Úterý 19. březen 2024 08:10
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei ProTrader

Turecko s sebou stahuje zbytek světa

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Největší pákou na finančních trzích je aktuálně Turecko. Ekonomické nerovnováhy a neochota jeho představitelů řešit problémy vyvolala prodejní paniku, která se přesouvá i na jiná riziková aktiva. Po delší době se zapnul statut bezpečného přístavu u japonského jenu, který nyní poráží všechny měny a sekunduje mu tradičně švýcarský frank a americký dolar. Pojďme se podívat na turecké problémy z fundamentální stránky a najít možnosti, jak z nynější situace profitovat.

Zaprvé Turecko trápí chronický dlouhodobý deficit na běžném účtu, což znamená, že si na provoz ekonomiky a především dovozy musí půjčovat v zahraničí. Premiér Erdogan tuto nerovnováhu dlouho neřešil, protože potřeboval kapitál ze zahraničí na realizaci svých ohromných infrastrukturních projektů. Kvůli těmto nahromaděným dluhům je teď Turecko nestabilní, protože poklesem měny se dostaly do problémů banky, kterým naráz narostly dluhy o desítky procent.

Vývoj bilance běžného účtu v Turecku (v mil. USD měsíčně):


Z fundamentálního hlediska ale dochází k rychlé nápravě, kterou si právě finanční trhy vynucují. V červnu se meziročně zlepšil běžný účet o 0,8 mld. USD a v červenci se čeká prudký posun k vyrovnané zahraniční bilanci. Situaci pomáhá propad dovozů (prodeje aut klesly v červenci o 35 %!) a mimořádně úspěšná turistická sezóna, kdy příjezdy zahraničních milovníků Středozemního moře rostou o 30 % a budou zásobovat Turecko tolik potřebnými devizami. Částečně pomáhají i vyšší úrokové sazby (viz graf), i když jejich stagnace a laxní přístup centrální banky také zapříčinily aktuální paniku.

Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku (v %):


Turecká lira je aktuálně bezkonkurenčně nejlevnější obchodovatelnou měnou dle REER (reálný efektivní směnný kurz) dle agentury Reuters (viz graf). Její nákup (short EUR/TRY nebo USD/TRY) je ale nyní extrémně rizikový a spočívá ve spekulaci právě na zvýšení úrokových sazeb. Odhaduje se, že zvýšení sazeb z 17,75 % zhruba na 25 % by mohlo trhy uklidnit, ale k tomuto kroku zatím nedošlo.

Porovnání nadhodnocení/podhodnocení měn emerging markets dle REER:


Pokud přijde uklidnění situace, tak bude turecká lira velmi žádanou investicí se zajímavým úročením (vzhledem k inflaci) podobně jako v případě ruského rublu nebo brazilského realu během roku 2016, kdy tyto měny emerging markets nabídly pohádkové výnosy. Nevíme ale, jestli se inflace v Turecku zastaví na 20 nebo na 40 %, protože měna stále oslabuje a do hlav centrálních bankéřů a jejich vztahu s premiérem Erdoganem nevidíme.

Atraktivní zůstává stále jako pojistka pár EUR/JPY a jeho prodej. Turecké problémy by totiž měly přesunout toky kapitálu z Evropy směrem do Japonska, kterému nyní tak velké riziko nehrozí a místní aktiva znovu nabývají bezpečný status.

Vývoj měnového páru USD/TRY (1hodinový graf – H1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: Reuters, tradingeconomics.com, investing.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • TUI: akcie na odepsání nebo černý kůň trhu?
    Největší německá cestovní kancelář TUI je od začátku pandemické krize v jejím epicentru. Cestovní ruch se propadl téměř na nulu, i během relativně uvolněného letního kvartálu klesly tržby TUI o 84 %. Akcie se tak během roku 2020 propadly ze 7,13 eur na 1,91 eura. V posledních měsících cena akcií TUI roste díky optimistické vyhlídce vakcinace. Vysoká volatilita zasáhla akcie TUI i po oznámení navýšení kapitálu skrz úpis nových akcií. Jaký dopad tento krok bude mít na investice stávajících i nových investorů?
  • Tulipánová horečka roku 1637
    Jedním z nejvíce fascinujících aspektů lidského chování je naše tendence k pohlcení davem a následné ztrátě logického uvažování. Mnohokrát jsme tak nadšení, že náš smysl pro realitu a naše racionální myšlení je ohroženo. V tomto článku bude popsána jedna z prvních velkých bublin na finančním trhu - Tulipánová horečka. Historie se opakuje a lidská mentalita a uvažování se zdá být v čase neměnné. Čtěte tedy následující řádky pozorně a snažte se v nich hledat paralelu s dnešními bublinami na finančních trzích a najít poučení pro vaše obchodní seance.
  • Tulipmánia a jej neskutočný pád
    Tulipmánia je jednou z najznámejších a najstarších bublín na svete, kedy počas vrcholu ošialu dali kupujúci za jednu tulipánovú cibuľku 24 vozov s obilím, 8 prasiat, 4 kravy, 4 sudy piva, 1000 libier masla a niekoľko hrudiek syra. Áno, len za jednu jedinú cibuľku. V tomto článku prinesiem menej známe fakty, o ktorých ste možno nevedeli.
  • Tunelové vidění v tradingu
    Trading je náročná disciplína. Od obchodníka vyžaduje mnoho věcí a jednou z nich je maximální soustředění a zaujetí. Bez toho není možné dělat precizně tuto práci. Jenže jako všechno, i toto s sebou přináší určité úskalí.
  • Turbulentní přestřelku těsně vyhráli medvědi, index S&P 500 ale je nad důležitým supportem
    Americký akciový index S&P 500 má za sebou divoký týden s nedivokým výsledkem. Celkově odepsal 0,46 % a udržel se nad důležitou hladinou podpory.
  • Turecká lira je před kolapsem
    Experimentální turecká měnová politika se zřejmě blíží ke svému konci, který nebude nijak pěkný. Datum předpokládaného kolapsu měny je až překvapivě přesné.
  • Turecká lira klame investory
    Po otřesech a devalvaci turecké liry spojené s načasováním místních prezidentských i parlamentních voleb se snaží centrální banka v Ankaře návratem ke standardní měnové politice vzbudit dojem stability. Nejprve dvakrát nesměle zvýšila úrokové sazby, což forexové obchodníky nijak neuspokojilo.
  • Turecká lira po volbách
    V tureckých prezidentských volbách zvítězil na konci května stávající prezident Erdogan. Dále se jen čekalo, kdy dojde k uvolnění měnových stavidel a tento na politickou objednávku uměle udržovaný nadhodnocený kurz turecké měny se propadne.
  • Turecká lira v době války a inflace
    Zatímco v Evropské Unii se dokážeme zhrozit meziroční inflací okolo 10 %, pro Turky by to byl příjemný návrat do relativně stabilních let. Nyní po makroekonomických experimentech prezidenta Erdogana vyšplhal růst cen v Turecku na březnových 61,1 %.
  • Turecko a rizikové měny
    Znovu se ukazuje, jak důležitá je nezávislost centrální banky pro stabilitu měny a nízké inflace. Turecká centrální banka na svém včerejším zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu z 18 na 16 % i přesto, že meziroční růst cen atakuje 20procentní hranici a dá se očekávat jeho další zrychlení.
  • Tuto akcii nezastaví vůbec nic! | Investiční Memento #24
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 24. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • „Tvrdý“, či „Jemný“ výstup z EU?
    O výsledku referenda, na jehož základě má dojít k vystoupení Velké Británie z Evropské unie, a který je mezi širokou veřejností znám jako Brexit, slyšel kde kdo. Dnes je proto i díky tomuto faktu více, než jisté, že Velká Británie opravdu EU opustí, avšak podmínky, se kterými nakonec tato velkolepá zem vystoupí, jsou prozatím velmi nejisté.
  • Týden na akciových trzích podle burzovních grafů
    Americký akciový index S&P 500 má za sebou další ziskový týden, připsal si 0,76 %. Hospodářské výsledky Applu udělaly své, samotný titul přidal za týden bezmála 9 % a tržní kapitalizace firmy poprvé v historii přesáhla bilion dolarů.
  • Týden na amerických indexech podle burzovních grafů
    Rozkolísaný týden na americkém akciovém trhu skončil díky silnému pátečnímu růstu zhruba stagnací, index S&P 500 dokázal nakonec připsat 0,16 %.
  • Týden na trhu (13.1 - 19.1): Statistika a rozhodnutí centrálních bank
    Nový lednový týden se jeví poměrně obvykle. Svět zaznamenal několik statistických, politických i monetárních rozhodnutí a zdá se, že světové ekonomiky i kapitálové trhy fungují po vánočních a novoročních svátcích naplno.
  • Týden na trhu (20.1. – 26.1.): ECB, statistika a trochu politiky
    Pokud do hry nevstoupí žádné nové a neznámé faktory či katalyzátory, kapitálové trhy v tomto týdnu pravděpodobně neznamenají žádné velké otřesy. To však ještě neznamená, že se investoři budou nudit.
  • Týden na trhu (27.1. - 2.2.): Největší pozornost přitahuje Brexit a FED
    Poslední lednový týden bude nadmíru zajímavý: Brexit se přiblížil téměř na dosah ruky, ačkoliv mnozí pochybovali, zda se jej vůbec někdy dočkáme, a Federální rezervní systém a Bank of England rozhodnou o úrokových sazbách.
  • Týden na trhu (9.12 - 15.12): Týden centrálních bank
    Tento týden bude plný událostí bezprostředně ovlivňujících akciové a kapitálové trhy. Nestává se často, aby hned po sobě zasedal americký Fed a Evropská centrální banka, nicméně přesně to je tento týden v plánu. Napětí roste. Za těchto okolností může růst volatilita obchodů, a tudíž je více než kdy jindy třeba dbát na opatrnost.
  • Týden na trzích podle burzovních grafů
    Index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal přes procento. Po mírné pondělní ztrátě přišly tři dny s alespoň procentní změnou, páteční výrazný růst nakonec zmírnil na 0,3 %. K historickým maximům nechybí mnoho, jen ten rozhodující impulz nebo energie zatím nepřišly.
  • Týden na trzích podle burzovních grafů: Zelená denní, týdenní i měsíční svíčka, i když to byly nervy
    Skončil poslední červencový týden. Americký akciový index S&P 500 během něj vzrostl o 1,17 %, za celý měsíc pak o 1,98 %. Vzhledem k tomu, co se dělo v Číně a Řecku, je to možná úspěch, spíše jde ale o náhodu. Může stačit pár dnů, aby se index dostal opět níže, konec měsíce je v tomto směru kalendářním, ne tržně významným předělem.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new