Úterý 14. červenec 2020 14:36
reklama
Bossa live trading
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Nejhorším druhem lásky je ta neopětovaná

04.09.2014 11:50  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Švýcarská národní banka představila v září 2011 pevný kurz (tzv. peg) franku k euru 1,2000. Nyní se však tento krok ukazuje jako stále větší hrozba, a to hned z několika důvodů. Nejenže jde o další důkaz nerozumného zavádění pegů, ale jasně se také ukazuje, že být long na EURCHF už nejspíše nebude taková sázka na jistotu, jak jsme byli zvyklí.

V kostce: Šance, že EURCHF prolomí peg 1,2000, vzrostla z 10 procent na 25-30 procent. Na vině je měnová politika Evropské centrální banky, geopolitické riziko a omezené možnosti Švýcarské národní banky. Vážené riziko je tak nyní na hodnotě 9 – což je rozdíl oproti číslu 2, když jsem podobnou kalkulaci prováděl na přelomu let 2011/2012. (1.2000-.9000= 30 čísel) x 30% = hodnota rizika 9). Zaujmout long na EURCHF už proto není taková sázka na jistotu. A ačkoliv je zde stále vysoká 70% šance, že bude hranice ubráněna a uchráněna, znepokojující je i přítomnost koncového rizika.

Přitažlivý švýcarský frank

Sice to chvíli trvalo, ale švýcarský frank se opět stal “výběrovou? světovou měnou. Konkrétně od chvíle, co Švýcarská národní banka (Swiss National Bank – SNB) zavedla v září 2011 kurz 1,2000 k euru. Od té doby se pár EURCHF obchodoval v úzkém rozmezí plus nebo minus 2-3 procenta. A zatímco energetika, volatilita a rizikové obchodování příliš nehleděly na geopolitické riziko a zoufalé centrální banky, švýcarský frank opět získal moc.

Jenže oproti přelomu let 2011/2012 je tady jeden velký rozdíl. Tehdy totiž SNB reagovala na posílení měny k euru z 1.5000 na 1.2000 a pak až na 1.0000. Výrazně se to projevilo na importu a reálně v té době hrozila deflace. A tamní centrální banka tomu chtěla vzhledem ke svému inflačnímu cílování zabránit.

Švýcarsko má v současnosti desetiprocentní přebytek běžného účtu platební bilance, se 453 miliardami franků v rezervách a s přebytečnou likviditou v bankovním systému ve výši 317 miliard franků. Nizozemské a panevropské banky přesouvají peníze z ECB za minus 0,1 procenta do těch švýcarských, a stále pro ně platí kladná sazba. Nadmíra likvidity ale vytváří extrémní bublinu na švýcarském trhu s nemovitostmi a také u ostatních obchodovaných švýcarských aktiv.

A ECB navíc naznačuje, že se pustí naplno do kvantitativního uvolňování a dokonce devalvuje společnou evropskou měnu. Říká to alespoň francouzský prezident Francoise Hollande a někdy také šéf ECB Mario Draghi.

SNB ovšem sama sebe zahnala do kouta, což situaci ještě více komplikuje. Je těžké, ne-li nemožné, sledovat naráz následující: pohyb volného kapitálu, ustálený měnový kurz a snahu provádět nezávislou měnovou politiku.

Může se vám povést uřídit jednu nebo dvě z těchto věcí, ale všechny tři ne. Jen se podívejte na Čínu a Anglii před rokem 1992 nebo na jakoukoliv centrální banku s pevně stanoveným měnovým kurzem.

Tři možnosti

1. Zanechat pevného kurzu?

2. Pomalu snížit kurz dolů, pokud bude příliv kapitálu a přecenění pokračovat

3. Přijmout fakt, že se bublina na realitním a burzovním trhu bude zvětšovat

Jenže Švýcarsko se pevného kurzu bez boje nevzdá. Guvernér centrální banky Thomas Jordan vyzdvihl jeho důležitost pro deník NZZ am Sonntag: “Peg je pro zajištění adekvátní měnové politiky ve Švýcarsku naprosto klíčový – zejména když se zhoršuje výhled ekonomiky.?

Pokud se na to podíváme z historického pohledu, několik pegů už zafungovalo. Jen si vzpomeňte na britskou Bank of England – ještě mám v nedávné paměti, jak došlo k odstranění pegu u GBPDEM – všichni jsme chtěli prodávat GBP, a ne nakupovat!

Když v ekonomickém systému cokoliv zafixujete, omezíte tím svoji svobodu. SNB paradoxně zavedením pegu narušila vlastní svobodu dobrovolně. A samotné euro jakožto kotevní měna nyní potřebuje vzhledem ke svým vlastním limitům oslabit. Jedno euro za roztříštěnou Evropu. Vše pramení v neschopnosti Švýcarska a Evropy pohnout se dál, a právě to je pro tradery s EURCHF největší riziko.

A jak vždycky říkám, nejdůležitější je samozřejmě načasování – tlak se každým týdnem stupňuje, ale osobně pochybuji, že se něco stane ještě před hodnocením kvality aktiv evropských bank (asset quality review – AQR). Představitelé SNB se určitě bojí jeho výsledků, zejména pak v německém bankovním sektoru. Silný frank se proto dal čekat, jenomže ne takto brzy.

SNB už se nemusí rozhodovat úplně sama, jestli ponechá peg u EURCHF. Záleží to spíše na ECB, Draghim, Vladimirovi Putinovi a řadě dalších faktorů, které centrální banka Švýcarska neovlivní. A právě to je ten hlavní rozdíl a reálné riziko u EURCHF.

Není nic krásnějšího, než láska. Ovšem musí být opětovaná.

Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen

 

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata, Rogers čeká za dekádu růst na 2.000 USD/unce
  Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle ...
 • Nejčastější finanční otázky, které v současné době trápí Čechy
  Již skoro dva měsíce panuje v České republice řada omezení a vládních nařízení, která mají přímý dopad na rodinné rozpočty. Mnohé domácnosti momentálně řeší situace, na které před pár měsíci ani nepomyslely. Ze dne na den se mnozí lidé ocitli v karanténě, pracovní neschopnosti zapříčiněné nařízením vlády, nebo doma na „ošetřovačce“ s nezletilými dětmi, které mají uzavřené školy. V tom nejhorším případě byli někteří dokonce pozitivně testováni na koronavirus. Všechny tyto situace mají jedno společně: nejistotou budoucnost způsobenou snížením či výpadkem příjmů. Jaké finanční otázky tedy Češi na základě praxe konzultantů Broker Consulting řeší nejčastěji?
 • Nejdelší americký akciový býčí trh v historii
  Současný americký akciový býčí trh je jednoznačně nejdelší v historii. Trvá již téměř 11 let a za tu dobu index S&P 500 dosáhl zhodnocení včetně dividend ve výši přibližně 360 %! Přitom druhý nejdelší býčí trh ve 20. letech minulého století trval přesně 8 let. Dodejme, že na historickém maximu jsou momentálně také evropské akcie dle indexu STOXX Europe 600. Bude americký býčí trh pokračovat také v letošním roce?
 • Nejdražší firma světa bude po deseti letech opět z Asie, Saudi Aramco slibuje dividendu větší než český rozpočet na rok 2020
  Od příštího týdne bude mít svět novou celkově nejhodnotnější firmu – se štemplem z burzy. Na rijádské burze se totiž začne obchodovat s částí akcií dosud plně státního podniku Saudi Aramco, neboli Saudi Arabian Oil Co. Globálně nejziskovější podnik, který těží desetinu veškeré světové ropy, včera oznámil, že v rámci primárního úpisu svých akcií získá kapitál ve výši 25,6 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že Aramco dá na burzu pouze 1,5 procenta svých akcií, a to za cenu odpovídající zhruba 8,50 dolaru za akcii, činí celková hodnota podniku 1,7 bilionu dolarů.
 • Nejdůležitější rok pro akcie od 2008
  Akcie jsou na rekordních maximech a téměř všude jsou přeexponované. To však nutně neznamená bublinu. Znamená to ale, že pravděpodobně dojde ke korekci. Podle Saxo Bank by investoři měli sledovat pohyb cen a hledat známky super-exponenciálního růstu. Stejně tak by si měli dát pozor na politiku centrální banky a samozřejmě na inflaci.
 • Nejednota Fedu je patrná z každého proslovu
  Včerejší den se nesl v duchu očekávání dvou proslovů představitelů amerického Fedu. Dennise P. Lockharta z Atlanty a Lael Brainardové, členky Rady guvernérů Fedu ve Washingtonu. V rámci svého proslovu Brainardová uvedla, že nevidí žádný důvod pro spěch v otázce zda zvýšit či nezvýšit sazby ještě v průběhu letošního roku. Dle Brainardové riziko, že by zvýšení sazeb mohlo negativně ovlivnit křehký růst americké ekonomiky převažuje nad možností, že by vyšší sazby mohly podnítit růst inflace. Je nutné připomenout, že Brainardová je považována za blízkého spojence Janet Yellenové a klíčovou postavu Fedu. Jakožto členky Rady guvernérů Fedu má její slovo mnohem větší váhu, než prezidentů jednotlivých poboček Fedu. Navíc je pravdou, že od roku 2005 nebyl v rámci hlasování Fedu žádný guvernér na straně "poražených" a je tedy nanejvýš pravděpodobné, že Fed na svém zasedání v příštím týdnu úrokové sazby nezvýší. Dle údajů CME Group šance zvýšení sazeb na zářijovém zasedání klesly z 24% v minulém týdnu na 15%. Zmíněné by mohlo být vodou na mlýn růstu ceny drahých kovů a akcií. Na první pohled také pro ropu, nicméně ta je z velké části ovlivňována přetrvávajícími fundamenty globálního přebytku.
 • Nejen Evropa a USA. Výnosy u korporátního dolarového dluhu v Asii dramaticky rostou
  Panický režim v posledních dnech nepanuje pouze na trzích v Evropě a v USA. Útěk k bezpečným přístavům se velmi dotýká také Asie. Krásně to jde vidět hlavně na dramatických změnách u tamních korporátních dluhopisů, kde cena zajištění před bankrotem (CDS) vzrostla na nejvyšší úrovně od roku 2016. Ještě více závažný je však růst spreadů na korporátním dolarovém dluhu, který nespadá do investičního stupně – junk bonds. Tady spready doslova explodovaly na 1 000 bazických bodů a jsou tak nyní 10 % nad „bezrizikovou sazbou“. V kombinaci s rostoucím dolarem a kolapsem poptávky ze zahraničí se jedná o smrtící koktejl.
 • Nejhlubší propad HDP od finanční krize. Nezaměstnanost opět trhá rekordy
  Japonská centrální banka (BoJ) tento týden zhoršila výhled ekonomiky a rozhodla o nejrozsáhlejších opatřeních, které kdy provedla. Na podporu ekonomiky bude nakupovat firemních dluhopisy, a to v neomezených objemech. Cílem je udržet nízké úrokové sazby a tím i náklady na úvěry.
 • Nejhodnotnější značkou světa je Amazon, až za ním Apple a Google
  Americký internetový obchod Amazon letos po 12 letech přeskočil Apple a Google a s ohodnocením 315,5 miliardy dolarů (7,15 bilionu Kč) se stal nejhodnotnější značkou světa. Vyplývá to z žebříčku BrandZTop 100, který sestavuje reklamní agentura WPP a její firma pro průzkum trhu Kantar.
 • Nejhorší den pro euro v letošním roce, analýza EUR/USD
  Hlavní americké akciové indexy v pondělí klesly o 0,1 až 0,2 procenta v čele s energetickými akciemi, které reag...
 • Nejhorší pokles globální ekonomiky za 100 let. Sazby na nule do 2022
  Nezaměstnanost v US v týdnu do 6. června v souladu s očekáváním. 1,5 mil. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti splňuje klesající trend, avšak jedná se stále o dvojnásobný počet oproti krizi z let 2008/2009. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti se drží po 21 mil.
 • Nejhorší recese v historii EU přichází. Ztráta 20 mil. pracovní míst v USA
  Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA opět zaznamenaly rekordní hodnoty. Přes 3,169 mil. Američanů zažádalo o podporu. Jedná se o pokles oproti předešlému týdnu z 3,846 mil., trh však očekával 3 mil. Další vypovídající hodnotou o dopadech opatření proti koronaviru má statistika počtu pokračujících (trvajících) žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ta za minulý týden vzostla na 22,647 mil. z 18,011 mil. týden předešlý.
 • Nejhorší státní rozpočet v historii České republiky
  „Zatímco soukromý sektor trpí kvůli negativním důsledkům pandemie koronaviru, veřejný sektor neprovádí žádná úsporná opatření. V důsledku tohoto vývoje se výrazně zhoršuje hospodaření státního rozpočtu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Nejhorší týden od světové ekonomické krize
  „Vzhledem k restriktivním opatřením proti šíření koronaviru se celá řada společností dostane do platební neschopnosti. Je vysoce pravděpodobné, že trh s korporátními dluhopisy prožije kolaps. Firmy, které přichází o zakázky, již nebudou schopny splácet dluhy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Nejhůře se dařilo forintu, koruna a zlotý stagnovaly
  Česká koruna včera dopoledne oslabila vůči společné evropské měně o 0,2 % ke 25,98 CZK/EUR. V průběhu...
 • Nejhůře se ve středu dařilo maďarskému forintu
  Regionální měny ani včera nezaznamenaly úspěchy. Česká koruna během středečního obchodování vůči euru stagnovala kolem 27,34...
 • Nejistá americká fiskální strategie je příčinou výkyvů nálady na trhu
  Ekonomická nejistota v USA byla v posledních týdnech příčinou výkyvů sentimentu na trhu. Nálada se zvedala při zveřejnění...
 • Nejistota kolem brexitu přetrvává, AUD dnes posiluje
  Přestože byly očekávání před včerejším hlasováním malé, výstup z hlasování byl i tak zklamáním. Shoda nakonec panovala nad několika dodatky, ale hlavně dva stojí za pozornost. První se týkal pravomoci parlamentu vyloučit tvrdý brexit a byl parlamentem odmítnut. Druhý se týkal možnosti prodloužit termín, do kterého by měla Británie z EU vystoupit, a byl rovněž odmítnut. Mayová tak dostala druhou šanci na to, aby zahájila jednání s EU, a to hlavně o tématu irské hranice, které je klíčovou překážkou pro velkou část konzervativců, kteří nechtěli podpořit návrh, který v této oblasti britská premiérka vyjednala. Jak už ale uvedl šéf evropské komise Donald Tusk, EU není ochotna jednat o změnách poté, co více než deset měsíců hledala shodu na původní dohodě. Mayová má nyní na jednání s EU dva týdny a i kdyby se jí podařilo alespoň kosmetické změny prosadit, šance na schválení nové dohody v parlamentu zůstávají malé. Libra se včera dostala na páru s dolarem pod tlak, ale dnes ráno část svých ztrát dokázala zlikvidovat.
 • Nejistota kolem druhé vlny. Co k výhledu řeknou bankéři z Fedu?
  Zatímco současná vlna nákazy koronavirem v západním světě jednoznačně ustupuje, postupně roste nervozita z vlny nové. Nákaza se dál velice rychle šíří v Rusku nebo Brazílii, jako nové velké riziko se rýsuje Indie, ale investory znejistěly především zprávy o nových případech z Číny či Koreje, které přibývají po uvolnění restriktivních opatření. Zatím nejde o žádná velká čísla, ovšem vědomí trvajícího rizika nákazy může tlumit poptávku a působit ekonomikám škody teoreticky i bez propuknutí nové vlny.
 • Nejistota kolem obchodní dohody snižuje toleranci
  Nezvykle spokojené trhy se musí vypořádat se všeobecnou nejistotou, ať už jde o americkou obchodní dohodu s Čínou, politické směřování Evropy a ECB, nebo brexit, a tak se mohou ze svých nedávných pozic propadnout pěkně hluboko.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets