Čtvrtek 29. červenec 2021 12:17
reklama
Purple Trading strategie podle Milana Klebana
reklama
Purple Trading strategie podle Milana Klebana
reklama
Dukascopy

Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele

16.07.2021 17:37  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.

Na výsluní se tak dostává výsledková sezóna, která začala právě tento týden. Z tech nejdůležitějších reportovaly výsledky velké banky. A nutno dodat, že čísla jsou meziročně lepší a podstatně překonala očekávání trhu (do jisté míry má na lepších číslech zásluhu rozpouštění rezerv). Celkově vyznívá zatím 2Q21 pozitivním dojmem a zveřejňované výsledky by mohly přinést trhu další pozitivní impuls. Alespoň tedy jednotlivým sektorům (v případě bank tomu finančnímu).

Americký trh

V pondělí skončil širokopásmový index S&P500 na novém rekordu (4 384,43 b.). Následně lehce oslabil, ale jeho hodnota je jen nepatrně pod maximem.

V pátek otevřel +0,27 % nad čtvrtečním závěrem, nicméně pak zamířil směrem dolů. Maxima asi dnes nevylepší.

Za celý týden to vypadá spíše na pokles. Přeruší se tak řetěz 3 v řadě rostoucích týdnů. Index by mohl za celý týden lehce oslabit (-0,35 %, 4 354,28 b.).

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) dosáhl v úterý nových maxim. Index otevřel v pátek silnější o asi 3 desetinky, ale pak zamířil dolů pod čtvrteční úroveň, aby v druhé polovině začal růst, ale brzo mu došel dech a uzavřel na denních minimech. Podtrženo sečteno, v pátek (krátce před koncem obchodování) skončí index slabší o 0,45 % na 454,15 EUR.

Pražská burza

Obchodování celého týdne bylo ovlivněno jedinou podstatnou kurzotvornou událostí. Ve čtvrtek oznámil Norton, že plánuje koupit Avast. Reakce ceny akcií Avastu ve čtvrtek byla +16,89 % (176,45 CZK). Netřeba dodávat, že zobchodovaný objem byl masivní. Ale to není všechno a tato linka pokračuje. Ve čtvrtek díky tomu PX Index zavřel silnější o +3,29 % (1 197,16 b.). Za celý týden to pak znamená u hlavního ukazatele pražské burzy růst o +3,58 % (1 197,47 b.), suverénně nejlepší výkon ve srovná ní s ostatními.

V pátek skončil index PX na zelené nule (+0,03 %, 1 197,47 b.), to kontrastovala s okolními evropskými burzami, které uzavřely s cca procentní ztrátou. Zásluhu na tom má opět zejména Avast. Po čtvrteční raketovém růstu i v pátek dokázal přidat +0,88 % (178 CZK). Stal se nejobchodovanější akcií a má zásluhu na růstu celého indexu. Dnes posílili ještě Philip Moris ČR (+1,4 %, 14 520 CZK) a pojišťovna VIG (+0,25 %, 595,50 CZK). Zisk zaznamenaly ještě akcie Komerční banky (+0,39 %, 773 CZK). Oslabily ostatní banky Erste (-0,99 %, 783 CZK) a Moneta (-0,57 %, 86,60 CZK) a také ČEZ (-0,42 % 594 CZK) .

Týdenní výkon

Za celý týden, jak jsem uvedl výše, posílil PX Index o +3,58 % (1 197,47 b.).

Jednoznačnou hvězdou je kvůli akvizičním rozhovorům Avast. Jeho cena vyskočila za týden o +19,06 % (178 CZK). Beze zpráv pěkně posílil také Philip Morris ČR (+2,54 %, 14 520 CZK). Moneta vzrostla na základě dohadů, že PPF nehodila flintu dožit a brzy se vrátí s vylepšenou nabídkou. To je samozřejmě živná půda pro spekulanty všeho druhu. Moneta předvedla za celý týden slušný výkon a posílila o +1,88 % (86,60 CZK).

To je ale z růstových příběhů bohužel vše, zbytek, tedy větší počet titulů, oslabil. Ztráty nebyly ale nijak velké. Erste Group odepsala 2,13 % (783 CZK), Česká zbrojovka uzavřela slabší o 1,87 % (420 CZK). A za zmínku stojí ještě ČEZ. Zatím se ještě nedokázal vzpamatovat z podividendové korekce a zůstává na této úrovni. Za tento týden oslabil o 1,00 % (594 CZK).

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Zásadní kurzotvorná zpráva přišla ve čtvrtek. Týká se Avastu a podstatně ovlivnila nejen Avast a jeho čtvrteční obchodování, ale také týdenní výkon celého indexu PX.

Americký konkurent Avastu společnost NortonLifeLock by rád celý Avast koupil.

Co se dá čekat příští týden?

Kalendář na příští týden je pro ČR prázdný.

Dočkáme se nějakých další kurzotvorných informací týkající se akvizice Avastu?

Samozřejmě bude dál pokračovat výsledková sezóna. Nyní zejména v zámoří. Výsledky by měly být lepší než loni a pozitivně tím podpořit obchodovaní s akciemi.

Týden 12. 7. 2021 – 16. 7. 2021

 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0.29%

-0.42%

0.39%

3.29%

0.03%


3.58%

S&P 500 (USA)

0.35%

-0.35%

0.12%

-0.33%

-0.13%**


-0.35%

Stoxx Europe 600

0.69%

0.03%

-0.09%

-0.95%

-0.45%*


-0.77%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


Zdroj: Komerční banka
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Twitter prudko stúpa pred zverejnením výsledkov
  Akcie spoločnosti Twitter (TWTR.US) zaznamenali počas dnešného obchodovania v USA nárast o približne 4%, pretože investori čakajú na správu o hospodárskych výsledkoch spoločnosti za Q4. Spoločnosť zverejní výsledky po uzavretí trhu. Aké sú kľúčové čísla, pokiaľ ide o očakávania analytikov?
 • Twitter přišel o milion uživatelů a 1/5 své hodnoty
  Akcie sociální sítě Twitter oslabily před začátkem obchodování o 20 % po ztrátě milionu měsíčních uživatelů. Přišel tak o 1/5 své hodnoty.
 • Twitter stále profituje i přes pokles počtu uživatelů
  Ve čtvrtém čtvrtletí za sebou Twitter potvrzuje svou schopnost vytvářet zisk. Stránka mikroblogingu zaznamenala v tomto období čistý zisk ve výši 789 milionů USD díky zvýšení prodeje reklamy. Naproti tomu sociální síť v USA čelí poklesu počtu uživatelů už druhý po sobě jdoucí kvartál.
 • Twitter vtrhl na NYSE: Až +92 % k 50 USD
  Americké mikroblogovací síti Twitter odzvonilo na americké burze NYSE. Ve středu stanovila emisní cenu svých akcií na ...
 • TWITTER 2Q
  TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
 • Týden bohatý na makrodata
  Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
 • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
 • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
  Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
  Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Praha ztrácela
  Od čtvrtka je americký S&P500 opět na rekordech, pomohl další již několikátý balíček fiskální pomoci, který tentokrát bude směřovat do infrastruktury. Další jestřábí komenty byly slyšet od několika guvernérů Fedu o tom, že snižování výkupu aktiv by mělo přijít dříve, než se čeká. Tento jestřábí komentář poslal index ve středu do mínusu.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat
  Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.
 • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
  Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
 • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
  Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
  Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
 • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
  Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, ostatní naopak ztratily
  Žádné další maxima, nových rekordů se v tomto týdnu nikdo nedočkal, když trhy prošly drobnou korekcí. S výjimkou Prahy, která naopak procento a půl přidala. Ta rovnice je jednoduchá, na jedné straně je vyšší inflace v USA a na druhé růst sazeb, nebo aspoň obavy investorů, že by to tak mohlo dopadnout. A vidina rychlého ekonomického růstu naráz dostává trhliny.
 • Týden na akciových trzích: Rekordní hodnoty se opět otřásají
  Tento týden byl na akciových trzích veskrze pozitivní. Negativní seance jako by nebyly, vyskytly se pouze ojediněle. A tak není překvapením, že akciové indexy rostly na obou stranách Atlantiku.
 • Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí stále vzhůru, 4. týden v řadě
  Pražská burza (PX index) s lehkostí motýlího letu porazila jak Ameriku (index S&P500), tak Evropu (index STOXX Europe 600), a to poměrně výrazně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy