Sobota 26. listopad 2022 16:23
reklama
ProTradery Purple - indikátor
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB konference 2022 invest
reklama
XTB konference 2022 invest

PMI průzkum, eurozóna, listopad 2022 – předběžný výsledek

23.11.2022 11:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní listopad naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně sice dále klesá, tempo poklesu se ale v porovnání s říjnem zmírnilo.

Průzkum PMI i nadále signalizuje, že HDP eurozóny vykáže v letošním závěrečném čtvrtletí mezikvartální pokles, případná hospodářská recese, definovaná coby dva mezikvartální poklesy HDP v řadě, by ale nemusela být příliš tvrdá.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v listopadu dle předběžných výsledků vzrostl z říjnové úrovně 47,3, jež představovala bezmála dvouleté minimum, na úroveň 47,8.

Finanční trh očekával pokles souhrnného PMI indikátoru na úroveň 47,0.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Souhrnný PMI indikátor za letošní listopad naznačuje, že se pokles celkové ekonomické aktivity v eurozóně pokračuje, nicméně v samotném listopadu se tempo tohoto poklesu zmírnilo.

Jako velmi pravděpodobný scénář se i nadále jeví technická recese v eurozóně, tedy dva mezikvartální poklesy HDP eurozóny v řadě – v letošním závěrečném čtvrtletí a v prvním čtvrtletí 2023.

Pro samotné závěrečné čtvrtletí indikátory PMI zatím naznačují jen nepatrný mezikvartální pokles HDP, o 0,2 %, a listopadový průzkum PMI podporuje naděje, že hospodářská recese v eurozóně by mohla mít poměrně mírný průběh.

PMI ve zpracovatelském průmyslu v listopadu vzrostl z úrovně 46,4 na 47,3, což znamená první zlepšení indikátoru PMI pro tento sektor ekonomiky od letošního ledna (tržní medián: 46,0).

S PMI indikátorem pod úrovní padesáti bodů ale samozřejmě stále hovoříme o poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb zůstal v listopadu beze změny na úrovni 48,6: to je sice nejnižší úroveň od loňského února, trh ovšem čekal pokles PMI indikátoru ve službách na úroveň 48,0.

Firmy ve zpracovatelském průmyslu hlásí zmírňování komplikací na straně zásobování, což vede k ochlazení nákladových tlaků: růst nákladů ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně byl v listopadu dle průzkumu PMU nejslabší za uplynulých 14 měsíců.

Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu i ve službách vnímají, že teplejší počasí vedlo k určitému opadnutí obav ohledně možného nedostatku energií v zimních měsících a i díky tomu celkové PMI indikátory v těchto sektorech v listopadu již dále neklesly.

Listopadový průzkum PMI přináší lepší než původně předpokládané zprávy o výkonu ekonomiky eurozóny ve smyslu mírnějšího poklesu ekonomické aktivity.

Z pohledu ECB by měly být vítanou zprávou také signály ohledně zpomalení růstu jak nákladů, tak prodejních cen, což může ECB dovést k přeřazení na nižší rychlostní stupeň při zvyšování úrokových sazeb.

Základní poselství se ale nemění: HDP eurozóny směřuje v letošním závěrečném čtvrtletí k mírnému poklesu a jako hodně pravděpodobné se zatím jeví, že HDP zopakuje pokles i na počátku roku 2023 a ekonomika eurozóny tak projde technickou recesí.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny včetně Německa příznivý signál alespoň v relativním smyslu slova: pokles hospodářské aktivity se v eurozóně aspoň zatím dále neprohlubuje.

Pokles ekonomické aktivity v eurozóně sice bude mít nepříznivý dopad na exporty jak z české ekonomiky, tak z dalších středoevropských zemí, listopadový průzkum PMI ale dává naději, že ochlazení poptávky po středoevropských exportech ze strany eurozóny nemusí být dramatické.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • PMI korigoval, tempo výroby mírně zvolnilo
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červenci korigoval dle našeho odhadu na 62,0 z 62,7 bodů. I přes mírný pokles stále setrvává na historicky vysoké úrovni.
 • PMI míří do nebe
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v květnu vystřelil o další téměř tři body a zakotvil na hodnotě 61,8, čímž překonal dosavadní rekord. Suverénně tak předčil tržní odhad, který činil 59,0 a byť jsme v rámci trhu patřili mezi největší optimisty, ani my jsme mu nevěřili do takové míry. Jedná se o další z mnoha indicií značících, že český průmysl byl nejenom tahounem české ekonomiky během samotné pandemie, ale je připraven tuto roli hrát i v následném pokrizovém zotavení. Nelze ovšem nedodat, že index nadále zkreslují problémy s dodávkami výrobních vstupů, které jsou podle metodiky PMI vyhodnocovány jako pozitivní signál, byť bychom se bez nich v aktuální situaci spíše obešli.
 • PMI: Nadějné vyhlídky českého průmyslu
  Další průzkum potvrdil dobrou kondici největšího tuzemského odvětví – průmyslu – na začátku letošního roku. Po důvěře zveřejněné už minulý týden přichází na řadu index nákupních manažerů (PMI), který zůstal na velmi vysoké úrovni 59 bodů. Znamená to, že růst průmyslu díky novým zakázkám pokračuje, i když se firmy musejí i nadále potýkat s výraznými problémy v dodávkách komponent a se zdražujícími komoditami.
 • PMI nejnižší za poslední čtyři měsíce
  Únorový PMI index sice poklesl z lednových 59 bodů na 56,5 bodů, i tak ale přinesl pozitivní zprávy. Bohužel, stejně jako u mnoha dalších indikátorů, je únorový PMI již starou zprávou, když optimismus firmám ubere rusko-ukrajinský konflikt. Na únorových datech bylo již patrné vymaňování se z problémů se subdodávkami. Důvěra v další vývoj v českém zpracovatelském průmyslu tak byla nejvyšší od dubna 2018.
 • PMI: Nullwachstum
  Od výšky úrokov zväčša závisí dopyt po mene (samozrejme po zohľadnení rizika) a úroky závisia od toho, ako sa darí...
 • PMI odštartovali výpredaj
  Nad finančnými trhmi sa začínajú opäť objavovať mraky ...
 • PMI opět plný extrémů
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červnu přidal ještě více, než jsme očekávali my a trh (62,1), když vzrostl na 62,7 bodů z květnových 61,8 bodů. Jak jsme již zvyklí z PMI šetření za poslední měsíce, i červnové vydání je plné extrémů, kdy je český průmysl ovlivňován rušením protipandemických restrikcí a přetrvávajícími komplikacemi na výrobní straně. Lepší se tak provozní podmínky a firmy o zákazníky nemají nouzi. Na druhé straně se ale zintenzivňuje problém v podobě chybějícího výrobního materiálu a tlaku na ceny vstupů. Právě zhoršení výkonu dodavatelů, které by běžně znamenalo zlepšování výrobního provozu, aktuálně spíše odráží pandemií způsobené problémy. Tento rozdíl ovšem metodika PMI nezachycuje, což PMI do jisté míry tlačí „uměle“ nahoru.
 • PMI opouští pásmo označující expanzi výroby
  PMI pro zpracovatelský sektor se v červnu poprvé od srpna 2020 dostal do pásma značícího pokles výroby, konkrétně na 49 z předchozích 52,3 bodů.
 • PMI potvrzuje pokračující, avšak zvolňující expanzi
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v září dále zvolnil z 61 na 58 bodů. Korekce pozorovaná od července tak byla v září nejsilnější. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi, jeho tempo ovšem zvolnilo. Oproti tomu se provozní podmínky se opět zlepšily napříč zpracovatelským sektorem.
 • PMI potvrzuje silnou poptávku, ale i problémy v nabídce
  Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v srpnu dále zvolnil z 62 na 61 bodů. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi. Provozní podmínky se zlepšily nejpomaleji za čtyři měsíce, nicméně tempo zůstalo i tak rekordně vysoké.
 • PMI průzkum, eurozóna, říjen 2022 – předběžný výsledek
  Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se v říjnu dle průzkumu PMI prohloubil, zejména kvůli propadu ve zpracovatelském průmyslu, zrychlení poklesu aktivity ovšem hlásí i sektor služeb.
 • PMI průzkum, eurozóna, únor 2022 – předběžný výsledek
  Růst ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dle průzkumu PMI výrazně zrychlil, zejména díky skutečnosti, že se sektor služeb vymaňuje ze sevření omezení souvisejících s pandemií.
 • PMI se propadl nečekaně silně
  Aktualizovaný říjnový PMI report nenabízí do začátku posledního letošního kvartálu optimistický pohled. Hodnota PMI pro výrobní sektor se již od června drží pod 50body značící kontrakci aktivity, počínaje Q4´22 se ale dostavil výraznější nárazový pokles z 44,7 na 41,7 bodů.
 • PMI srazil pokles nových zakázek
  Index nákupních manažerů v květnu propadl na nejnižší úroveň od října 2020, a to z dubnových 54,4 bodu na 52,3 bodu. Výroba vzrostla pouze mírně, špatnou zprávou je, že nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě. Na zákazníky dopadá dramatický růst cen a tak svoje objednávky redukují.
 • PMI v eurozóně klesl
  Index nákupních manažerů v průmyslu klesl v květnu podle předběžných odhadů na 54,4 b. oproti 55,5 b. v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 54,7 b.
 • PMI ve výrobě dosáhl desetiletého minima
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu nadále klesá a dosáhl hodnoty 45,9, což je nejnižší hodnota od července 2009, tedy od dob velké finanční krize. Po krátkém květnovém zastavení poklesu se tak propadá ještě hlouběji.
 • PMI ve výrobě překvapil, hlásí zrychlení expanze
  Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru přinesl příjemné překvapení, když navzdory probíhající druhé vlně ekonomických restrikcí vykázal za měsíc listopad nárůst o plné dva body a zakotvil na hodnotě 53,9. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2018 a ukazuje na slibné vyhlídky zpracovatelů v nadcházejícím období. Že se index udrží v pásmu expanze, tedy nad 50 body, jsme sice předpokládali, ovšem shodně se zbytkem trhu jsme měli o něco střídmější naděje.
 • PMI ve výrobě překvapivě klesl pod hranici 50 bodů
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v prosinci klesl o 2,1 b. na 49,7 bodů. Sestupný trend indexu přetrvává i v závěru roku, kdy PMI dosahuje nejnižších hodnot od července 2016.
 • PMI ve zpracovatelském průmyslu
  Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v říjnu dále zpomalil, když souhrnný indikátor PMI klesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu.
 • PMI ve zpracovatelském průmyslu, březen 2022
  Na tuzemský zpracovatelský průmysl začínají dopadat komplikace a nejistoty spojené v válkou na Ukrajině.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB konference 2022 invest