Pátek 29. březen 2024 15:15
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook

Míra inflace v Argentině přesáhla 94 procent, je pátá nejvyšší na světě

13.01.2023 13:29  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace v Argentině v prosinci činila 94,8 procenta, a zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Ve své čtvrteční zprávě o tom informoval místní statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě, prosincové tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 1991.

Vývoj spotřebitelských cen za poslední měsíc loňského roku potvrdil, že kupní síla Argentinců dál rychle klesá. Země se potýká s vysokou inflací už roky a majitelé obchodů si zvykli, že musejí často měnit cenovky. Jen za prosinec činil růst spotřebitelských cen 5,1 procenta.

"Peněz už se nedostává, platy už nestačí, inflace se pořád zvyšuje. Rok začal zvýšením cen jízdného, oblečení i potravin," řekla agentuře Reuters Argentinka Griselda Melleová, když zrovna v jednom z obchodů nakupovala.

Ministr hospodářství Sergio Massa v nedávném rozhovoru řekl, že meziměsíční růst cen v prosinci nepřesáhne pět procent. Dodal, že do dubna by tempo meziměsíčního růstu mělo postupně zvolnit ke třem procentům. V prosinci vykazovaly růstový trend například ceny ovoce a zeleniny, naopak růst cen masa zvolnil, řekl ekonom společnosti EcoGo Lucio Garay Méndez.

"Je to psychologický faktor, který vás vyčerpává, protože... mzdy se nezvyšují tak rychle jako inflace," postěžoval si jednačtyřicetiletý učitel Aurelio Narvaja. Přestože mnoho ekonomů očekává, že meziměsíční inflace bude zatím blízko prosincové úrovně, rizikem jsou jak vnější faktory, tak faktory domácí. K těm patří zejména vliv administrativně stanovovaných maximálních cen, které určuje vláda v Buenos Aires. Ekonom v konzultační společnosti Econviews Isaías Marini v této souvislosti upozorňuje hlavně na nedostatek cizích měn.

"Nedostatek (amerických) dolarů může ještě vyostřit situaci na černém trhu, což povede k dalšímu růstu inflace," řekl Marini. V Argentině se běžně používá neoficiální dolarový kurz, který se aktuálně pohybuje kolem 360 pesos za dolar. Oficiální kurz je zhruba 180 pesos za americký dolar.

Agentura Bloomberg v listopadu informovala, že Argentina ve snaze dostat do země americké dolary umožní zahraničním turistům využít neoficiálního kurzu, když budou platit kreditní či debetní kartou vydanou mimo Argentinu. Cizincům tak nákupy v Argentině po přepočtu zpět na jejich měnu výrazně zlevní a země na oplátku získá devizy.

Nejvyšší míru inflace má aktuálně africká země Zimbabwe, a to 244 procent. Druhá Venezuela má inflaci kolem 156 procent, třetí Libanon 142 procent a čtvrtá Sýrie zhruba 139 procent.

Zdroj: Reuters, ČTK, EcoGo, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ministři G20: Rostoucí napětí v obchodních vztazích ohrožuje růst
    Napětí v obchodních vztazích ve světě se zintenzivnilo, a zvýšilo tak rizika pro zrychlení růstu globální ekonomiky. Uvádí to závěrečné prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa (G20) v japonské Fukuoce. Dokument ale neobsahuje žádnou konkrétní výzvu k řešení obchodních sporů, z nichž největší vedou v poslední době Spojené státy a Čína.
  • Ministři G7 vyzvali k přísné kontrole kryptoměn
    Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, musejí podléhat nejvyšším regulačním standardům, aby se zajistilo, že se nepoužívají k praní špinavých peněz a že jejich uživatelé jsou ochráněni. Na summitu ve Francii se na tom shodli ministři financí skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7. Dohodli se také, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a budou se snažit prosadit plány na minimální firemní daň. S odkazem na návrh prohlášení, které má být zveřejněno na závěr zasedání, to dnes uvedla agentura Reuters.
  • Ministři obchodu G20 vyjádřili své obavy
    Ministři obchodu dvacítky největších světových ekonomik G20 na závěr své dvoudenní schůzky v Šanghaji vyzvali...
  • Ministři se dohodli na pokračování TPP
    Ministři obchodu 11 zemí z oblasti Asie a Pacifiku se včera dohodli, že budou pokračovat v jednání o dohodě o volném obchodu nazývané Transpacifické partnerství (TPP) bez Spojených států. Z dohody vypustí některé body původní smlouvy požadované hlavně USA a dohodu přejmenují, informovaly agentury AP a Reuters. Smlouva o vzájemném volném obchodu byla ohrožena poté, co se z ní letos Spojené státy stáhly.
  • Ministři vyzvali G20 k podpoře růstu
    K nezbytnému posílení globálního hospodářského růstu přispějí zejména strukturální reformy spolu...
  • Ministři zemí G20 nepodpořili volný obchod
    Ministři financí zemí G20 se na zasedání v západoněmeckém Baden-Badenu nedohodli ve společném prohlášení na jasné podpoře volného obchodu. Na tiskové konferenci to uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Proti byly Spojené státy, které po zvolení Donalda Trumpa prezidentem směřují k výrazným změnám v obchodní politice. Agentura Reuters hovoří o dosud největším střetu nové americké administrativy s mezinárodním společenstvím.
  • Minulý týden byl pro dolar velmi náročný
    Americký dolar minulý týden oproti většině hlavních měn poklesl.
  • Minulý týden na EUR/USD dle VIP zóny
    Finanční trhy na základě námi zveřejněných informací o institucionálních objednávkách z mezibankovního trhu...
  • Míra chudoby v USA loni klesla nejníže od roku 2001
    Podíl obyvatel žijících pod hranicí chudoby loni na celkové populaci Spojených států klesl na 11,8 procenta. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 2001. Vyplývá to z dnešních údajů úřadu pro sčítání lidu. Předloni činila míra chudoby ve Spojených státech 12,3 procenta, uvedla agentura AP.
  • Míra inflace v Argentině poprvé od začátku 90. let přesáhla 100 procent
    Míra inflace v Argentině poprvé od éry hyperinflace začátku 90. let přesáhla 100 procent. Cena mnohého spotřebního zboží se tak od roku 2022 zdvojnásobila. Země se roky potýká s ekonomickými problémy a většina obyvatel nyní žije v chudobě, informuje zpravodajský server BBC.
  • Míra inflace v Argentině v srpnu, měsíc před volbami, vystoupila na 124 procent
    Míra inflace v Argentině v srpnu, zhruba měsíc před prezidentskými volbami, vystoupila na 124,4 procenta. Oznámil to místní statistický úřad. Inflace v Argentině patří k nejvyšším na světě a podle analytiků se bude zvyšovat i nadále, napsal týdeník Der Spiegel. Centrální banka druhé největší jihoamerické ekonomiky stále tiskne nové peníze, aby mohla financovat rozpočtový deficit.
  • Míra inflace v Británii klesla na 3,9 procenta a je nejníže za déle než dva roky
    Tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v listopadu zvolnilo na 3,9 z říjnových 4,6 procenta. Je to výrazně větší pokles, než se čekalo, míra inflace je tak nejníže od září 2021, ale je stále téměř dvojnásobná proti dvouprocentnímu cíli britské centrální banky. Oznámil to dnes britský statistický úřad.
  • Míra inflace v Británii klesla nejníže za 12 měsíců
    Spotřebitelské ceny v Británii v březnu nečekaně klesly, meziročně na 2,5 procenta z únorových 2,7 procenta a dostaly se na nejnižší úroveň za 12 měsíců. Oznámil to britský statistický úřad (ONS). Zpomalení inflace překonalo očekávání analytiků, ti v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že zůstane na únorových hodnotách.
  • Míra inflace v Brítánii se v březnu snížila, zůstala ale nad deseti procenty
    Meziroční míra inflace v Británii se v březnu snížila na 10,1 procenta z únorových 10,4 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Analytici odhadovali, že se inflace poprvé po půl roce dostane po deset procent. I přes březnový pokles je míra inflace v Británii nejvyšší v západní Evropě a jako v jediné západoevropské zemi je dvouciferná.
  • Míra inflace v Británii se v dubnu více než zdvojnásobila na 1,5 procenta
    Růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu zrychlil a míra inflace se více než zdvojnásobila. Vystoupila na 1,5 procenta, zatímco v březnu činila 0,7 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad (ONS). Zdražoval plyn, elektřina, oblečení i obuv - ceny jsou nejvyšší od loňského března, kdy vypukla pandemie. Britská centrální banka doufá, že je to přechodný jev způsobený tím, jak se ekonomika vzpamatovává z loňského propadu a poklesu cen, který zapříčinila koronavirová krize.
  • Míra inflace v Británii v březnu stoupla na sedm procent, nejvýše od března 1992
    Míra inflace v Británii v březnu stoupla na sedm procent z únorových 6,2 procenta, a je tak nejvýše od března 1992. Meziroční zvýšení spotřebitelských cen bylo výraznější, než očekávala většina ekonomů oslovených agenturou Reuters, kteří předpovídali nárůst cen o 6,7 procenta. Za tímto nárůstem stál široký růst cen, od pohonných hmot až po potraviny a nábytek. Informoval o tom dnes britský statistický úřad (ONS).
  • Míra inflace v Británii v červenci stoupla
    Spotřebitelské ceny v Británii se v červenci zvýšily meziročně o 0,6 procenta po růstu o 0,5 procenta...
  • Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, rekord za 40 let
    Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od února 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů, uvedl dnes britský statistický úřad. V červnu spotřebitelské ceny vykázaly meziroční nárůst o 9,4 procenta.
  • Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na 9,4 procenta, maximum za 40 let
    Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo na 9,4 procenta z 9,1 procenta v květnu. To je nejvyšší hodnota od počátku roku 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií a pohonných hmot, uvedl dnes britský statistický úřad.
  • Míra inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,4 procenta
    Růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu nečekaně zpomalil na 2,4 procenta z březnových 2,5 procent. Snížil se již třetí měsíc za sebou a je nejslabší od března 2017. Dnes zveřejněný údaj britského statistického úřadu tak znovu přiživil pochybnosti, zda britská centrální banka přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, a libru stlačil na letošní minimum vůči dolaru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova