Středa 31. květen 2023 18:43
reklama
Instaforex krypto
reklama
The Trading Pit
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new

Britská inflace klesá pomaleji než se očekávalo

24.05.2023 09:26  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V 8:00, jsme se dozvěděli údaje o inflaci CPI a PPI ze Spojeného království, které se ukázaly být pod očekáváním analytiků!

CPI inflation (y/y). Currently: 8.7% y/y. Expected: 8.2% y/y. Previously: 10.1% y/y.

Core CPI inflation (y/y). Current: 6,8% % y/y. Expected: 6.2% y/y. Previously: 6.2% y/y.

CPI inflation (m/m). Current: 1,2% % y/y. Expected: 0.8% m/m. Previously: 0.8% m/m.

Core CPI inflation (m/m) Currently: 1,3% % m/m. Expected: 0.7% m/m. Previously: 0,9%.

PPI inflation (y/y). Currently: 5,4% y/y. Previously: 8,7% y/y.

PPI core inflation (y/y). Currently: 6% y/y. Previously: 8,5% y/y.

UK PPI Output NSA (M/M) Apr: 0.0% (est 0.2%; prevR 0.0%)

UK PPI Input NSA (M/M) Apr: -0.3% (est 0.2%; prev 0.2%)

Zpomalení růstu cen je z velké části způsobeno bazickým efektem, neboť z meziročního srovnání vypadává téměř 50procentní nárůst cen energií pro domácnosti v loňském roce.

Měnový pár GBPUSD reagoval silně směrem vzhůru na dnešní údaje o inflaci, které zvýšily šance na jestřábí obrat ze strany BoE. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Britská ekonomika roste pomaleji, inflace v eurozóně dosáhla 1,9%
  Inflace v eurozóně v dubnu meziročně vzrostla na 1,9 procenta proti odhadu trhu 1,8 procenta. Inflace v jednotné měnové unii se tak vrátila na růstovou trajektorii, z níž odešla v březnu, kdy dosáhla jenom 1,5 procentního růstu. Růst cenové hladiny se přiblížil k inflačnímu cíli Evropské centrální banky na úrovni 2,0 procenta.
 • Britská ekonomika roste pomaleji, než se očekávalo; analýza GBP/USD
  Britská ekonomika dokázala v prvním čtvrtletí mezikvartálně zrychlit o 0,8 procenta a ve srovnání s posledním kva...
 • Britská ekonomika se propadá do recese
  Libra klesla poté, co maloobchodní tržby ve Spojeném království letos v květnu vykázaly pokles. Spotřebitelé byli zjevně nuceni omezit výdaje kvůli rostoucím cenám potravin a celkovým životním nákladům. Úřad pro národní statistiku uvedl, že index klesl o 0,5 %, což je o něco lepší výsledek než očekávaný pokles o 0,7 %. Pokud však vyloučíme pohonné hmoty, tržby jsou o 0,7 % nižší.
 • Britská ekonomika se smiřuje s tvrdým brexitem. Jak je na něj vlastně připravena
  Pravděpodobnost tvrdého brexitu, tedy vystoupení Británie z EU k 31. říjnu bez dohody, razantně stoupá. Za posledních deset týdnů se z pohledu trhu více než zdvojnásobila. Rapidně narůstá v posledních dnech a hodinách. Britská ekonomika se tak ocitá pod několikerým neblahým tlakem. Nejen kvůli vyhlídce na tvrdý brexit, ale též kvůli rozhádané vnitropolitické scéně a z toho plynoucí nejistotě, stejně jako kvůli nejistotě plynoucí z nepříliš radostného vývoje mezinárodních obchodních vztahů.
 • Britská ekonomika se vyhnula recesi, ale zaostává za kontinentem
  ‚‚Březnové předběžné ekonomické ukazatele PMI ukazují, že se britské ekonomice opět vyhnula recese. Momentum však odkapává a Spojené království ještě rozhodně není z nejhoršího venku. Její index PMI klesl z 53,1 na 52,2, přičemž odolnost přišla ze sektoru služeb, který tvoří více než dvě třetiny britské ekonomiky, a dosáhl solidní hodnoty 52,8. V tomto případě se jedná o nejnižší hodnotu. To více než kompenzovalo výrobní sektor (48,0), který zůstal v kontrakčním pásmu již osmý měsíc.
 • Britská ekonomika si bez členství v Evropské unii pohorší
  „Z ekonomického pohledu by pro Británii bylo nejrozumnější, kdyby si svůj odchod z Evropské unie rozmyslela. Britským společnostem, které obchodují se zahraničím, by spadl velký kámen ze srdce a ostatní státy Evropské unie by nemusely sčítat finanční ztráty,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Britská ekonomika ve 2Q zrychlila růst na více než dvojnásobek. Podhoubí působí zdravě
  Dnešní revize růstu ekonomiky Velké Británie za druhý kvartál přinesla zlepšení předchozích odhadů i důkaz o stabilníc...
 • Britská ekonomika ve 3Q rostla stále slušným tempem, bude však zpomalovat
  Zpřesněná data o výkonu britské ekonomiky ukázala stejný 0,5procentní mezikvartální růst jako první odhad. Ekonomika tedy lehce zpomalila z 0,7procentního tempa ve druhém čtvrtletí. Trh s revizí nepočítal, takže data nepřinášejí překvapení.
 • Britská ekonomika začína pociťovať BrExit – spotreba je najslabšia od 2014
  Dnes zverejnila Británia prvú revíziu HDP, súčasťou ktorej je aj rozloženie rastu po jednotlivých sektoroch. Medzikvar...
 • Britská ekonomika zatím vyvrací obavy z brexitu. Libra by z toho mohla těžit
  Libra minulý týden nabídla několik překvapivě dobrých dat a jenom tak potvrdila trend, který signalizuje index ekonomického překvapení americké banky Citigroup. Ten měří to jak výrazně britská data překonávají/podstřelují většinový konsenzus ekonomů a díky minulému týdnu se vyhoupl na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2013. Britská data překonávají konsenzus bez ohledu na brexit a přestože budeme potřebovat ještě o něco delší časovou řadu, kondice Británie se zatím nijak nezhoršuje a po reálném dopadu brexitu na britskou ekonomiku není ani stopy.
 • Britská inflace klesla do záporu, německý ZEW se kvůli skandálu VW propadl
  Čínská obchodní bilance dosáhla v září téměř historicky vysokého přebytku, ve výši 60,3 mld. amerických do...
 • Britská inflace klesla, ZEW index výrazně posílil, analýza EUR/GBP
  Britský index spotřebitelských cen (CPI) mírně v červenci klesl v meziročním srovnání na 2,8 procenta z předchozí...
 • Britská inflace mírně zrychlila, na vině je brexit a slabší libra
  Výsledky britské inflace jsou venku a jak jsme naznačili již ve včerejším komentáři, libře stačí docela málo k tomu, aby si připsala zajímavé zisky:
 • Britská inflace na 4letém minimu, analýza EUR/GBP
  Růst inflace se ve Velké Británii propadl na nejpomalejší tempo od listopadu 2009. Dnes zveřejněný index spotřebi...
 • Britská inflace na 4letém minimu, analýza EUR/GBP
  Německá podnikatelská morálka (Ifo index )klesla v tomto měsíci poprvé za posledních pět měření. Propad z 111,3 b...
 • Britská inflace nečekaně klesla, libra reaguje oslabením
  Překvapení z Británie. Čísla o britské inflaci jsou venku a nové výsledky naznačují, že se zvýšená inflace navzdory prudkému oslabení libry zatím nedostavuje. Růst CPI dosahoval v minulém měsíci pouze 0,1 %, zatímco konsenzus počítal s růstem o 0,3 %. Meziroční inflace pak zpomalila z 1 % na 0,9 %, zatímco trh počítal s jejím růstem o 1,1 %. Ještě zajímavější je pak pohled na jádrovou inflaci, jejíž meziroční růst zpomalil z 1,5 % na 1,2 %, zatímco trh počítal se zpomalením pouze na 1,4 %.
 • Britská inflace nepotěšila, libra na dosah 1,29 GBPUSD
  Čísla o britské inflaci jsou venku a žádné pomoci se od nich tentokrát libra nedočkala. Inflaci po prudkém růstu z minulých měsíců začíná docházet dech a dnešní výsledky opět potvrdily, že výhled Bank of England a její aktuální opatrná pozice směrem k dalšímu zvyšování sazeb zatím dává docela smysl. Meziročně britská inflace v červenci zůstala beze změny na 2,6 %, což bylo ale pod většinovým konsenzem, který počítal s jejím zrychlením na 2,7 %. Podobně si vedla také jádrová inflace, která se udržela na 2,4 % a o desetinu tak podstřelila většinový konsenzus. Po výrazném odchýlení cen zboží, které ještě před rokem klesaly díky levnější ropě o více než procento, se tak všechny ukazatele inflace (celková, jádrová, spotřeba, služby) sešly ve vzácné shodě v úzkém pásmu od 2,4 % do 2,7 %.
 • Britská inflace poprvé od roku 2012 zpět na 3 %, šance na růst sazeb zůstává vysoká
  Výsledky britské inflace jsou venku a žádné překvapení se tentokrát nekoná. Zářijová čísla se trefila přesně do většinového konsenzu, takže celková inflace meziročně zrychlila z 2,9 % na 3 %, zatímco jádrová inflace zůstala beze změny na 2,7 %. Zpřesněný výhled Bank of England, která na svém minulém zasedání naznačila, že by se inflace mohla dostat na tři procenta, se tedy naplnil. Aktuálně se pohybujeme jedno procento nad inflačním cílem, což znamená, že bude muset guvernér Carney napsal dopis s vysvětlením vyšší inflace britskému ministru financí.
 • Britská inflace překvapila. Libra z jejího růstu ale zatím moc vytěžit nedokázala
  Británie dnes zveřejnila čerstvé výsledky inflace a nabídla docela zajímavé překvapení. Trh s tím že dubnová inflace výrazně vzroste počítal. Nepočítal ale s tím, že bude růst až tak vysoký. Dubnová inflace v zemi rostla podle statistického úřadu z 2,3 % na 2,7 %, což bylo desetinu nad většinovým konsenzem. Desetinu nad konsenzem přitom skončila i jádrová inflace, která se vyhoupla z 1,8 % na 2,4 %. Tahounem dubnového růstu byly ceny služeb, které meziročně rostou o 3 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2013. Růst cen zboží naopak po prudkém zrychlení z minulých měsíců začal zvolňovat, když zůstal beze změny na 2,4 %. Výše uvedené v jednom grafu pak vypadá následovně.
 • Britská inflace překvapila nečekaně silným růstem, libra zpět nad 1,2450 GBPUSD
  Dnes dopoledne přišly výsledky Britské inflace a nová čísla docela překvapila. Meziroční růst totiž zrychlil v únoru z lednových 1,8 % až na 2,3 %. Trh přitom počítal se zrychlením pouze na 2,1 %. Ještě zajímavější jsou ale údaje o jádrové inflaci, která se v minulém měsíci překvapivě vyhoupla až na 2 %. V lednu přitom dosahoval její růst 1,6 % a trh počítal s růstem pouze na 1,7 %. Když k tomu přidáme ještě index růstu cen zboží a služeb, vývoj za posledních pár let včetně nových únorových dat vypadá takto.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
The Trading Pit