Sobota 29. únor 2020 02:32
reklama
reklama
Admiral Markets Affil
reklama

ČÁST III: Výběr strategie: Aktivní vs. Pasivní řízení portfolia

16.10.2017 09:32  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Komerční článek: Investoři se často obrací na poradce, kteří pro ně učiní volbu o investiční strategii, nebo se rozhodnou investovat peníze do velkých podílových fondů, které podléhají poplatkům. Celý průmysl je postaven na tom, že profesionální investor převezme řízení a spravuje kromě svého majetku i majetek průměrných investorů.

Vyplatí se ale tato strategie? Z podstaty věci bychom usuzovali, že placená služba poradci by měla přinést vyšší výnos, než pokud bychom portfolio spravovali sami. Při porovnání výnosů z aktivně spravovaných fondů s cílenými výnosy však nejsou výsledky aktivně spravovaných fondů nikterak ohromující.

Aktivní vs. pasivní fondy:

Aktivně spravované fondy často zahrnují poplatek placený předem, nad rámec ročního poplatku za správu portfolia, obvykle do 2,00% hodnoty spravovaných fondů. Tyto poplatky představují rozdíl ve výnosnosti mezi zmíněnými dvěma typy fondů. Na první pohled se mohou zdát dodatečné náklady za poplatky relativně nízké. V případě držení podílových fondů dlouhou dobu ale poplatky vyruší výnosy, pokud výkonnost daného fondu není extrémně vysoká.

Pasivní fondy, na druhou stranu obvykle nenesou žádné počáteční poplatky, kromě jednorázových transakčních nákladů na nákup a prodej fondu. Investor neplatí žádný poplatek za výběr obsahu portfolia, spíše "pasivně" sleduje index nebo skupinu aktiv. Roční poplatky nepřesahují 1,00%, přičemž někdy mohou dosahovat i hodnot kolem 0,1%. Tyto fondy se většinou obchodují na burzách, stejně jako všechny kótované akcie. Burzovně obchodovatelné fondy (ETF), které se též nazývají trackery, sledují vývoj velkých indexů, jako jsou S & P 500, ISEQ 20 nebo FTSE 100. ETF fondy mohou investorům pomoci diverzifikovat investici tím, že v sobě zahrnují různou skupinu cenných papírů. Stejně tak mohou investoři diverzifikovat své portfolio pomocí ostatních aktiv, jako např. dluhopisů.

Pololetní zpráva o měření výkonnosti aktivních a pasivních fondů, “Active/Passive Barometer” od společnosti Morningstar’s ukázala, že pasivní fondy překonávají aktivní fondy právě díky tomu, že u nich nedochází k tak vysokým poplatkům, jako v případě aktivních fondů. Barometr Morningstar´s se zabýval 3500 aktivními a pasivními americkými fondy. Míra úspěšnosti aktivních fondů se v posledních dvou letech zlepšila. Za roky 2016 i 2017 dosáhla výkonnost z předešlých 26% až 49%. Přesto se však ukazuje, že i přes zlepšení, vice než polovina aktivně řízených fondů nedosáhne měřítka pasivních fondů. U fondů s velkým kapitálem je míra úspěšnosti ještě dokonce nižší, pouze 7,1% fondů se podařilo přežít a překonat rámec 15 let.

Co mohu jako investor udělat

Investoři se snaží najít způsoby, jak obejít tyto nástrahy. Nová zpráva společnosti S & P Global ukázala, že tržní podíl na pasivních fondech v USA převýšil třetinu průmyslu, kde dříve převažovaly spravované fondy. 7 z 10 nejvíce aktivně obchodovanými nástroji na amerických akciových trzích v minulém roce byly ETF, nikoliv akcie. Aby se investoři vyhnuli vysokým poplatkům za údržbu, kterou správci fondů účtují, spravují své vlastní portfolio pomocí levných brokerů, jako je DEGIRO. Díky levným transakčním poplatkům, zaplatí investoři až o 76% * méně, než u konkurence v Česku. Lze tak spravovat své portfolio bez ztráty na poplatcích za provizi.

Pro ty, kteří nechtějí řídit své vlastní portfolio zcela, pasivní ETF fondy stále zůstávají nejlepší alternativou k aktivně spravovaným fondům. Aby DEGIRO uspokojil tento trh, nabízí výběr 700 obchodů bez ETF **. Bez ohledu na velikost portfolia mohou investoři diverzifikovat své investice.

Každý, kdo chce získat o 76% nižší poplatky *, obchodovat v jednoduché platformě a využívat celosvětových obchodních příležitostí, si může otevřít účet u DEGIRO. Registrace trvá 10 minut a lze ji provést na adrese www.degiro.cz. Další článek v této sérii pojednává o tvorbě diverzifikovaného portfolia.

* Průměrné úspory ve srovnání se 6 dalšími broker, viz degiro.cz/poplatky

** Podmínky platí, viz. Degiro.ie/etf.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • „Čaputová je vším, čím není Orbán.“ Mezinárodní investoři vítají výsledek slovenských prezidentských voleb
  Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentském klání na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Nutno však říci, že by je nijak výrazně neznejistil ani triumf Maroše Šefčoviče. Kandidáti, jejichž vítězství by trhy vnímaly se znepokojením, vypadli už v prvním kole. Šlo například o Štefana Harabina nebo Mariána Kotlebu.
 • Čas ísť short..
  V poslednej dobe sa mi stalo viackrát, že ma známi oslovil...
 • Čas na dořešení fiskálního útesu se neúprosně krátí
  Prezident Barack Obama dnes opět zamíří do Washingtonu, aby se pokusil dořešit návrh rozpočtu na příští rok. Sená...
 • Čas na páteční vybírání zisků?
  Jak na hlavním měnovém páru EURUSD, tak na akciových trzích máme několik vykřičníků, které by mohly poněkud odradit...
 • Čas na změnu úrokových sazeb nenazrál
  Česká národní banka bude ve středu 18. prosince rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Změnu úrokových sazeb valná většina finančního trhu nečeká, ale existují spekulace na zvýšení úrokových sazeb. Podle nás čas ke změně úrokových sazeb nenazrál.
 • Čas pre dolár sa rozhodnúť
  Včera večer sa objavila správa od spravodajskej agentúry Nikkei o tom, že obrovský japonský vládny penzijný fond (GPIF) pripravuje plány na...
 • Čas rozpočtového zúčtování
  Německý průmysl se v červnu propadl o více než pět procent meziročně, což je tempo neviděné od listopadu 2009. Průmyslové objednávky poklesly o skoro 4 % a předstihové indikátory ukazují, že v dalších měsících to bude spíše horší než lepší. Index nákupních manažerů totiž v červenci dále klesl až na dohled hranice 43 bodů, index IFO se ve zpracovatelském průmyslu pak také propadl nejníže od krize. Služby, doposud vůči průmyslové infekci imunní, ukázaly první symptomy zhoršování, když došlo (u indexu IFO) ke znatelnému zhoršení očekávání. A všichni víme, že očekávání je to, co ekonomický vývoj výrazně ovlivňuje.
 • Čas sa míňa a voda stúpa
  Na začiatku tohto týždňa sme písali analýzu, v ktorej sme uviedli dôvody, pre ktoré si myslíme, že sa nachádzame v oku hurikánu.
 • Čas splatiť americký dlh?
  Mnoho ekonómov si myslí, že je možné splatiť dlhy sveta. A ak nie priamo splatiť, tak šetriť, aby sa dlh stal dlhodobo udržateľným. Medzi nich patria aj giganti americkej politickej a finančnej scény – Paul Volcker a Peter Peterson. Obaja spolu prežili 179 rokov. Obávame sa, že ani to im nestačilo..
 • Částečná obchodní dohoda na spadnutí, akcie rostou
  Akciové trhy v průběhu páteční seance reagovaly na pozitivní zprávy, že zástupci Spojených států a Číny se domluvili na některých bodech a budou moci v následujícím měsíci přistoupit k podpisu částečné obchodní dohody. Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování se zisky přes jedno procento. Konkrétně S&P 500 si polepšil o 1,1 %, průmyslový Dow Jones o 1,2 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,3 %.
 • ČÁST II.: Vliv poplatků na návratnost investic
  Každý, kdo obchoduje s akciemi, tak ví, že poplatkům brokerovi za zprostředkování se vyhnout nedá. Skutečný efekt těchto poplatků může být ale větší, než byste si mohli myslet. Při spravování vlastního portfolia bude investor nejčastěji používat online platformu pro správu aktiv. Typy poplatků spojené s investováním v platformě se liší podle brokera i podle druhu poskytovaných služeb. Někteří brokeři účtují roční a depozitní poplatky, vyžadují minimální investiční vklady, nebo ukládají poplatky za neaktivitu. Jediný poplatek, který zůstává poměrně konzistentní, je poplatek za obchodování; tedy náklady na nákup a prodej akcií.
 • Časť investorov sa musí mýliť: Rizikové aktíva rastú, bezpečné držia svoje poreferendové zisky
  Správcovská spoločnosť Connected Wealth zverejnila zaujímavý graf. Ten ukazuje vývoj rizikových a bezpečných aktív po ...
 • Část IV: Diverzifikace aktiv
  Asi nejčastější chybu, kterou začínající investoři dělají, je nesprávná diverzifikace investic. Držet portfolio o jedné, nebo dvou akciích, znamená, že i sebemenší pokles sníží hodnotu Vašeho portfolia značně. Na druhou stranu, pokud bude portfolio rozloženo mezi velké množství aktiv rovnoměrně, bude Vaše pozice chráněna i v případě, kdy jedna z akcií zrovna ztratí na hodnotě.
 • ČÁST I. Začínáme: Výběr Brokera a stanovení cílů
  Tato řada článků od DEGIRO obsahuje základní témata, které by začínající investor měl ovládat ještě předtím, než začne provádět obchody, realizovat investice a spravovat vlastní portfolio. V této první části série si rozebereme kroky, které je potřeba udělat pro otevření investičního účtu.
 • Část medvědů na libře se vrátila, makrodata byla v posledních týdnech tragická
  Přestože se britská libra v posledních seancích stabilizovala, příliš nadšení z Velké Británie nepřichází. Dnešní data...
 • ČÁST V: Maržovní obchody, short selling a pokročilejší formy obchodování
  Tato závěrečná část série “Začínáme investovat” od společnosti DEGIRO se zabývá třemi konečnými úvahami pro pokročilejší obchodníky: maržové obchody, short selling a obchodování s deriváty. Tyto typy obchodů jsou velmi rizikové a zpravidla je využívají zkušení obchodníci. Pro uzavírání těchto rizikových pozic je třeba mít u DEGIRO otevřen účet Active, nebo Trader.
 • Čas útoku EURa
  Včerajšia stabilizáciaPočas včerajšieho vý...
 • Čas útoku EURa
  Včerajšia stabilizáciaPočas včerajšieho vý...
 • Čas vs. načasování – od zavedení eura rozhodlo o úspěšnosti investic na burze pouhých 10 dnů
  Od chvíle, kdy se Spojené království rozhodlo pro brexit, zaznamenaly finanční trhy nárůst volatility. Mnoho investorů proto zvažuje, zda by nebylo lepší akcie nebo akciové fondy prodat a počkat si na lepší časy v budoucnu. „Ačkoli je tato reakce jistě pochopitelná, z hlediska výnosů jde o vůbec nejhorší rozhodnutí, jaké může investor učinit,“ domnívá se Carsten Roemheld, který ve společnosti Fidelity International působí na pozici Capital Market Strategist.
 • Čeho se dřív trhy bály, na to se teď těší? Nervozita z Itálie rychle mizí
  Na trzích dál klesá nervozita, kterou před pár dny vyšponovaly zvraty v italské politice. Pojďme si vývoj kolem Itálie trochu zopakovat: Italské volby sice nedopadly moc dobře, ale italským dluhopisům i akciím se v následujících měsících velmi slušně dařilo. Když situace začala směřovat k vládě dvou hlavních populistických stran (Hnutí pěti hvězd a Liga severu), ještě nějaký čas byl klid. Ten přestal, až když se začalo potvrzovat, že nová vláda bude chtít nafouknout rozpočet a pustí se do střetu s EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy