Neděle 14. července 2024 07:26
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei Payout
reklama
CapXmaster srovnani

Může Fed posunout kvůli dění v Číně zvýšení úrokových sazeb?

13.08.2015 17:46  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních dnech bylo na prázdninové seance možná až příliš rušno. Čína se rozhodla devalvovat svoji měnu (o 2 %) a na finančních trzích vypukla nečekaná panika. Nebo jak jinak popsat více téměř šestiprocentní pokles DAXu v pouhých dvou seancích? Propad měn Emerging Markets, významný pokles výnosů v USA a zároveň pokles USD + další? Kroky Číny zvýšily rizikovou averzi a nastolily otázku, zda si americký Fed může zvýšení sazeb za současné nejisté situace na trzích dovolit. Reakce amerického dolaru nedávala na první pohled smysl. V době zvýšeného rizika reagovala americká měna oslabením. Eurodolar vzrostl dokonce až nad hladinu 1,12, ovšem nemalé zisky si připsaly také další měny na hlavních dolarových párech. Jedním z přijatelných vysvětlení je pokles sázek na zářijový růst sazeb v USA. Potvrzují to futures na americké sazby. Po zobrazení výnosů je zřetelný rozdíl mezi aktuální situací (oranžová) a stavem před týdnem (zelená). Na delším konci výnosové křivky se očekávané výnosy snížily až o více než 10 bazických bodů.

Unt

Otázkou je, proč by se Fed měl Čínou vůbec zabývat. V minulosti se nikdy netajil tím, že primárně posuzuje situaci v domácí ekonomice a světovému dění se ve svých úvahách věnují členové FOMC jen okrajově. Americká centrální banka má duální síl - růst ekonomiky a zaměstnanosti. O globálních nerovnováhách, které by Fed mohl zvýšením sazeb podpořit, se v jeho mandátu nic nepíše. Samozřejmě ale, že by se globální nerovnováha mohla v americké ekonomice brzy projevit, a proto hodně záleží na vnímání všech důsledků. V případě váhajících členů tak může dění v Číně převážit misky vah ve prospěch nezvyšování sazeb.

Růst sazeb by znamenal lepší výhlídky pro americký dolar

Novináři překřtili čínskou devalvaci jako "další výstřel v měnových válkách". V posledních letech jsme byli svědky snahy oslabit domácí měnu v případě více zemí. Stála za tím povětšinou snaha o zvýšení exportní síly a nastartování ekonomiky. Američané tlačili dlouhé roky na revalvaci a následné uvolnění kurzu juanu, které se v podstatě dělo.

iss

Devalvace obrací dlouhodobý trend, zlevňuje čínské exporty a může negativně působit na ekonomiku USA (dopady jsou z ekonomického hlediska sporné, Fed ovšem vnímá čínskou devalvaci negativně). Levnější importy tlačí na pokles inflace, kterou se Fed už mnoho let snaží zvyšovat. Čína působí na své východoasijské sousedy a další země, aby zůstaly konkurenceschopné a také své měny oslabily. Silný dolar také negativně působí na americké společnosti, které realizují přibližně třetinu svých zisků mimo území USA.

Další kroky rozhodnou

Další vývoj bude záviset na tom, zda byla devalvace juanu opravdu jednorázovou záležitostí, jak se nás v minulých dnech snažila čínská centrální banka (PBoC) přesvědčit. A hlavním důvodem byla snaha o uvolnění režimu stanovování kurzu a přiblížení trhu. Nebo se po špatných fundamentech snaží PBoC pomoci zpomalující ekonomice a snahou o uvolnění kurzu jen mlží. A jakmile by juan začal výrazněji posilovat, tržní síly by byly opět omezeny. Pravdu o záměrech PBoc ukážou následující týdny a měsíce. Pokud má ale Čína opravdový problém s ekonomikou, má ho zároveň celá globální ekonomika včetně USA. Je ale dost dobře možné, že si PBoC devalvací pouze chtěla zvýšit manévrovací prostor. Relativně pevné navázání na USD v době jeho dlouhodobého růstu zhoršilo pozici Číny vůči ostatním východoasijským konkurentům. Uvolnění kurzu - devalvace může juanu pomoci oslabovat na USD v případě zvyšování úrokových sazeb v USA a pokračující apreciace amerického dolaru. Zářijové rozhodování o sazbách nebude určitě jednoznačnou záležitostí. Pravděpodobně rozhodne jen pár hlasů. A dění v Číně bude mít svoji váhu. Sledovat americké fundamenty tedy nestačí, poslední dění na trzích je důkazem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Může bitcoin pokračovat vzhůru k 54 000 USD?
  Bitcoin se momentálně obchoduje těsně nad úrovní 43 000 USD. Jeho cena prorazila rezistenci trendové linie a vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Bitcoin zatím ve srovnání se svými historickými maximy vrátil 38 % celého poklesu.
 • Může Bitcoin zopakovat historii? Krypto nadšenci optimisticky očekávají Santa Clausovu rally v letošní sváteční sezóně
  S blížícím se posledním měsícem roku se kryptoměnoví nadšenci těší na potenciální Bitcoin Santa Claus rally, která by připomínala cenové nárůsty z let 2013 a 2017.
 • Může BTC někdy dosáhnout ceny 500 milionů dolarů?
  Geopolitická krize na Ukrajině oživila obavy z jaderného vyhrocení situace. Globální ekonomika, která se postupně vzpamatovávala z nedávného výpadku způsobeného pandemií, zároveň v tuto chvíli čelí nejvyšší míře inflace za posledních deset let.
 • Může Cardano (ADA) letos dosáhnout 10 dolarů?
  V srpnu býci ADA připravili aktivum pro jeho růst na 3 dolary v září a od té doby je nálada stále býčí, přičemž investoři čekají, zda jako závěrečná cena pro tento rok bude 10 dolarů.
 • Může cena zlata v roce 2022 vzrůst o 15 %?
  Letošní pohyb cen je třeba vnímat v širším kontextu, abychom získali úplnější představu o tom, kam se zlato posouvá. Pokud jde o tento drahý kov, je důležité si uvědomit, že mezi třetím čtvrtletím roku 2018 a třetím čtvrtletím roku 2020 vzrostl o téměř 70 %.
 • Může ECB dostat euro výše?
  Holubičí rozhodnutí nejsou nyní v módě a nová realita nutí i ty nejpřesvědčivější zastánce měkké měnové politiky změnit svůj postoj na jestřábí. ECB signalizovala zvýšení sazeb, ale euro s růstem nespěchá. Zpřísnění měnové politiky zdražuje měnu. Máme takový pohyb od eura očekávat nebo se tržní hráči na současnou situaci dívají z trochu jiného úhlu?
 • Může Ethereum dosáhnout hodnoty 10 000 USD? 
  I nadále je Ethereum (ETH-USD) jednou z nejžhavějších mincí na trhu. Jakožto druhá největší kryptoměna na světě je to obrovské monstrum. Tam, kde leží odborné předpovědi cen společnosti Ethereum, by se tak mohlo naznačit, kterým směrem se bude celý trh ubírat.
 • Může euro znovu prudce vzrůst?
  Euro nadále soutěží s americkým dolarem a snaží se opustit vnější úrovně. Tyto pokusy jsou však většinou neúspěšné. Krátkodobý růst eura nemá zásadní vliv na jeho celkovou pesimistickou náladu.
 • Může EUR/USD v roce 2024 vzrůst na 1,15?
  Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Zatímco mlčení Federálního rezervního systému finanční trhy děsí, představitelé Evropské centrální banky o měnové politice neustále mluví. Člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn uvedl, že centrální banka již zahájila diskusi o snížení depozitních sazeb. Jeho kolega Yannis Stournaras se domnívá, že ekonomika eurozóny zažila měkké přistání. Ano, roste pomalu, ale o recesi se nehovoří. Viceprezident ECB Luis de Guindos poznamenává, že silný trh práce s 5% a vyšším růstem mezd při nízké produktivitě by mohl znovu nastartovat inflaci.
 • Může Federální rezervní systém zabránit stagflaci zvýšením úrokových sazeb?
  Americký Federální rezervní systém čelí při dnešním rozhodování o úrokových sazbách ekonomickému protivětru, neboť vysoká inflace a nižší růst vedou k riziku stagflace. Jediné, co ve scénáři stagflace chybí, je vysoká nezaměstnanost. V letošním roce byl zatím růst zaměstnanosti v USA stabilní a další informace o stavu trhu práce přinesou dnešní výsledky ADP a údaje Non-Farm Payrolls zveřejněné tento pátek 6. května.
 • 💥Může Fed šokovat trhy?
  Americká ekonomika zaznamenala výrazný vzestup po pandemickém propadu. Domácí poptávka je mnohem vyšší před pandemií, inflace vystoupala nad 5 %. Zaměstnanost se dosud plně nevzpamatovala, přestože firmy nemohou najít nové zaměstnance. Fed dále pokračuje v krizové politice nulových sazeb a masivního nákupu dluhopisů. Po měsících odkládání by FOMC měla oznámit "tapering", snížení objemu nákupu aktiv, pravděpodobně do poloviny příštího roku.
 • Může Grayscale za cenový propad Bitcoinu? Investoři se soustředí na altcoiny
  Mnozí očekávali zvýšení ceny od zavedení bitcoinových ETF v USA, protože se domnívali, že na trh nyní přiteče spousta nových peněz. Ve skutečnosti Bitcoin ve dnech před oficiálním schválením prudce vzrostl, ale poté výrazně klesl. V době psaní tohoto článku stál jeden Bitcoin 40 600 USD. To je o 77 procent více než před rokem, ale o 7 procent méně než na začátku roku. Od 11. ledna, den po schválení ETF americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), cena BTC klesla o 15 procent. Pokles byl pravděpodobně z největší části způsoben relokacemi z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který byl nedávno převeden na ETF.
 • Můžeme očekávat další paniku v evropských bankách?
  Bankrot Silicon Valley Bank, konec několikaleté agónie Credit Suisse převzetím bankou UBS a obavy o stabilitu nejen amerického, ale i evropského bankovního systému, je souhrnem událostí posledních 2 týdnů. Navíc jsme se dočkali výrazných slev na finančních trzích v reakci na nárůst rizikové averze. Je emotivní reakce investorů založená na fundamentech a obavách o kondici bankovního sektoru oprávněná?
 • Můžeme od Bank of England očekávat přísnější politiku?
  V úterý byla poptávka po libře výrazně vyšší než po euru. Jakmile k tomu došlo, mnoho analytiků začalo věnovat pozornost zprávě o cenách v britských obchodech, protože inflace cen obchodů tento měsíc zrychlila na 9 %. To naznačuje, že inflace ve Spojeném království se snižuje pomalu nebo neklesá vůbec, a to navzdory zvýšení referenční úrokové sazby na 4,5 %. Konsensuální prognóza pro sazbu Bank of England v současné době naznačuje další dvě zvýšení sazeb za čtvrtletí v červnu a srpnu. To by zvýšilo sazbu na 5 %. Jakékoli další zpřísňování bez alternativ by dostalo britskou ekonomiku do recese, a i současná míra by ji potenciálně mohla způsobit, navzdory optimistickým prognózám BoE. Ale jak lze bojovat s inflací, když stěží reaguje na kroky centrální banky?
 • Může nezaměstnanost ještě více klesnout?
  Nezaměstnanost klesla z květnových 3,5 % na červnových 3,4 %, což odpovídalo predikci naší i celého trhu. Hlavním faktorem tohoto poklesu zůstává sezónnost. Nicméně v dalších měsících očekáváme její nižší vliv a nezaměstnanost by už nemusela dále klesat.
 • Může oživení BTC zastavit trend těžařů?
  Od 21. června zažíval BTC pozitivní změnu, jelikož jeho cena byla svědkem býčí akce. Znepokojující však bylo, že těžaři BTC přesouvali své BTC na burzy.
 • Může pokračovat KOSPI v růstu i slabému makru navzdory?
  Jihokorejský akciový index KOSPI často hodně ovlivňují hlavně domácí makroekonomická data, což je načný rozdíl v porovnání s ostatními indexy, jako například v USA. Od zahájení globálního ekonomického zpomalení, tak KOSPI umazal značnou část dřívějších zisků z let 2016 a 2017. Přestože se tvrdá data zatím výrazněji nezlepšují, měkká data jsou na tom v posledních dvou měsíícch o něco lépe. Především pak spotřebitelský sentiment, který se zlepšil v říjnu už druhým měsícem v řadě. Za zmínku stojí hlavně korelace KOPSI a spotřebitelského sentimentu, který fungovala jak směrem dolů, tak v posledních měsících směrem nahoru. Bude-li se situace v Jiřžní Koreji i nadále zlepšovat, otevře se jihokorejskému indexu solidní prostor k dalšímu růstu a likvidaci dřívějších ztrát.
 • Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína
  Minulý týden jsem promluvil na noční konferenci Saxo Bank k americkým prezidentským volbám – celou mou prezentaci můžete vidět na stránkách TradingFloor.com. Americké volby vždycky oživují “spekulace? o předvídatelnosti trhů? ale tou hlavní tezí zůstává, že čím více trhy klesají, tím více se propadají i Romneyho šance.
 • Může rostoucí schopnost vyvážet služby tlumit inflaci?
  Sektor služeb, jak jsme upozorňovali na konci uplynulého týdne, je pod drobnohledem centrálních bankéřů, a to zejména kvůli výrazně vyšší setrvačnosti inflace v tomto segmentu. Jeden z důvodů, proč je inflace v segmentu služeb strnulejší, je i o poznání menší mezinárodní konkurence, při porovnání se segmentem obchodovatelného zboží. “Selský rozum” to potvrzuje: zatímco při výběru nového notebooku můžete bez problémů srovnat řadu zahraničních eshopů a nakoupit přes ten nejvýhodnější, při výběru kadeřníka to uděláte těžko.
 • Může rusko-ukrajinská válka znamenat nový světový finanční řád?
  Podle stratéga Credit Suisse, Zoltana Pozsara může rusko-ukrajinská válka vést ke změně režimu na finančních trzích. Ve společnosti Credit Suisse je odpovědný za globální řízení strategie krátkodobých úrokových sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král