Pátek 19. duben 2024 16:46
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ETF

Nabídka dluhopisů po telefonu? Nikdy!

07.05.2019 17:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Určitě to sami znáte, zazvoní telefon a na druhé straně se ozve servilní hlas s otázkou, jestli by vás mohl na chviličku vyrušit. Operátoři aktivního telemarketingu tímto způsobem nabízejí účast na různých průzkumech, předváděcích akcích, změnu mobilního operátora, půjčky, ale nezřídka kdy také možnost „lákavé investice“. Tzv. finanční šmejdi se totiž nezastaví před ničím, včetně uzavírání smluv v hodnotě až několika desítek tisíc korun po telefonu. Tato forma investiční nabídky je však, přinejmenším, neetická, nemluvě o tom, že investované, resp. spíše proinvestované úspory, už pravděpodobně nikdy neuvidíte.

S největší pravděpodobností jste totiž narazili na finančního šmejda, který z vás chce jen vylákat peníze a nenávratně s nimi zmizet! Podobné praktiky totiž nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Emitenti tzv. prašivých dluhopisů sází na lidskou důvěřivost, naslibují vysoké zhodnocení a garanci 100% návratnosti. Ve většině případu však opak bývá pravdou.

U tzv. firemních dluhopisů totiž nelze 100% návratnost téměř nikdy garantovat, pokud se emitent sám od sebe neuvolí k poskytnutí tzv. dodatečného zajištění, zpětného odkupu dluhopisů nebo jejich bezproblémovému předčasnému splacení. Emitentů, kteří jsou schopni poskytnout tyto dodatečné záruky, je však jen velmi málo.

Pokud se totiž ukáže, že firma není schopná dostát svým závazkům, dopadne ztráta na investora. Doslova martyriem pak může být vymáhání splacení alespoň části investovaných prostředků, samozřejmě v případě, že firmě v úpadku vůbec něco zbude. Proto mějte na paměti, že výše úročení vždy přímo úměrně odráží také míru rizika investice. Běžné dluhopisové úročení se, dle aktuální situace na finančním trhu, pohybuje pod hranicí 5 %. Narazíte-li na nabídku s příslibem 7% nebo dokonce 10% a vyššího úročení, je třeba se mít na pozoru a emitenta si důkladně prověřit!

Firmy (emitenti) mohou svoji činnost financovat mnoha způsoby. V poslední době je ale čím dál oblíbenější vydávání dluhopisů. Úrokové míry jsou nízké a investoři hledají možnosti, jak zhodnotit svoje peníze. Toho řada společností využívá a vydává dluhopisy v případě, kdy jim vysychají jiné zdroje financování. Zejména banky mají velmi přísná pravidla, na jaké projekty půjčovat. Neseriózní a netransparentní firmy se tak často uchylují k pochybným praktikám, kdy vytvoří na oko velmi líbivý podnikatelský projekt s cílem získat od drobných a nezkušených investorů nemalé finanční prostředky, ovšem bez jakékoli garance návratnosti. Výjimkou nejsou ani firmy, které dluhopisy od začátku emitují s cílem peníze investorům nikdy nesplatit.

Jak se nenechat napálit

Emitenti toxických dluhopisů sázejí na plané sliby a lidskou důvěřivost. Není proto nic jednoduššího než si emitenta svépomocí prověřit ve veřejně dostupných rejstřících, díky kterým získáte přehled o jeho dosavadním podnikání a bonitě. Skvělou pomůckou je např. insolvenční rejstřík, obchodní rejstřík, databáze schválených dluhopisových prospektů, internetové diskuse nebo řada odborných serverů, které se problematice neseriózních dluhopisových emitentů věnují, např. www.rizikovedluhopisy.cz.

Ministerstvo financí také aktuálně připravuje efektivní pomůcku pro nezkušené a konzervativní investory s názvem Scorecard korporátních dluhopisů, prostřednictvím které sami rizikovost emitenta snadno vyhodnotí. Její platnost lze očekávat v nadcházejících měsících. Metodiku aktuálně připomínkuje odborná veřejnost.

„Novou metodiku jsme odzkoušeli na několika společnostech, včetně například EMTC-Czech a.s., která dlouhodobě emituje velmi rizikové dluhopisy bez zajištění, přitom vykazuje jasné známky předlužení a její výsledek hospodaření je několik let po sobě ztrátový. To se, samozřejmě, promítlo i do výpočtu jejího skóre. Z vyhodnocení dosaženého počtu bodů plyne, že dluhopisy firmy EMTC spadají do kategorie 6,5 – 0 bodů, tedy velmi spekulativní investice, u které se očekává zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Ministerstvo tuto vysoce rizikovou kategorii doporučuje jen velmi dynamickým investorům,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Osvěta drobných a, ne příliš zkušených, investorů je přitom nasnadě. Jednak jde o hlavní cílovou skupinu tzv. finančních šmejdů, a jednak se odhaduje, že bylo do rizikových korporátních dluhopisů, které pravděpodobně nikdy nebudou splaceny, proinvestováno na desítky miliard korun, což může mít v důsledku negativní dopad na celou ekonomiku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na americký trh práce není hezký pohled
    Ceny výrobců v eurozóně v únoru oproti stejnému období minulého roku poklesly o 1,3 %, v meziměsíčním srovnání se pak jednalo o snížení o 0,6 %. V obou případech tak došlo k výrazně citelnějšímu zlevňování, než kolik činily tržní odhady. Největší měrou se na tomto vývoji podílel sektor energií, kde se ceny meziměsíčně snížily o 2,3 % a meziročně pak dokonce o 6,5 %, což si lze vysvětlit nebývale levnou ropou. Únorová čísla přitom ještě nereflektují utlumení ekonomické aktivity vlivem opatření zavedených členskými zeměmi ve snaze o zpomalení postupující virové epidemie.
  • Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?
    Páteční ráno je na akciových trzích neveselé, když Evropa navazuje na včerejší americký propad. Zatímco zprvu Amerika pozitivně reagovala na nižší výnosy, pozdější obrat ukázal sílu prodejců, kteří se při nadechnutí trhů zbavovali pozic. Po závěru trhům radost neudělaly výsledky Netflixu, který to také odnesl výrazným propadem.
  • Na Apple dopadla nejen Čína. Firma zakouzlí s cenami iPhonů
    Technologická ikona Apple vstoupila do nového fiskálního roku 2019 ziskem i tržbami byť těsně, ale přeci jen nad očeká...
  • Na AUD začínají doléhat australské požáry, šance na snížení sazeb rostou
    Australský dolar včera na páru s americkým dolarem vystoupil z rostoucího trendového kanálu, ve kterém, se držel od začátku prosince. Koncem roku australské měně vydatně pomáhaly informace o dohodě mezi USA a Čínou a vidina zrychlení světové ekonomiky, které by měly mít shodně pozitivní dopad na australský růst HDP.
  • Náběh bitcoinu na 35 000 USD: Co nám říkají data o derivátech
    Zatímco bitcoin podniká svůj odvážný sprint k hranici 35 000 dolarů, kryptografická komunita stojí rozdělená a balancuje na hraně euforie a skepse.
  • Nabere euro ještě dech??
    EURUSD od svého počátku korigování dvouměsíčního vývoje, kdy byl poslán až pod cenu 1,275, do této doby ukrojil nec...
  • Na Biden Crypto se cena Bitcoinu vyhoupla nad 41 tisíc dolarů 
    Cena kryptony Bitcoin v dnešní ranní obchodní seanci v Evropě prudce vzrostla. Kryptoměna vyskočila přes 41 tisíc dolarů.
  • Nabídka akcií skupiny Coloseum je prodloužena o týden do 19. července
    Veřejná nabídka akcií skupiny Coloseum, která byla zahájena 22. června prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha je o týden prodloužena. Upisovací období potrvá nově do úterý 19. července. V aukci je k dispozici 425 tisíc kusů akcií, které představují až 38% podíl společnosti. Nejnižší upisovaná částka je 24 600 Kč za jeden lot.
  • Nabídka akcií skupiny Coloseum začne ve středu na pražské burze Start
    Skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku svých akcií prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha. Půjde o 425 tisíc kusů akcií, které mohou představovat až 38% podíl společnosti. Od investorů chce získat minimálně 100 milionů korun. Upisovací období potrvá do 12. července. Nabídky bude možné podávat v cenovém rozpětí 246–304 Kč za akcii a minimální velikost objednávky bude 100 ks akcií.
  • Nabídka akcií Uberu patří k nejhorším za 24 let
    Vstup akcií alternativní taxislužby Uber Technologies na burzu byl jedním z nejočekávanějších, ale moc se nevydařil. Nabídka akcií Uberu se řadí k nejhorším za 24 let.
  • Nabídka Elona Muska na koupi Twitteru - komentář Bena Laidlera
    Zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk nabídl, že koupí celý Twitter (TWTR) za 41 miliard dolarů, a to jen dva týdny poté, co koupil 9% podíl a stal se tak největším akcionářem této mikroblogovací sociální sítě.
  • Nabídka platiny se po roce 2020 dostane do deficitu
    Poptávka po platině pro primární průmyslové využití (automobilové katalyzátory snižující škodlivé emise z motorů) v průběhu příštích 15 let bude stabilní, s rostoucí tendencí. Strana nabídky se však bude vyvíjet opačným směrem. Taková je aktuální vyhlídka na trh komodity.
  • Nabídka státních dluhopisů neoslovila investory tak jako v předchozích měsících
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 mld. Kč. Investoři požadovali zhruba dvojnásobek, což jsou pro vládu i nadále velmi příznivé podmínky, oproti předchozím měsícům však zájem poklesl. Na vině může být kombinace neatraktivní nabídky státních dluhopisů a předčasného útlumu aktivity na finančních trzích, jenž je tradičně spojený s letní sezónou. Ministerstvo financí do dnešní nabídky zařadilo pouze dluhopisy se splatností přes deset let, které v posledních týdnech zdražili na finančních trzích nejvíce. Jejich atraktivita tak poklesla a investoři mohou vyčkávat na kratší splatnosti, které mohou nabídnout vyšší potenciál zisku. Zároveň již několik týdnů pozorujeme velmi nízkou aktivitu na finančních trzích nejen v regionu ale i globálně, která odpovídá spíše letním měsícům. Až další aukce tak potvrdí, zda zájem investorů o české státní dluhopisy se opravdu začíná vracet z rekordních hodnot předchozích měsíců ke spíše průměrným úrovním, kterým odpovídala i dnešní aukce.
  • Nabídkové deficity ženou cenu komodit stále výš
    Komodity dál přitahují zvýšenou pozornost i poptávku. Oživení globálních aktivit po nasazení vakcín v kombinaci se zelenou transformací a počínajícím nedostatkem hned několika klíčových komodit způsobilo, že Bloomberg Commodity Index od loňského dubna, kdy se svět zmítal v hlubinách koronavirového zoufalství, stoupl o 45 %. Díky tomu se akcie spojené s komoditami za poslední rok vyšplhaly mezi nejlepší tematicky zaměřené akciové koše Saxo.
  • Nabírá EURUSD dech do další růstové fáze??
    Při pohledu na poslední vývoj hlavního měnového páru je vidět, že jak posledně zmiňovaná hranice 200% Fibo opravdu ...
  • Na bitcoin čeká důležitá resistence
    Cena bitcoinu je v posledních týdnech extrémně volatilní a býci zdá se získávají znovu sebevědomí. Fundamentálně se situace příliš nemění a faktem je, že růst z 3 na 8 tis. přišel prakticky bez jakékoli nové fundamentální zprávy. Technicky ale začíná situace vypadat rozhodně zajímavě.
  • Na bitcoinu se 4. května 2023 vytvořila formace trojúhelníku
    Bitcoin se obchoduje kolem 29 132 USD. Cena vytvořila formaci trojúhelníku a v posledních seancích se pohybuje převážně do strany. Tato postranní konsolidace potrvá maximálně dalších 8–9 dní, než cena ztratí prostor nebo než se z trojúhelníku vymaní. Rezistence na horní hranici trojúhelníku je na ceně 29 705 USD a support na spodní hranici trojúhelníku na ceně 27 745 USD. Medvědí divergence RSI nás už varovala před možnou změnou trendu. Propad pod trojúhelníkovou formací zvýší šance na začátek této budoucí změny. Průraz nad rezistenci umožní odraz nahoru k 33 000 – 34 000 USD.
  • Na Bitcoinu sledujeme medvědí divergenci s NASDAQ 📉
    Kryptoměny na konci týdne nedokážou držet krok s býky na akciových trzích. Navzdory zvýšené ochotě riskovat na světových trzích bitcoin ztrácí. Důvodem jsou vnitřní problémy odvětví a systémové riziko, které představuje kolaps burzy FTX a fondu Alameda Research. K ohroženým se dnes přidala i společnost BlockFi, která zmrazila výběry:
  • Nabitý kalendář v Česku: mzdy, průmysl i maloobchod
    Konec minulého týdne se na trzích nesl ve znamení důležitých čísel na obou stranách Atlantiku. Ve Spojených státech to byly srpnové payrolls, které potvrdily ochlazení amerického trhu práce, což je z pohledu Fedu jasný signál pro stabilitu sazeb na zářijovém zasedání. V eurozóně se naproti tomu v srpnu zastavil desinflační trend.
  • Nabitý makroekonomický týden: Makrodata na 2.-6.3
    Nabitý makroekonomický týden - makrodata na 2.3.2015 do 6.3. 2015 od brokerské společnosti LYNX...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new