Index S&P 500 se v týdnu pohyboval ve výrazně užším rozpětí než v předchozích dvou týdnech. I proto zůstaly supporty a rezistence beze změny. Nejbližší podpora je na 5 000. Index 8. dubna uzavřel pod touto hladinou a ještě dvakrát se pod ní ocitl intradenně, a je proto možné, že si trh něco podobného ještě zopakuje.
Na opačné straně je podstatnější rezistence až na 5 750, kde se v týdnu navíc 50denní průměr svezl pod 200denní. Bližší úroveň odporu je na 5 450, kam se index v uplynulých dvou týdnech dokázal intradenně několikrát posunout.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v týdnu klesl o více než 20 %, je ale stále na vysoké úrovni okolo 30 bodů. Na této úrovni byl v roce 2022, když index S&P 500 odepsal zhruba tisíc bodů a spadl do medvědího trendu.
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Index S&P 500 od začátku roku ztrácí 10,18 % a z maxima 19. února odepisuje 14,02 %. Graf indexu je v negativním nastavení a zatím solidní oznamované hospodářské výsledky firem nestačí na zlepšení nálady, kterou sráží nejistota spojená s omezeními v mezinárodním obchodě. A obchodníkům, kteří by snad sázeli na to, že starosti americké ekonomiky vyřeší Fed výrazným snižováním sazeb, zatím Jerome Powell vzkazuje, že by sázeli špatně, byť se to hodně nelíbí Donaldu Trumpovi.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz