Neděle 14. července 2024 22:01
reklama
Fintokei Payout
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
FTMO férovost

Medailové boje na hokejovém mistrovství zvedly tržby za potraviny o více než pětinu

25.06.2024 12:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Úspěšná cesta českého hokejového týmu za titulem mistrů světa vyvolala nejenom vlnu nadšení a hrdosti mezi fanoušky, ale také potěšila obchodníky. Jen o posledním květnovém víkendu, kdy se hrály semifinálové zápasy a následně utkání o medaile, stouply v Praze tržby za potravinářské zboží o 20,6 procenta. Uvádí to čerstvá zjištění analytické služby studie Mastercard Spending Pulse.

Studie Mastercard SpendingPulse, která sleduje platby všemi způsoby za nákupy v kamenných i internetových obchodech, ukazuje, že po dobu konání mistrovství světa v ledním hokeji v České republice od 10. do 26. května zaznamenávali obchodníci příliv zákazníků. V Praze, kde se k českým fanouškům přidaly stovky tisíc hokejových nadšenců ze zahraničí, vzrostly maloobchodní tržby vyjma prodeje aut v meziročním srovnání o 7,7 procenta, přičemž tržby kamenných prodejen stouply meziročně dokonce o 11,9 procenta. V Moravskoslezském kraji, kde zápasy šampionátu hostila Ostrava, stouply tržby meziročně o 3,3 procenta.

Hlavní trendy zjištěné v Praze:

 • Tržby za prodej oděvů meziročně stouply o 15,1 procenta, přičemž tržby kamenných prodejen narostly o 17,4 procenta.
 • Tržby v restauracích meziročně vzrostly o 11,6 procenta.
 • Tržby za prodej potravin meziročně stouply o 19,6 procenta. V průběhu finálového víkendu 25. a 26. května, kdy domácí tým získal zlato, vyskočily tržby prodejců potravin v meziročním srovnání dokonce o 20,6 procenta.

Hlavní trendy v Moravskoslezském kraji:

 • Tržby za prodej oděvů stouply meziročně o 8,6 procenta, když tržby v kamenných prodejnách vzrostly o 11,2 procenta.
 • Tržby za ubytování meziročně narostly o 15,2 procenta.
 • Tržby v restauracích zaznamenaly meziroční růst o 10,4 procenta.

„Výrazný nárůst spotřebitelských výdajů po dobu celého turnaje potvrzuje naše dřívější zjištění silného růstu z doby zahájení MS v hokeji v Praze, zveřejněná v předchozích analýzách. Šampionát přinesl výrazné ekonomické oživení ve všech regionech hostitelské země, především v sektorech spojených s pohostinstvím a maloobchodem. Úspěšná jízda domácího týmu za titulem mistrů světa navíc podpořila výdaje domácích spotřebitelů, především výdaje za potraviny a útraty v restauracích, v nichž se vysílaly zápasy. Nadšení domácí populace podepřené úspěchy národního týmu výrazně posílilo spotřebu domácností,“ uvedla Natalia Lechmanova, hlavní ekonomka institutu Mastercard Economics Institute.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • McDonald's má v USA nižší tržby, celosvětově rostly
  Řetězci restaurací rychlého stravování McDonald´s ve čtvrtém čtvrtletí na americkém trhu mírně klesly čisté tržby, celosvětové výnosy ale díky příjmům v zahraničí pokračovaly v růstu. Podpořila je poptávka po snídaních v USA a dobrý výkon v Británii, Číně a Japonsku.
 • McDonald's se smíšenými výsledky, ale celkově s pozitivním růstem
  Společnost McDonald's (MCD) oznámila nižší než očekávaný růst srovnatelných tržeb, nižší než očekávané tržby, ale vyšší zisk na akcii (EPS) za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2023, čímž se cena jejích akcií v předobchodní fázi mírně zvýšila.
 • McDonald's silným býčím sentimentem vzrostl o 20 %
  McDonald's se od poloviny října do začátku ledna nacházel ve zřetelně rostoucím trendu, když posílil o 20 % z minima 245,51 na maximum 297,73. Silný býčí sentiment však nestačil na to, aby poslal cenu nad červencové rekordní maximum 299,10, a akcie se následně posunuly do ústraní. Krátkodobý boční vzorec se zřejmě vyvíjí v medvědí vzorec hlavy a ramen, který by v případě potvrzení prolomením pod oblast linie krku 287,50-285,38 mohl vyvolat rychlý pokles směrem k úrovni 277,74.
 • McDonald's v EU přišel o ochrannou známku Big Mac ke kuřecím produktům
  Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's nemá v Evropské unii právo používat ochrannou známku Big Mac u kuřecích produktů. Ve své zprávě to dnes uvedl druhý nejvyšší soud EU. Verdikt zdůvodnil tím, že McDonald's neprokázal využívání známky Big Mac u kuřecích produktů po dobu alespoň pěti let v řadě. McDonald's na verdikt bezprostředně nereagoval, uvedla agentura Reuters.
 • McDonald’s v premarketu klesá navzdory pozitivním čtvrtletním výsledkům
  Akcie společnosti McDonald's (MCD.US) před otevřením trhu klesly o více než 2 %, přestože fastfoodový gigant zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní údaje. Generální ředitel Chris Kempczinski však uvedl, že společnost očekává, že "krátkodobé inflační tlaky budou pokračovat i v roce 2023", což zřejmě zatíží náladu investorů.
 • McDonald's vystoupal po skvělých výsledcích na historická maxima⚡
  Akcie McDonald's se před otevřením obchodovaly téměř o 2 % výše, v blízkosti historických maxim poblíž 300 USD za akcii. Výsledky společnosti ukázaly, že její podnikání je odolné a roste i přes vyhlídky na zpomalení a opatrnější spotřebitele. Výsledková sezóna pro sektor restaurací v USA nabírá na síle, přičemž Subway v pondělí také hlásí pozitivní spotřebitelské trendy a vyšší tržby. Provoz v restauracích McDonald's vzrostl i přes zdražení celého menu. Výsledky překonaly prognózy jak v čistém příjmu, tak v tržbách.
 • McDonald's zklamal
  Po několika úspěšných kvartálech přišlo pro McDonald 's obrovské zklamání. I výsledky spojené s bydlením byly mnohem s...
 • McKinsey: Nová éra komodit, musíme jednat
  Poptávka po energiích, potravinách, kovech a vodě by měla v příštích letech neza...
 • Měď
  Měď patří mezi komoditní indikátory ekonomické prosperity; jako technický kov reaguje na vzrůstající spotřebu v době konjunktury a naopak na pokles spotřeby při recesi. Jedná se o předstihový indikátor, lze tedy podle vývoje ceny hodnotit následující období. Měď aktuálně nachází nejvyšší míru uplatnění při výrobě elektromobilů a rozvoj tohoto segmentu a jeho pravděpodobný boom v následujících letech vytváří výraznou šanci na posílení této komodity.
 • Měď
  Měď byla odmítnuta na vrcholu relace – úroveň 3,144, klesá v dnešním obchodování na 3,090. Dvojice nalezne silnou oporu na 200-DMA (3.0811),pro další pokles je nutné tuto hranici prolomit.
 • Měď a zlato jsou dnes historicky rekordně drahé. Proč přesně?
  „Investovat teď mědi je ta nejlepší investice, kterou jsem za třicet let viděl,“ říká matador komoditních trhů Jeff Currie, jejž cituje agentura Bloomberg. Cena mědi je přitom na historickém rekordu. Na rekordu je přitom také další kov, zlato. Co stojí v pozadí mánie po těchto kovech?
 • Měď – denní komentář
  Díky korekci na akciových a komoditních trzích vidíme celkem silný pokles tak...
 • Měď – denní komentář
  Cena mědi se v posledních týdnech odvíjela směrem doprava, kdy několikrát nar...
 • 📈 Měď dosáhla na osmiletá maxima
  Měď přidává 1,7 % a patří dnes mezi nejvíce rostoucí komodity. Ceny průmyslových kovů podporuje lepšící se výhled globální ekonomiky, blížící se schválení fiskálního stimulu v USA a pokračující vakcinace proti COVID-19. Měď prorazila vrchol z počátku ledna a aktuálně se obchoduje na čerstvých osmiletých maximech. Cena se snaží prorazit nad dlouhodobou úroveň rezistence v blízkosti 8 250 dolarů. Další rezistence se nachází na úrovni 8 650.
 • Média: Amazon chce za devět miliard USD převzít hollywoodské studio MGM
  Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.
 • Média: Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
  Američtí žalobci doporučují, aby ministerstvo spravedlnosti podalo trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Ministerstvo totiž uvedlo, že firma porušila dohodu související se dvěma smrtelnými nehodami letadel Boeing 737 MAX, což ale firma popírá. V neděli o tom informovala agentura Reuters a další média. Boeing se odmítl k záležitosti vyjádřit, ministerstvo bezprostředně komentář neposkytlo.
 • Média: ByteDance platformu TokTok neprodá, spojí se s Oraclem
  Čínská společnost ByteDance své americké aktivity platformy TikTok neprodá ani Microsoftu, o kterém se spekulovalo, ani firmě Oracle, která se objevila také jako jeden ze zájemců. Čínská státní televize CGTN a další média s odkazem na zdroje uvádějí, že ByteDance uzavře s americkým Oraclem partnerství a ten zřejmě získá v čínské firmě významný podíl. Prodat americké aktivity firmě ByteDance v létě nařídil prezident Donald Trump, a to s odkazem na obavy o národní bezpečnost.
 • Média: Izraelské aerolinky Israir nabídly 44 milionů eur za Smartwings
  Izraelská letecká společnost Israir nabídla 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč) za české aerolinky Smartwings. Informují o tom dnes některé specializované weby, které se odvolávají na povinné informace určené pro akciovou burzu v Tel Avivu. Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková ČTK sdělila, že akcionáři společnosti se k publikovaným informacím nebudou vyjadřovat.
 • Média: Izraelské aerolinky Israir ztratily zájem o Smartwings
  Izraelská letecká společnost Israir ztratila zájem o převzetí českých aerolinek Smartwings. Informují o tom dnes některé specializované weby, které se odvolávají na prohlášení firmy Israir určené pro akciovou burzu v Tel Avivu.
 • Mediální magnát Rupert Murdoch odchází z čela svých firem Fox a News
  Mediální magnát Rupert Murdoch odstupuje z čela správních rad svých společností Fox Corp a News Corp. Ukončuje tak zhruba sedmdesátiletou kariéru, během které vybudoval mediální impérium sahající od Austrálie po Spojené státy, uvedla dnes agentura Reuters. Murdoch už bude jen emeritním předsedou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF