Pondělí 21. říjen 2019 19:58
reklama
Bernstein Bank - roadshow
reklama
Purple trading VIP
reklama
RoboMarkets

Data z trhu práce ukazují na nesoulad v plánech Fedu. Bude muset změnit nastavené hranice

30.10.2013 15:21  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V prosinci minulého roku nám Fed řekl, že s nákupy aktiv bude pokračovat až do doby, kdy se výrazně zlepší výhled amerického trhu práce. Co k tomu říkají poslední data z trhu práce zveřejněná minulé úterý? Nezaměstnanost se snížila na 7,2 % a při současném tempu jejího poklesu by bylo hranice Fedem stanovené na 6,5 % dosaženo už v polovině roku 2014. V tu dobu by tedy Fed měl zvažovat zvýšení sazeb. To by ovšem znamenalo, že ke zvýšení sazeb by mohlo dojít dříve, než skončí program kvantitativního uvolňování. Janet Yellen má proto hned od počátku problém a určitě bude muset v dohledné době onu hranici nacházející se nyní na 6,5 % snížit.

Situace na trhu práce se od rozjezdu QE3 v mnoha ohledech zlepšila, ovšem nezaměstnanost klesá jen díky poklesu míry participace. Pro některé ekonomy jde o známku toho, že v ekonomice existuje velké množství nevyužitých kapacit, protože nezaměstnanost neodráží všechnu dostupnou pracovní sílu. Kansas City Fed pracuje s jedním agregovaným ukazatelem vývoje na trhu práce, který odráží vývoj 23 indikátorů. Tento agregovaný ukazatel umožňuje posoudit celkový stav na trhu práce včetně míry jeho zlepšení (modře je vyznačena úroveň aktivity, oranžově změna):

trh práce

Podle grafu se situace na trhu práce postupně zlepšuje už od počátku oživení v roce 2009. S výjimkou fiskální krize roku 2011 je tempo zlepšení stabilní, a to i přes některé posuny v monetární politice a růstu produktu. Poslední data na tom v podstatě nic nemění. Při současném trendu by se pak měl trh práce vrátit k normálu někdy v polovině roku 2016. Podle FOMC a mediánu očekávání jeho členů by se sazby měly na konci roku 2015 nacházet na jednom procentu a na dvou procentech na konci roku 2016. Budeme-li za běžnou úroveň sazeb považovat čtyři procenta, je z těchto odhadů jasné, jak dlouho ještě FOMC hodlá držet sazby pod tímto normálem i v případě, že trh práce jako celek už bude plně stabilizován.

Poslední data tedy ukazují, že zlepšení na trhu práce pokračuje zhruba stejným tempem, jaké bylo nastaveno po rozjetí QE3. Zda je možné současné zlepšení nazývat „výrazným“, je samozřejmě otevřené. Někteří členové FOMC uvedli, že jejich záříjová volba proti zvolnění tempa nákupů aktiv byla dlouho zvažována. To by znamenalo, že další zlepšení na trhu práce by již vedlo k opačnému rozhodnutí. Říjnová data budou ale ovlivněna uzavřením vládních institucí a nezdá se, že by poskytla dostatečný základ pro letošní snížení tempa QE. To by říjnová data musela být skutečnou bombou. Stále tu ale zůstává popsaný problém s hranicí na 6,5 %, která by mohla být dosažena jen chvíli potom, co začne snižování tempa nákupů aktiv. Tato hranice bude muset být posunuta.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Data z eurozóny eurodolaru směr neudala, předtím kurz lehce stoupl s informacemi z Fedu
  Očekávání před včerejším zápisem z jednání Fedu nakonec měla větší vliv na trhy než jeho samotné zveřejnění. Americká ...
 • Data z eurozóny nezastavila oslabování eura a pokles akcií
  Euro dnes ráno vůči dolaru opustilo předchozí hladinu 1,3600 a začalo klesat. Momentálně se kurz dostává na 1,3550. P...
 • Data z eurozóny ospravedlňují další uvolňování měnové politiky
  Kurz EUR/USD se během včerejší seance držel poblíž hranice 1,345. Komentáře Janet Yellen, která dále obhajovala extrémně...
 • Data z Evropy euro nepotěšila, jeho ztráty narůstají, slábne také koruna
  Eurodolar se v Asii snažil stabilizovat, nyní však opět klesá a momentálně se obchoduje na 1,2930. Výnosy...
 • Data zklamala, odložení cel ale náladu vylepšilo. Odpoledne se zvedají akcie i euro
  Dnešní den přinesl finančním trhům mix nadějných komentářů k tématu obchodních válek, ale také sérii slabých makroekonomických dat. Pokud začneme tou druhou skupinou, už nad ránem negativně překvapil čínský maloobchod i průmyslová výroba. Odpoledne následovalo zklamání ze stejných čísel z USA. Maloobchodní tržby nečekaně klesly a naznačily slabou spotřebitelskou poptávku na začátku druhého kvartálu. Ani pokles průmyslové výroby se nepředpokládal, takže šlo o nepříjemné překvapení. Naopak květnová průmyslová aktivita v New Yorku dopadla dobře. Relativně dobrá čísla dodala Evropa, kde HDP Německa i eurozóny naplnily odhady.
 • Dáta z Nemecka ukazujú ďalšie spomalenie. ECB bude tiež musieť prísť s holubičím komentárom.
  Z Nemecka dnes dorazili zmiešané data. Priemyselné objednávky opäť sklamali, keď medzimesačne klesli o 1% (čakal sa pokles o 0,2%), naopak maloobchodné tržby vzrástli o 1,4%, pričom sa čakal rast o 0,4%. V medziročnom porovnaní však v oboch prípadoch pokračuje spomalenie, čo naznačuje, že rast nemeckej ekonomiky ostane nič moc aj v ďalších kvartáloch. Priemyselné objednávky, ktoré majú tendenciu predbiehať vývoj HDP o 2-3 kvartály, dokonca zaznamenali najvyšší medziročný pokles od dlhovej krízy v roku 2013. Aktuálne úrovne sú konzistentné so zhruba nulovým medziročným rastom HDP.
 • Data z trhu bydlení USA, spotřebitelská důvěra v USA a odpolední analýza EUR/USD
  Ceny rodinných domů v USA dosáhly v březnu největšího meziročního růstu za posledních 7 let a znovu tak tr...
 • Data z trhu práce nahrála Fedu na zvýšení sazeb
  Americké akciové trhy minulý týden spíše konsolidovaly, ačkoliv v jeho závěru přeci jen přidaly nějaké zisky. Index S&P 500 uzavřel páteční seanci na ceně 2372, Nasdaq Composite zakončil na 5861. Ve čtvrtek a v pátek probíhalo rolování futures kontraktů na americké akciové indexy, likvidita se přesouvala z březnového do červnového kontraktu a intradenní seance byly značně poznamenané chybějícím volume.
 • Data z trhu práce, PMI a nová stavební poveloní v USA. Odpolední analýza EUR/USD
  Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl nad očekávání a příjemně tak překvapil trhy. Údaje za minul...
 • Data z trhu práce podpoří šance na zvyšování sazeb Fedu
  Tradiční měsíční statistika z amerického trhu práce by měla potvrdit pokračující růst americké ekonomiky a uvolnit ruce Fedu pro prosincové zvýšení sazeb.
 • Data z USA by měla podpořit očekávané omezení QE
  Euro proti dolaru včera stagnovalo, a to navzdory pozitivnímu překvapení, které přinesly údaje o HDP z mnoha evropských...
 • Data z USA nepotěšila. Definitivní tečka za zářijovým růstem sazeb?
  Maloobchodní prodeje patří mezi to nejdůležitější, co každý měsíc z americké ekonomiky přichází. A aktuální data, kter...
 • Data z USA nepotěšila: Podmínky na trhu práce se zhoršují, aktivita slábne
  První nárůst za tři týdny dnes ukázala data o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a ukončily tak krátkodobé n...
 • Data z USA poslala eurodolar pod 1,13 a vylepšila klesající náladu na trzích
  Americký sektor služeb překvapil. Příjemně. Index ISM sledující aktivitu v tomto sektoru se za únor zvedl nečekaně vysoko. Téměř 60 bodů znamená silnou aktivitu taženou zrychlením výroby i přílivu nových objednávek. Tento report tak dokázal trhům vylepšit náladu, která během dne už začala klesat. Americkým dluhopisovým výnosům se dostalo impulsu k růstu, z čehož současně profituje dolar.
 • Data z US trhu práce: NFP nepřekvapily – tržní analýza 8.10.2018
  V září se v nezemědělském sektoru vytvořilo pouze 134 tisíc nových pracovních míst, avšak míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 % bodu na 3,7 %, což je nejníže za posledních 50 let. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 8 centů a revize předchozích měsíců ukázaly, že se vytvořilo více nových pracovních míst, průměrně to je za poslední 3 měsíce 190 tisíc. Americký dolar po vyhlášení zprávy posílil, poté oslabil, avšak nyní již páteční ztráty stáhnul. Americké ekonomice se daří a je to vidět i na ostatních datech.
 • ​Data z US trhu práce - tržní analýza 10.12.2018
  Kartel OPEC a další státy, především Rusko, se dohodly na snížení produkce ropy, a to celkově o 1,2 milionu barelů ropy za den. OPEC sníží produkci o 800 tisíc a Rusko o 400 tisíc barelů ropy za den. Cena ropy BRENT a WTI v pátek vyskočila, avšak nyní se obchoduje pod významnými předchozími rezistencemi. Na uptrend na ropě si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Minulý týden byl také milníkem pro Spojené státy, které se staly čistým vývozcem ropy.
 • Dávejte pozor na americké podnikové objednávky a rozjednané prodeje domů.
  Očekáváme, že evropské trhy dnes ráno budou otvírat víceméně beze změny, na základě toho, že páteční obchodování v USA uzavíralo výše, zatímco futures se přes noc obchodovaly níže. Čísla, která dnes budou hýbat trhem, přijdou z USA - rozjednané prodeje domů a podnikové objednávky. Očekáváme v souladu s konsenzem mírný meziměsíční pokles v podnikových objednávkách a u rozjednaných prodejů domů . Příliš pohybu na trhu následkem tohoto neočekáváme (mělo by to být již započítáno). Pozornost by měla být věnována reakci trhu na zprávu, že analytici provádějící výpočty zdola nahoru nyní konečně začínají revidovat své prognózy výnosů na rok 2011 směrem dolů. Již jsme říkali, že tento proces by teď měl pokračovat již nějakou dobu a nyní se konečně rozjíždí. V krátkodobém hledisku to ale nebude mít velký dopad, protože výsledková sezóna již brzy začne. Pokud ale první dva týdny výsledkové sezóny dopadnou velmi slabě, urychlí to negativní dopad na akciové trhy a měli byste očekávat jasný výprodej. Výsledková sezóna začíná 7. října s výsledky společnosti Alcoa.
 • Dávid a Goliáš
  Akciový index SP500 sa pohybuje v 20 bodovom pásme 1495/1515 už posledné dva týždne a doteraz sme z neho...
 • David Beers (šéf ratingovej divízie agentúry Standard/Poors)
  "Znižovanie ratingov štátov bude pokračovať pre veľké rozpočtové deficity, rastúce dlhy a...
 • David Dreman, největší z kontrariánů
  Investování, které jde proti proudu. Investování, které se vymyká smýšlení davu. Pokud jste tak chytří, že si můžete dovolit ignorovat masy a lišit se od ostatních, pak by z vás měl David Dreman radost. Přesně takový byl totiž i on.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama