Středa 23. září 2020 08:31
reklama
XTB evolution
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare

29.9. Zvýšení marží způsobilo u zlata útěk z pozic

29.09.2011 10:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Minulý týden dal komoditám co pro to. Stříbro ztratilo 34% během pár dní, což je nejprudší propad za uplynulých 30 let. Zlato zatím od svého vrcholu oslabilo o 20 procent, což se během uplynulé dekády přihodilo pouze dvakrát. Měď od únorových maxim odepsala třetinu hodnoty, protože hedžové fondy poprvé po dvou letech otočily pozice na spekulace na pokles.

Důvodů je několik: riziková averze, útěk k hotovosti na pokrytí ztrátových pozic jinde, ekonomické zpomalení mající na svědomí nižší poptávku po průmyslových kovech a v neposlední řadě zvýšení marží ze strany CME, největší světové burzy s futures. K tomu všemu se na trhu hovořilo o velkých prodejích čínských investorů.

Od začátku srpna indikovala vysoká volatilita na zlatě zvýšenou nejistotu ohledně budoucího vývoje. Od té doby a od 6. září, kdy zlato dosáhlo nového maxima 1921 dolarů, začali profesionální investoři redukovat pozice navzdory tomu, že globální akciové trhy otočily vývoj. Několik 100 dolarových korekcí během minulého měsíce znepokojilo investory, kteří pohlíželi na zlato jako na jediný bezpečný přístav.Útěk ze zlata se odehrát minulý pátek, kdy bezprostřední zvýšení marží na futures na zlato ze strany CME stačilo cenu pod 1700 dolarů, a zrychlil v pondělí, kdy mohli na situaci reagovat investoři z dálného východu. Stříbro rozšířilo pokles, který utrpělo na začátku května a zlato dosáhlo, ale neprolomilo, 200 denní klouzavý průměr.

V našem článku “Pozor! Ke zvýšení marží na zlatě může dojít znovu.? z 31.srpna jsme argumentovali, že zvýšená volatilita a denní výkyvy pravděpodobně povedou k dalšímu navýšení v rozsahu 8200 až 9000 dolarů na kontrakt. V pátek byla marže na futures na zlato zvýšena na 8500 dolarů, což znamená, že investoři musí nyní na zlatě za pozici zaplatit 5,2% její hodnoty.Taková výše zálohy je historicky relativně vysoká a tak pokud neuvidíme další eskalaci, mělo by to pro tuto chvíli stačit. Technicky se zlato udrželo a od 200 denního klouzavého průměru na hodnotě 1530 se silně odrazilo, což navrátilo trochu důvěry, která se během propadu ceny vytratila. Argumenty pro investice do zlata během srpna ještě zesílily, takže jakmile nervozita odezní, zlato může opět zářit.

A v čem spočívají rizika? Během dvou předchozích korekcí v letech 2006 a 2008 trvalo zlatu dostat se na předchozí maxima 18 měsíců, prodeje investorů z ETF fondů byly zatím velmi omezené, což představuje riziko, že investoři stáhnout ještě další pozice. Poslední a největší riziko představuje volatilita, která musí klesnout. Zvýšená volatilita představuje pro zlato jako bezpečný přístav největší riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 27,0 je možná málo, centrální banka slovně tlačí kurz koruny výš
  Korunu dnes vyvedla z klidu znovu Česká národní banka. Nikoli snad přímou intervencí na trhu, ale určitě intervencí sl...
 • 27.10. EUR po dohodě o snížení řeckého dluhu posiluje
  Andrew RobinsonBěhem asijské seance byla zveřejněna průlomová zpráva, že bylo do...
 • 2712 US dollar index
  Americký dolarový index – krátkodobý výhled   Hlavní odpor – 93,85 (trendová linie spojující 95,15 a ...
 • 27.7. AUDUSD díky údajům o australské inflaci na nových maximech
  FX blog Kena VeksleraNejvětší vliv měla přes noc o mnoho lepší než očekávaná australská inflace (CP...
 • 278 bank v lednu ECB předčasně splatí 137 mld. eur z LTRO. Draghi vidí lepší finanční trh i ekonomiku, euro nejvýše za 11 měsíců
  Evropská centrální banka dnes poskytla první indikaci toho, kolik bank a v jakém objemu hodlá předčasně splatit levnou...
 • 27.9.Během asijského obchodování zaznamenává vzestup rizika posun o další krok
  V úterý ráno se devizové kurzy na asijských trzích (překvapivě) ocitly zpět na p...
 • 2.9.2010 - S&P 500 bojuje s 50-denním klouzavým průměrem
  Mads Kofoed, stratég trhu, Saxo BankS&P 500 bojuje s 50-denním klouzavým průměrem Komen...
 • 29.8. Evropská rétorika týkající se likvidity se přes víkend vystupňovala
  Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank Zatímco Ben Bernanke v pátek ve sv...
 • 29.8. Týdenní komentář k vývoji komodit
  Index Reuters Jefferies CRB za minulý týden posílil o půl procenta a jeho roční výkonnost je téměř na nule. Nejhůře si vedlo zlato a stříbro, zatímco energie a průmyslové kovy si vedly lépe. V sektoru zemědělství se pozornost vrátila k pšenici. Zhoršující se předpověď počasí vyhnala ceny pšenice v USA i v Evropě výše.
 • 29.8. Za propadem zlata stojí slabé dlouhé pozice
  Index Reuters Jefferies CRB za minulý týden posílil o půl procenta a jeho roční výkonnost je téměř na nule. Nejhůře si vedlo zlato a stříbro, zatímco energie a průmyslové kovy si vedly lépe. V sektoru zemědělství se pozornost vrátila k pšenici. Zhoršující se předpověď počasí vyhnala ceny pšenice v USA i v Evropě výše.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, býčí
  Medvedie signály v utorok sa potvrdili úvodnou stratou viac ako 100 bodov. Kupujúci sa však vrátili na trh pred základňou zo 7. júna, na úrovni 11962, keď sentiment zaznamenal rally takmer o 400 bodov od 11984,5 denného minima. To je pozitívne a signály sa zlepšili, ale s denným prekúpeným sentimentom, náš dnešný výhľad predpokladá iba skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup poklesu ku 12260. Riziko predpokladáme v poklese 12210, včerajšia Marabuzo linka. Cieľ predpokladáme v raste ku 12390, 12470, maximum v máji a 12832, maximum v auguste.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, dočasne medvedí
  Na pozadí býčieho výhľadu pre tento týždeň, v pondelok sa predajcovia vrátili na trh a strata 61 bodov ukončila dlhú postupnosť vyšších denných miním. Hoc táto skutočnosť je mierne negatívna, objem obchodovania je nízky s futures na úrovni šiesť mesačných maxím a blízko 12084, 62% zotavenia zo strát za obdobie máj-december 2018. Pokles bude pravdepodobne dočasný, ale signály na utorok sú medvedie a predpokladáme predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj pri raste ku 11990. Riziko predpokladáme v raste nad 12053, maximum v apríli. Cieľ predpokladáme v poklese ku 12931, minimum vo štvrtok, 12879, Marabuzo linka v stredu a 11784, základňa v stredu.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, medvedí
  Signály pre tento týždeň naďalej ukazujú na rast a v pondelok index vytvoril štvrté vyššie denné minimum v rade a počiatočný zisk 85 ½ bodov. Avšak, čerstvé tohtoročné maximum, na úrovni 11543, prilákalo predajcov a trh zatvoril len s malou zmenou. Tento pohyb vytvoril dennú sviečkovú forrmáciu Strieľajúcej hviezdy (Shooting star), čo je negatívne pre sentiment a so signálmi, ktoré poukazujú na vyberanie ziskov, je náš výhľad medvedí, a tak predpokladáme s predajom pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj pri raste ku 11466.0, zatvorenie trhu včera. Risk predpokladáme v raste ku 11566.5, maximum v decembri. Cieľ predpokladáme v poklese ku 11405.5, minimum v piatok, 11292, základňa v stredu a 11235, minimum minulý týždeň.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, medvedí
  Zatiaľ čo utorkové medvedie signály boli potvrdené jedným z najhorších dní pre sentiment v tomto roku, strata dynamiky poklesu s obchodovaním na úrovni 12017, 38% poklesu z rastu v marci až máji, zanechal včera opatrnejšie signály, zdôrazňujúc ostať pri otvorení trhu nečinní a predať iba rast ku 12177. To bolo aj správne a pri včerajšiom európskom maxime a potvrdené následnou stratou 120 bodov. Aj keď tento pokles opäť prilákal kupujúcich a zotavenie sa prejavilo nakoniec v rastovom dni, ceny zostali v intervale utorkového výpredaja. Obnovený predaj cez noc v Ázii predurčuje na štvrtok medvedie signály, a tak náš výhľad predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 12198, dnešné otvorenie futures. Riziko predpokladáme v raste nad 12254, 50% zotavenie zo strát zaznamenaných od mája. Cieľ predpokladáme v poklese ku 12080, včerajšie minimum, 12006, trojtýždňová základňa a 11877.5, 50% korekcia zisku v marci až máji-máji.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, opatrne býčí
  Dočasné býčie signály v týždni boli potvrdené, keď počiatočné zisky prilákali predávajúcich medzi 50-62% zotavením zo silného decembrového výpredaja. Neprítomnosť jasného medvedieho signálu však zanechala štvrtkové signály zmiešané a neutrálne a tieto boli tiež potvrdené, keď sa index zotavil z počiatočných strát a štvrtý deň za sebou sa sentiment výrazne nezmenil. Index sa výrazne nezmenil ani v týždni čo svedčí o nerozhodnosti investorov. Na piatok však, zisky na futures v posledný večer zanechali nepatrný býčí sentiment, a tak náš dnešný výhľad predpokladá nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním možnosti pre nákup pri poklese ku 10913.5, včerajšie otvorenie trhu. Risk predpokladáme v poklese ku 10814.5, včerajšie minimum. Cieľ predpokladáme v raste ku 10990,5, maximum tento týždeň, 11070,0, 62% Fibonacci a potom 11250,0.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, opatrne medvedí
  Signály v stredu boli zmiešané a neutrálne a tieto boli potvrdené, pretože druhý deň v rade zostali futures v rámci pondelňajšieho rozpätia a index zatvoril obchodný deň prakticky bez zmeny. Sentiment investorov je prekúpený na úrovni 11682.5 z novembra, ale doteraz absentuje predajný signál. Avšak objavuje sa mierne negatívny sentiment, a tak náš dnešný výhľad je medvedí a predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj pri raste ku 11615. Risk predpokladáme v raste ku 11682.5, maximum v novembri. Cieľ predpokladáme v poklese ku 11522.5 / 43.5, minimá v tomto týždni, 11417, štvortýždňová základňa a 11292, minimum z 20. februára.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, opatrne medvedí
  Signály pre tento týždeň poukazujú na ďalší rast, ale s futures prekúpenými na sedem mesačných maximách je výhľad opatrný, čo tiež poukazuje na nákupy poklesov. Obchodovanie v pondelok bolo nejednoznačné, pretože počiatočné zisky k čerstvému ​​maximu na úrovni 12396,5 prilákali predajcov, ale s pokračovaním dlhého trendu vyšších denných miním a takmer nezmeneným sentimentom v tomto dni. Signály nie sú silné, ale strata chuti v ďalšiom raste zanechala negatívny sentiment a náš výhľad na utorok je opatrne medvedí a predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechanim priestoru na predaj pri raste ku 12360. Riziko predpokladáme v raste nad 12406,5, včerajšie maximum. Cieľ predpokladáme v poklese ku 12275,0 / 83,5, piatkové a pondelkové minimá, 12206,0 / 16,5, základňa z minulého týždňa a 12124, minimum z 18. apríla.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, opatrne medvedí
  Rastúci trend vyšších týždenných miním a maxím poukazuje tento týždeň na rast, ale s denným sentimentom prekúpeným na štvor mesačných maximách je výhľad opatrný. Pondelok bol index obchodovaný v malých objemoch do strán a zatvoril bez výraznejšej zmeny. Strata momentu rastu je potenciálne negatívna, ale pri absencii jasného predajného signálu dnes predpokladáme veľmi opatrný predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj pri raste ku 11695. Riziko predpokladáme v raste nad 11736, maximum v piatok. Cieľ predpokladáme v poklese ku 11649, včerajšie minimum, 11589, piatková základňa a 11491, minimum v stredu.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, prekúpený a býčí
  Býčie signály v týždni a pre utorok boli potvrdené, keď investori nakupovali futures včera, aby si tak index pripísal siedmy rastový deň v rade a zisk viac ako 100 bodov. Vnútrodenný sentiment je prekúpený a index testuje marcové päť mesačné maximum na úrovni 11840. Avšak, bez známok, že dopyt končí, výhľad na stredu predpokladá opatrný nákup pri otvorení trhu, ale s ponecaním priestoru na nákup pri poklese ku 11810. Riziko predpokladáme pri poklese pod 11740. Cieľ predpokladáme pri raste ku 11890, 11990 a 12190.
 • 3cAnalysis: DAX, denný, prekúpený, býčí
  Býčie signály pre tento týždeň a utorok boli potvrdené, keď investori nakupovali futures, aby dosiahli štvrté vyššie denné minimum a maximum v rade a zisk 100 bodov za deň. Index sa zotavil o 62% z celého výpredaja od mája do decembra a bez známok, že by sa tento dopyt končil, ale s prekúpeným denným sentimentom na šesť mesačných maximách, je výhľad na stredu len opatrne býčí, pričom predpokladáme nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup pri poklese ku 12090. Riziko predpokladáme v poklese pod 12044, okno, ktoré ostalo nevyplnené od zatvorenia trhu v pondelok. Cieľ predpokladáme v raste ku 12180, 12260, otvorenie trhu v októbri a 12361, maximum v októbri.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new