Neděle 10. prosinec 2023 18:55
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

PMI průzkum, eurozóna, září 2023 – předběžný výsledek

22.09.2023 11:27  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zářijový PMI průzkum potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a HDP má v letošním třetím čtvrtletí nakročeno k poklesu.

Kompozitní PMI indikátor v září sice dle předběžných výsledků průzkumu vzrostl ze 46,7 na 47,1 bodů, to ovšem ale stále znamená pokles ekonomické aktivity.

V metodice PMI průzkumu je úroveň padesáti bodů dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

PMI průzkumy za poslední měsíce pro ekonomiku eurozóny naznačují, že HDP eurozóny může ve třetím čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles zhruba o 0,4 %. 

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v září dle předběžných výsledků vzrostl ze srpnové úrovně 46,7 na úroveň 47,1, což představuje dvouměsíční maximum.

Finanční trh očekával pokles kompozitního PMI indikátoru na úroveň 46,5.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Kompozitní PMI indikátor je čtvrtý měsíc v řadě v oblasti, jež signalizuje pokles ekonomické aktivity v eurozóně a pro třetí čtvrtletí jako celek PMI indikátory naznačují mezikvartální pokles HDP eurozóny zhruba o 0,4 %. 

Podrobnější pohled ukazuje, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v září klesl z úrovně 43,5 na 43,4, což představuje dvouměsíční minimum (tržní odhad počítal s nárůstem na úroveň 44,0).

PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl signalizuje, že aktivita v tomto sektoru ekonomiky i nadále prudce klesá.

PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu zůstal v září beze změny na úrovni 43,4, tedy hluboko pod úrovní padesáti bodu.

V prudkém poklesu dle průzkumu PMI pokračují též nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu.

Cenové tlaky ve zpracovatelském sektoru v září i nadále klesaly a platí tak konstatování, že vývoj ve zpracovatelském průmyslu napomáhá k odeznívání inflačních tlaků v ekonomice eurozóny. 

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v září nečekaně vzrostl z 47,9 na úroveň 48,4: na své dvouměsíční maximum (trh očekával pokles na úroveň 47,6).

Navzdory zlepšení celkového PMI indikátoru však sektor služeb hlásí prudký pokles nových objednávek, jenž byl nejprudší v postpandemickém období, což do dalších měsíců vysílá negativní signál ohledně vývoje aktivity v tomto sektoru.

Ve službách dle průzkumu PMI pokračuje růst nákladů, inflační roli v tomto sektoru sehrávají mzdové tlaky a v poslední době také ceny pohonných hmot.

Přesto byl ale růst prodejních cen v sektoru služeb letos v září nejslabší za uplynulých 25 měsíců.

Zářijový průzkum PMI naznačuje pokračování poklesu ekonomické aktivity v eurozóně.

Dle signálů z PMI průzkumů by HDP eurozóny mohl za celé letošní třetí čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles zhruba o 0,4 %.

Z pohledu ECB a jejích úvah o dalším směřování měnové politiky může optikou PMI průzkumu přetrvávat dilema v podobě poklesu celkové ekonomické aktivity a souběžného přetrvávání inflačních tlaků v sektoru služeb v souvislosti s růstem mezd.

Přesto ale zprávy z ekonomiky eurozóny hrají do karet scénáři, v němž ECB po zářijovém zvýšení úroků již svou měnovou politiku nebude dále zpřísňovat, respektive nebude již dále zvyšovat své úrokové sazby.

Zároveň ale PMI průzkum hraje do karet scénáři, v němž ECB podrží úrokové sazby na jejich stávajícím vršku po delší dobu, tedy po několik následujících čtvrtletí, a s uvolňováním měnové politiky tedy ECB nebude spěchat. 

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny negativní signály, co se týče výhledu ekonomické aktivity.

Nepříznivá zůstává dle průzkumu PMI situace ve zpracovatelském průmyslu, v eurozóně jako celku a též v Německu, což pro středoevropské průmyslové výrobce a exportéry není dobrá zpráva.

Eurozóna velmi pravděpodobně vykáže za letošní třetí čtvrtletí mezikvartální pokles HDP a momentálně se zdá, že zhruba mezikvartální stagnace HDP je tím nejlepším scénářem, v nějž může eurozóna doufat pro závěrečné čtvrtletí letošního roku. 

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • PMI opouští pásmo označující expanzi výroby
  PMI pro zpracovatelský sektor se v červnu poprvé od srpna 2020 dostal do pásma značícího pokles výroby, konkrétně na 49 z předchozích 52,3 bodů.
 • PMI potvrzuje pokračující, avšak zvolňující expanzi
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v září dále zvolnil z 61 na 58 bodů. Korekce pozorovaná od července tak byla v září nejsilnější. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi, jeho tempo ovšem zvolnilo. Oproti tomu se provozní podmínky se opět zlepšily napříč zpracovatelským sektorem.
 • PMI potvrzuje silnou poptávku, ale i problémy v nabídce
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v srpnu dále zvolnil z 62 na 61 bodů. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi. Provozní podmínky se zlepšily nejpomaleji za čtyři měsíce, nicméně tempo zůstalo i tak rekordně vysoké.
 • PMI průzkum, eurozóna, červen 2023 – předběžný výsledek
  Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní červen naznačuje, že se hospodářský růst v ekonomice eurozóny téměř zastavil.
 • PMI průzkum, eurozóna, listopad 2022 – předběžný výsledek
  Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní listopad naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně sice dále klesá, tempo poklesu se ale v porovnání s říjnem zmírnilo.
 • PMI průzkum, eurozóna, říjen 2022 – předběžný výsledek
  Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se v říjnu dle průzkumu PMI prohloubil, zejména kvůli propadu ve zpracovatelském průmyslu, zrychlení poklesu aktivity ovšem hlásí i sektor služeb.
 • PMI průzkum, eurozóna, říjen 2023 – předběžný výsledek
  Říjnový PMI průzkum signalizuje, že se na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku míra pokles ekonomické aktivity v eurozóně dále prohloubila.
 • PMI průzkum, eurozóna, srpen 2023 – předběžný výsledek
  Srpnový PMI průzkum pro ekonomiku eurozóny naznačuje, že HDP eurozóny může ve třetím čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles zhruba o 0,2 %.
 • PMI průzkum, eurozóna, únor 2022 – předběžný výsledek
  Růst ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dle průzkumu PMI výrazně zrychlil, zejména díky skutečnosti, že se sektor služeb vymaňuje ze sevření omezení souvisejících s pandemií.
 • PMI průzkum, eurozóna, únor 2023 – předběžný výsledek
  Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní únor naznačuje zrychlení hospodářského růstu.
 • PMI se propadl nečekaně silně
  Aktualizovaný říjnový PMI report nenabízí do začátku posledního letošního kvartálu optimistický pohled. Hodnota PMI pro výrobní sektor se již od června drží pod 50body značící kontrakci aktivity, počínaje Q4´22 se ale dostavil výraznější nárazový pokles z 44,7 na 41,7 bodů.
 • PMI služieb v Európe boli revidované vyššie
  Dnes boli zverejnené konečné PMI služieb za január od hlavných členov eurozóny. Celkovo boli hodnoty revidované o niečo vyššie. Hodnota vo Francúzsku bola upravená zo 49,2 na 49,4 bodov, v Nemecku z 50,4 na 50,7 a v eurozóne z 50,7 na 50,8 bodov. PMI v službách zo Španielska a Talianska prekonali očakávania, keď dosiahli 52,7 (oč. 52,3) a 51,2 (oč. 50,9 bodov). Treba poznamenať, že okrem Francúzska zaznamenali všetky hlavné európske ekonomiky v prvom mesiaci roku 2023 expanziu svojich sektorov služieb. EUR/USD reagoval na tieto dáta rastom a určité zisky bolo možné zaznamenať aj na DE30. Rovnako ako rozsah revízií bol však malý aj rozsah pohybov na trhoch.
 • PMI srazil pokles nových zakázek
  Index nákupních manažerů v květnu propadl na nejnižší úroveň od října 2020, a to z dubnových 54,4 bodu na 52,3 bodu. Výroba vzrostla pouze mírně, špatnou zprávou je, že nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě. Na zákazníky dopadá dramatický růst cen a tak svoje objednávky redukují.
 • PMI upozorňuje na pomalý rozjezd v 2023
  Index nákupních manažerů pro výrobní sektor v lednu vzrostl více než se očekávalo (na 44,6 vs. 43,4 bodů) z prosincových 42,6 bodů. Navzdory silnějšímu přírůstku ukazuje detail PMI zprávy na pokračující komplikace výrobců pramenících mimo jiné z oslabující poptávky a cenového vývoje. Poněkud optimističtějším směrem se naopak ubírají očekávání ohledně objemu výroby.
 • PMI v eurozóně klesl
  Index nákupních manažerů v průmyslu klesl v květnu podle předběžných odhadů na 54,4 b. oproti 55,5 b. v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 54,7 b.
 • PMI ve výrobě dosáhl desetiletého minima
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu nadále klesá a dosáhl hodnoty 45,9, což je nejnižší hodnota od července 2009, tedy od dob velké finanční krize. Po krátkém květnovém zastavení poklesu se tak propadá ještě hlouběji.
 • PMI ve výrobě překvapil, hlásí zrychlení expanze
  Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru přinesl příjemné překvapení, když navzdory probíhající druhé vlně ekonomických restrikcí vykázal za měsíc listopad nárůst o plné dva body a zakotvil na hodnotě 53,9. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2018 a ukazuje na slibné vyhlídky zpracovatelů v nadcházejícím období. Že se index udrží v pásmu expanze, tedy nad 50 body, jsme sice předpokládali, ovšem shodně se zbytkem trhu jsme měli o něco střídmější naděje.
 • PMI ve výrobě překvapivě klesl pod hranici 50 bodů
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v prosinci klesl o 2,1 b. na 49,7 bodů. Sestupný trend indexu přetrvává i v závěru roku, kdy PMI dosahuje nejnižších hodnot od července 2016.
 • PMI ve zpracovatelském průmyslu
  Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v říjnu dále zpomalil, když souhrnný indikátor PMI klesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu.
 • PMI ve zpracovatelském průmyslu, březen 2022
  Na tuzemský zpracovatelský průmysl začínají dopadat komplikace a nejistoty spojené v válkou na Ukrajině.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AGM Markets
FBS
TRIM BROKER
reklama
Instaforex ebook