Seřadit články podle
MiTrade
Společný London Break (11. díl)
Ani v červnu jsem si nedal pokoj a koutkem oka jsem sledoval, co "vyráběla" naše strategie pro DAX. Stále se mi nechce pouštět do jejího využití, přesto je docela zajímavé sledovat, k jakým výsledkům by se byla schopna dobrat.
Proč trading?
Každá věc, kterou člověk v životě dělá, má nějaký důvod. Jsou lidé, kteří říkají, že dělají věci bezdůvodně, avšak na ty se vykašli, protože to jsou jen řeči. Vše nějakou motivaci má a pokud nemá, tak by mít mělo.
Praktická ukázka: Jen jeden obchod
Když čas od času přijde týden, který je pro obchodníkovu strategii klidný, je nutné to považovat za dárek, který dostává od trhu. Tím spíš, že výsledkem takového týdne je třeba pěkný přírůstek na obchodním účtu.
Nechat trhu prostor
Jak všichni vědí, jsem propagátorem přesvědčení, že nikdo v podstatě nedokáže říct, co se v trhu stane. Je pravda, že se v něm dají pozorovat určité opakovatelnosti, avšak ani ty nezaručují úspěch a už vůbec není možné spoléhat na to, že co se stalo jednou, bude se opakovat pravidelně a s jistotou.
A zase prázdniny
Jedním z mnoha umění tradingu je nejen vědět, kdy a jak obchodovat, ale také vědět, kdy a proč neobchodovat. Někdy jsou rozhodnutí v tomto směru poměrně lehká, někdy naopak způsobují zahřívání ozubených koleček v mysli tradera.
Praktická ukázka: Gap kolem FEDu
V minulém týdnu jsme absolvovali výsledky ECB a v tomto (tedy v tom, kterého se týká tento článek) nás čekalo to stejné v podání FEDu. Opět jsem přemýšlel, jak to minule dopadlo a myslím, že zase docela dobře. A tak jsem byl zvědavý, co se stane při tomto vyhlašování.
O změnách v Bitcoinu
Vy víte, že můj postoj k Bitcoinu, respektive ke kryptoměnám je poměrně rezervovaný. Také ale víte, že proti principu nic nemám a dokonce si myslím, že někdy v budoucnu skutečně nějaká efektivní verze virtuální měny bude a budeme ji každodenně používat. Jenže…
Praktická ukázka: Další nervák za mnou
Už ani nevím, který den to bylo, kdy jsem se dozvěděl, že se budou v uplynulém týdnu vyhlašovat úrokové sazby ECB. Nicméně moc velkou radost mi to neudělalo a začal jsem vzpomínat, jak to dopadlo minule. A minule to myslím dopadlo docela dobře.
Plány, cíle, příležitosti
Každý člověk má nějaký plán pro svoji budoucnost, pro svůj cíl. Někdo ambiciózní, někdo skromný, někdo nějaký jiný. Jaké jsou ale skutečně cíle a jaké jsou plány vedoucí k jejich naplnění, to vlastně neví nikdo nikdy.
Mění se vlastně někdy trh?
Je to jako moře v Chorvatsku. Jeden i druhý den vypadá stejně, avšak pokud v noci zafouká, to příjemné osvěžení se změní v naprosto nesnesitelný zážitek provázený drkotáním zubů a vytěsňováním chuti jít si zaplavat. A co že se to stalo? Promíchala se voda a tak se na nás z hlubin valilo něco, co s pěknou dovolenou nemá téměř nic společného.
Praktická ukázka: Drobná ztráta
Často to opakuji a občas je to i otravné. Ale správný trading otravný vlastně je. Neměl by v něm být adrenalin, ale nuda. A tak opět opakuji, že mít kontrolu nad ztrátami je největším přínosem, který trader svému obchodování může dát.
Trader a jeho zodpovědnost
Zodpovědnost… tolik tíživá, nemilá, odmítaná, nepříjemná. Každého napadnou ještě desítky jiných přívlastků, které by mohla dostat. Prolíná se celým naším životem a nevyhýbá se ani tradingu, ve kterém je toho tolik v sázce, jako například peníze, ego nebo budoucnost.
Společný London Break (10. díl)
Ať už se děje cokoliv, stále koutkem oka sleduji, jak si vede v reálném životě naše společná strategie pro LondonBreak na DAXu. Zaprvé mě zajímají výsledky a také situace, které by bylo nutné nějak ošetřovat, tedy upravovat nastavení strategie.
Praktická ukázka: Divoké pondělí
Uplynulý týden byl moc pěknou ukázkou nevypočitatelnosti trhu. Člověk může mít grafy nastudované, jak chce, může dělat analýzy horem dolem a může používat pomůcky, jaké chce, ale vždy se stane něco naprosto nečekaného, co celou přípravu rozbije. A to se stalo i v pondělí.
Špatně zvolené řešení
Všichni víme, že riziko je v tradingu jediná součást, kterou je možné mít plně pod kontrolou. A tak jeho řízení může naprosto zásadním způsobem ovlivnit výsledky každého z nás. Jenže jako všechno, ani s tímto to není tak úplně jednoduché.
91 týdnů praktických ukázek: Bilance
Čas běží a běží a nevyhýbá se ani výsledkům. Po dalších třinácti týdnech jsem dovršil rok a třičtvrtě praktických ukázek. A tak se můžeme podívat, co se děje a jak to jde nebo nejde.
Praktická ukázka: Nula je také dobrý výsledek
Zisk je samozřejmě důvod, proč se tradingu věnujeme. Protože jsme ale vystaveni nejen ziskům, ale často i velmi velkým ztrátám, je obchodování s výsledkem nula docela dobrým výsledkem. Protože jak říkám, obchodování s nulou je skvělý výsledek, na který mnoho obchodníků nedosáhne.
Dvě funkce, dvě filozofie
Opakuji to neustále dokola a opakovat to i nadále budu. Můžete umět sebelépe počítat, avšak pokud nebudete mít zvládnutou psychiku, tak se nikdy úspěchu v tradingu nedoberete. A proto, aby to vyrovnávání se s obtížemi bylo snesitelnější, používejte co nejvíce dva postupy.
Tomu prostě nelze odolat
Právě jsem si otevřel jeden informační server a vidím nadpis týkající se kryptoměn. Asi vteřinu jsem se bránil, ale znáte můj názor na kryptoměny, takže nebylo možné odolat a musím k tomu něco napsat.
Praktická ukázka: Jak dopadl týden bez „kliky“
Někdy ji člověk má, někdy ne. Po absolvování tisícovky situací s ní bychom zjistili, že zhruba 50 % jich je ve prospěch a asi 50 % v neprospěch. Takže vlastně nemají žádný vliv na naše výsledky. Nicméně vždy, když je klika ve hře, je to důvod k zamyšlení nad filozofickou stránkou tradingu.
Společný London Break (9. díl)
Naše strategie už myslím může dávat dobré výsledky, no ještě v ní nemáme všechno hotovo. Je tam několik věcí, se kterými bych hýbal jen minimálně, ale je jich tam pár, o kterých si rozhoduje každý obchodník sám, individuálně. Mimochodem, doufám, že někdo v reálu sleduje, jak by tato naše strategie každý den dopadala.
Jak jsem pozoroval graf
Sledování grafu je magnetizující věc. Pro nováčky, pamatuji si, že kdysi i pro mě, je to věc přímo hypnotizující. Člověk touto činností stráví mnoho a mnoho času, když se snaží očima postrkovat cenu ve směru, který potřebuje. Ale neměl by u toho zapomenout na něco důležitého.
Praktická ukázka: Jak to pěkně dopadlo
Občas říkám, že se ve zvolené strategii vyplatí setrvat a průběžně se, v horších dobách, snažit minimalizovat ztráty. Protože čas od času přijde týden, který svými výsledky pohladí po duši a odmění tradera právě za tu výdrž a trpělivost.
Jak vysoké cíle si vlastně dát?
Trading je disciplína filozofická a psychika tradera v něm hraje tu nejpodstatnější roli. Okamžiky nadšení střídají okamžiky zklamání a euforii střídají deprese. V tomto střídání nálad hraje důležitou roli velikost cílů, kterou si každý obchodník stanoví. Právě tyto v podstatě definují i velikost jeho emocí.
Proč vlastně obchodujeme? (8. díl)
Celý tento seriál se tak trochu věnuje motivaci nás, obchodníků, abychom neztráceli ze zřetele naše cíle a trochu více si uvědomovali, že v podstatě jde jen o peníze. A upřímně, tento seriál se tomu nevěnuje jen trochu, ale řekl bych, že je přímo prosycen pozlátky a vysokými částkami za ně. Avšak dnes to bude trochu jiné.
Praktická ukázka: Přežil jsem i FED
V minulé praktické ukázce jsem psal o tom, jak se mojí strategii dařilo v turbulentní době, kdy ECB vyhlašovala sazby. Uběhl týden a na řadu se svými sazbami přišel i FED, tedy americká centrální banka. Jak to dopadlo i v tomto případě, na to se podíváme.
Společný London Break (8. díl)
Prošli jsme základní věci, které musí mít každá strategie. Avšak už se nám začínají ukazovat některé, které bude každý obchodník používat trochu jinak (viz. zavírání opačného pokynu). K tomu budou asi patřit i částečné odprodeje, na které se podívám dnes.
Záleží na tom, kdo je první nebo nejlepší?
Mnoho obchodníků bere trading jako určitý druh sportu. Chtějí být první a nejlepší. Předpokládají, že až se k této metě dostanou, takže to bude okamžik rovnající se otočení vypínače a tím okamžikem se jim změní život.
Praktická ukázka: Neklidný týden s klidným výsledkem
Kalendář událostí moc nesleduji, protože moje strategie na něm není založena. Přesto se do něj občas podívám, abych zjistil kdy neobchodovat (viz. Velikonoce), případně kdy čekat trochu větší volatilitu, když se mi zdá, že je příliš velký klid.
Společný London Break (7. díl)
V naší strategii jsme opět pokročili a myslím si, že docela dává smysl a především naplňuje myšlenku strategie London Break. Prozatímní nastavení jsem popsal v minulém díle. Jeden kolega potom přišel s myšlenkou, co by se stalo, kdybychom mazali opačný čekající příkaz, po aktivaci prvního.
Mýtus jménem trading beze ztrát
Trading beze ztrát, to je to, co bychom všichni moc rádi měli. A potom bychom také chtěli hezkou princeznu (pro čtenářky samozřejmě prince), půlku království a žít a žít a žít. Jenže jak funguje život? Nic z toho neexistuje a nám tak nezbývá, než se s tím vyrovnat. A jak to v životě bývá, někdo to zvládne, někdo ne.
Praktická ukázka: Jak dopadlo držení longu
Minulý týden byl vážně pěkným příkladem toho, co si představuji pod pojmem ideální týden. Obchody nepřinesly extrémní zisk, přesto bylo vše v klidu, bez nervů a více či méně v pohodě. Jasně, takové týdny nejsou pravidlem, ale občas duši obchodníka pohladí.
Společný London Break (6. díl)
Zatím práce dospěla ke dvěma finálně stanoveným bodům. Čekající pokyny budou bez přidané hodnoty a definitivně, v rámci možností tradingu je určen i Take-Profit (TP). Dnes se podíváme na možnosti posunutí expirace čekajících pokynů a pro přehlednost přidám rekapitulaci dosavadního nastavení.
Jak obtížné je držení otevřeného zisku?
V jedné nedávné diskuzi jeden čtenář řekl, že má potíže udržet otevřený obchod po dobu několika dnů. Předpokládám, že se jedná o obchody ziskové, protože u ztrátových je to zcela jiné, řekl bych jednodušší.
Praktická ukázka: Bez Velikonočního pondělí
Čím déle člověk obchoduje, tím více si všímá anomálií v trhu, vznikajících díky různým více, či méně významným dnům. Velikonoční svátky jsou přesně takový případ, kdy trh není úplně uzavřený, přesto nedává příliš velký smysl obchodovat.
Proč praktické ukázky?
Občas, někde v nějaké diskuzi pod článkem zachytím povzdechnutí nad tím, k čemu vlastně jsou moje praktické ukázky. K čemu slouží, co mají vlastně demonstrovat a co se jejich prostřednictvím snažím komu dokázat.
Společný London Break (5. díl)
Práce na strategii je zdlouhavá a nudná. Nicméně v budoucnosti obchodník vždy sklidí plody tohoto úsilí a na to je nutné myslet. Jinak by se u toho člověk unudil. A tak se mrkneme, kam jsme postoupili.
Praktická ukázka: Další falešný průraz
Minulý týden jsem o tom psal. V současném nastavení strategie, jsou ztráty hodně limitující. Pokud jich není moc, je to v pohodě, pokud jich začne být více, začíná to celkové výsledky docela hodně brzdit. V podstatě tak, jako se to stalo na konci předminulého a na začátku minulého týdne.
Kolik strategií existuje?
Každý z nás se snaží najít tu nejlepší strategii, která by mu s minimálním nasazením vydělala maximální množství peněz. Ale zkusili jste se zamyslet nad tím, z jak velkého množství vlastně vybíráme? A jestli jejich množství je nekonečné, nebo konečné?
Praktická ukázka: Začínám zase přemýšlet o ztrátách
Po výsledcích z konce minulého roku jsem přikročil ke změně money-managementu tak, aby lépe vyhovoval situacím, ve kterých trh ignoruje moje Take-Profity (TP). Důsledkem toho ovšem je, že se jedna ztráta poměrně hodně projeví na výsledcích, například i v rámci jednoho týdne.
Společný London Break (4. díl)
Při tvorbě strategie je vždy nutné projít, pokud možno, co nejvíce možností určitého dílku nastavení, abychom měli o trochu větší jistotu, že jsme zvolili takovou možnost, která je nejen nejlepší, ale která také nechává trhu nějaký prostor.
Komerční forex roboti
Ačkoliv jsem chvilku přemýšlel nad tím, jestli k tomu něco říct, tak se to prostě nedalo vydržet a zkrátka musím. Docela náhodou jsem, při přeblikávání pořadů v pondělí večer, uvíznul na ČT1 v okamžiku, kdy se v Reportérech ČT probíral obsah dílu. Když jsem viděl anonci na FOREXové obchodování, musel jsem to vidět, protože do televize my se dostáváme jen velmi zřídka. A musím říct, že to stálo za to a vážně mě tam pár věcí hodně pobavilo.
Praktická ukázka: Takový běžný týden
Někdy je to obchodování nuda. A vlastně by to nuda měla být. Minimum emocí v jakémkoliv směru a výsledek ač ne ohromující, tak prostě dobrý. A tak nějak to bylo v minulém týdnu. Ekonomický kalendář sliboval možnost turbulencí, ale ty se mi tak nějak vyhnuly.
Společný London Break (3. díl)
Získal jsem dojem, že do seriálu o strategii London Breakout, musím vložit informaci o tom, jak s průběžnými výsledky nakládat, respektive o tom, jak se na ně dívám já. Protože to s tématem souvisí, i když ne přímo, tak jsem si dovolil tento díl očíslovat tak, jak jsem ho očísloval. Další celé číslo totiž bude nějaký test.
Společný London Break (2. díl)
Tak snad se někdo i těšil na to, jak dopadne první backtest výše uvedené strategie. Jak jsem řekl, udělal jsem a níže přidávám první výsledky. Musím říct, že mě tam zaujalo pár věcí. Takže jdeme na to.
Praktická ukázka: Jako na houpačce
Je docela legrace vidět, jak si trh vždy dokáže pěkně pohrát s našimi náladami. My ale naštěstí máme proti tomu jednu zbraň. A tou je rozum. Pokud ten funguje, pomůže nám vyrovnávat se s věcmi podobnými, jako se staly minulý týden.
Tak tedy ještě jednou o AOS
Už jsem v tradingu docela dlouho a stále víc mě udivuje, jak pomýlený pohled na AOS mají někteří obchodníci. Je až neuvěřitelné, jaké mýtické vlastnosti mu připisují nebo by připisovat chtěli. A tak, prosím vás, ještě jednou a třeba o trochu lépe.
Společný London Break (1. díl)
Už dlouho obchoduji EUR/USD. Nicméně stále mám v platformě otevřený DAX (pro rýpaly, jen v demo platformě). Ani vlastně nevím proč. Zřejmě je to nostalgie k mým začátkům na FOREXu. Občas se na něj podívám a říkám si, co by kdyby.
Praktická ukázka: Takových týdnů je málo…
...ale jsou. Minule jsem psal o písničce Voskovce a Wericha. Jednou jsi dole, jednou nahoře. No a jak jsem také uvedl, je to tak i v tradingu. Ten mi v minulém týdnu předvedl to „nahoře“ a tak se na to pojďme podívat.
Ztráta
Těžká věc. Ačkoliv to není to nejtěžší v tradingu, tím je totiž udržení otevřené ziskové pozice, tak ztráta zanechává velké šrámy na naši duši, sebevědomí, i v naší peněžence. Je možné se se ztrátami naučit žít?
Velikost pozice
Úplně obyčejná věc. Nic na ní není. A přitom je tak tragicky často špatně používaná. A podceňovaná. A dokonce má její nesprávné určování potenciál zničit i tu nejlepší strategii. Zkrátka je to podceňovaná drobnost, která drobností není.
Praktická ukázka: Další plný Stop-Loss
Už Voskovec a Werich ve své písničce zpívali, že život je jen náhoda, a že jednou jsi dole a jednou nahoře. A nejinak je to i v tom našem tradingu. Jen bych asi doplnil, že to samo o sobě není až tak špatně, pokud převažujícím bodem je to nahoře. To ale nebyl případ minulého týdne, na který se můžeme podívat.
Jak se pozná bublina?
A je možné vůbec bublinu identifikovat? Co je vlastně bublina v tradingu? Tolikrát v historii se to stalo. Převážily emoce nad racionalitou a pragmatismem. Chamtivost a slepá víra potlačila klidné uvažování. Naděje a víra v lepší budoucnost zcela zastínila kritické uvažování. A výsledek? Tvrdý náraz do zdi reality vystavěné z červených čísel.
Zase ten Bitcoin
Není to tak dlouho, co jsem psal o Bitcoinu, jak mě baví. Také jsem psal o tom, jak neuvěřitelně nestabilní je to věc a tím pádem, i jak nepraktická z dlouhodobého pohledu. Nic proti myšlence virtuálních měn nemám, ale tohle mi hodně připomíná divoký západ, kdy pravomoc šerifa končí u prvního stromu za městem a dál je už jen naprosté bezvládí a libovůle.
Praktická ukázka: Bylo to v klidu
Po dramatickém závěru minulého roku se, jak to vypadá, vše vrací do starých kolejí. Už jsem uvažoval nad tím, co a kdy se děje, ale o tom až jindy, teď se můžeme podívat na obchody z minulého týdne.
O Concorde
Tolikrát v historii se stalo, že se člověk pustil do něčeho, co se zdálo neproveditelné. Byl považován za blázna, za snílka, za hlupáka. Přesto se do toho pustil a ačkoliv musel překonat úskalí, o kterých nikdy nečekal, že potká, tak se za svým cílem vydal. A právě proto, že měl ve své hlavě jen tento cíl a pochybnosti zapuzoval, tak nakonec svého cíle dosáhl.
78 týdnů praktických ukázek: Bilance
Dalších 13 týdnů uplynulo jako voda, a tak tady máme další bilanci, tentokrát za 78 týdnů, tedy za rok a půl. Nebyl to jednoduchý čtvrt rok, ale mrkneme se na to.
Praktická ukázka: Něco o novém MM
Money-management (MM) je jedna z poměrně hodně důležitých věcí v tradingu. Nebudu se tady teď rozepisovat o detailech, ale mrkneme se na to, jak se změna, kterou jsem provedl na přelomu roku, projevuje v obchodování.
Elektroauta mě baví
Už jednou jsem tady psal o tom, že podle mého názoru, jsou elektrické automobily slepou uličkou, a pokud bych se měl rozhodnout o investování do firem zabývajících se touto technologií, tak bych se tomu vyhnul a investoval bych raději do vodíkových technologií.
Bitcoin mě baví
Hned v úvodu musím říct, že mi je úplně jedno, s čím kdo obchoduje, čím kdo platí a celkově, co kdo používá ke svému zbohatnutí nebo zchudnutí. Jen se mi, bohužel, nevyhýbá moderní trend virtuálních měn a to třeba jen proto, že se mě poměrně často na ně někdo ptá. A tak mi nezbývá, než to alespoň okrajově sledovat a současně na to mít i nějaký názor.
Praktická ukázka: Jak dopadl ten long
V minulém týdnu jsem psal o změně ve strategii, která vedla i k doplnění mého AOS. Celé to začalo středečním aktivovaným longem těsně před 22 hodinou. Pojďme se tedy podívat, jak vypadala situace a nejen ta, ale i ostatní obchody v minulém týdnu.
Nová funkce pro můj AOS
Pokud vůbec existuje něco jako dokonalost, tak cesta k ní vede prostřednictvím drobných kroků, o kterých by člověk v začátku cesty netušil, že právě k nim doputuje. Přesto asi neexistuje okamžik, kdy by si mohl říct, že má hotovo. A tak je to i s našimi strategiemi.
Moje výstraha
Pamatujete si, kolik času vám zabralo najít a vyhodnotit všechna rizika, která mohou váš trading ohrozit? Určitě hodně a víte co? Ani zdaleka se vám nepodařilo obsáhnout všechno. Tak to prostě je. Přesto si my všichni myslíme, že můžeme mít trading pod svou kompletní kontrolou. Jenže tak to není. A nikdy nebude.
Praktická ukázka: Zmatky s platformou
Už v minulém týdnu jsem psal článek o tom, jak mě začal zlobit MT4 a jaké komplikace mi připravil. Nevím, jestli se mi je podařilo vyřešit, ačkoliv včera to bylo ok. Nicméně uvidíme, co bude dál a zatím se mrkneme na výsledky z toho minulého týdne.
Potíže s platformou
Jako nováček jsem si myslel, že se zvládnutím technických součástí tradingu, dopracuji do bodu, ve kterém mě už v tomto směru nic nepřekvapí a že to bude jedna z věcí, na kterou se budu moci bez potíží spolehnout. Bohužel to tak není.
Cesta na západ
V nedávném článku, o důležitosti přežití našeho obchodního účtu do dobrých časů, jsem psal o tom, že mnoho obchodníků zaměňuje důležitost některých atributů tradingu. Dnes bych rád přidal další omyl, ve kterém mnoho obchodníků přežívá.
Praktická ukázka: Zpět v sedle
Je vždy skvělé, když se přes veškeré útrapy tradingu ukáže, že se cesta, po které jste šli a která se na krátkou dobu zaklikatila, opět narovnala a nalézáte na ní to, co jste nalézat chtěli. Vím, že především pro začínající obchodníky není snadné vytrvat, ale věřte mi, stojí to za to.
Úkol zní jasně – přežít
Všichni jsme si přišli do tradingu vydělat peníze. Hodně peněz. Mraky peněz. A podle toho také o našem obchodování uvažujeme, jenže to je ta naše největší chyba. Podstata tradingu totiž spočívá v něčem úplně jiném. V přežití. A jen pokud v tradingu přežijeme dost dlouho, tak teprve můžeme mít to, pro co jsme si do něj přišli, tedy peníze.
Dvě strany jedné mince
Ačkoliv říkám, že trading je jednoduchá věc, tak souhlasím s tím, pokud někdo říká, že z pohledu psychiky obchodníka je to nejtěžší práce na světě. Kdybych měl nějak vyjádřit poměr jednotlivých součástí tradingu rozdělených na dva díly, přičemž jedna část by byly technické věci a druhou částí by byla psychika, tak bych řekl, že je to 90 % psychika a 10 % ten technický zbytek. Nevěříte mi?
Praktická ukázka: Návrat k normálu
Skoro by se chtělo říct „sláva, konečně skončila divná doba okolo Vánoc a konečně se vracíme k normálnímu obchodování“. Závěr roku, období mezi svátky a začátek roku nového, to je prostě divné období, ve kterém se dá jen těžce na něco spoléhat. Ale je to za námi a tak se můžeme podívat na to, co se tedy v mém obchodování v minulém týdnu odehrálo.
Jak jsem smazal svůj první účet
Když jsem nedávno psal o statistikách týkajících se traderů, tak jsem také našel údaj o tom, jak dlouho obchodníci obchodují. Myslím, že jsem tam dal nějaký komentář ve smyslu toho, že v tomto údaji je docela složité správně odpovědět a tím pádem získat naprosto přesné údaje. Na co jsem si ale díky tomu vzpomněl bylo to, jak jsem smazal svůj první účet.
Proč vlastně obchodujeme? (7. díl)
Protože motivace v tradingu není nikdy dost, tím spíš, když se například moc nedaří, řekl jsem si, že se pustím do dalšího dílu seriálu o pozlátku. Tentokrát je to ještě vzdáleně ovlivněno absolvovanými svátky, ve kterých byl dostatečný prostor k rozjímání a ke konzumaci dobrého alkoholu. A pro takovou příležitost neznám nic lepšího, než je sklenka dobrého koňaku.
Praktická ukázka: Ospalý začátek
Konec minulého roku se odvíjel v duchu nedobrých výsledků mé strategie. Udělal jsem nějaké změny a nasadil jsem něco nového, o čem jsem věřil, že bude dobrým obohocením mého přístupu. V závěru uplynulého roku to nepřineslo nic převratného. Žádný zisk navíc, žádná ztráta navíc. Prostě jako kdybych nic neudělal.
Něco ze statistik o traderech (3. díl)
Ještě se mi podařilo zjistit nějaké údaje. A tak tímto posledním výtahem celé téma uzavřu. Opět zdůrazňuji, že se jedná spíš o informace k zamyšlení, nikoliv k tomu, aby z nich kdokoliv dovozoval cokoliv závazného. Ať je to ale jak je to, údaje jsou to zajímavé a podle mého názoru rozumnému traderovi něco do jeho obchodnického života přinést mohou, i když se určitě nebude jednat o jejich aplikaci. Spíš budou důvodem k zamyšlení se nad sebou samým.
Něco ze statistik o traderech (2. díl)
Jak už jsem uváděl v prvním dílu, tak tyto statistiky jsou důležité především pro naši víru, případně nevíru v to, že trading je perspektivní disciplína a je možné v něm být dlouhodobě úspěšným. Obecně vzato v nich není nic převratného, na druhou stranu jsou v nich někdy zajímavé věci. A tak se podíváme, co v nich uvidíme dál.
Praktická ukázka: Nula
Když už byl ten čas bilancování, tak jsem si procházel straré údaje a staré výsledky. Díval jsem se na nějaká stará, hodně stará nastavení a zkoušel je prohnat backtesty. Některé výsledky byly lepší, některé horší, nicméně nic z toho nedopadalo vyloženě špatně. Avšak všimnul jsem si ještě jedné věci.
S chutí do nového roku
Použiju-li terminologii tradingu, tak se nám blíží významný separátor období a tím je konec, respektive začátek kalendářního roku. Jsme zvyklí na denní, týdenní, měsíční a nic to s námi nedělá. Ten roční ale v sobě něco ukrývá.
Praktická ukázka: Vánoční klid
Vánoce jsou svátky klidu nejen u nás doma, ale také na trzích. Tedy není to pravidlo, ale obvykle to tak je. Člověku se skoro ani nechce obchodovat, ale kvůli kontinuitě by se toho asi zúčastnit měl.
A zase Vánoce
Opakuje se to každý rok. Dalo by se na to vsadit a člověk by nemusel mít strach, že se netrefí. Vánoce! Svátky pohody a klidu, které přichází s železnou pravidelností, aby nám zpestřily náš, někdy docela zamotaný život. Je to taková ta věc, která je nákladná nejen pro naši peněženku, ale mnohdy i pro naše nervy. Přesto je máme tak rádi.
Praktická ukázka: Strategie rozdělena
Celý uplynulý týden jsem věnoval reakci na překročení maximálního poklesu. V rámci toho jsem se rozhodl, že opět rozdělím svoji strategii. To jsem tedy udělal a na výsledky se tak můžeme podívat.
Revoluční změna
V poslední praktické ukázce jsem psal o tom, že při dosažení maximálního poklesu jsem se musel zamyslet nad svojí strategií a nad jejím nastavením. Také jsem následně psal o svém prvním nápadu, který jsem realizoval, ale nepoužil. A dnes se mrkneme na druhý avizovaný nápad, který už jsem použil.
Evoluční změna
V poslední praktické ukázce jsem psal o tom, že při dosažení maximálního poklesu jsem se musel zamyslet nad svojí strategií a nad jejím nastavením. Také jsem psal o tom, že mě napadly dvě věci, které bych mohl vylepšit, respektive změnit. Jedna z nich je evoluční a jedna z nich je revolučních. Dnes se tedy podíváme na tu první.
Praktická ukázka: Překročení maximálního poklesu
Hranice maximálního poklesu je něco neuchopitelného, skoro by se dalo říct pohádkového, pokud testujeme. Avšak když na ni narazíme ve skutečném obchodování a překročíme ji, je to hodně reálná a bolestivá věc, která si zaslouží hlubší zamyšlení a možná i přehodnocení dogmat, pokud je někdo má.
Něco ze statistik o traderech (1. díl)
Kolik obchodníků skutečně vydělává a kolik lidí trading vlastně dělá? To je otázka, kterou jsem docela hodně řešil v začátcích svého obchodování. A nejen já, s kamarádem jsme často u piva rozjímali, jak to ve skutečnosti asi je. Zdálo se to jako důležitá věc, protože od ní se svým způsobem odvíjely naše šance. To, že to byl mylný pohled, na to jsem přišel později. Nicméně zvědavost zůstala.
Proč jsem začal obchodovat?
Důvody a pohnutky jsou faktory, které každého člověka nutí i k těm nejdrobnějším aktivitám, jenž provádí. Bez těchto neexistuje možnost, že by se člověk vydal na jakoukoliv cestu, ať už s cílem nebo bez něj. Možná si to někdo nepřipustí a řekne, že občas udělá něco jen tak, ale mýlí se, neudělá.
Praktická ukázka: Falešné průrazy
V tradingu se nedá vyhnout jedné nepříjemné věci. A tou jsou falešné průrazy. Ačkoliv máme strategii, která je dobře připravena i otestována, má dobrou myšlenku i dobré provedení, tak se čas od času setkáme s falešným průrazem nebo falešným signálem.
Obsese a rituály
Každý z nás sám sebe považuje za racionálního tvora. Tím spíš, že se věnujeme tak exaktní věci, jako je obchodování na finančních trzích. Snažíme se potlačovat emoce, abychom se dobrali úspěchu, vše si racionálně zdůvodňujeme a ve všem se snažíme najít logickou, jasně vypočitatelnou podstatu.
Halo vs. Stop-Loss (SL)
Používání, nebo nepoužívání SL je velké a nikdy nekončící téma. Už jsem slyšel nebo četl myriádu důvodů, proč SL nepoužívat. Některé dávaly smysl větší, některé dávaly smysl menší a některé dokonce žádný. I přesto skutečnost je taková, že bez používání SL v tradingu nepřežijeme.
Praktická ukázka: A zase ta trpělivost
Je to jako kafemlejnek. Pořád dokola. Je to nuda, ale je to tak. A kdo to pochopí, ten bude mít peníze. Stačí držet pod kontrolou ztráty a ten zisk už potom vždy nějaký přijde. A k tomu všemu stačí jediné – trpělivost.
Částečný odprodej
Když jsem minule psal o Take-Profitu (TP), tedy o tom, jak s ním pracuji, uvědomil jsem si, že částečný odprodej k tomuto neodmyslitelně patří. Částečný odprodej je svým způsobem také TP. A já vám povím, proč si to myslím a jak s ním nakládám.
S brýlemi i bez nich
Je tisíc přístupů, kterými se obchodnici vypořádávají s tradingem. Někteří úspěšně, někteří méně a někteří vůbec. Takže vlastně ani tradery nejsou a jen sní o tom, jaké by to bylo, kdyby byli. A nejen to, sní o tom, jaké by to bylo, kdyby byli úspěšní. Ale o nich dnešní zamyšlení nebude.
Praktická ukázka: Když jde cena do strany
Jen velmi zřídka trh dělá to, co by se nám líbilo. Najít jistotu v tom, že se věci stanou tak, jak bychom si přáli je téměř nemožné, a tak je nutné se přizpůsobit. Přizpůsobit se tomu, že nikdy s určitostí nevíme, co se stane a především potom přizpůsobit naši strategii těmto okolnostem. Zkrátka strategie musí umět přežít v prostředí, o kterém nevíme, jaké bude.
Take-Profit (TP)
Nebudu spekulovat o tom, jestli je výstup z obchodu důležitější než vstup. Podle mého názoru je totiž důležitost těchto dvou úkonů stejná, podobně jako je stejná důležitost desítek dalších kroků v našem obchodování. Nicméně pokusím se popsat můj pohled na TP z pohledu vlastních zkušeností.
65 týdnů praktických ukázek: Bilance
Dalších 13 týdnů uplynulo jako voda, a tak tady máme další bilanci, tentokrát za 65 týdnů, tedy za rok a čtvrt. A tak se bez zbytečností můžeme mrknout, co se tedy odehrálo.
Praktická ukázka: Ztráta podle pravidel
Bez dodržování pravidel to prostě nejde. Bez nich by to celé sice bylo dobrodružnější a adrenalinově vydatnější, avšak výsledek by byl nepředvídatelný. A jelikož jde o peníze, tak nepředvídatelnost není to, co by bylo žádoucí.
Moje příprava pro následující týden
Jako obchodníci bychom měli mít pro vše plán. Vlastně nejen pro trading, ale i pro běžné činnosti. Měli bychom vědět kdy a co udělat, a hlavně bychom měli znát důvody, proč to děláme. A to nikoliv jen s ohledem na nejbližší budoucnost, ale i s trochu většími, rozšířenějšími souvislostmi. Bez toho se v tradingu nikdy nedokážeme dobrat úspěchu. A tak vám ukážu, jak se připravuji na následující týden.
Na co se také dívám v historii grafů
Obchodování na FOREXu má, jako jednu ze svých velkých výhod to, že je možné konfrontovat svoje myšlenky na budoucnost s tím, co se stalo v minulosti. Historické grafy jsou dobrým vodítkem pro budoucnost, i když samy o sobě nejsou zárukou očekávaného úspěchu. Všichni je používáme k backtestům, ale dá se v nich hledat i vodítko pro jednu konkrétní situaci.
Praktická ukázka: Tak to byl tedy týden
Takové týdny moc nemám rád a upřímně říkám, že jsem celý víkend před ním přemýšlel nad tím, jestli se ho na trhu zúčastním. Jsou to týdny, které jsou plné nevyzpytatelných situací a především, už před tím je struna očekávání všech obchodníků napnutá k prasknutí.
Proč mám rád Formuli 1
Vím, že každý příměr tak trochu kulhá. Když se ale člověk pouští do neznáma, snaží se najít něco, s čím by to neznámo ztotožnil. Díky tomu se na té cestě necítí tak moc sám a bezbranný. Zkuste se se mnou zamyslet nad tím, jak hodně je naše bytí v tradingu podobné působení týmů ve Formuli 1.
Praktická ukázka: Ideální obchod
Občas se stane, že i trh, který je obvykle hodně nemilosrdný a bezcitný, nám občas udělá radost. A někdy je to dokonce radost z obchodu, který je prakticky ideální a je potvrzením našeho předpokladu. No a to se stalo i v minulém týdnu.
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Elliottovy vlny: Měnový pár USD/CAD, index NASDAQ a akcie Walt Disney
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár USD/CAD, index NASDAQ a akcii Walt Disney. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Elliottova vlnová teorie pro index S&P 500, zemní plyn a stříbro
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro index S&P 500, zemní plyn a stříbro. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Výběr z nedělní přípravy: USD/CAD
Měnový pár USD/CAD se již dva týdny snaží překonat pásmo rezistence. Pokles ceny během pátku potvrdil doji svíčku z předchozího dne jako krátkodobý vrchol. Bude druhé odmítnutí růstu ceny stačit ke změně trendu aspoň na denním grafu?

Americký trh práce šokoval
Bedlivě sledovaná data z trhu práce ve Spojených státech v pátek překonala očekávání analytiků na všech frontách a vůbec se nerýmovala s technickou recesí, kterou si největší světová ekonomika v uplynulých dvou čtvrtletích prošla. Pracovních míst se v červenci vytvořilo o 300 tisíc více, než bylo očekáváno, stejně tak mzdy přidaly o 0,3 % více a míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %, což znamená návrat na 53letá minima.


Jaké měny by profitovaly z obchodního embarga proti Rusku?
Obchodní sankce, které by Evropská Unie mohla uvalit na Rusko v podobném stylu, jako se to stalo Íránu, jsou hodně tvrdým oříškem, protože ekonomické ztráty by byly mnohem větší a počítaly by se na obou stranách barikády. Co když ale k těmto krokům EU nakonec přistoupí, nebo se o nich bude alespoň reálně spekulovat? Jak by tyto události zahýbaly měnovými trhy?

3cAnalysis: Štvrťročný výhľad pre EUR/USD, GBP/USD a DAX
Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.

Psychologie obchodování na Forexu
Finanční trh je bohatý na příležitosti. Stejně tak je na něm možné vydělat hodně peněz. Mnoho traderů však podlehne vidině snadného a rychlého zbohatnutí a vrhnou se do obchodování na finančních trzích ukvapeně a bez rozmyslu. Často pak podlehnou emocím a jejich rozhodování je ukvapené, bez analýzy a racionálního vyhodnocení. Výsledkem jsou finanční ztráty a frustrace.

Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 17.8.2015
Aktualizace podle Elliottovy vlnové teorie...

Index S&P 500 se vyšplhal na dohled historickému maximu
Americký akciový index S&P 500 od pondělí do čtvrtka postupně pokračoval v růstu a dostal se necelá dvě procenta pod historické maximum. Páteční výraznější pokles ale znamenal týdenní ztrátu 0,39 %.

Praktické okénko – Dlouhodobé levely na vybraných párech s USD
Výhled na dlouhodobé S/R zóny na měnových párech EUR/USD a USD/JPY.

Rok 2017 a jeho zmeny z pohľadu brokera
Rok 2016 sa stal zlomovým hlavne pre Európu a to bohužiaľ nie z tej pozitívnej stránky.

Aktuálne FX príležitosti: AUD/JPY, CAD/JPY a EUR/AUD
V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na AUD/JPY, CAD/JPY a EUR/AUD cez denné a týždenné časové rámce.

Elliottova vlnová teorie pro měnový pár EUR/USD a akcie Apple a Netflix
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár EUR/USD a akcie Apple a Netflix. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Příležitost na australském dolaru
Vyjádření guvernéra australské centrální banky Glenna Stevense poslední dobou opět rozvířila diskuze o možném oslabení australského dolaru. Pondělní prohlášení se sice nemělo explicitně týkat samotné Austrálie, v Q&A části ovšem Stevens uvedl, že z hlediska monetární politiky je RBA „?v okamžiku potřeby ochotna udělat ještě víc“.

Která měna také chytne virus?
Coronavirus zní jako hodně temné zaklínadlo z Harryho Pottera a zdá se, že kouzelnou moc má i v reálném světě, především pro vyvolání paniky na finančních trzích i jinde. Celá aglomerace Wuhanu je úplně izolovaná, British Airways zrušily všechny lety z a do Číny a můžeme pokračovat dále. Tato epizoda si tak vyžádá negativní dopad na čínskou a tím pádem i globální ekonomiku.

Jak si udržet mentální energii v tradingu a životě
Trading není jen o znalostech a strategii, ale hlavně o mentální energii. Bez ní přichází únava, impulzivní rozhodnutí a frustrace. Co s tím?

Blížící se VIP seminář: Získejte strategie s úspěšností přes 75% a exkluzivní bonus!
Vážení čtenáři a příznivci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se květnovém termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!

Multitimeframe analýza: 14.9.2023 USD/CAD
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.

Elliottova vlnová teorie pro měnový pár EUR/NZD a akcie Berkshire Hathaway a Procter & Gamble
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár EUR/NZD a akcie Berkshire Hathaway a akcie Procter & Gamble. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.