Neděle 26. červen 2022 00:55
reklama
InstaMarkets
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

Jak obchodovat podle patternu Dragon

Napsal:   Sekce: Technická analýza

V technické analýze existují patterny (vzorce), které vám mohou pomoci včas zachytit obrat na trhu. Mezi výrazné vzorce lidé řadí Double Top a Double Bottom, neboli W-top a M-top.

Tento článek je věnován odlišení patternu Dragon od klasického patternu Double Bottom, pravidlům jeho obchodování a úrovním výběru zisku a stop lossu.

Trh se typicky neobrátí jediným silným pohybem v opačném směru. Nejčastěji nejdříve vytvoří obratový pattern.


Příklad dvojitého dna na AUD/NZD

Kromě použití klasických reverzních patternů někteří obchodníci modernizují identifikační a obchodní pravidla stávajících struktur. Jedním z příkladů je pattern Dragon.


Příklad formujícího se patternu Dragon

Vzorec Dragon vypadá velmi podobně jako dvojité dno, ale obsahuje některá jedinečná pravidla, která jej identifikují jako samostatný pattern, ​​nikoli jako klasickou cenovou strukturu. Jak autor říká, Dragon lze obchodovat na různých časových rámcích, přičemž nízký poměr rizika a zisku jej činí pro obchodníky ještě atraktivnějším.

Struktura býčího patternu Dragon

Na začátek chceme říct, že existuje pattern, který se tvoří na tržních dnech a dává signál k nákupu, a vzorec na tržních vrcholech, který dává signál k prodeji. Jak bylo uvedeno výše, pattern vypadá jako dno ve tvaru W. Podíváme se na jeho strukturu podrobněji:

Na medvědím (klesajícím) trhu se pattern Dragon začíná formovat v bodě zvaném Hlava. Toto je první pohyb od místního maxima k minimu patternu.


Začátek poklesu — Hlava patternu Dragon

Jakmile cena dosáhne minima a tlačí se z něj nahoru, tento bod se stane levou tlapou patternu.


Levá tlapa patternu Dragon

Cena se odrazí výše, ale nedokáže prorazit 38,2-50% Fibo natažené z hlavy do levé tlapy.

Tento vrchol se nazývá Záda. Cena nesmí stoupnout nad tuto korekční úroveň. Pokud jsou v patternu, který trader vyhodnocuje, nějaké nesrovnalosti, měl by ho přeskočit. V klasickém patternu obchodník nemusí posuzovat, kde se tento vrchol nachází. To by mohl být klíčový rozdíl mezi patternem Dragon a Dvojité dno.


Záda patternu musí být mezi 38,2%-50% Fibo

Další pokles může být o něco nižší nebo vyšší než u levé tlapy, mezi 5 a 10 %. To je Pravá tlapa. A to je další rozdíl oproti Double Bottom, kde musí být obě minima na stejné úrovni.

Jakmile cena začne růst z druhé tlapy patternu, můžeme pattern Dragon označit za kompletní. Autor říká, že může existovat v kombinaci s divergencemi technických indikátorů nebo svíčkovými obratovými formacemi, které mohou poskytnout dodatečné signály k otevření pozice.

Názory obchodníků na pravou tlapu se liší. Někteří říkají, že pattern funguje lépe, když je pod levou tlapou, zatímco jiní tvrdí, že efektivnější je poloha mírně nad levou tlapou.


Pozice pravé tlapy patternu Dragon

Pohyb ceny od pravé tlapy nahoru se nazývá Ocas. Tam musí obchodník najít body pro výběr zisku podle patternu.


Pohyb nahoru se nazývá ocas

Struktura medvědího patternu Dragon

Pojďme se nyní zaměřit na medvědí verzi vzorce Dragon. Ten vypadá podobně jako pattern Double Top. Podívejme se blíže na jeho strukturu:

Na medvědím trhu se Dragon také začíná vytvářet v bodě Hlava. Toto je první pohyb z lokálního minima na vrchol vzorce, odkud začne později pokles.


Medvědího pattern Dragon

Jakmile cena dosáhne maxima a klesne níže, vytvoří se Levá tlapa.


Levá tlapa medvědího patternu Dragon

Cena pokračuje v poklesu, avšak v rámci Fibo korekce 38,2-50 %. Zde by se měla tvořit záda patternu Dragon.


Záda vzorce Dragon

Další pohyb nahoru ze zad může být vyšší nebo nižší než levá tlapa o 5-10%. Zde by se měla vytvořit Pravá tlapa. Agresivní trader zde může hledat vstupní body. Konzervativnější obchodník, bude čekat na nějaké potvrzení.


Pravá tlapa

Pak má následovat pohyb dolů, takzvaný Ocas. Tam obchodníci hledají body pro výběr zisku pro sell pozici podle vzorce.


Ocas medvědího patternu Dragon

Kde otevřít pozici podle vzorce Dragon

Ve svých prvních pracích autor navrhoval hledat signály pro otevření pozice na Pravé tlapě. Ale později byly za silné vstupní signály považovány pouze proražení trendových čar.


Agresivní nákup podle patternu Dragon

Obrovskou výhodou otevření pozice, když se tvoří druhá tlapa, je však její menší riziko ve srovnání s potenciálním ziskem. Agresivní obchodníci tedy mohou využít této šance k otevření pozic s minimálním Stop Lossem.

Trader si zakreslí trendovou linii od hlavy přes záda patternu Dragon. Jakmile cena zavře nad trendovou linií a dojde například k divergenci s indikátorem MACD, bude to druhý signál k otevření pozice podle patternu.


Divergence potvrzuje obrat

Třetí signál pro otevření pozice je proražení zad patternu, které leží mezi 38,2-50 % korekce od hlavy k levé tlapě. Zde obchodník očekává proražení horizontální úrovně. Signál je dost podobný klasickému vzorci Double Top a Double Bottom.


Konzervativní vstupní bod podle patternu Dragon

Při medvědím pohybu ceny existují tři fáze vstupu na trh podle vzorce Dragon:

1.      Trader otevře pozici, když se formuje pravá tlapa. Taková pozice bude agresivní, protože vzorec není zcela kompletní a obrat ještě není potvrzen. Na druhou stranu je zde nízký poměr rizika a zisku.

2.      Trader otevře druhou pozici po proražení klesající trendové linie, kterou zakreslí přes krajní body hlavy a zad draka. Jedná se o konzervativnější obchod. Pattern je téměř kompletní a je zde potvrzení v podobě proražení klesající trendové linie.

3.      Trader otevře třetí pozici po proražení zad vzorce Dragon. Jedná se o velmi opatrný obchod a má mnohem vyšší poměr rizika k zisku.

Jak stanovit ziskové cíle pro pattern Dragon

V klasickém tvaru W a M se pro stanovení ziskového cíle vezme výška vzorce. Dragon používá k nastavení ziskových cílů Fibonacciho úrovně. Take Profit může trader umístit na jednu ze tří úrovní korekce:

1. První cíl je umístěn mezi 61,8 % a 78,6 % korekce od hlavy k levé tlapě.


První ziskový cíl podle Dragon

2. Druhým ziskovým cílem je 100% korekce. Tento bod se zpravidla shoduje s úrovní hlavy.


Druhý ziskový cíl podle Dragon

3. Třetí ziskový cíl, ten nejoptimističtější, je mezi 1,27 % a 1,618 % od hlavy k levé tlapě.


Třetí ziskový cíl podle Dragon

Kam umístit Stop Loss

Stop Loss pro tento vzorec je umístěn pod minimem jedné z tlap. Pokud je levá tlapa pod pravou, umístí trader SL pod tuto úroveň. Pokud je pravá tlapa níže než levá, použije trader pravou tlapu pro umístění SL pod ni.

Jednoduše řečeno, SL se umístí pod minimum býčího vzorce nebo nad maximum medvědího vzorce.


Umístění Stop Loss podle vzorce Dragon

Příklad otevření pozice podle patternu Dragon

Podívejme se, jak se pattern používá na příkladu na měnovém páru GBP/CHF. Jak vidíme, vytváří se medvědí vzorec Dragon. Na grafu už je patrná levá tlapá a záda. Trader může hledat signál k prodeji právě teď, protože pravá tlapa vzorce klesá. Toto je agresivní místo pro první obchod. Stop Loss se umístí nad 1,2555 (tj. nad high levé tlapy).


Hledání agresivního prodeje z pravé tlapy patternu Dragon

Pak může trader předpokládat, že dojde k proražení uptrendové linie na 1,2460. To bude druhý vstupní bod. K proražení zad dojde na 1,2410. To bude třetí prodejní pozice.


Druhý a třetí vstupní bod podle vzorce Dragon

Trader vybere první zisk, když cena testuje 1,2390-1,2346. Druhý na 1,2290 a třetí mezi 1,2222 a 1,2130.


Úrovně pro výběr zisku

Závěr

Pattern Dragon je vylepšená verze klasických reverzních vzorců, které lze snadno najít na grafu pomocí Fibo. Autor nám poskytuje vstupní body a další možnosti výstupu. V klasických patternech je pouze jeden cíl a jeden bod vstupu. Při obchodování podle patternu Dragon získá obchodník tři vstupní body, od agresivního po opatrnější, a také tři výstupní možnosti s různou velikostí zisku.

Pattern lze použít na různých časových rámcích. Zajímavou možností je hledat vzorec na nižším časovém rámci ve směru trendu na vyšším časovém rámci.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.


 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak obchodovat během období nízké volatility?
  Pokud se věnujete obchodování měnových párů, pak jste si nejspíše všimli, že v druhém kvartále letošního roku jaksi vymizela z trhů volatilita. To může znamenat určité komplikace pro trendové strategie, ale také pro obchodníky využívající intradenní mean-reverting systémy.
 • Jak obchodovat bez sledování zpráv, výsledků a analýz
  Když jsem se před lety pouštěl do studia tradingu, měl jsem jasnou představu o tom, co chci. Mimo peněz to byl čas. Nechtěl jsem si z obchodování udělat jakési další povolání, sice výnosné, ale požírající mi čas. Nechtěl jsem být slavným traderem, který je obklopený desítkami monitorů se stovkami grafů a každý den si dávat na Facebook desítky selfie fotek se stavem svého obchodního účtu. Nechtěl jsem být tím, kdo bude nejlepší ze všech a kdo bude sypat z rukávu ekonomické informace i o té nejmenší zemičce na světě a bude téměř s jistotou předvídat, že zítra se nějaký politik vyspí tak, že to bude mít takový nebo makový dopad na světovou ekonomiku. Prostě jsem si chtěl vydělat trochu peněz a hlavně, chtěl jsem, aby mi to nezabralo více, než třeba hodinu denně.
 • Jak obchodovat bez sledování zpráv, výsledků a analýz – 2. díl
  V prvním díle, o kterém jsem nevěděl, že to bude první díl, jsem se snažil říct, že mohou existovat obchodní přístupy, které ke svému uplatnění nepotřebují sledování zpráv, výsledků nebo tvorbu analýz. Současně jsem řekl, že jeden takový používám, a že vlastně splňuje požadavky toho, kvůli čemu jsem se do obchodování pustil. Také ale musím souhlasit s těmi, kteří první díl považovali za hodně obecný a tak se v tomto pokusím přinést více faktického.
 • Jak obchodovat dle Purple Bands indikátoru?
  Brokerská společnost Purple Trading nabízí volně ke stažení unikátní indikátor Purple Bands, který dokáže velmi přesně detekovat potencionálně zajímavé obchodní příležitosti na finančním trhu. Indikátor je schopen velmi často správně určit situaci, kdy je cena na trhu již překoupená, a v nejbližší době velmi pravděpodobně začne klesat. Nebo naopak situaci, kdy je cena na trhu podhodnocená, a v nejbližší době začne růst!
 • Jak obchodovat EUR/CZK?
  Česká koruna zůstává přikovaná k euru. Za celý letošní rok neopustila pásmo 25,34 – 25,96, což představuje rozdíl mezi maximem a minimem pouhých 2,5 %. Tak nízká je volatilita na měnovém páru EUR/CZK, který je nejdůležitějším forexovým faktorem pro tuzemskou ekonomiku.
 • Jak obchodovat EUR/USD a USD/CAD
  Po platném breakoutu důležité rezistence (dvouleté maximum) koncem minulého týdne měnový pár EUR/USD dále posiloval a vystoupil až nad úroveň 1,1900. I nadále dobré průběžně přicházející zprávy z americké ekonomiky nedokázaly měnový pár oslabit.
 • Jak obchodovat EUR/USD, USD/CHF a ropu WTI?
  Měnový pár EUR/USD v týdnu dále oslaboval, v pátek prorazil support hladinu na 1,1710 +/- a obchodoval se až v 1,1650 +/- oblasti. Dnes tento pár rychle korigoval nahoru k 1,1730, když se lehce uklidnila situace v Itálii. K uklidnění na finančních trzích přispěla i potvrzení uskutečnění plánované a poté zrušené schůzky USA x KLDR. Poslední dny také klesají i výnosy amerických dluhopisů. To vše by mohlo pomoci případné výraznější korekci eura k 1,1850 +/-.
 • Jak obchodovat fibonacci retracement na H1 EURJPY
  V dalším článku bych Vám chtěl představit část mého obchodního přístupu a zkušenosti s obchodováním fibonacciho retracementu na H1 EURJPY.
 • Jak obchodovat formace Hanging Man a Inverted Hammer
  Tento článek je věnován dvěma obratovým patternům analýzy svíček - Hanging Man a Inverted Hammer. Patterny, které se objevují v grafu, mohou předcházet korekci nebo obratu.
 • Jak obchodovat komodity?
  Ropa WTI se dále, dle očekávání a v souladu s dřívějšími obchodními signály, sune nahoru. Ve středu se jí povedlo prolomit další technickou rezistenci v oblasti 57,50 - 58 USD. Dnes tuto oblast testujeme shora a tento náraz byl úspěšně odražen zpět nahoru. Obchodujeme tak tedy nadále nad 58 USD.
 • Jak obchodovat pokles ceny akcií?
  Je obecně známo, že trader může spekulovat, jak na růst ceny, tak na její pokles. Pokles ceny bývá chápán spíše jako příležitost pro nakoupení akcií a jejich následné zhodnocení v závislosti na jejich růstu.
 • Jak obchodovat pomocí scalping strategie Parabolic SAR + CCI
  Existují dlouhodobé obchodní strategie, které vyžadují, aby obchodník věnoval pozornost cenovému grafu poměrně zřídka. Takový obchodní styl však nevyhovuje všem investorům. Někteří chtějí obchodovat tady a teď a vidět okamžitě výsledky.
 • Jak obchodovat s akciemi bez stresu
  Chcete být na akciovém trhu úspěšní? Bohužel to nebude jednoduché. Neexistují žádné zázračné metody. Pokud se chcete stát lepším investorem z dlouhodobého hlediska, připravte se na tvrdou práci.
 • Jak obchodovat večerní volby v USA?
  Dnes začne sčítání hlasů ve volbách na nového prezidenta ve Spojených státech. Existuje hned několik scénáře, jak může letošní volba dopadnout. Finanční trhy mohou při každém scénáři jinak reagovat. Jaké scénáře můžeme očekávat a jak je co nejlépe zobchodovat?
 • Jak obchodovat v období krize?
  Svět čelí horší krizi než v roce 2008. Připravte se a zjistěte jak obchodovat ekonomickou recesi a globální krizi s Admiral Marekts. Více se dozvíte v tomto článku.
 • Jak obchoduji přes Velikonoce
  Je to každý rok stejné. V kalendáři jsou dny, na které se těšíme, protože jsou spojené s příjemnými zážitky, avšak jsou to současně dny, které jsou nebezpečné pro naše obchody. Občas rád používám přirovnání ke sportovnímu prostředí a v této souvislosti mě napadá jedno, které sedí úplně parádně. V závodech automobilů se říká, že existují zatáčky, ve kterých se jejich správným projetím nedá vyhrát závod, zato jejich projetím špatným se dá celý závod ztratit. No a přesně takhle vidím já obchodování ve dnech podobných Velikonocům.
 • Jak obchoduji v turbulentní době?
  V posledních několika málo dnech se stalo na trzích tolik věcí, že jeden člověk je nemůže pořádně snad ani vyjmenovat. Strach, panika, nejistota... to jsou asi správná slova, která vystihují současnou situaci a jejichž obsah de facto může za nevídané propady jak cen komodit, indexů, akcií a já ani nevím čeho všeho.
 • Jak obtížné je držení otevřeného zisku?
  V jedné nedávné diskuzi jeden čtenář řekl, že má potíže udržet otevřený obchod po dobu několika dnů. Předpokládám, že se jedná o obchody ziskové, protože u ztrátových je to zcela jiné, řekl bych jednodušší.
 • Jako na houpačce. Akcie i měny zatím hledají směr
  Trhy zatím hledají svůj směr.
 • Jak otestovat proces vývoje automatické obchodní strategie, abyste zjistili, zda jste je skutečně zisková?
  Nevím jak vy, ale já k tomu používám metodu, kterou jsem nazval „simulovaný dopředný test“ (anglicky Simulated Forward Test). A pro šťouraly poznamenávám, že toto není WFA nebo WFM, WFA/WFM, ani další OOS test.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto