Pondělí 03. říjen 2022 16:30
reklama
Vantage
reklama
Vantage
reklama
Instaforex krypto
reklama
Purple Trading Room

Fed chce reálné sazby podél celé výnosové křivky

22.09.2022 09:05  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky do té doby, dokud práce nebude hotova a tím je myšleno dostat inflaci zpátky ke dvouprocentnímu cíli. I proto Fed již potřetí zvyšuje úrokové sazby o 75 bazických bodů a v nové prognóze jasně signalizuje, že takový krok zopakuje i na příštím zasedání. Ani zde se však Fed nehodlá zastavit, neboť příští rok by se podle prognózy oficiální úroková sazba v USA mohla dostat až do pásma 4,50-4,75 %. V tu dobu by podle šéfa Fedu Powella měly být reálné úrokové sazby již bezpečně pozitivní a to podél celé výnosové křivky! Ani to ale není vše. Zcela nezpochybnitelně jestřábí vzkaz nové kvartální prognózy Fedu umocnil tentokrát fakt, že centrální banka konečně americké veřejnosti jasně vzkazuje, že zesílená restrikce se neobejde bez obětí. Tu přitom přinese trh práce, resp. budoucí nezaměstnaní, neboť centrální bankéři počítají s tím, že míra nezaměstnanosti vzroste z dnešních 3,7 % na 4,4 % na konci roku 2023. Takto výrazné zhoršení trhu práce samozřejmě implikuje drastické zpomalení růstu a fakticky i dočasnou recesi. Ne náhodou se právě kolem zamýšleného zvýšení nezaměstnanosti točilo i nejvíce otázek s tím, že novináři chtěli vědět, zdali prognóza opravdu implikuje recesi. Slovy Jay Powella ovšem stále existují tři faktory, které by mohly zajistit to, že centrální banka srazí inflaci a ekonomika se zároveň vyhne recesi. Za prvé, podle šéfa Fedu je stále možné, že centrální banka bude schopna restrikcí “zlikvidovat” velké množství otevřených pozic a to aniž by došlo k nárůstu nezaměstnanosti. Za druhé, dalším nápomocným faktorem by mohla být ukotvená dlouhodobá inflační očekávání. A za třetí, Powell zmínil i úzká místa na nabídkové straně ekonomiky, která se vyrojila v post-covidové době. Zde se začíná blýskat na lepší časy, což by mohlo pomoci stlačit některé ceny a to na globální úrovni. Po dnešním zasedání FOMC je vcelku jasné, že se mandát Fedu během několika příštích měsíců (minimálně do konce roku) stane viditelně jednostranným, když centrální banka bude bojovat jen a pouze s inflací, přičemž zcela marginálně bude řešit data z trhu práce. O tom, zdali se však sazby Fedu opravdu dostanou nad 4,5 %, jak avizuje současná prognóza a vlastně i dolarová výnosová křivka, však nemusí rozhodnout jen inflační data. Ve hře bude i dění na finančních trzích. Pokud dojde vinou monetární restrikce k nesnesitelnému utažení finančních podmínek (čti výprodeji rizikových aktiv), může se Fed zastavit a to daleko dříve, než si dnes i ti největší jestřábi dokáží připustit.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Federální rezervní systém vydal prohlášení FOMC
  Ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti nadále posilovaly. Situace v sektorech nejvíce postižených pandemií se zlepšila. Velký vliv ovšem měl nedávný nárůst případů covidu-19. Nárůst pracovních míst byl v posledních měsících stabilní a míra nezaměstnanosti výrazně klesla. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou související s pandemií a obnovením ekonomické aktivity nadále přispívá k vyšší inflaci. Celkově zůstávají finanční podmínky příznivé, což částečně odráží politická opatření na podporu ekonomiky a toku úvěrů do domácností a podniků v USA.
 • Federální rezervní systém, zaměřeno na RNBZ a obavy o globální růst
  Před projevem předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella a rozhodnutím o úrokových sazbách Novozélandské centrální banky (RBNZ) panují složité makroekonomické podmínky. Očekává se, že Novozélandská centrální banka ve středečním rozhodnutí zvýší svou orientační klíčovou úrokovou sazbu z 1,5% na 2%. Současná míra inflace na Novém Zélandu se blíží 7 procentům.
 • Fed eurodolaru směr neukázal, Itálie ano. Rozpočet se na poslední chvíli komplikuje
  Zprávy z Itálie nejsou dobré. I přes pozitivní prohlášení v posledních týdnech to na poslední chvíli vypadá, že rozpočet míří k vyššímu deficitu. Šéfové obou koaličních stran do něj tlačí klíčové body z volebního programu, tedy zaručený příjem a snížení daní. Možnost navýšení deficitu nad 1,9 až na 2,4 procent HDP se ale nelíbí ministru financí Triovi, který by mohl jejich plány brzdit. O finální podobě návrhu rozpočtu by se mělo rozhodnout ještě dnes. Poslední zprávy přitom znervózněly trh, kde sledujeme prodeje italského dluhu i negativní vývoj eura.
 • FedEx je ve svém výhledu opatrný, ale akcie rostou
  Na pozadí lepších než očekávaných výsledků společnosti Oracle a revize výsledků společnosti FedEx směrem nahoru otevřou evropské trhy dnes ráno s největší pravděpodobností přibližně o 0,8 % výše. Býčí sentiment je zpátky, i když se v současné době pohybujeme na tenkém ledě, jelikož u indexu S&P500 se blížíme úrovni 1130. Sledujme cenovou akci kolem této úrovně. Ta nám totiž ukáže, zda bude mít trh dost síly na její prolomení. Dalším krokem vzhůru by byla hladina 1150, ale tyto úrovně ocenění upřímně řečeno chápeme jen stěží. Nejsou podloženy fundamentálními faktory, ale trh může hnát výše samozřejmě pouhý sentiment.
 • FedEx odmietol zverejniť celoročné vyhliadky, akcie klesli o 5%
  FedEx (FDX.US) vykázal štvrťročný zisk 4,83 USD na akciu, čo bolo vysoko nad očakávania analytikov na úrovni 4,01 USD na akciu. Spoločnosť zaznamenala lepšie ako očakávané príjmy vo výške 20,6 miliárd dolárov, pretože pandémia naďalej posilňuje dodávky balíkov. Dodávateľská spoločnosť však neposkytla vyhliadky pre budúci rok s odvolaním sa na neistotu v súvislosti s Covidom. „Aj keď je celkové prostredie stále neisté, očakávame rast výnosov v druhej polovici fiškálneho roku 2021, ktorý bude spôsobený očakávaným zvýšeným dopytom po našich službách, keď budeme naďalej plniť svoje strategické priority,“ uviedol finančný riaditeľ Michael Lenz v správe o príjmoch.
 • FedEx po optimistických odhadech pro rok 2023 vzrostl o 8 %
  FedEx (FDX.US) včera po uzavření burzy zveřejnil výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí 2022 a také za celý fiskální rok 2021. Zatímco výsledky ve 4. kvartálu nedosáhly očekávání analytiků, společnost zveřejnila silný odhad na příští fiskální rok (červen 2022 - květen 2023), což vedlo k dnešnímu posílení cen akcií.
 • FedEx ztrácí téměř 23 %!
  FedEx (FDX.US), jedna z předních amerických přepravních společností, se včera při obchodování po uzavření burzy propadla o více než 16 % poté, co společnost zveřejnila neuspokojivé zprávy o zisku za 1. fiskální čtvrtletí 2023 (kalendářní čtvrtletí červen-srpen). Společnost vynechala odhady zisků i tržeb a poskytla poněkud nepříznivý komentář.
 • Fed hlavní úr. sazby nezměnil, komentář bez větších změn a překvapení potvrzuje vyčkávání
  Fed v klíčovém komentáři k rozhodnutí příliš nepřekvapil a neučinil mnoho změn vůči tiskové zprávě k předchozímu rozhodnutí...
 • Fed horší než Čína. Trump zpět na scéně, trhy jsou však v klidu
  Donald Trump se v rozhovoru pro Washington Post rozjel. Indicie pro setkání s čínským prezidentem, které by trh ocenil asi nejvíc, žádné nedodal. Nepadlo také ani slovo o nových clech na německá auta, o kterých se spekulovalo ve včerejším tisku. I tak se však americký prezident dotkl spousty podnětných témat.
 • Fed chce dál podporovat ekonomiku a eurodolar se tak vrátil výš, dnes se bude jednat o Ukrajině
  Zisky, které dolaru včera přinesla překvapivě silná průmyslová výroba, jsou pryč. Dnes ráno se eurodolar nachází na 1...
 • Fed chce sledovat data a čekat. Akciím i dluhopisům to vyhovuje
  Náladu na finančních trzích nakonec dokázali podpořit bankéři z Fedu, takže jsme se nedočkali poklesu po posledních růstových dnech. Evropské akcie navazují lehkým růstem a daří se také dluhopisům, které podpořil výhled měkké měnové politiky. Eurodolar se po včerejším poklesu vrátil lehce nad 1,1500 a ropa znovu stoupá.
 • Fed chce snížit nákup aktiv co nejdříve. Ceny přepravy kontejnerů z Číny vzrostly o 220 %, spotřebitelé se bojí inflace
  Na velmi sledovaném sympoziu v Jackson Hole se členové FEDu Bullard a Kaplan shodli, že k oznámení o snížení stimulů (nakupování aktiv) ze strany americké centrální banky by mělo dojít v nejbližší době. S největší pravděpodobností bychom se ho tedy měli dočkat již na zářijovém zasedání banky.
 • Fed ignoruje ekonomické hrozby
  Makroekonomické zpomalení již nemusíme očekávat, neboť je tu. Pravděpodobnost recese ve třetím nebo čtvrtém kvartále je nyní až 50 %. Fed však v této situaci evidentně zaostává a popírá aktuální tržní situaci. Je překvapující, jak hluboko strčil Fed hlavu do písku.
 • Fed investory nepotěšil
  Fed poprvé od roku 2008 snížil sazby o 0,25procentního bodu a naplnil tak očekávání většiny investorů. Mezi důvody, které představitele americké centrální banky vedly k tomuto kroku, patří přetrvávající globální nejistota a slabé inflační tlaky. Jako pozitivní hodnotíme zprávu, že Fed zastaví proces zmenšování své bilance již od prvního srpna. Původně se počítalo až se zářijovým termínem.
 • Fed, Itálie, brexit? Odpoledne přineslo obrat, akcie padají, kupuje se dluh
  Na zprávy z evropského summitu, který se dnes opět zabývá brexitem, stále čekáme. Libra mezitím lehce utrpěla nižší britskou inflací, ale nejde o nic zásadního. Také Fed teprve zveřejní zápis ze svého zasedání, mezitím se však na finančních trzích celkově zhoršila nálada vůči riziku, a to citelně.
 • Fed jako problém americké ekonomiky
  Americký prezident Donald Trump kritizoval americkou centrální banku. Označil Fed za jediný problém americké ekonomiky. Akcie v USA totiž prudce oslabily a dolar také ztrácel.
 • Fed jako supervelmoc, která nejdříve příliš uvolňovala, nyní příliš utahuje
  Fed je monetární supervelmocí. Ovládá hlavní světovou měnu a měny mnoha rozvíjej...
 • FED - jastrabometer
  Po dnešnej FOMC je jasné, že FED by mal na novembrovom zasadnutí FOMC pristúpiť k novým opatr...
 • Fed je nejednotný a evropská data se zlepšila. Trhy dopoledne postrádají jasný směr
  Zápis z jednání Fedu podle předpokladů doložil, že centrální banka nechtěla vyslat signál o sérii snižování úrokových sazeb. Vedle toho je důležitou informací také nejednota názorů mezi bankéři, kdy část byla pro výraznější osekání sazeb a další pro jejich stabilitu. Právě tato rozpolcenost může být brána jako potenciální překážka pro výrazné uvolnění politiky v nejbližších měsících. Na trzích dál klesla vnímaná pravděpodobnost, že se do konce roku dočkáme ještě tří snížení sazeb, ale tato varianta nadále zůstává dominantní.
 • FED JE OTEVŘENÝ FLEXIBILITĚ
  Předseda Federálního rezervního systému (FED), Ben Bernanke, se na včerejším zasedání Kongresu zmínil, že stále očekáv...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Room