Čtvrtek 28. březen 2024 17:24
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Zvládne ekonomika nový dlh?

05.01.2017 16:16  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na našom včerajšom webinári sme hovorili o zásadných trendoch, ktoré budú pokračovať aj v tomto roku. Medzi nimi bol rastúci dlh a vplyv fiškálnej politiky. Hneď v prvých dňoch sa začali oba potvrdzovať.

Americký dlh

USA končia starý rok s dlhom tesne pod úrovňou $20 biliónov. Len za minulý rok krajina navýšila svoj dlh o $1 bilión. Za celé úradovanie Obamu sa americký dlh takmer zdvojnásobil. Zdvojnásobí ho aj Trump?

Priemerné úrokové náklady na americký vládny dlh dosiahli vlani 2,2%. Je to menej ako polovica nákladov spred krízy. Napriek tomu sú dolárové náklady viac ako $440 miliárd. Na svete je iba 25 krajín, ktorých HDP je väčšie ako americké vládne náklady na dlh. Najbližšie k nim má Poľsko (s HDP $467 miliárd).

Celkový americký vládny dlh (so započítaním sociálnych fondov) tak predstavuje 117% HDP. Trump ho chce navýšiť o ďalších $5 biliónov. Ak sa úrokové sadzby budú normalizovať, vláda môže ročne zaplatiť za svoj dlh úroky až $1 bilión. To by bolo 14% z jej príjmov. Zvládne to?

Pokiaľ Fed nebude nakupovať americké dlhopisy, tak to nebude jednoduché. Teraz vlastní asi 30% dlhopisov a výnosy z ich držby posúva späť americkej vláde. No, ak by mala americká vláda platiť investorom, situácia bude omnoho komplikovanejšia.  

Ale vládny dlh je len jedna časť skladačky.

Globálny dlh

Podľa správy IIF, globálny dlh na konci Q3 2016 opäť prudko vzrástol. Dosiahol úroveň $217 biliónov, čo predstavuje nový rekord o veľkosti 325% svetového HDP. Svetový dlh je tak väčší ako všetko, čo svetová ekonomika vyprodukuje za tri roky. Len za minulý rok vzrástol asi o $15 biliónov,  čo je viac ako 7% nárast.

Je 7% rast svetového dlhu udržateľný? Doteraz svetový dlh ťahali vlády, najmä tá čínska. Výška čínskeho vládneho dlhu je v pomere k HDP podobná tomu americkému. Avšak všetko nad 100% je podľa historikov časovaná bomba. A rastúce úrokové sadzby jej odpálenie môžu zrýchliť.

Úrokový trik

Ale nie tak rýchlo. Všetko je o sadzbách, reálnom raste a inflácii. Zoberme si USA. Zhruba pred krízou bol celkový americký dlh 330% HDP. Reálne úrokové sadzby (nominálne sadzby – inflácia) boli vysoko kladné a tak dlžníci platili pri reálnych úrokových sadzbách zhruba 2,2% čistý úrok. Keď si to spočítame, čisté náklady na splátky dlhu boli vyše 7% HDP. Prasknutie dlhovej bubliny bolo na obzore.

QE však všetko zmenilo. Zníženie dlhodobých úrokových sadzieb pod infláciu spôsobilo, že čisté úrokové náklady sa stali záporné a dosiahli hodnotu okolo -1%. V roku 2012 tak čisté náklady dlžníkov výrazne poklesli, a keďže ekonomika v reálnom vyjadrení tiež rástla, celkovo sa dlh znížil o viac ako 5%.

Priložená tabuľka ukazuje ako QE zmenilo situáciu a umožnilo si dlžníkom vydýchnuť, keď znížovali svoje dlhové zaťaženie. Politika QE bola z tohto pohľadu pre USA prínosom.   

16:12:23 5.01.2017

A v podobnom duchu sa bude hrať aj ďalej. Cieľom vládnej politiky každého štátu bude, aby reálny ekonomický rast (nominálny rast – inflácia) bol kladný a aby reálne úrokové náklady (nominálne úrokové sadzby – inflácia) boli záporné. Ak sa to vládne podarí, rastúci nominálny dlh je udržateľný.

Trumpov problém

Od víťazstva Trumpa inflačné očakávania narástli, približne z úrovne 2% na 2,4%. No výnosy na 5-ročných dlhopisoch (dlhový benchmark) narástli ešte viac, z 1,2% na 1,9%. Ak výnosy na dlhopisoch predbehnú infláciu, reálne úrokové náklady budú vysoké a dlžníci sa opäť ocitnú v problémoch. Trumpova raly, tak predbehne samú seba.

Zdroj: ZeroHedge, ZeroHedge, ZeroHedge

Autor: Ronald Ižip, TRIM Broker | TRIM Broker, a.s. | Obchodovanie na burzách – TRIM Broker


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zveřejněná data by měla být pro korunu příští týden neutrální
    Koruna se během uplynulého týdne pohybovala v úzkém pásmu 27,60-27,64 CZK/EUR. Výjimkou bylo úterní obchodování, kdy se koruna...
  • Zveřejněná data ospravedlňují slabost domácí koruny
    Koruně se během uplynulého týdne nedařilo. Vůči euru ztratila zhruba tři čtvrtě procenta a v druhé polovině týdne se...
  • Zveřejněná data ukázala na dočasné zpomalení ekonomického oživení
    I přes nižší než očekávané růsty cen v regionu si středoevropské měny minulém týdnu připsaly mírné zisky. Koruna posílila o necelé dva haléře a v pátek...
  • Zveřejnění dat v USA spustilo volatilní obchodování
    Americký dolar je pro forexové obchodníky hlavní měnou tohoto týdne, a to díky očekávaným zveřejněním několika...
  • Zveřejnění HDP a inflace v Eurozóně přineslo pozitivní sentiment, PX se dnes obchodoval do strany
    Výkonnost evropských akciových indexů byla ovlivněna přílivem makroekonomických dat z Eurozóny. Hrubý domácí produkt dosáhl ve 3. čtvrtletí 2,1 %, což bylo v souladu s odhady. Ekonomika EU se mezikvartálně propadla ze 4,1 %. Předběžný odhad říjnové inflace za říjen činí 10,7 %, zatímco se odhadovalo 10,3 % a v září byl na meziroční bázi zveřejněn 10% nárůst cen. Evropské akciové indexy na nová makrodata smíšeně, francouský index CAC 40 (FRA40) uzavřel s 0,1% ztrátou. Německý blue chip benchmark DAX (DE30) získal i díky lepšímu než očekávanému zveřejnění údajů o maloobchodních tržbách, přičemž uzavřel o 0,08 % výše na 13 253 bodech. Index pražské burzy PX (CZKCASH) se dnes obchodoval do strany a uzavřel na 1 184,13 bodech.
  • Zveřejnění obchodních bilancí v USA a Kanadě rozpohybovalo pár USD/CAD
    Ve středu ve 14:30 byla zveřejněna data obchodních bilancí ve Spojených státech a v Kanadě. Přestože v obou případech ...
  • Zveřejnění závěrečných JOLTS a amerických továrních objednávek. USD oslabuje 💵
    Graf EUR/USD, interval M15. Po americkém zaveřejnění makroekonomických zpráv USD oslabuje.
  • Zveřejňování dezinformací komplikuje růst Facebooku
    Na gigantickou sociální síť začíná platit rčení „Co zaseješ, to sklidíš!“. Ignorování hoaxů, antivaxerů a šíření dezinformací plodilo shnilé ovoce na trzích pro společnost Facebook. CEO Mark Zuckerberg opět čelí kritice, a to ne ledajaké, ale přímo z Bílého domu.
  • Zvěsti o možném ETF na Litecoin podnítily nárůst o 10 %, přičemž instituce naznačují zájem
    Zvěsti o potenciálním burzovně obchodovaném fondu (ETF) Litecoin (LTC) vyvolaly výrazný nárůst ceny a digitální aktivum posílilo o 10 % v souvislosti se spekulacemi o zájmu institucí. Novinářka Eleanor Terrettová z Fox Business prostřednictvím příspěvku na X (dříve Twitter) odhalila poznatky naznačující rostoucí zájem institucí o Litecoin ETF.
  • Zvíťazí diplomacia?
    Koncom minulého týždňa sme mali zverejnené dôležité indikátory z eurozóny aj USA, ale reakcia trhu na ne bola skôr mierna. HDP USA...
  • Zvládne Fed hladké přistání?
    Fed v tomto týdnu odstartoval cyklus zvyšování úrokových sazeb a finanční trhy začínají čím dál intenzivněji řešit otázku, zda bude americká centrální banka schopna dosáhnout tzv. hladkého přistání (soft landing). Tím se myslí scénář, kdy růst sazeb zchladí ekonomiku jen do té míry, že dojde ke zpomalení ekonomického růstu, nikoli však recesi. A přestože historie napovídá, že dosáhnout hladkého přistání je velmi obtížné, šéf Fedu Powell zůstává i nadále přesvědčen, že americká ekonomika v nejbližších letech do recese nezamíří.
  • Zvládnou veřejné finance výdaje 3 % HDP na obranu?
    Domácí ekonomika a její veřejné finance mají za sebou turbulentní roky. Dříve myslitelné deficity v řádech desítek miliard korun nahradily schodky o řád vyšší. V loňském roce, který již z mého pohledu rozhodně nebyl ekonomicky extrémně výjimečný, dosáhnul schodek rozpočtu 288 mld. Kč (asi 3,5 % HDP). Letos to má být zhruba kolem 250 mld. Kč (dalších 2,2 % HDP). Výdaje resortu obrany dosáhnou rekordních 159,8 mld. Kč a poprvé tak od roku 2007 směřují blízko cíle, ke kterému jsme se v rámci NATO kdysi zavázali. Bohužel aktuální hrozba pádu Ukrajiny v minulých týdnech zesílila, v EU tak začínají padat rozumné návrhy na růst výdajů v poměru k rozpočtu až na úroveň 3 %. Musíme si tedy zároveň položit důležitou otázku, zda na to ekonomicky vlastně máme a případně za jakých podmínek.
  • Zvláštní nabídky a bonusy na Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě
    Všichni čeští a slovenští obchodníci a ti, kdo se zajímají o obchod a investice, jsou 8. září zváni do NH Hotelu Gate One Bratislava k účasti na Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě.
  • Zvláštní report: Ve Francii volební průzkumy většinou nelžou – vyhrát by měl Macron
    V neděli 7. května čeká Francii druhé kolo prezidentských voleb. Podle volebních průzkumů by měl prezidentské křeslo získat Emmanuel Macron. V odhadování výsledků druhého kola prezidentských voleb zatím průzkumy ve Francii nikdy nezklamaly. K vítězství Marine Le Pen by bylo třeba, aby účast jejich voličů dosáhla nejméně 90 % a Macronových naopak poklesla pod 56 %. To je však velmi nepravděpodobné. Ani tak by vítězství Le Pen zřejmě neznamenalo Frexit. Její úspěch by však byl dostatečně velkým šokem na to, aby ve Francii dokázal spustit recesi a výprodeje na globálních trzích.
  • Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem. A to za účelem ozdravení veřejných financí
    Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují.
  • Zvolna k dalším ziskům... týdenní zpráva o koruně
    Pohyb koruny byl tento týden v podstatě jednosměrný. Česká měna pozvolna posilovala proti euru a usazuje se na hladi...
  • Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?
    Česká koruna včera atakovala své nejsilnější úrovně od počátku června. Během čtvrteční seance si totiž vůči euru polepšila o více než čtvrt procenta. Zatímco ranní zahajovací kurz činil 25,60 CZK/EUR, po poledni se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,53 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy před čtyřmi měsíci. K silnějším úrovním tlačí hráči na trhu korunu postupně v průběhu celého týdne poté, co v minulém týdnu ČNB oproti očekávání některých hráčů na trhu nerozhodla o použití přímých intervencí. Silnější koruně též pomáhá vývoj na eurodolarovém trhu. Padající dolar se odráží i v síle české měny. Proti dolaru včera koruna posílila pod 18,80 CZK/USD. Takto levný byl dolar naposledy v únoru.
  • Zvrat na trhu dluhopisů: Polsko si poprvé půjčuje v eurech levněji než ČR .Výnos v aukci SPP ale výrazně klesl
    Polsko si vůbec poprvé půjčuje v eurech levněji než Česká republika. Investoři patrně oceňují snahu polsk...
  • Zvrat ve vývoji na Wall Street: Měli by se čeští investoři obávat zpomalujících amerických akcií?
    První polovina roku 2023 byla na finančních trzích ve znamení řady zajímavých událostí. Zatímco americké trhy vykazovaly v prvních měsících sílu, existují obavy, že tato dynamika může slábnout. V tomto článku se budeme zabývat tím, zda by se investoři měli obávat oslabení amerických trhů, a prozkoumáme možné ukazatele této ztráty dynamiky.
  • Zvuk zvonu dnes oficiálně zahájil obchodování akcií SAB Finance a.s.
    Na pražské burze se dnes rozezněl zvon a její ředitel Petr Koblic spolu s Radomírem Lapčíkem, zakladatelem společnosti SAB Finance, zahájili obchodování akcií devizového lídra trhu na Burze cenných papírů Praha. Rituál zahájení obchodování zazvoněním na burzovní zvon, Opening Bell Ceremony, tak nechyběl při první emisi akcií roku 2021, jež od 28. ledna 2021 zpestřuje kapitálový trh. V obchodním systému Xetra mají akcie SAB Finance ticker emise SABFG. Obchodování na regulovaném trhu Standard Market bylo zahájeno na ceně 10 560 Kč za akcii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new