Neděle 03. březen 2024 06:26
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)

GBP/USD: Důležitý týden pro libru

12.02.2024 15:21  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pár GBP/USD zahájil obchodování sebevědomým růstem na pozadí všeobecného oslabení americké měny. Index amerického dolaru na začátku evropské seance prudce klesl, což kupujícím tohoto páru umožnilo posílit své pozice a přiblížit se k úrovni rezistence na hladině 1,2650 (v tomto cenovém bodě se linie Tenkan-sen a Kijun-sen na denním grafu shodují). Vzestupná dynamika však slábla.

analytics65ca0e74d847c.jpg

Přesto se za současných fundamentálních podmínek nedoporučuje věřit aktuálním cenovým fluktuacím. Jakékoli pohyby cen jsou dnes ze své podstaty nespolehlivé, protože trh čeká na zveřejnění zásadních makroekonomických zpráv, které budou publikovány tento týden. Veškerá pozornost dolarových býků se soustředí na americký index spotřebitelských cen, jehož zveřejnění je naplánováno na 13. února. Britská měna je také na pokraji významných testování: počínaje úterkem bude libra reagovat na své vlastní zprávy. Proto jsou před námi poměrně rušné a vysoce volatilní dny. A právě proto bychom dnešní cenové výkyvy neměli brát vážně: hlavní bitvy jsou teprve před námi.

Trh práce

V úterý 13. února zveřejní Spojené království zprávu o trhu práce. Podle předběžných odhadů by se míra nezaměstnanosti měla v prosinci snížit na 4,0 %. V předchozích čtyřech měsících zůstával tento ukazatel na stejné úrovni 4,2 %, i když v každém případě odborníci předpovídali klesající trend. Pokud se nezaměstnanost tentokrát skutečně sníží, získá libra určitou podporu. Je však na místě připustit, že tento ukazatel bývá poměrně opožděný, zatímco pohotovější ukazatele nemusí být libře nakloněny.

Například ukazatel nárůstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měl dosáhnout 15 000 (maximum od června loňského roku) po zvýšení o 11 000 v předchozím měsíci. Ve prospěch libry nemusí hovořit ani mzdy. Bez započtení bonusů vykazuje úroveň průměrného výdělku již tři měsíce klesající trend a prosinec může být čtvrtým měsícem v této řadě. Podle prognóz se ukazatel sníží na 6,0 %. Se zahrnutím bonusů ukazatel mezd rovněž soustavně klesá: jestliže v červenci 2023 byl ukazatel na úrovni 8,5 %, v listopadu dosáhl 6,5 %. V prosinci se očekává, že ukazatel dosáhne 5,6 %.

Inflace

Pozítří, 14. února, budou ve Spojeném království zveřejněny klíčové údaje o inflaci. Celkový index spotřebitelských cen za tři měsíce (od července do září včetně) činil 6,7 %, v říjnu pak prudce poklesl (na 4,6 %) a v listopadu dále klesal (3,9 %). V prosinci však nečekaně zrychlil na 4,0 %. Podle většiny odborníků v lednu celková inflace opět vykáže zrychlení až na 4,1 %.

Očekává se, že jádrový index spotřebitelských cen bez cen energií a potravin vykáže podobnou trajektorii a zrychlí na 5,2 %.

Mírný nárůst by mohl zaznamenat také index maloobchodních cen, který po dvou měsících stagnace na úrovni 5,2 % dosáhne meziročně 5,3 %.

Hrubý domácí produkt (HDP)

Ve čtvrtek 15. února bude zveřejněn zásadní blok makroekonomických statistik. Konkrétně se dozvíme o tempech růstu britské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023. Podle předpovědí se očekává, že čtvrtletní tempo růstu HDP země se sníží o 0,1 %, zatímco na roční bázi se očekává pokles zvýšení o 0,5 %. Prosincová tempa hospodářského růstu mohou být zklamáním (-0,2 % mezičtvrtletně, -0,1 % meziročně). V prosinci se navíc očekává pokles objemu průmyslové výroby (-0,1 % meziměsíčně, -0,2 % meziročně). Očekává se, že objem výroby zpracovatelského průmyslu meziměsíčně poklesne o 0,2 % a meziročně vzroste o 1,1 % (po 1,3% nárůstu v listopadu).

Závěr

Co naznačují uvedená čísla? Zaprvé, Bank of England si v dohledné době pravděpodobně zachová vyčkávací pozici. Anglický regulátor po lednovém zasedání z doprovodného prohlášení vyloučil větu o dalším možném zpřísňování měnové politiky. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb však zůstávají nejisté. Minulý týden zástupkyně Bank of England Sarah Breeden uvedla, že regulátor přešel od zpřísňování měnové politiky k úvahám o tom, kdy by mohla být snížena. Nezbytnou podmínkou k tomu je další zpomalení inflace. To naznačuje, že lednový růst britského CPI může oslabit míru "holubičích" očekávání a posílit pozice kupujících GBP/USD.

Za připomenutí také stojí, že během závěrečné tiskové konference šéf centrální banky Andrew Bailey podpořil myšlenku ponechat sazbu na současné úrovni "po delší dobu" – dokud nebude na místě důvěra, že inflace klesne na cílovou dvouprocentní úroveň. Podle něj bude doba trvání restriktivní úrokové sazby "určena na základě zveřejňovaných údajů."

Makroekonomické zprávy v nadcházejících dnech (především související s inflací) tak mohou posunout nebo oddálit datum prvního kola snížení úrokových sazeb Bank of England. Vzhledem k významu těchto zpráv je v současné době na páru GBP/USD vhodné udržovat vyčkávací pozici. Situace je v křehké rovnováze: misky vah se mohou naklonit ve prospěch libry nebo proti ní.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • GBP/USD – Denní pohled 9.12.2014
  Včera se měnový pár propadl na hladinu 1,5678 s nákupním tlakem. Dnes se pohybuje na hladině 1,5663. Pokud bude ...
 • GBP/USD – Denní pohled 9.4.2014
  Dnes se v Británii zaměří na celkovou obchodní bilanci, bilanci zboží a bilanci cen domů RICS. Včera se měnový pár dostal na hladinu...
 • GBP/USD, denný, býčí
  Napriek tomu, že vyberanie ziskov v stredu sa zastavilo na Marabuzo linke z utorka, neprejavilo sa to včera ďalším čerstvým poklesom. Namiesto toho, dopyt postupne rástol počas celého dňa, už druhý deň v rade. Rast zrýchloval v neskoršej časti dňa, aby pár seriózne otestoval 13 denný kĺzavý priemer. Tento bod nebol jasne prerazený, ale nakoľko pár je blízko maxím svedčí o tom, že technický pohľad sa zameriava na ďalší rast. Takže náš výhľad predpokladá nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup poklesu ku 1.2521. Riziko predpokladáme v poklese pod 1.2477. Cieľ predpokladáme v raste ku 1.2559, včerajšie maximum. Prieraz tejto úrovne zlepšuje sentiment ku 1.2580, maximum tento týždeň alebo dokonca ku 1.2610, Marabuzo linka vytvorená pred 2 týždňami.
 • GBP/USD, denný, medvedí
  Potvrdzujúc včerajší negatívny výhľad, pondelkové odmietnutie 13 denného kĺzavého priemeru, vyústilo v pokles páru. Všetky 3 naše medvedie ciele boli dosiahnuté a ceny sa obchodovali na nových 25-mesačných minimách. Prepredané extrémy sú jedinou obavou, ale s negatívnym sentimentom investorov, ktorý nevykazuje žiadne známky vyčerpania, a blízkym minimám, náš dnešný výhľad predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 1.2462, Marabuzo linka v utorok. Riziko predpokladáme v raste nad 1,2493, intradenná Marabuzo linka. Cieľ predpokladáme v poklese ku 1.2396, včerajšie minimum, 1.2365, minimum v apríli 2017 a 1.2334.
 • GBP/USD, denný, veľmi opatrne medvedí
  Pár včera urobil ostrý prepad, ktorý prerazil našu úroveň ochrany proti strate. Čisté zisky v utorok boli v jednom momente úplne zmenené, keď pár poklesol pod kľúčovú úroveň 13 denného kĺzavého priemeru. V druhej časti dňa úrovne pod 1.200 prilákali čerstvých kupujúcich, a to mierne zdvihlo cenu späť nad úroveň 13 denného kĺzavého priemeru. Zlyhanie na tejto úrovni môže byť dôležité, ale naše vnútrodenné štúdie sú negatívne. Preto, najmä so súčasnou volatilitou páru, náš dnešný výhľad predpokladá veľmi opatrný predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 1.2238. Riziko predpokladáme v raste nad 1.2281. Cieľ predpokladáme v poklese ku 1.2183, 1.2162, spodná hranica tohto týždňa a 1.2124, otvorenie trhu 22. augusta.
 • GBP/USD, denný výhľad od 3cAnalys
  Po piatkovom nerozhodnom zastavení dopytu nasledovalo na páre v pondelok vyberanie ziskov. Pokles bol mierny počas 7 dní. Hoc iba mierny protichodný trend, tento stále zanecháva vnútrodenné signály sentimentu mierne negatívne. Preto náš dnešný výhľad predpokladá opatrný predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj akéhokoľvek rastu ku 1.2902. Riziko predpokladáme v raste nad 1.2944, maximum v pondelok. Cieľ predpokladáme v poklese ku 1.2864. Prieraz tejto úrovne následne zhoršuje sentiment ku 1.2845, minimum v stredu alebo dokonca ku 1.2804, základňa z minulého týždňa.
 • GBP/USD, denný výhľad od 3cAnalysis
  Prvý býčí cieľ tohto týždňa bol dosiahnutý v pondelok, keď pár pokračoval v raste od 13 denného kĺzavého priemeru. Tretí rastový deň v rade zároveň priniesol najpozitívnejšie úrovne obchodované za štyri týždne. Rýchlosť a rozsah pohybov viedli ku prekúpenému sentimentu, ale akékoľvek poklesy budú pravdepodobne negatívne dočasné a obmedzené. Preto náš výhľad na dnes predpokladá skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup poklesu ku 1.2944, minimum počas ázijskej obchodnej seansy. Risk predpokladáme v poklese pod 1.2902, základňa tento týždeň. Cieľ predpokladáme v raste ku 1.2986, včerajšie maximum. Prerazenie tejto úrovne zlepšuje sentiment ku 1.3013, maximum v októbri a 1.3048.
 • GBP/USD, denný výhľad od 3cAnalysis
  Všetky naše včerajšie medvedie ciele boli dosiahnuté, keď sa postupný pokles zo septembrového maxima prehĺbil. Pár zaznamenal najnižšie úrovne za 4 týždne, keď testoval dno denného Keltnerovho kanála. Tieto minimá a prepredané extrémy boli v druhej časti dňa ostro zamietnuté, čo malo za následok, že všetky skoré poklesy boli odvrátené. Ceny neboli schopné otestovať 13 denný kĺzavý priemer, čo naznačuje opatrnosť. Aj napriek skromným stratám v ázijskej obchodnej seanse, náš dnešný výhľad predpokladá opatrný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaní priestoru na nákup poklesu ku 1.2245. Riziko predpokladáme v poklese pod 1.2205, minimum v utorok. Cieľ predpokladáme v raste ku 1.2313, maximum v ázijskej obchodnej seanse. Prieraz tejto úrovne následne zlepšuje sentiment ku 1.2346, maximum tento týždeň, alebo dokonca ku 1.2382, maximum minulý týždeň.
 • GBP/USD, den | Průlom vzestupné trendové linie?
  Graf páru GBP/USD momentálně vykazuje medvědí momentum – hlavně proto, že cena se nachází pod významnou klesající trendovou linií. To naznačuje, že by mohl přijít další klesající pohyb. Průlom pod vzestupnou trendovou linii by navíc mohl vyvolat pokles ceny k prvnímu supportu.
 • GBP/USD Downtrend pod 1.3860
  GBP/USD vytvořila medvědí vzorec pod zelenou trendovou linií a v tomto okamžiku můžeme vidět pokračování poklesového trendu. Pokud se cena dostane do pásma 1.3825-55, možná bychom viděli další pokles. Nižší hodnota 1,3750 by však měla tahat cenu na 1,3720 a 1,3700. Kolem 1,3700 bychom teď mohli vidět nákup. 4h svíčka blížící se pod 1,3700 má cíl 1,3622. Nicméně, 4h svíčka těsně nad 1,3860 může vyvrátit medvědí scénář.
 • GBP/USD: general analysis
  Yesterday, the GBP/USD pair fell by 220 points and the volatility was more than 260 points. Today, during the Asian se...
 • GBP/USD: general analysis
  Yesterday, the USD was steady against the major currencies basket and at the same time it has slightly strengthened ag...
 • GBPUSD grafický pohľad
  Kábel po včerajších negat&i...
 • GBPUSD grafický pohľad dlhodobý
  Na kábli sa postupne formuje silná reverzná technická formácia rastového klínu, čo naznačuje možný obra...
 • GBP/USD hledá sílu pro další růst
  Měnový pár GBP/USD se od října 2022 nacházel v dlouhodobém růstovém trendu, který 14. července vystřelil na nové 15měsíční maximum 1,3141. Od té doby však pár zažívá dlouhodobou korekci směrem dolů, přičemž minulý pátek se cena propadla na čerstvé dvouměsíční minimum 1,2547, než část ztrát získala zpět.
 • GBP/USD: Hodlá Bank of England pokračovat ve zvyšování repo sazby?
  Co je pro měnu lepší, když vaše centrální banka vyčkává nebo udělala dva kroky a slíbila třetí a pak náhle zmáčkla brzdu? Růst kotací EUR/GBP ukazuje, že investorům se více líbí první možnost. Zatímco ECB se teprve chystá dát sbohem QE a začít zvyšovat sazby, Bank of England je zvýšila již dvakrát. S ohledem na třetí akt monetární restrikce v řadě se objevil zádrhel, kvůli kterému libra padá do propasti.
 • GBP/USD, H4 | Býčí růst
  První support je rozpoznán na úrovni 1,2654 a označen jako "overlap support". Tato úroveň naznačuje historickou oblast, kde cena v minulosti našla podporu, což ukazuje na potenciální zájem o nákup.
 • GBP/USD, H4 | Medvědí momentum
  První support na úrovni 1,26100 je charakterizován jako "overlap support". Tato úroveň naznačuje oblast, kde se může projevit zájem o nákup, který ceně teoreticky může poskytnout určitou podporu. Níže je druhý support na úrovni 1,25040, označený jako "support multiswingového minima", což ukazuje na jeho význam potenciální úrovně cenové stabilizace.
 • GBP/USD, H4 | Medvědí momentum
  První rezistence na úrovni 1,2604 je označena jako "overlap rezistence" a ukazuje významnou hladinu, kde se vzhledem k historickému seskupování rezistencí může projevit prodejní tlak.
 • GBP/USD, H4 | Medvědí momentum
  První rezistence na úrovni 1,2615 je označena jako "overlap rezistence"a ukazuje významnou úroveň, kde se vzhledem k historické aktivitě ceny překrývající se u této hladiny může projevit tlak na prodej.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Swissquote Bank