Čtvrtek 08. červen 2023 08:07
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new

Akciové trhy: Evropa i Amerika slušně rostly, tuzemská burza šla opačným směrem

26.05.2023 17:33  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pražská burza

Týdenní výkon

Index PX pražské burzy skončil tento týden lehce v plusu, když si připsal mírných 0,07 % (1 317,67 b.).

Nejvyšší zisk si v tomto týdnu připsala Komerční banka (+2,68 %, 670 CZK). Philip Morris ČR (+1,92 %, 16 980 CZK) se nevzrušuje diskusí o růstu spotřební daně na zejména zahřívané produkty. Colt CZ (+0,67 %, 598 CZK) v prvních dvou dnech týdne oslaboval, ale po kvartálních výsledcích (níže) zamířil směrem nahoru a převážil váhy do plusu. Moneta (+0,76 %, 79,10 CZK) klesla pouze ve čtvrtek, ostatní dny rostla a za celý týden je silnější o necelé procento. Obchodování s akciemi ČEZu je v posledních dnech charakteristické velkými objemy. Dva dny slušně posiloval, ale pokles v ostatních, zejména v pátečním obchodování, dosavadní zisky vymazaly, doslova. Za týden se jeho cena nezměnila (0 %, 1 025 CZK). 

Za tento týden oslabily pouze Erste (-3,37 %, 721,80 CZK) a pojišťovna VIG (-0,48 %, 616 CZK).  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je v příloze. 

Pražská burza

Denní (páteční) výkon

Dnes rostly akciové indexy slušným tempem v Evropě i USA. Praha naopak klesla, bohužel. Index PX odepsal 0,24 % (1 317,67 b.). A to přes to, že většina titulů dnes rostla. Důvod byl jednoduchý. Akcie ČEZu opět padly. Cena se snížila o 3,22 % (1 022 CZK), což vymazalo předchozí růst. A vzhledem k tomu, že dnes tvořily obchody s akciemi ČEZu přes 80 % celé burzy, stáhl pod vodu celý index. Mírně oslabila i Erste (-0,15 %, 721,80 CZK).

Komerční banka (+1,82 %, 670 CZK), VIG (+0,74 %, 616 CZK), Philip Morris ČR (+0,24 %, 16 980 CZK) a Moneta (+0,13 %, 79,10 CZK) se dnes snažily pokles ČEZu vyrovnat, ale nestačilo to a PX oslabil. 

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka odepsal 0,97 % (4 151,28 b.). Dnes otevírá silným růstem o +0,6 % vzhledem k optimismu týkajícího se uzavření dohody o dluhovém stropu. Prakticky by to mělo stačit na eliminaci ztráty nakumulované od začátku týdne. Za celý týden to vypadá na výkon kolem nuly.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 většinu dnů (Út - Čt) v tomto týdnu klesal. Dnes předvedl obvyklou volatilitu, ale zhruba od oběda jen roste. Pomohlo mu taky pozitivní otevření amerických trhů. Krátce před koncem dnešní seance je silnější o +1,1 %. Ale zejména kvůli středečnímu kolapsu pravděpodobně ztratí za celý týden asi 1,6 %.   

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat v pondělí 26. června 2023. Návrh dividendy je očekávaných 117 CZK na jednu akcii. To odpovídá hrubému výnosu +11,3 %. Poslední den obchodování s právem na tuto dividendu je 28. června, tedy dva dny po konání valné hromady a po očekávaném schválení dividendy. 

Ve středu oznámil čtvrtletní čísla Colt CZ. Došlo k poklesu na klíčovém komerčním trhu USA. To nemohl kompenzovat růst ČR i ostatní Evropy. Čísla zaostala za konsensem. Zdá se, že ztráta tržního podílu v USA je vyšší, než jsme čekali. Vedení Coltu potvrdilo celoroční cíle. Očekáváme, že v průběhu roku dojde k nárůstu dodávek ozbrojeným složkám. EBITDA dosáhla 683 mil. CZK (-28,4 % y/y) při tržbách 3,0 mld. CZK (-15,2 % y/y). Čistý zisk pozitivně ovlivnily derivátové transakce, díky nim meziročně vzrostl a překonal konsensus.  

Co se dá čekat příští týden?

Ve čtvrtek 1. června zveřejní výsledky za první kvartál tohoto roku Kofola. Tržby by měly v prvním kvartále vzrůst o +13 % y/y. První čtvrtletí je z hlediska sezónnosti nejslabší. Z hlediska celoroční projekce jsou nejdůležitější letní měsíce (pěkné počasí), respektive kvartály. Očekáváme, že komentář Kofoly bude pro další čtvrtletí opatrný, ale že potvrdí celoroční cíle.      

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciové trhy: ČEZ stále jasně září na akciovém nebi
  Hlavní index PX (+1,74 %, 1 405,30 b.) po prodlouženém velikonočním víkendu rostl a skončil na denních maximech. Tak jako v několika minulých dnech, týdnech a měsících byl nejobchodovanějším titulem s podílem klem dvou třetin ČEZ. Dnes navíc byl akcií s nejlepším výkonem, opět posiloval a vzrostl o +3,00 % (1 169 CZK). Chuť investorům osladil ministr financí, který se nechal slyšet, že je možné, že bude stát prostřednictvím Ministerstva financí, které za stát vykonává akcionářská práva, chtít, aby ČEZ vyplatil 100 % svého zisku za minulý rok jako dividendu, což je nad rámec 60-80 % výplatního poměru.
 • Akciové trhy: ČEZ v plusu = pražská burza v plusu, čekání na Fed
  Dnes se čeká na událost týdne, kdy zveřejní Fed své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb. Čekáme růst o 25 bb na 5,0-5,25 %. Důležitý bude doprovodný komentář, který může rozhodnout o dalším směřování akciových trhů.
 • Akciové trhy: Další velká vlna nejistoty
  Jen co se akciové trhy oklepaly z událostí týkající se amerických bank, máme tady další vydání, tentokráte z Evropy. Credit Suisse a diskuse kolem finančního zdraví této banky dnes zásadním způsobem ovlivnila akciové trhy. Jeden z vlastníků banky prohlásil, že v žádném případě neuvažuje o případném navýšení kapitálu (např. z regulatorních důvodů, přesáhli by 10 %). To byla dnes asi zásadní informace. Proč to ale zástupce Saudi National Bank pronesl není úplně jasné. Každopádně to uvrhlo trhy do nejistoty. A tu, jak jsem již mnohokrát psal, nemá nikdo rád, investoři zvláště ne.
 • Akciové trhy data o inflaci vítají. Výnosy dluhopisů otočily dolů
  Akcie rostou, výnosy dluhopisů klesají. Tak se dá shrnout reakce trhů na data o inflaci, která skončila níže, než se očekávalo, a podpořila sázky na to, že by Fed mohl zvyšovat sazby méně razantně.
 • Akciové trhy – denní komentář
  Určitá divergence, která se na trhu v porovnání s oscilátory vytvářela od prv...
 • Akciové trhy – denní komentář
  Jelikož nás v tomto týdnu žádná „top“ makročísla v USA nečekají, bude pro hla...
 • Akciové trhy: Dnes hlavně o ČEZu
  Inflace v průmyslu v USA je nižší, než se čekalo a spolu s horšími daty z trhu práce vzrostly sázky na tempo snížení sazeb Fedu.
 • Akciové trhy dnes jednotný směr nenašly
  Evropským akciím se nepodařilo udržet ranní zisky a v odpoledních hodinách padají. Index Stoxx 600 v závěru seance přichází o zhruba čtvrt procenta, přestože jeho ztráty po poledni dosahovaly dokonce 0,8 %. Naproti tomu americké akcie otevřely růstem. Index S&P 500 přidává 0,3 %, technologický Nasdaq 0,9 % a průmyslový Dow Jones dokonce jedno procento.
 • Akciové trhy: Do nového čtvrtletí růstem
  Na trzích dnes rezonovalo rozhodnutí organizace OPEC+ o snížení denní těžby o více něž 1 mil. barelů. Jak na to budou reagovat centrální banky? Dopad na akciové trhy byl dnes negativní. Výjimkou byly energetické společnosti, které rostly.
 • Akciové trhy drží v poslední době nad vodou především zpětné odkupy akcií
  Jestli je na posledních několika letech na akciovém trhu něco velmi neobvyklého, je to podle mě skutečnost, že jeho růst není doprovázen téměř žádným přílivem investic ze strany amerických domácností. Zatímco v předkrizovém období byly značným zdrojem růstu akcií přílivy peněz do akciových podílových fondů, v pokrizovém období se podílové fondy na růstu akcií nepodílí téměř vůbec. Obzvlášť zajímavá je přitom situace od roku 2014, kdy celkové čisté cash flow amerických akciových fondů nejprve začalo stagnovat, aby se v roce 2015 dostalo výrazně do záporu. Extrémní byl v tomto ohledu především loňský prosinec, kdy z amerických akciových fondů odteklo během jednoho měsíce 36 mld. dolarů, což bylo nejvíce od začátku finanční krize.
 • Akciové trhy: Evropa lepší než Amerika
  Začátek týdne byl velmi silný, alespoň na evropských akciových trzích. Amerika tento týden nepředvedla takový výkon jako evropské akcie. Ve čtvrtek si trhy trochu odfoukly, zřejmě opět jako reakce na další vlnu nákazy, ale v pátek opět zavelely k růstu.
 • Akciové trhy: Evropa marně stíhala zámořské otevření
  Včera bylo po zavření evropských trhů zveřejněno rozhodnutí Fedu o nastavení sazeb. Jednalo se o nejsledovanější událost tohoto týdne. Sazby se zvýšily o očekávaných 25 bb, zde tedy žádné překvapení nenastalo. Doprovodný komentář guvernéra Powella byl ale spíše holubičí. A americký akciový trh reagoval růstem. Tak jednoduché to ale včera nebylo. Téměř zároveň měla vystoupení i US ministryně financí J. Yellen, která poslala trhy níže o 2 %. Důvodem byla její řeč týkající se pojištění bankovních vkladů, které by se asi neměly rozšiřovat.
 • Akciové trhy: Evropa ztrácí druhý den v řadě
  Dnešní makrodata zahrnovala lepší spotřebitelskou důvěru v USA a vidinu dohody o dluhovém stropě. Naopak tomu bylo v Evropě, kde důvěra v ekonomiku podle šetření Evropské komise zklamala. Na našem domácím trhu byla slabší data HDP.
 • Akciové trhy: Evropa ztratila na konci obchodování
  Mezi dnešní makrodata patří horší indexy PMI v Eurozóně a za očekáváním zaostal také index důvěry investorů Sentix. Americký ISM ve službách nedopadl o nic lépe a taky zklamal.
 • Akciové trhy: Evropské akcie klesají, včetně pražské burzy
  Dnešní zahájení obchodování v USA ovlivnily výsledky velkých technologických jmen, které oznámily lepší kvartální čísla včera po zavření trhu. A to se dnes čeká ještě na společnosti Meta Platforms. To je ale v kontrastu se špatnými výsledky regionální First Republic Bank a masivním odlivu depozit.
 • Akciové trhy hledají směr. Ropa je na tříletých maximech
  Akciové trhy v USA V tomto týdnu spíše konsolidovaly, čtvrteční seance byla jednoznačně v červených číslech a indexy zakončily kolem 0,5 % v záporu. Stejně tak páteční seance se začala barvit do ruda. Pokles táhl především slabý technologický sektor a přední technologické společnosti zaznamenaly několika procentní ztráty.
 • Akciové trhy i na počátku týdne pod silným výprodejním tlakem
  Začátek nového týdne nic nového na světových akciových trzích nepřinesl. Opět převažují prodejní příkazy, a tak prakticky všechny evropské indexy padají. Index Stoxx 600 ztrácí půl procenta, když pod největší palbou se nacházejí prodejci zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie ztrácejí 1,2 %. Více jak jedno procento odepisují i těžaři a zpracovatelé komodit. Naproti tomu však existují sektory, kterým se alespoň trochu daří. Těmi jsou farmaceutické společnosti, realitní developeři a maloobchodní řetězce, jejichž tržní kapitalizace roste o 0,1 až 0,2 %.
 • Akciové trhy jsou na pokraji kolapsu: Výsledková sezóna skončila
  Body zvratu na trzích někdy souvisí se zprávami, ale často tomu tak není. Samozřejmě, že zpravodajská událost následuje ve vyprávění za faktem, ale často se jedná o retrospektivní přiřazení. Pohyb je často neúspěšný a čistá bilance podkladových toků se posune v důsledku dlouhodobých fundamentálních faktorů.
 • Akciové trhy jsou nervózní z personálních změn v americké administrativě
  Americký index S&P 500 během včerejšího obchodování ztratil necelou jednu desetinu procenta. Pouze tři sektory se udržely v kladných číslech, a to průmyslové podniky (+0,3 %), finanční instituce a informační technologie, které si shodně polepšily o 0,1 %. Největším propadlíkem byli těžaři a zpracovatelé komodit, kteří přišli o 1,3 %. Průmyslový index Dow Jones si včera připsal půl procenta k dobru.
 • Akciové trhy klesají na slábnoucí americké stimulační naděje a špatné výdělky
  Globální akciové trhy pokračovaly v poklesu již třetí den po sobě, protože naděje na americký stimul před slábnoucími volbami. Ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že dosažení stimulační dohody, která by pomohla orientovat se v ekonomickém dopadu koronaviru, by bylo před volbami obtížné, protože obě strany zůstávají v některých otázkách daleko od sebe.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
Z.com Trade
AxiTrader
reklama
Purple - Panelova diskuze