě nezažil, " povídám manželce, která to už nevyržela a slabostí v kolenou a sennou rýmou omlouvá své emoce.

Noví kamarádi se pouštějí do impulzivní debaty o výsledcích úrody a já jen opodál stojím a naslouchám. ,,Rajčat bude, že nebudeme vědět co s nima! Už jsem slyšel, že se prý v Americe narychlo snaží najít nový recept na jejich zpracování. Odbyt kečupu na letošní úrodu nebude stačit a prasata už prý rajčata nechtěji žrát. " barvitě popisuje své doměnky Nikita. ,,Na pultu už nemám jediné rajče. Počkám až se zlevní a pak je možná budu zas prodávat. " bez okolků nám popisuje svojí obchodní strategii.

,,Taky si to myslím a proto zadám objednávku na nákup rajčat za 5 korun. Dneska se nakupovali za 5.50, tak zítra by mohli být i za 4.80. Nakoupím jich ranec, protože hned potom zas cena vzroste! Nikdy nebyl nákup pod 5 korun dlouho." Odpoví Roman z  prvního stánku.

 ,,No, já bych o tom zas tak přesvědčená nabyla. Pro jistotu jsem si pár kilo již nakoupila, ale asi budete mít pravdu, protože mi dnes hvězdy nepřejí. " s posmutnělým výrazem se tiše zapojila Venuše do rozhovoru.

 ,,Ano, podle mého náčrtku, je zde větší pravděpodobnost, že cena půjde dolů. Když si totiž spojíte cenu z loňského roku s dnešní a přidáte k tomu klouzavý průměr ceny rajčat za poslední rok s koeficientem 200, tak ve spojení s mírným nárůstem spotřeby a s jasně daným rajčatovým patternem se rýsuje cena 5.10 za kilogram. " se zapálením v očích pro graf právě načrtnutý popisuje svůj scénář Tomáš Braný. ,,Jé, tohle si kreslí doma můj syn také, " vyhrknu s úsměvem. Tomáš se na mě otočí a nelítostným hlasem vojáka povídá: ,,Když nerozumíš tomuhle jednoduchýmu a základnímu grafu, tak se k tomu vůbec nevyjadřuj a raději si hledej stěstí jinde, jestli ti můžu radit." Raději poodstupuji. Nerad bych jednu chytil.

Jako poslední se do debaty zapojují Libor a Zdeněk a po vyslechnutí všech pro a proti se také rozhodují za 5.20 nakoupit rajčata. ,,Raději je nakoupíme trochu dráž, abychom měli jistotu, že se dnes rajčata koupí. " slastně si přitakávají. ,,Děkujeme moc, že jste nám poradili. Sami jsme si mysleli, že spíše jich bude nedostatek, ale teď už víme, že jsme se spletli. " s poděkování odcházejí. Pomalu se hlouček rozpouští a každý si jde ke svému stánku zadat objednávku. ,,Pročpak tu nebyl Bufeťák? " ptám se ještě než mi všichni zmizí. ,,On se s námi o tom nebaví, " shodně odpovídají.

Roman zůstal sám u svého stánku a my s ním. ,,Co budeš dělat dál? " ptám se tázavým tónem. ,,Teď zvednu telefón a zavolám si pro objednávku. Zboží mi dováží firma s názvem Fascinující a Impozantní Ovoce a.s. Nejsou sice nejlepší a nejlevnější, ale mluví na mě česky, vím kde sídlí, takže kdyby něco, tak si za nima zajdu a vyřídím si to s nima a navíc spoustu mých známých přes ně obchoduje. " Rozumím a vydávám se hledat zbytek rodiny, která se mi mezi tím ztratila z dohledu.

Nacházím je u stánku s hračkami, a tak mám ještě chvilku čas se zajít podívat za bratry, jak jim jdou dnes obchody. Vidím notebook a na něm přilepené dva páry očí. ,,Copak už vyšel nový DOOM? " směju se. ,,Ne, my objednáváme zboží. Protože jsme sem přišli nedávno, tak jsme si domluvili dovoz zboží od nové společnosti eXtra Trade Brothers company s.r.o. Mají opravdu jednoduché objednávání zboží přes internet a poměrně dobré ceny. Jsou velká nadnárodní společnost a i přes drobné potíže s jednáním jejich obchodních zástupců si zatím nestežujeme. Důležité je že brambory jsou brambory a ne nějaké potatoes! "

 Z dálky na mě mává žena a podle gestikulace rychle pochopím, že děti mají hlad a tak musím s rodinou na oběd.

 

Konec druhého dílu.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Desátý ročník ankety Broker Roku vyhrála společnost XTB
  Hlasování široké veřejnosti rozhodlo o nejoblíbenějším a nejuznávanějším brokerovi v České republice za rok 2021. Stala se jím společnost XTB, která tak obhájila své prvenství z předchozího ročníku. Svůj hlas jí dalo nejvíce investorů a traderů z celkových 8 563, kteří se ankety zúčastnili. Oficiální vyhlášení vítězů proběhlo v rámci investiční a tradingové konference MoneyExpo Online 2021. Soutěž již 10. rok organizuje společnost Financial Progress Group a. s.
 • Desetileté výnosy jsou nad 3 %, hrozí inverzní výnosová křivka
  Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích. Již koncem minulého týdne se dostaly výnosy na dosah 3% a akciový trh byl opět pod tlakem, především kvůli nervozitě investorů. Ta se vrací na trhy i v týdnu aktuálním, kdy VIX vystoupal k 19 bodům především díky proražení úrovně 3% u výnosů.
 • Detaily někdy rozhodují
  Ve chvíli, kdy se člověk v tom, co dělá, dostane na určitou úroveň, tak zjistí, že mnohdy i drobnosti dokážou rozhodnout o tom, jestli výsledek jeho práce je jen dobrý, nebo vynikající.
 • Devalvace v přímém přenosu
  Zatímco euro vůči americkému dolaru oslabuje a po téměř 20 letech se dostalo v dnešních ranních hodinách na paritu, najdou se i měny, vůči kterým si společná evropská měna připisuje nemalé zisky.
 • Dialogy s brejk-auťákem
  V tomto příspěvku bych chtěl trpělivým čtenářům (trpělivost je jedna z vlastností, která ctí tradera) přiblížit svůj život s breakouty a taky trochu narušit tu myšlenku, že kdo má AOSka, nemusí nic řešit co se týče psychologie obchodování. Ujišťuju všechny, že jsem zcela duševně zdráv, nicméně pro účely tohoto článečku si zahraju na rozdvojenou osobnost a ukážu pár dialogů sebe sama s mým druhým já – kovaným a zoceleným statistickým brejk-auťákem (dále jen „BA“).
 • Diamantový EUR/GBP
  V dnešním blogu technické analýzy se spolu podíváme na měnový pár EUR/GBP. Nezačnu ničím menším, než je měsíční graf, na kterém se může zakreslit pattern Diamant. Budu se samozřejmě věnovat i možným obchodním příležitostem vycházejících z týdenního a denního grafu. Aby toho nebylo málo nastíním také možnou intradenní obchodní příležitost pro případ, že k nám bude nedělní otevírací cena přívětivá.
 • Dieta z kuchyně ČNB
  Česká národní banka (ČNB) je zcela jistě ctihodná instituce, ve které pracuje mnoho erudovaných ekonomů. Každý z nich by dokázal odříkat základní pravidla ekonomie ve tři hodiny ráno, pokud by je někdo probudil, stejně jako vyjmenovaná slova po "B". Jenomže potom je ve stejné České národní bance ještě orgán, který se nazývá bankovní rada.
 • Digitálny Juan na ZOH 2022?
  Čína chce umožnit zahraničním sportovcům a návštěvníkům používat digitální měnu během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.
 • Diktátoři po celém světě hledají peníze pro tyranii v kryptoměnách
  Být diktátorem, který se dožije vysokého věku, není levné. Výdaje jsou nejen za vlastní luxus, ale také za osobní stráž a armádu přisluhovačů. Jak se ale dostat k penězům, když sankce ze strany EU či USA potápí vaši vlastní měnu? Odpověď najdeme v digitálním světě, konkrétně v digitálních měnách.
 • Dílčí vítězství pro býky, index S&P 500 vzrostl o necelé procento
  Čtvrtý lednový týden opět naznačil, že rok 2022 bude úplně jiný než ten loňský. Intradenní rozpětí byla opět široká, díky pátečnímu vzepětí ale index S&P 500 dokázal napravit část letošních zpráv a získat 0,77 %.
 • Dilema u H4 grafů
  Nejsou grafy jako grafy. Svíčkové formace na vyšších časových rámcích nemusí nutně vypadat u každého brokera stejně. Jsou tyto rozdíly podstatné? A jak to může ovlivnit výsledky obchodované strategie?
 • Díl první: Představení
  Nehlučte milé děti více, zhasněte světlo Vaší svíce. Povím Vám tajuplný příběh, o tržnici a zajímavých lidech. Bude to příběh ze života, kde v hlavní roli hraje likvidita. Ve vedlejších rolích v tomto mraveništi, zahrají si všichni, co kdy byli na tržišti. Už bez dalších okolků, teď zasedněte ke stolkům. Vidíte! Jde Vám to výtečně. Ať tento příběh nebyl psaný zbytečně.
 • Díl třetí: Rajčata z Bruselu II
  Pokračování rajčatové ságy.
 • Dimenzování na základě vývoje otevřené pozice (postupné dimenzování) – 2. část
  V předchozím článku („Různé způsoby dimenzování pozice v závislosti na riziku“) jste se mohli seznámit se základními informacemi o dimenzování pozic a o tom, jak může dimenzování ovlivňovat konečný zůstatek traderova obchodního účtu.
 • Disciplína v praxi
  Často mluvím o základních a vlastně i jednoduchých vlastnostech, které by měl trader mít. Možná je to někdy i otrava, ale věřte mi, že trading vlastně otrava je. Takže toto opakování je pouze připomenutím jednoho podstatného atributu. Nic víc, nic méně.
 • Diskrečně či mechanicky
  Pro někoho se může tento problém zdát nepodstatným, ale pro forex tradery, kteří se obchodováním zabývají roky, toto může představovat velké dilema.
 • Dispoziční efekt a jeho vliv na váš trading
  Podobně jako averze ke ztrátě je dispoziční efekt způsoben směsí strachu a naděje. Obchodníci se bojí, že přijdou o minimální vydělaný zisk a doufají, že se cena s narůstajícími ztrátami otočí. Toto zkreslení způsobí, že investoři opouštějí úspěšné pozice, aby si velmi rychle zajistili zisk, stejně tak jako příliš dlouho visí na neúspěšných pozicích a čekají, až se cena změní.
 • Divergence MACD k ceně na denním grafu AUD/USD
  AUDUSD divergence MACD k ceně
 • Divergence na GBPUSD a EURUSD
  Často slýchám a čtu, že divergence jsou silný nástroj. Tak jsem se rozhodl je testovat. Tento týden se vytvořily dvě pěkné divergence na GBPUSD i EURUSD. Timeframe H4.
 • Divergencie a dôležité supporty nám ukazujú ďalšie obchodné signály
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex