Úterý 24. květen 2022 21:34
reklama
Swissquote Bank
reklama
virarosi krypto
reklama
XTB analyticke forum
reklama
XTB analyticke forum

Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA

21.01.2022 17:50  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil.  Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.

Důležitější  pro akciové trhy byl růst výnosů státních dluhopisů v USA a očekávání rostoucích sazeb. Pro akcie je to samozřejmě negativní. Dalším důvodem výplachu byly ne moc přesvědčivé výsledky velkých bank a některých velkých společností.

A do třetice je to tenze mezi Ruskem a Ukrajinou. Akciovým trhům to samozřejmě nepřidá, ba právě naopak. A nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby se situace nějak vyhrotila. 

Americký trh

V pondělí byl v USA státní svátek. Další tři dny (Út – Čt) index S&P500 vytrvale klesal. Přitom šablona byla vždy stejná. Index otevřel výše a pak zpravidla ke konci obchodování se obchodování doslova zalomilo. Do čtvrtka ztratil S&P500 3,86 % (4 482,73 b.). A veseleji to nevypadá ani dnes (pátek). Index otevírá slabší o asi 3 desetiny. Ztráta se rychle dostala přes procento. Volatilita je ale vysoká a netroufneme si odhadnout jak to nakonec skončí. Zatím to vypadá, že S&P500 ztratí tento týden kolem -4,3 %.  

Evropské akciové trhy

V Evropě (Index STOXX Europe 600) to bylo jen o něco málo lepší. A to zejména proto, že v okamžiku, kdy u S&P500 začala perioda klesání (většinou v druhé polovině obchodování), bylo v Evropě už zavřeno. Index většinu obchodních seancí rostl, ale páteční výkon ho srazil do záporu. Dnes krátce před koncem obchodování odepisuje přes 2 % (472,35 b.). Za celý týden bude pokles asi 1,6 %. 

Pražská burza

Pátek

Tak jako jinde v Evropě pražská burza měřená indexem PX klesla. Ale podstatně méně. Okolní parkety ztrácí i přes 2,5 %. Index PX odepsal 0,56 % (1 418,01 b.). Slabé zisky dnes zaúčtovala pouze Moneta (+0,33 %, 92,50 CZK) a O2 CR (+0,19 %, 269 CZK). Ostatní společnosti obchodující se na pražském parketu zaostaly. Erste (-1,57 %, 1 033,50 CZK), Philip Morris ČR (-0,83 %, 16 640 CZK) a pojišťovna VIG (-0,79 %, 625,50 CZK) klesly nejvíce.

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Týdenní výkon

Index PX za tento týden ztratil 1,83 % (1 418,01 b.). Jedná se o první týdenní ztrátu po předchozích čtyřech rostoucích týdnech v řadě. Ještě v pondělí a v úterý se burza držela v plusu. Nicméně od středy začal pokles. Pohled na výkony jednotlivých společností za celý týden není úplně nejlepší. Jasně vyčnívá výkon České zbrojovky, která vyskočila o +5,16 % (530 CZK) s viditelným nárůstem likvidity. Neskromně se můžeme domnívat, že to je možná reakce i na naši novou analýzu a novou cílovou cenu (viz níže). Beze zpráv posílily ještě akcie Philip Morris ČR (+0,85 %, 16 640 CZK) a O2 CR (+0,37 %, 369 CZK). Většina titulů klesla. Velké banky tlačily burzu dolů nejvíce. Erste Group ztratila 3,77 % (1 033,50 CZK) a Komerční banka 3,05 % (955 CZK). Nedařilo se ani pojišťovně VIG (-2,34 %, 625,50 CZK). Zbývající akcie odepsaly asi procento.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Tento týden k žádným podstatným kurzotvorným zprávám na pražské burze nedošlo.

Vydali jsme novou analýzu společnosti Česká zbrojovka. Nová cílová cena vzrostla na 645 CZK a doporučení Koupit zůstává beze změny. 

Co se dá čekat příští týden?

Bude to zasedání americké centrální banky Fedu, kdy guvernéři rozhodnou o nastavení sazeb. Změna se zatím nečeká, ale začnou trh připravovat na růst.  

Výsledková sezóna je v plném proudu, takže hospodaření v posledním kvartále minulého roku respektive za celý rok 2021 bude pro akcie dalším možným spouštěčem.

Indexy v týdnu 17. 1. 2022 – 21. 1. 2022 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0,30%

0,21%

-0,97%

-0,81%

-0,56%

 

-1,83%

S&P 500 (USA)

svátek

-1,84%

-0,97%

-1,10%

-2,09%**

 

-4,29%

Stoxx Europe 600

0,70%

-0,97%

0,23%

0,51%

-0,33%*

 

-1,65%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


dnešní závěrečná cena

denní změna

týdenní změna

PX Index

1 418,01

-0,56%

-1,83%

Avast

173,70

-0,74%

-1,59%

ČEZ

813,00

0,00%

0,06%

O2 CR

269,00

0,19%

0,37%

Česká zbrojovka

530,00

0,00%

5,16%

Komerční banka

955,00

-0,31%

-3,05%

Erste Group

1 033,50

-1,57%

-3,77%

Moneta

92,50

0,33%

-1,12%

VIG

625,50

-0,79%

-2,34%

Philip Morris ČR

16 640,00

-0,83%

0,85%

Kofola

316,00

-0,32%

-0,94%

Zdroj: Bloomberg

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Úvod měsíce na jedničku, Praha zlomila kladbu po třech týdnech a jasně překonala západní konkurenty
  Na akciových trzích se tento týden rozprostřela pozitivní nálada. Motorem růstu je pravděpodobně silná výsledková sezóna, kdy firmy překonávají odhady trhu a reportují lepší čísla v meziročním srovnání. A to znamená, že rostou.
 • Týden na akciových trzích: Válečná deka dusí akciové trhy zejména v Evropě
  Dění na akciových trzích je plně ve vleku vyhroceného konfliktu na Ukrajině, bohužel. Kromě středy, kdy se mezi oběma stranami jednalo a svitla naděje na zlepšení, všechny obchodní dny skončily v záporném teritoriu.
 • Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy
  Tím zásadním, co nejvíce ovlivnilo akciové trhy v tomto týdnu byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco za mořem se trhy rychle „oklepaly“, na starém kontinentu to trvalo déle.
 • Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí stále vzhůru, 4. týden v řadě
  Pražská burza (PX index) s lehkostí motýlího letu porazila jak Ameriku (index S&P500), tak Evropu (index STOXX Europe 600), a to poměrně výrazně.
 • Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima
  V pondělí ještě pokračovaly výprodeje z konce minulého týdne, když hlavním strašákem bylo šíření nové nakažlivější formy koronaviru. Nicméně chmury byly rozehnány a zisky ve zbytku týdne počáteční propad více než eliminovaly. Trhy byly podpořeny událostí týdne. Tím bylo zasedání ECB. Hlavní poselství bylo jednoznačné holubičí. Nejenže se, podle očekávání, v nastavení politiky nic nezměnilo, ale vypadá to tak, že extrémně uvolněná politika bude pokračovat ještě dost dlouho.
 • Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek
  Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. HDP data z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší než se čekalo.
 • Týden na akciových trzích: Zatím co burzy v Evropě a USA padají, pražská jede rázně vpřed
  Americké maloobchodní tržby, motor tamní ekonomiky, dopadly lépe, než se čekalo. A hned to bylo na akciích znát. Americká inflace, na rozdíl na naší, dopadla dobře. Žádné nečekané překvapení, čísla byla v souladu s očekáváním. Makro tedy dopadlo dobře. Nicméně se na scénu vrací debata o zvyšování daní. Podle toho také vypadalo obchodování v tomto týdnu. Jeden den krásně zelený, druhý v červeném teritoriu (tab. č. 2).
 • Týden na akciových trzích: Závěr týdne tragický, doslova a všude
  Tento pracovní týden byl ve znamení centrálních bank. Nejsledovanější byl samozřejmě Fed (rozhodnutí ve středu). Sazby vzrostly podle očekávání (50 bb) a rozpouštění bilance bude pravděpodobně rychlejší. Doprovodný komentář si trhy vyložily jako příliš holubičí. Výsledek? Vysoký růst amerických burz (tabulka níže).
 • Týden na akciových trzích: Žádná sláva, akcie na obou stranách Atlantiku klesaly
  Hlavní událostí týdne bylo zasedání ECB. Měnové nastavení se podle očekávání neměnilo. Nicméně ECB řekla, že začne pomalu, aby nevyděsila trhy, snižovat tempo nákupů aktiv. Bez dalších detailů, včetně načasování. Průmyslová výroba pozitivně překvapila jak u sousedů v Německu, tak i u nás doma. Tuzemská inflace naopak předvedla vyšší než očekávaný růst.
 • Týden na akciových trzích: Žádné rekordy se nekonaly, naopak konec týdne srazila nová mutace koronaviru
  V pátek doslova torpédovala akciové trhy zpráva o nové „horší“ mutaci koronoviru. V tomto světle jsou zveřejněná makrodata nepodstatná. Většina indexů zažily v pátek největší pokles za poslední dobu.
 • Týden na akciových trzích: 4 růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, Praha 3 týdenní poklesy v řadě
  Makrodata (HDP) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání ECB žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání). A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P 500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca +2 % a čistého zisku o +10 %. V meziročním srovnání jde pak o růst o +18 % a +40 % respektive.
 • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
  Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
 • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
  V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
 • Týden na měnách - Bezpečnostní rizika zpět na scéně
  S korunou ani tento týden nehýbala domácí data, vývoj světových trhů ani nové zprávy. Eurodolar klesl především díky makroekonomickým číslům...
 • Týden na měnách: Dolar bude po zklamání doufat v lepší data
  Koruna během končícího týdne svou pozici opět nemění při nevýrazných intradenních výkyvech. Mírné zisky si připisuje zlotý při zmírnění...
 • Týden na měnách: ECB zasahuje na více frontách
  S eurodolarem hýbaly hlavní události, ale k velké změně kurzu nakonec nevedly. Ztráty po ECB kurz dokázal nahradit a a...
 • Týden na měnách: Euro obral o zisky strach z bank
  Na koruně proti euru stále nic podstatného. Kurz zůstává prakticky bez pohybu a za tento týden registruje nepodstatnou...
 • Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
  Koruna zůstala u žádných či minimálních reakcí na nové zprávy a týden končí opět beze změny. Dolar podpořila čísla z trhu práce, která zároveň pomohla forintu a zlotému vůči euru. Na rozdíl od zlotého ale forint končí lehce slabší. Libru podporují vyhlídky růstu sazeb a tento týden jí pomohl PMI. Podařilo se jí posílit proti euru i dolaru.
 • Týden na pražské burze: Na horské dráze nejvýš NWR, ztráty na ředíce-oddlužujícím Orcu a CETV s nedůvěrou GS
  Domácí burza se v tomto týdnu pod střídajícím se optimismem a obavami vzorově zavlnila, aby jen přerozdala procenta mezi tituly a indexu PX ponechal to, s čím do týdne vkročil. Dobré zprávy střídaly ty slabé a nakonec velmi nadějný páteční růst, který mohl přinést zisky v řádu procent, zhatily postupně sáknoucí spekulace, že ještě dnes dojde na naplnění hrozby ratingové agentury Standard & Poor?s a řadě zemí eurozóny bude sražen jejich rating. Podle posledních zpráv má na zveřejnění dojít po závěru trhů v USA. Červeň tak zasáhla Prahu, Evropu i Wall Street.
 • Týden na pražské burze: 3Q výsledky načal Unipetrol. Orco -16 %, před STARTem neztratil KITD
  Ztrátový je právě uplynulý týden pro index pražské burzy PX jako celek i naprostou většinu SPADových titulů. Na straně poklesů dominují akcie developera Orco, které ústupem o bezmála 16 procent na 63,5 Kč v týdnu vracejí nemalou část dříve nakumulovaných zisků s podporou nového největšího akcionáře, na růstové straně naopak zůstávají pouze akcie KIT digital, které se rozloučily se segmentem SPAD a od pondělka vedle hlavního obchodování na americkém trhu Nasdaq v Praze zůstanou na novém trhu START. Bilance týdne znamená +2,4 % na 46,1 Kč.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex