Středa 31. květen 2023 18:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
The Trading Pit
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 25. 5. 2023

25.05.2023 09:26  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přestože inflace ve Spojeném království zpomalila o něco méně, než se očekávalo, a dosáhla 8,7 % místo očekávaných 8,5 %, libra aktivně ztratila své pozice. Zpočátku stoupala, takže důvod jejího poklesu spočívá v jiném aspektu. Za všechno může Bank of England, přesněji řečeno, prohlášení guvernéra BoE Andrew Baileyho. Tvrdí, že tempo růstu spotřebitelských cen se do konce roku zdvojnásobí, což v podstatě vylučuje možnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. Úrokové sazby sice výslovně nezmínil, ale tento závěr z jeho slov logicky vyplývá. Vzhledem k tomu, že taková prohlášení jsou v rozporu s pozorovanou realitou, investoři jsou přirozeně znepokojeni a začali se libry zbavovat.

To vše situaci s překoupeným dolarem ještě zhoršilo. Jak jsme však byli svědky z minulého týdne, pro náznak oživení jsou nezbytné významné důvody, jako jsou příznivá makrodata. Problém je v tom, že dnes bude zveřejněna pouze zpráva o žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. Celkový počet žádostí by měl klesnout o 6 000 kvůli pokračujícím žádostem, jejichž počet se může snížit až o 9 000. Tyto pokračující žádosti mají mnohem větší význam. Není tedy důvod, aby dolar oslaboval.

analytics646efa1b2fdea.jpg

Pár GBP/USD v průběhu intenzivního pohybu dolů klesl pod úroveň supportu 1,2350. To ukazuje na převládající medvědí sentiment, který vede k ignorování technických signálů přeprodaných podmínek v krátkodobém a intradenním období.

RSI se v intradenním období pohybuje v přeprodané zóně, což může naznačovat, že krátké pozice jsou přehřáté.

Na 4hodinovém grafu míří klouzavé linie indikátoru Alligator směrem dolů, což potvrzuje směr korekčního pohybu.

Výhled

Udržení ceny pod úrovní 1,2350 může vést k dalším poklesům. V tomto případě by probíhající korekce z vrcholu střednědobého trendu přecházela do korekce prodloužené. I v tomto scénáři by se však ve střednědobém horizontu stále jednalo o vzestupný trend.

Co se týče býčího scénáře, obchodníci jej považují za postupné oživení. Aby k němu došlo, cena musí zpomalit svůj sestupný cyklus a trvale se držet nad úrovní 1,2350. Poté by dlouhé pozice pro britskou libru mohly postupně růst.

Komplexní analýza indikátorů v krátkodobém a vnitrodenním období ukazuje na sestupný cyklus.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 15. 11. 2022
  Navzdory skutečnosti, že údaje o průmyslové výrobě v Evropě se ukázaly být znatelně lepší než prognózy, trh se nepohnul. Z velké části kvůli tomu, že dolar je již značně přeprodaný a jen dobrá data o Evropě, jak tomu bylo v minulém týdnu, investorům zjevně nestačí na to, aby pokračovali v nákupu eura za libru. To znamená, že jakákoli slabá data z eurozóny mohou snadno spustit začátek korekce v plném rozsahu. Stejně jako dnes budou zveřejněna taková data. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království by se mohla zvýšit z 3,5 % na 3,6 %. I když je nárůst nezaměstnanosti nevýznamný, bude to stačit ke znatelnému posílení dolaru, a tedy k poklesu libry.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 16. 3. 2023
  Na západní polokouli se říká – když Spojené státy kýchají, Latinská Amerika dostane chřipku. To je starý vtip a Latinská Amerika by měla být nahrazena zbytkem světa. Pokud o tom byly nějaké pochybnosti, rozptýlila je situace s Credit Suisse. Přestože banka ještě nevyhlásila bankrot, evropské měnové úřady už do ní v panice sypou peníze. To je zajímavý vývoj k bankovní krizi, která začala před týdnem. Ale zatímco dvě banky ve Spojených státech zkrachovaly, americký novinář vtipkoval o tom, jak smutné bylo dozvědět se o bance pouze ze zpráv o jejím bankrotu. Švýcarská banka patří mezi největší světové finanční instituce. Řeči o problémech banky se objevily už v úterý večer, ale trh nereagoval. Včera odpoledne jsme zjistili, že Credit Suisse nemůže dostát svým závazkům z důvodu nedostatku likvidity.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 17. 08. 2022
  Očekávalo se, že tempo růstu průmyslové výroby ve Spojených státech se zpomalí ze 4,2 % na 4,0 %, což mělo být důvodem mírného oživení. V zásadě se vše odehrálo rychle a libra trochu posílila své pozice. Teprve nyní se údaje ukázaly o něco horší než prognózy. Předchozí výsledky byly revidovány směrem dolů na 4,0 % a samotná tempa růstu zpomalila na 3,9 %.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 18. 4. 2023
  Prezident centrální banky v Richmondu Thomas Barkin učinil prohlášení, které dále posílilo dolar. Dle jeho názoru, než se začne mluvit o snižování sazeb, je nutné nejen snížit inflaci na cílovou úroveň, což je 2 %, ale také potvrdit, že se stabilizuje na požadované hodnotě. Taková slova okamžitě zvýšila šanci na další růst refinanční sazby Federálního rezervního systému. Navíc dnes může dolar své pozice dále posilovat. Tentokrát je to ale kvůli makrodatům. Zejména díky očekávanému zvýšení míry nezaměstnanosti ve Spojeném království z 3,7 % na 3,8 %.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 19. 10. 2022
  Údaje o průmyslové výrobě ve Spojených státech byly diametrálně odlišné od prognóz, které předpovídaly zpomalení růstu z 3,7 % na 3,4 %. Místo toho zrychlily na 5,3 %. Předchozí údaje byly zároveň revidovány až na 3,9 %. Není tedy nic překvapivého na tom, že libra klesla. Překvapivý je rozsah samotného poklesu, který se ukázal jako extrémně skromný.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 19. 1. 2023
  Inflace ve Spojeném království v prosinci klesla z 10,7 % na 10,5 % a libra postupně rostla. Inflace již druhý měsíc polevovala a naznačuje možnost mírnějšího zvýšení úrokové sazby Bank of England. A právě tato očekávání v souvislosti s nedávnými kroky Federálního rezervního systému byla důvodem, proč dolar oslabuje. Navíc na předchozím jednání dva členové bankovní rady argumentovali pro snížení sazeb. Vše tedy nasvědčuje tomu, že nejen že americká centrální banka brzy dokončí cyklus zvyšování úrokových sazeb, ale že by ho mohla následovat i BoE. A to znamená, že není důvod, aby libra výrazně stoupala. Investoři si tuto skutečnost pravděpodobně ještě neuvědomili.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 19. 4. 2022
  Libra včera vykázala poměrně znatelný pokles, přestože byl ve Spojeném království svátek. Navíc pokles začal ještě před zahájením americké obchodní seance. A to je na první pohled celkem zvláštní, protože jednotná evropská měna zůstávala na místě. O Velké Británii přitom nebyly žádné zprávy. Alespoň ty, které by mohly nějak ovlivnit náladu účastníků trhu. Za pozornost však stojí skutečnost, že ve čtvrtek, kdy po jednání rady Evropské centrální banky euro aktivně klesalo, si libra udržela relativní stabilitu. Ve skutečnosti mluvíme o opožděné reakci britské měny. Euro totiž, vzhledem ke svému rozsahu, s sebou táhne i další měny.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 19. 9. 2022
  Přestože se trh soustředí na zasedání FOMC, stále nemůže ignorovat makrodata. Spojené království zaznamenalo v srpnu pokles maloobchodních tržeb o 5,4 %, což je horší než očekávání trhu, což byl pokles o 4,2 %. Země se rychle propadá do recese. Libra prodlužuje medvědí pohyb.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 20. 4. 2023
  Pokud jde o Bank of England, je jasné, že bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, protože inflace ve Spojeném království zpomalila z 10,4 % na 10,1 %. I když je to mírně pod prognózou 10,2 %, inflace zůstává extrémně vysoká. Britské centrální bance proto nezbývá nic jiného než pokračovat ve zpřísňování měnové politiky. Na tom však není nic neočekávaného ani nového. Věděli jsme o tom ještě před zveřejněním inflační zprávy. Takže i když se libra pohybovala sem a tam, v podstatě zůstala na místě.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 21. 9. 2022
  Trhy byly opět vydány na milost a nemilost politickým faktorům. Včera vyšlo najevo, že v září se ve čtyřech ukrajinských regionech ovládaných ruskými jednotkami budou konat referenda o připojení k Ruské federaci. Vladimir Putin navíc právě vyhlásil částečnou mobilizaci. To vše ukazuje na jasné zvýšení napětí v Evropě, které může přerůst v totální válku. Obecně se bavíme o prudkém nárůstu rizik, která leží výhradně ve vojensko-politické rovině. Tedy nekontrolovatelné a nepředvídatelné. Jediné, co mohou investoři v takové situaci udělat, je co nejdříve stáhnout svá aktiva z rizikové zóny. A tou je nyní celá Evropa. A zdá se, že napětí bude v následujících dnech jen narůstat, proto všechny evropské měny včetně libry zůstanou pod tlakem. A nezáleží na tom, že dnes se sejde Federální výbor pro volný trh, během kterého může být refinanční sazba zvýšena o 75 bazických bodů. Včera ráno byla tato událost považována pro trhy za tu nejdůležitější. Vše se ale dramaticky změnilo. Není pochyb o tom, že dolar bude nadále posilovat svou pozici, protože Spojené státy jsou hlavním cílem úniku kapitálu z Evropy.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 26. 4. 2023
  Předpokládalo se, že prodeje nových domů ve Spojených státech poklesnou o -0,5 %, ale najednou vyskočily až o 9,6 %. Investoři, kteří se zpočátku připravovali na další výprodeje dolaru, tedy začali narychlo skupovat americkou měnu. Nezastavily je ani ceny bydlení, jejichž tempo růstu zpomalilo z 5,3 % na 4,0 %. Zejména proto, že se očekávalo jejich zpomalení na 3,9 %. To znamená, že všechny americké makroekonomické statistiky dopadly lépe než prognózy. Údaje o prodeji nových domů jsou prostě úžasné.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 28. 3. 2023
  Zcela prázdný makroekonomický kalendář a ticho ze strany Bank of England, ale libra přesto plně kompenzovala své ztráty a vrátila se na maxima z předchozího týdne. A všechno je to o Evropské centrální bance. Přesněji řečeno, zástupci ECB a jejich prohlášení podpořili jednotnou měnu, která s sebou stáhla i britskou libru. Docela zajímavá byla slova Isabelle Schnabel, která téměř přímo řekla, že bychom se měli připravit na dlouhé období relativně vysokých úrokových sazeb. Ve svém projevu opakovaně poukazovala na trend úrokových sazeb před rokem 2008 s tím, že současné podmínky jsou daleko obtížnější a průměrná úroková sazba by měla být o něco vyšší, než byla tehdy. Až do krize v roce 2008 se úrokové sazby v Evropě pohybovaly mezi 2,00 % a 4,75 %, s průměrem kolem 3,00 %. Z toho můžeme usoudit, že ani nadcházející zvýšení sazeb nebude poslední. Snížení úrokových sazeb navíc zatím nepřichází v úvahu. Schnabel navíc ujistila, že ECB má dostatečné zdroje a potřebné nástroje, aby zabránila bankovní krizi. Obecně jednotná měna rostla a stáhla s sebou i libru. Vzhledem k tomu, že se britská měna vrátila na lokální maxima, bude její další růst poněkud obtížný a s největší pravděpodobností dojde ke konsolidaci trhu okolo dosažených hodnot.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 29. 12. 2022
  Pokud se podíváte na hodnoty začátku a konce obchodního dne, libra se nepohnula. Uprostřed dne však došlo k prudkému nárůstu aktivity. Dalo by se dokonce říci, že se vymykala normálu. Libra nejprve výrazně stoupla a poté se vrátila do výchozí pozice. Zvláštní je, že to vše se shoduje se začátkem stávky britských pohraničních sil a také zaměstnanců železničních společností. Ve Velké Británii nastal dopravní kolaps. Požadavky jsou velmi jednoduché – zvýšení mezd. Samotná stávka by měla trvat tři dny. A bude pokračovat po Novém roce. Logicky to mělo vést výhradně k oslabení libry. Z nějakého záhadného důvodu ale na začátku rostla. A do konce dne nedošlo k žádné změně. Jediné, co může vysvětlit tak podivné chování, je naprostá absence hlavních hráčů na trhu a spekulativní akce na tenkém trhu. Samotné stávky byly tedy jen záminkou pro spekulace. Zatímco velcí investoři chybí, evidentně se nikdo nechystá posunout trh nějakým konkrétním směrem. A jak je vidět, málokoho zajímala povaha zprávy. Spekulanti potřebovali pouze důvod, aby přesunuli kotace z jednoho limitu do druhého. A opět se evidentně ukazuje, že obchodování na tenkém trhu je spojeno s riziky nejistoty.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 29.5.2023
  Očekávalo se, že tempo poklesu maloobchodních tržeb ve Spojeném království zpomalí z 3,1 % na 2,6 %, ale ukázalo se, že kleslo na 3,0 %. Předchozí údaje byly navíc revidovány směrem dolů na -3,9 %. Navzdory tomu, že data skončila výrazně hůře, než se očekávalo, libra pokračovala v prudkém růstu. Důvodem je, že se stále jedná o zpomalení tempa poklesu. To znamená, že se situace zlepšuje.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 30. 3. 2023
  Na tom, že se trh zastavil, není nic překvapivého, protože makroekonomický kalendář byl včera úplně prázdný. V podstatě byla situace stejná jako dnes. Jistě, údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech budou zveřejněny, ale změny by měly být čistě symbolické. O 3000 by se měl zvýšit zejména počet nových i pokračujících žádostí. Jedná se o extrémně nevýznamný růst, který nemůže situaci ovlivnit. Totéž v podstatě platí i pro údaje o HDP za Spojené státy, které by měly jen potvrdit předchozí předběžné odhady, které ukázaly zpomalení ekonomického růstu z 1,9 % na 0,9 %. Tento fakt ale trh již dávno zohlednil. Trh se tedy pravděpodobně zkonsoliduje v očekávání údajů o inflaci v eurozóně zítra, což je nejdůležitější událost týdne.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 4. 4. 2023
  Sice trochu pozdě, ale rozhodnutí OPEC+ snížit produkci ropy o 1,6 milionu barelů denně dolar přesto ovlivnilo. Není to překvapivé, protože existuje inverzní korelace mezi dolarem a téměř všemi ostatními nástroji, což je nejzřetelnější během cenových skoků. Bez ohledu na to, zda se ceny pohybují nahoru nebo dolů. Ropa je opět klíčovým zdrojem. Můžeme říci, že je to "míza" moderní ekonomiky. Její rychlý růst tedy musel mít vliv na dolar. Překvapivé je pouze to, že dolar neoslaboval během zahájení asijské seance, ale po zahájení evropské seance.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 9. 1. 2023
  Mírně řečeno, údaje o trhu práce ve Spojených státech byly fantastické. Zvlášť když se podíváte na míru nezaměstnanosti, která klesla z 3,6 % na 3,5 %. Zejména proto, že předchozí údaje byly revidovány nahoru z 3,7 %. A předpokládalo se, že zůstane beze změny. Kromě toho bylo vytvořeno 223 000 nových pracovních míst mimo zemědělství. To rozhodně není o mnoho více než prognóza 220 000, ale stále je to o něco více, aby byla míra nezaměstnanosti stabilní. Jinými slovy, existují všechny předpoklady pro další růst pracovních míst. I když nezaměstnanost je i nadále rekordně nízká. Zajímavé ale je, že dolar zlevnil. Je to všechno o neuvěřitelně dobrých makro datech, které kupodivu ukazují na jasné přehřívání trhu práce. Zejména proto, že Spojené státy aktivně provádějí politiku s cílem přilákat průmyslovou výrobu na své území.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 9. 9. 2022
  Je zřejmé, že trh se soustředil pouze na výsledky zasedání bankovní rady Evropské centrální banky a následné tiskové konference prezidentky ECB Christine Lagardeové. Libra se tedy chovala přesně jako jednotná měna. Na tom není nic překvapivého.
 • Aktuální prognóza pro pár GBP/USD na 6. 4. 2023
  Jediné vysvětlení aktuálního dění by mohl být zmatek a naprosté nepochopení toho, co se děje. Navzdory růstu zaměstnanosti v USA o 145 000 míst, které nestačí na podporu stability trhu práce, se totiž dolar stále obchodoval výš, zatímco měl klesat. Samozřejmě můžeme předpokládat, že trh se připravuje na zprávu Ministerstva práce Spojených států, která bude mnohem horší, než se očekávalo. Dokonce je pravděpodobný růst nezaměstnanosti.
 • Aktuální předpověď pro EUR/USD na 14. března 2022
  Naprostá absence jakýchkoli makroekonomických údajů není ničím významným ani zásadním, protože vývoj dění na trzích závisí výhradně na tom, co se děje na Ukrajině. Makroekonomické statistiky nyní nemají žádný význam. Navíc všechny dosud zveřejněné údaje ukazují, jak to bylo před zahájením speciální operace Ozbrojených sil RF.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new