Pátek 29. březen 2024 12:36
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex Ebook

Začátek konce centrálních bank

22.01.2015 11:04  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Náhlé odstranění stropu švýcarského franku Švýcarskou národní bankou (SNB) minulý týden mělo dalekosáhlé následky, které zaskočily celý trh. Skutečnost, že by se to mohlo nebo mělo stát, nebyla úplně vyloučena, SNB ale ještě minulý týden deklarovala, že limit měnového páru EUR/CHF je neoddělitelnou součástí švýcarské měnové politiky. Najednou však bylo všechno jinak.

Není ale důležitější otázka: Proč většina lidí věří centrálním bankám a proč se vůbec obtěžuje je poslouchat?

Hlavní centrální banky tvrdí, že jsou nezávislé, přesto jsou všechny pod kontrolou politiků. Mnoho vyspělých zemí se snažilo ukotvit nezávislou centrální banku s cílem vyrovnat tlak ze strany politiků. Záměr to je dobrý, ale jen do chvíle, kdy se ekonomika nebo účinky měnové politiky začnou vymykat kontrole. V případě nulového růstu a úrokových sazeb se politici a centrální banky ?přepínají? do režimu přežití, ve kterém jsou ohýbána či dokonce porušována pravidla za účelem získání více času.

Stačí se podívat na krizi v eurozóně za posledních osm let: veškerá pravidla nastavená ze strany EU byla porušena v duchu, který nebyl příliš v souladu se zákonem, to vše s cílem ?keeping the show on the road?. Závěr je takový, že neexistují žádné nezávislé centrální banky! Jsou tu některé, které nezávislost předstírají, avšak nikdo nefunguje v politickém vakuu.

To je momentální realita. Nebyl bych překvapený, kdybych zjistil, že SNB byla minulý týden pod diktátem švýcarské vlády. Zajímavou otázkou pro tento týden by bylo také, zda německá vláda ovládne Bundesbank v otázce kvantitativního uvolňování, aby si eurozóna zachovala svou tvář. Docela uvěřitelné?

Obchodování na měnových trzích se věnuji už víc než 30 let, avšak čtvrteční dění bylo největší událostí, jakou jsem kdy na jednom trhu zažil. Podívejme se na další zajímavé události tohoto roku:

Ropa klesla o víc než 50%.

st1

Ruský rubl klesl o víc než polovinu.

st2

Měnový pár EUR/NOK zaznamenal největší posun za opravdu mnoho let (o 15% v průběhu několika dní).

st3

Tyto extrémní pohyby mohou být příznakem toho, že se centrální banky pokusily porazit ekonomický cyklus a snažily se docílit nízké volatility ve snaze o obnovení důvěry. Pokud se však pokusíte popřít ekonomickou realitu, jdete do rizika, že objevení skutečné ceny bude mnohem drastičtější, pokud k němu dojde na základě většího tlaku trhů, než mohou centrální banky ustát.

Tento rok začal maximální dislokací trhu v modelu plánované ekonomiky. Dluhopisová a kreditní rozpětí jsou na historickým minimech, měny dosahují extrémních hodnot, akcie a nemovitosti jsou ve stavu připomínajícím bublinu, geopolitické riziko neustále roste, jak jsme mohli vidět tento rok v Paříži, minulý rok na Ukrajině, nemluvě o vzestupu islámského státu.

Dolar vyvíjí tlak nejen na samotné USA, ale na celý svět. Minulý týden se mě novinář zeptal: Kdo těží ze silného amerického dolaru? Stále mu dlužím odpověď, protože zkrátka skutečně netuším, kdo.

Mnoho centrálních bank bude SNB závidět její krok z minulého týdne, snaží se totiž alespoň zkusit získat svůj vlastní osud zpět do svých rukou, závěr však zůstává stejný: centrální banky jako takové ztratily důvěryhodnost a pokud ECB tento týden začne s kvantitativním uvolňováním, začátek konce centrálních bank bude v plném proudu. Nemají moc času, mají to sečtené a podtržené. SNB došel čas, ECB dojde čas tento týden a Fedu, Bank of Japan a Bank of England došel čas už v roce 2014.

Co přijde teď, je nová realita. Krok SNB znamenal změnu paradigmatu. Nemůžeme se už dále koukat na centrální banky, trhy a politiku ve stylu ?získej čas a předstírej, že se nic neděje? ve stejném světle, jak tomu bylo minulou středu (den před zásadním krokem SNB).

Hlavní ekonom Steen Jakobsen

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Začala výsledková sezóna. Očakávania nie sú vysoké.
    Index S&P 500 je aktuálne ocenený zhruba na úrovni historického priemeru (cca 15-násobok očakávaných ročných ziskov). Keď si odmyslíme zopár výkyvov z posledných týždňov, tak takto nízko sa naposledy v porovnaní so ziskami obchodoval v roku 2014.
  • Začala výsledková sezóna. Očakávania sú vysoké, čo zmenšuje priestor pre pozitívne prekvapenia.
    V USA v piatok začala výsledková sezóna. Doteraz reportovalo 28 spoločností z indexu S&P 500 z ktorých prekonalo očakávania čo sa týka ziskov na akciu až 23 (teda 82%). Výsledková sezóna bude na akciových trhoch jednou z hlavných tém nadchádzajúcich dní. A to aj z toho dôvodu, že očakávania sú vysoké. Medziročne sa očakáva rast ziskov o 10,2%. Naposledy bol očakávaný takýto vysoký rast v roku 2011, kedy prebiehalo oživenie po kríze. Pri tržbách sa očakáva medziročný rast na úrovni 6,8%, čo je zase druhá najvyššia úroveň od roku 2011.
  • Začala výsledková sezona USA, dolar posiluje, komodity trpí; analýza EUR/USD, USD/CHF
    Zápis z březnového zasedání americké centrální banky (Fed) potvrdil, že členové bankovní rady (FOMC) preferují le...
  • Začali jako youtubeři, dnes úspěšně podnikají. Erik Meldik a MamaDomisha bodují vlastní značkou šperků
    Točili úspěšná videa na kanál YouTube, poté se přesunuli na sociální síť Instagram, kde jako rodina baví dohromady přes milion sledujících. Před dvěma lety se však Erik Meldik a Dominika Šťovíčková alias MamaDomisha rozhodli posunout svůj business na další stupeň a splnit si sen o vlastní kolekci šperků. Vstoupili na trh s první designovou stříbrnou náušnicí jménem Kasiopea – a strhla se mela. Od té doby spustili dalších pět kolekcí unikátních šperků, které sami navrhují. Jaká je dnes jejich vize ohledně značky? Co jim přijde nejtěžší? A kdo z nich má při neshodách poslední slovo?
  • Začal již run na banky v Evropě?
    Při pohledu z mnoha úhlů je odpověď jasné „ANO“. Americké banky přiškrcují úvěro...
  • Začal summit G20, dlouho očekávaná schůze Trump-Xi se blíží
    Americký akciový trh uzavřel čtvrteční obchodování převážně se ziskem. Index Dow Jones se jako jediný pohyboval mírně pod úrovní středeční zavírací ceny, S&P 500 přidal 0,4 % hodnoty a technologický Nasdaq si polepšil o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s tím, že nejlépe obchodní seanci zakončily finanční instituce se ziskem 0,9 %. Jediným ztrátovým sektorem se staly energetické společnosti, které odepsaly téměř 0,8 % své hodnoty.
  • Začal týden amerického dolaru. Libra a EURo konsolidují. USD roste.
    Středeční odhad HDP za 2Q/2014 bude rozhodujícím závažím při rokování FOMC o pokračujícím snižování nákupů US dluhopisů ze strany americké...
  • Začátek bojů v Donbasu vedl k propadu krypto trhu
    Na čtvrteční aukci se hodnota první kryptoměny poprvé od konce ledna propadla pod úroveň 35 000 USD. V době psaní článku bitcoin balancuje na úrovni 34 862 USD. V určitém bodě seance klesl na 34 300 USD. Za uplynulý den činily ztráty tohoto digitálního zlata přibližně 8,39 %. Bitcoin se dál obchoduje v červených číslech, a to už druhý den po sobě. Od začátku týdne ztratil už přibližně 13 % své hodnoty.
  • Začátek dne je pro korunu lehce negativní, pokles vidíme ve světě, Maďarsko dál rizikem
    Úvod dnešního obchodování je pro středoevropské měny opět negativní, i když ztráty oproti včerejšku nejsou zatím nijak...
  • Začátek důležité výsledkové sezóny
    „Globální výsledková sezóna za druhé čtvrtletí dnes neoficiálně začíná bankou JP Morgan a dalšími americkými bankami. V současné době je to důležitější než kdy jindy. Pokračující odolné zisky společností by do značné míry zmírnily prudce rostoucí obavy z recese a uklidnily nervózní investory.
  • Začátek května bude ve znamení dalších inflačních překážek
    Začátkem května se v USA, Velké Británii a Evropské unii objeví další inflační vlivy, které ovlivní širokou škálu obchodních nástrojů a podkladových aktiv.
  • Začátek létání bez uhlíkové stopy? Virgin Atlantic vypouští první vlaštovku
    Společnost Virgin Atlantic, kterou založil britský podnikatel Richard Branson, jehož cílem bylo nabídnout alternativu tehdejším leteckým společnostem, uskutečnila první let Boeingu 787 s motorem poháněným palivem tvořeným ze 70 % biomasou. Společnost tvrdí, že se jí tak podařilo uskutečnit krok k nulové uhlíkové stopě do roku 2050, protože palivo je prý stoprocentně udržitelné. Ačkoli zatím neplánuje tento typ letu uvést do komerčního provozu, získané údaje budou využity pro další výzkum.
  • Začátek nového roku investorům radost nedělá
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem. Následují tak obchodování na asijských trzích. Index Dow Jones ztrácí 0,7 %, S&P 500 klesá o 0,8 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,6 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce ztrácí realitní developeři (-2,2 %) a sektor zdravotní péče (-1,8 %). Na opačné straně jsou především energetické společnosti se ziskem 0,4 %.
  • Začátek nového týdne se akciím nepovedl
    Evropský index Stoxx 600 zahájil nový týden v červeném. Prakticky od otevření ztrácí minimálně půl procenta, během oběda se jeho ztráty vyšplhaly až k jednomu procentu. Několik desítek minut před uzavřením trhů odepisují zhruba 0,6 %. V sektorovém členění se nedaří žádnému odvětví. Nejhůře vstoupily do nového týdne farmaceutické společnosti, jejichž akcie klesají o více jak 1,5 %. Naopak na hraně ziskovosti a ztrátovosti se obchodují akcie energetických firem. Důvodem převahy prodejních příkazů byly ranní statistiky o vývoji čínské obchodní bilance, kde výrazně zklamala dynamika růstu exportů a importů, a na kterou již během ranního obchodování reagovaly asijské trhy.
  • Začátek nového týdne se akciovým burzám nepovedl
    Přestože ve Spojených státech je vzdávána památka válečným veteránům a mnoho veřejných i soukromých institucí je zavřena, newyorská akciová burza i Nasdaq dnes obchodují. Převažují však výprodejní příkazy. Tři nejsledovanější indexy, Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq, ztrácejí mezi 0,9 až 1,7 %. V rámci nejširšího indexu S&P 500 (-1,0 %) se daří pouze akciím utilit a realitních developerů, které rostou o 0,3 %. Nejhůře jsou na tom informační technologie s propadem o 2,2 %.
  • Začátek obchodního roku, mzdy mimo zemědělství v USA
    Začátek obchodního roku přináší klíčové obchodní zprávy, mezi něž patří údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA (N...
  • Začátek roku s deficitním hospodařením
    Za první měsíc roku 2024 dosáhl státní rozpočet deficitu 26,0 mld. Kč a lze očekávat, že v záporných číslech hospodaření státu zůstane i po zbytek celého letošního roku. S výjimkou roku 2022 startoval státní rozpočet vždy v červených číslech a letošní vývoj tak není příliš překvapivý.
  • Začátek roku se tuzemskému průmyslu nevydařil
    Nálada v českém průmyslu byla po celý minulý rok na bodu mrazu a nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2024. Index nákupních manažerů PMI v lednu sice mírně vzrostl ze 41,8 na 43 bodů, stále však zůstává hluboko v pásmu recese (<50). Na rozdíl od vývoje v sousedním Německu tak aktivita v tuzemském zpracovatelském sektoru nadále čeká na viditelný odraz ode dna.
  • Začátek týdne bez jasného směru. Fed nezklamal, data jsou příslib podpory
    Vrátíme-li se ještě k pátku, tak data z amerického trhu práce nenadchla, ale ani trhy nezklamala. Podobně to bylo i v případě vystoupení šéfa Fedu. Jerome Powell zdůraznil, že by Fed neměl nechat inflaci klesnout příliš pod cíl; jeho strategií je vyhnout se propadu inflačních očekávání. Fed nepředpovídá příchod recese a bude dál používat své nástroje na podporu ekonomiky. Existují významná rizika pro hospodářský výhled, který ale stále zůstává příznivý. Powell se ve své rétorice nepustil dál za formulaci, že Fed bude jednat tak, jak bude třeba.
  • Začátek týdne byl o energiích. Plyn s elektřinou korigují růst, ropa se vydává vzhůru
    Start do nového týdne v Evropě poznamenal dopad vypnutí plynu Gazpromem. Prvotní šok však během dne vyprchával a negativní efekt na trhy se zmenšoval. Z hlavních akciových trhů momentálně obchoduje beze ztrát i tak pouze Londýn. Zbytek Evropy se drží více či méně v červeném a třeba DAXu zůstává velmi citelný, více než 2procentní pokles. V Americe se dnes kvůli svátku neobchoduje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova