Středa 17. červenec 2019 23:01
reklama
RoboMarkets
reklama
Globtrex
reklama
XTB analyticky-report

Ceny většiny komodit díky vzácným kovům rostly

19.02.2014 09:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

? Komodity těžily ze slabého dolaru, jehož propad spustilo prohlášení Yellenové

? Pokračující chladné počasí ve Spojených státech podporuje prudký růst ceny zemního plynu

? Zlatu se podařilo překonat hranici 1 300 dolarů za unci

Většina komodit v uplynulém týdnu posílila. To se týkalo hlavně sektoru vzácných kovů, kde se z velmi výrazných zisků těšily zlato a stříbro. Tyto kovy dokonce atakovaly klíčové hranice podpory. K celkové síle na komoditním trhu přispěl především slabý dolar, který se propadl hned po prvním hlavním projevu šéfky Fedu Janet Yellenové, konkrétně na pololetním vystoupení před Kongresem. Dolaru nepomohly ani velké tržby z maloobchodu, naopak politika Fedu podpořila riziková a drahá aktiva. Hrozivě vypadající zimní počasí pak v minulém týdnu vyhnalo ceny zemního plynu zase o něco výš.

Výkonnost jednotlivých komoditních sektorů v předešlém týdnu

 graf_comodity_1

Když se podíváme na to, jak se vedlo jednotlivým komoditám, tak nejlépe ze všech dopadl zemní plyn obchodovaný na burze v New Yorku. A to díky dalšímu kolu extrémního počasí v těch nejobydlenějších oblastech Spojených států. Přitom stav jeho zásob zůstává nebezpečně nízko. Na druhém až čtvrtém místě se pak umístily vzácné kovy.

Výkonnost jednotlivých komodit v předešlém týdnu

 graf_comodity

Zlatu se v minulém týdnu dařilo a do pátečního rána dokonce díky rally překonalo hranici 1 300 dolarů za unci. Poprvé za (téměř) poslední rok se tak dokázalo dostat až na svůj 200denní klouzavý průměr (nyní kolem 1 303 dolarů za unci). Slabá data, která přichází ze Spojených států, totiž způsobila, že trh začal přemýšlet o možném úhybném manévru Fedu z ohlášeného ukončování kvantitativního uvolňování. To naopak povzbudilo ceny aktiv a poškodilo americký dolar. Navíc se začíná zvedat i fyzická poptávka po zlatě ze strany Číny.

Také stříbro v pátek ráno konečně opustilo své pevně zakotvené rozmezí 19 až 20,50 dolaru za unci a vyšplhalo se blízko 21 dolarů za unci, což byla nejvyšší hodnota od poloviny listopadu. Přiblížilo se tak svému 200dennímu klouzavému průměru okolo 21 dolarů za unci, přičemž další technická hranice se nachází na 21,50 dolaru. Právě to je pro stříbro klíčová výzva.

Hlavním tématem na amerických energetických burzách i nadále zůstává počasí – další vlna zimních extrémů trápí severovýchod i východ země, tedy nejhustěji obydlené části USA. Cena březnového kontraktu na zemní plyn se kvůli velmi volatilnímu obchodování přiblížila zpátky k 5,00 dolaru. Přitom denní uzávěrky v případě kontraktů na přechozí měsíce zůstaly v technicky významné oblasti 4,65 dolaru, což je o 100 procent více než u předchozí rally vycházející z listopadových minim. Rolovací kontrakt z března na duben je už každoročně kritický, protože není jasné, kdy zima ve Spojených státech skončí. Právě tyto dva měsíce by mohly výrazně kolísat – osud celého trhu totiž mají v rukou meteorologové.

Zásoby zemního plynu jsou právě na své nejnižší úrovni za posledních deset let. Můžou za to klíčové odběratelské státy, které jen v průběhu minulého týdne odčerpaly ze zásob celkem 237 miliard kubíků plynu. A to ještě není jasné, co se zásobami udělá konec týdne, respektive uplynulý víkend. Obchodníci teď budou muset postupovat opatrně – kombinace nízkých zásob a neobvykle dlouhé zimy by totiž mohla ceny a spready divoce rozhýbat. Kritické bude načasování přechodu, tzn. až se začnou těžit nové zásoby.


 zima

Zásoby zemního plynu se díky pokračujícímu zimnímu počasí ve Spojených státech ztenčují.  Foto: Spencer Platt \ Thinkstock


 

Cena ropy WTI se v uplynulém týdnu téměř neměnila. Komodita se tak stále obchoduje na vysokých hodnotách těsně pod 100 dolary za barel, což je blízko říjnovým maximům. Také ropě chladné počasí svědčí a nemusí se tolik znepokojovat nevyrovnanými výkony americké ekonomiky. Ironií by přitom mohlo být to, že počasí na jedné straně podporuje ceny energií a na straně druhé oslabuje ekonomická data, která by obvykle ceny ropy srážela dolů. Díky dalšímu čerpání zásob pak rostly i ceny ropných produktů.

Cenový rozdíl mezi ropou typu WTI a Brent se na konci týdne smrskl na nejnižší hodnotu – konkrétně pod 8,50 dolaru za barel – od loňského října. Za to může americká ropa poděkovat počasí na severu USA. Zásoby WTI se vymanily ze svých minim a pohybují se na horním konci svého pětiletého rozmezí. Ovšem zásoby destilovaných paliv a propanu jsou díky “zimní? poptávce extrémně nízko.

Nejbližší kontrakt na pšenici obchodovanou na chicagské burze CBOT zažil silnou rally. Za vším opět stály obavy, že nejchladnější zima ve Spojených státech za poslední léta by mohla ještě více poškodit zimní úrodu této obilniny. Pšenice z CBOT ukončila rok 2013 tím, že krátké spekulativní pozice téměř dosahovaly historických extrémů. Tudíž tady vidíme prostor pro další pohyb – ten bude záviset na vývoji počasí a pozičním riziku.

Káva typu arabica prošla v minulém týdnu mírnou konsolidací – poté, co její cena v lednu “vystřelila až ke hvězdám?. Rally z minulého měsíce přitom hnaly kupředu obavy, že by úrodu mohlo poškodit neobvykle teplé a suché počasí v Brazílii, stejně jako redukce spekulativních pozic. Konsolidace by v příštím týdnu nebo dvou týdnech mohla vést k dalšímu růstu cen arabiky, a kontrakty na nejbližší měsíce by nakonec mohly přesáhnout 145 centů za libru.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Ceny ropy se řítí vzhůru
  Aktuální růst cen ropy na světových trzích si v ČR začíná vybírat svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta za poslední týden na českých čerpacích stanicích zdražila o 17 haléřů na litr a prodává se nyní průměrně za 32,87 haléřů. To je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zdražuje ovšem také benzín. Ten za uplynulý týden cenově poskočil o šest haléřů, na 33,61 koruny za litr. To je rovněž nejvyšší úroveň od roku 2014.
 • Ceny ropy stouply na své dvouleté maximum
  Ceny ropy v poslední době na burzách prudce vylétly na svou nejvyšší úroveň od července 2015. Stalo se tak v reakci na hrozbu Turecka, že aktuálně zavře ropovod z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Dalším důvodem bylo také velké množství komentářů pocházejících z předních producentských zemí, že náš globální trh je na cestě k rovnováze. Například hned začátkem týdne krátce před 19:00 severomořská ropa Brent zpevnila o 2,81 % na 58,46 dolaru za barel a současně si americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,23 % na 51,79 dolaru za barel. Čísla jsou tedy zcela zřetelná.
 • Ceny ropy v roce 2013: Proti jejich růstu mluví tři faktory, pro jen dva
  Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Ve svém článku Ceny ropy v roce 2013: Brent se zasekl v cenovém rozmezí 90 až ...
 • Ceny ropy v USA rostou
  Ve středu dosáhl růst ropy třetí střednědobý zisk, přičemž americké ceny se usadily na nejvyšší úrovni za posledních pět týdnů a Brent na své nejvyšší úrovni od dubna. O tom informovala zpráva Mezinárodní energetické agentury, která také ukázala, že celosvětová produkce ropy klesla poprvé za čtyři měsíce.
 • Ceny ropy zastavily růst, sestoupily z maxima za rok a půl
  Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na maxima za rok a půl, ke konci obchodování ale o všechny zisky přišly a nakonec oslabily. Ropu srazil vzestup kurzu dolaru na nová maxima za 14 let.
 • Ceny ropy ztrácejí a rostou podle amerických dat u býčích investorů
  Ropné futures přestaly ve čtvrtek klesat, což nakonec vyústilo ve vzrůstající pohled investorů na týdenní údaje o inventáři v USA. Na burze cenných papírů v New Yorku vzrostly futures na dodávku v září o 17 centů, tj. o 0,3 % na 49,75 USD za barel.
 • Ceny ropy ženou akcie energetických společností nahoru
  Evropské akciové trhy končí dnešní obchodování v optimistické náladě. Index Stoxx 600 přidává necelé půl procento. Podporou mu jsou energetické tituly (+2,0 %) díky rostoucím cenám ropy, informační technologie a farmaceutické společnosti, které bojují o druhou příčku a přidávají v závěru dne shodně 1,2 %. Naopak se nedaří prodejcům zbytného zboží (-0,7 %) v čele s automobilkami, které zůstávají pod tlakem vyjednávání o celních bariérách.
 • Ceny sojových bobů po červnovém kolapsu na důležitém supportu. Na vině jsou čínská cla
  Sojovým bobům se tady příliš nevěnujeme, ale dnes uděláme výjimku. Jejich cena si totiž za poslední měsíc a půl prošla více než 20% pádem a dostala se až na klíčový support na úrovni minim z roku 2015 a 2016. Důvod výprodejů přitom není těžké uhodnout. Je jím obchodní válka mezi USA a Čínou, v jejímž jádru jsou právě sojové boby. Ty jsou pro USA klíčovou exportní zemědělskou komoditou, která tvoří více než 60 % veškerého zemědělského exportu USA do Číny. Právě na sojové boby přitom Čína uvalila odvetná cla ve výši 25%.
 • Ceny surové ropy
  Očekává se, že do konce tohoto čtvrtletí bude obchodování s ropou na úrovni 43,80 USD/BBL, podle očekávání makroekonomických modelů a analytiků společnosti Global Economics. Při pohledu do budoucna odhadujeme obchodování na 32.10 za 12 měsíců.
 • Ceny v ČR v srpnu opět mírně klesly
  Ceny v srpnu meziročně vzrostly o 2,5 %. Důvodem je hlavně zdražování potravin a pohonných hmot. Ve srovnání s červencem ceny klesly o 0,1 % a zlevnila především zelenina. Koruna přestala posilovat a centrální banka podle ekonomů bude inflaci ještě letos mírnit opakovaným zvýšením úrokových sazeb. Ceny v ČR v srpnu oproti předchozímu měsíci tedy mírně klesly. V meziročním srovnání se inflace držela stejně jako v červenci na 2,5 %. Analytici ale předpokládali, že inflace v srpnu zrychlí na 2,6 % stejně jako centrální banka.
 • Ceny v tuzemské výrobě rapidně stoupají hlavně v zemědělství a stavebnictví. ČNB ale kvůli tomu sazby příští týden nezvýší
  Ceny v tuzemské výrobě v květnu poměrně rapidně rostly. Ceny zemědělských producentů poskočily meziročně o 10,5 procenta, tedy nejvýrazněji od září 2017.
 • Ceny zahraničního obchodu klesají. Může za to silná koruna
  „Představa, že čeští exportéři mohou přenášet náklady spojené s posilováním koruny vůči cizím měnám na své odběratele, se ukazuje jako milná. Pro zachování konkurenceschopnosti dochází ke snižování vývozních cen,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • Ceny zemního plynu by mohly letos klesat
  Zemní plyn na mnohých trzích bude i nadále vytlačovat z energetiky uhlí, v případě Německa dokonce částečně nahradí i odstavované jaderné zdroje. Také predikce největšího světového dovozce zemního plynu, Číny jsou pro následující roky rostoucí. Výrazně má spotřebu zemního plynu podle International Energy Agency také zvýšit Střední východ. Přesto analytici nesázejí na růst této komodity v letošním roce. Například podle expertů na obchod s plynem z FX Empire, je totiž nabídka přesycená a radí spíše vyčkat na vhodnou chvíli k prodeji zásob.
 • Ceny zemního plynu by mohly letos klesat
  Zemní plyn na mnohých trzích bude i nadále vytlačovat z energetiky uhlí, v případě Německa dokonce částečně nahradí i odstavované jaderné zdroje. Také predikce největšího světového dovozce zemního plynu, Číny jsou pro následující roky rostoucí. Výrazně má spotřebu zemního plynu podle International Energy Agency také zvýšit Střední východ. Přesto analytici nesázejí na růst této komodity v letošním roce. Například podle expertů na obchod s plynem z FX Empire, je totiž nabídka přesycená a radí spíše vyčkat na vhodnou chvíli k prodeji zásob.
 • Ceny zemního plynu v USA se dostaly zpět na dva dolary
  Zemní plyn obchodovaný na newyorské komoditní burze se dnes vyhoupl na 2 dolary poprvé od první poloviny února. Pomáhá...
 • CENY ZLATA SE HROUTÍ
  Zlato se včera zcela propadlo, když drahé kovy zaznamenaly nejnižší úrovně za poslední roky. Zlato obchoduje na úrovni...
 • Ceny železné rudy padají k minimům roku 2009, Australan zatím drží kurz
  Železná ruda v Číně je opět pod tlakem. Její ceny včera klesly o 4,5 % až na 45,58 dolarů za tunu - nejníže od počátku...
 • CEO Goldman Sachs na tému euro
  "Predaje eura sú prehnané a iracionálne, je možný odraz eura nahor." Aj naďalej hlavn...
 • CEO Twitter resignuje, společnost dočasně povede zakladatel
  Americké akciové indexy si od začátku nového týdne připisují až 1% zisky. Po včerejším slibném úvodu, kdy se index S&P...
 • Cesta k brexitu bude trnitá
  Premiérku Theresu Mayovou čeká 15. ledna hlasování britského parlamentu o jejím návrhu smlouvy na vystoupení Velké Británie z EU. V něm pravděpodobně utrpí další drtivou porážku. Podobně zřejmě dopadne i plán B, který v takovém případě musí předložit do 21. ledna. Pak ale podle našeho názoru převládne britský pragmatismus a poslancům napříč všemi politickými stranami se podaří nalézt kompromis. V řádném termínu do 29. března to však s největší pravděpodobností nebude. Riziko představují i předčasné volby. Tomu, že nastanou, dáváme 45% pravděpodobnost. I v takovém případě však předpokládáme, že dohoda s EU bude nakonec uzavřena. Nové referendum, ani to, že by Británie z EU nakonec nevystoupila, nepředpokládáme.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets