Čtvrtek 28. březen 2024 19:26
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

ČNB využila poslední šanci na zvýšení sazeb

02.05.2019 15:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů bankovní rady. Adekvátně se zvýšila i lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %.

Bankovní rada vyhodnotila inflační rizika jako zhruba vyrovnaná. Ačkoliv růst spotřebitelských cen dosáhl v březnu 3 %, tedy horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle, prognóza ČNB očekává, že na horizontu měnové politiky se inflace dostane do těsné blízkosti dvouprocentního cíle. Rozhodnutí pro zvýšení sazeb bylo do značné míry dáno kulminací domácích inflačních tlaků, tedy růstu cen na hranici 3 %, nízké míry nezaměstnanosti a stále robustního růstu mezd. Na druhé straně však došlo podle vyjádření J. Rusnoka i k jistému uvolnění některých zahraničních rizik, která bránila zvýšení sazeb v předchozích měsících. Zpomalení v eurozóně, zdá se, nebude tak hluboké, jak se původně očekávalo. Kromě toho došlo k odložení brexitu na podzim letošního roku a rovněž se zlepšil celkový sentiment na globálním ekonomickém poli. Měnový kurz bude podle prognózy ČNB postupně posilovat, avšak pozvolnějším tempem oproti předchozím prognózám. To je způsobeno jistou averzí k riziku, kdy aktuální úrokový diferenciál již není pro investory atraktivní a nadále působí i překoupenost z období kurzového závazku. Jinak ČNB stále trvá na konvergenčním trendu posilování koruny.

Dnešním zvýšením sazeb se aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky v Česku s největší pravděpodobností završil. Základní úroková sazba stačila vystoupat na 2 %, což je stále výrazně pod úrovní neutrální sazby, kterou ČNB odhaduje o procento výše. K dalšímu zvýšení již nedojde, protože ekonomický cyklus předběhl ČNB a sazby do požadované výše vystoupat nestačily. V následujícím období předpokládá ČNB stabilitu úrokových sazeb a to až do poloviny příštího roku. V příštím roce růst spotřebitelských cen zpomalí na úroveň inflačního cíle a pro další zpřísnění měnové politiky tak již nebude prostor. Pokud se v tuzemské ekonomice více projeví slabý zahraniční ekonomický růst a ze zahraničí si dovezeme nízkou inflaci, může bankovní rada již v příštím roce rozhodovat o poklesu sazeb a uvolňování měnové politiky.  Nízké úrokové sazby se již staly normálem v eurozóně a ČR se k tomuto normálu bude postupně přibližovat. Na rozdíl od ČNB očekáváme oslabování koruny, které bude brzdit jak zpomalování inflace, tak ekonomiky. Důvody pro slabší korunu vidíme především v převažujícím vlivu zahraničních faktorů na kurz koruny a v její překoupenosti.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB v pasti minulosti
    ČNB ponechala na svém posledním zasedání sazby bez změny. Při vzpomínce na odpor členů Bankovní rady k vyšším sazbám a při pohledu na makroekonomické fundamenty posledních měsíců to mohlo pro leckoho být překvapivé rozhodnutí. Vždyť růst ekonomiky zůstal ve třetím čtvrtletí záporný, poptávka domácností je nadále pod předpandemickou úrovní roku 2019 a nijak rychle neroste, jádrová inflace za třetí čtvrtletí byla stejná (0,5 %) jako v roce 2020, nová prognóza čeká v prvním čtvrtletí sazby o 1,5 p.b. nižší, než jsou teď... Argumentů pro snížení sazeb by nebyl nedostatek.
  • ČNB v prosinci pokračovala v odprodeji části výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během loňského prosince ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 269 mil. EUR. Podobně jako v září (277 mil. EUR), říjnu (284 mil. EUR) a listopadu (280 mil. EUR) je to o něco méně, než činí měsíční limit ve výši 300 mil. EUR, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnověpolitickém zasedání centrální banky loni v srpnu. V daných objemech nicméně nepředpokládáme viditelný vliv těchto operací ČNB na kurz koruny. Současně zveřejněný stav devizových rezerv poklesl ke konci letošního ledna meziměsíčně o 0,4 mld. na 133,9 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
  • ČNB v příštích měsících úrokové sazby nezvýší
    V současné době se ale zdá, že tempo zpomalí. V růstu sazeb přijde několikaměsíční přestávka. V rozhovoru pro HN to řekl člen vedení ČNB Vojtěch Benda, který ještě nedávno patřil v bankovní radě mezi největší zastánce zvyšování sazeb. Dosavadní růst sazeb je prozatím dostatečný i proto, že centrální bance nyní velmi pomáhá v její měnové politice posilující koruna. Centrální banka asi s dalším růstem zvyšování sazeb nyní několik měsíců počká.
  • ČNB v reakci na rostoucí inflaci zvýšila úrokovou sazbu o 1 %. Až čtvrtina Američanů se obává zhoršení jejich finanční situace v roce 2022
    Česká národní banka dne 22.12.2021 oznámila navýšení dvoutýdenní repo sazby na 3,75 %. Došlo tak k růstu o 1 %. Současně s tím se zvyšuje i diskontní sazba na 2,75 % a lombardní sazba na 4,75 %. Pro toto rozhodnutí zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, přičemž 2 členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.
  • ČNB v roce 2021 celkem třikrát nakoupila zlato do devizových rezerv
    Česká národní banka (ČNB) podle zjištění redakce portálu Zlato.cz během letošního roku celkem třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Naposledy v září, kdy to bylo přes 400 kilogramů „žlutého kovu“. Během října a listopadu ze zlatého pokladu neubylo, takže na konci jedenáctého měsíce bylo v trezorech ČNB celkem 10,17 tuny zlata, respektive 327 tisíc troyských uncí.
  • ČNB v roce 2021 zvýšila základní úrokovou sazbu suverénně nejvíce ve vyspělém světě i nejvíce ve své historii od roku 1993
    Česká národní banka letos zvýšila základní úrokovou sazbu suverénně nejvýrazněji mezi všemi centrálními bankami ekonomicky vyspělého světa. ČNB zvýšila základní sazbu o 3,5 procentního bodu. Na druhém místě se s citelným odstupem umisťuje islandská centrální banka, která základní úrok zvedla o 1,25 procentního bodu. O třetí místo se v rámci ekonomicky vyspělého světa dělí centrální banky novozélandská, jihokorejská a norská, které od ledna do prosince zvýšily svůj základní úrok shodně o 0,5 procentního bodu.
  • ČNB v říjnu pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během letošního října ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 284 mil. EUR. Podobně jako v září (277 mil. EUR) je to o něco méně než měsíční limit ve výši 300 mil. EUR, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na srpnovém měnověpolitickém zasedání centrální banky. Současně zveřejněný stav devizových rezerv vzrostl ke konci listopadu meziměsíčně o 0,3 mld. EUR na 128,5 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
  • ČNB vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank
    Česká národní banka vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank. Společně se souhlasem antimonopolního úřadu jsou nyní splněny veškeré základní podmínky pro uskutečnění transakce. Následovat bude vypořádání dohodnutých kroků mezi akcionáři obou bank, převod akcií a příprava na samotnou právní fúzi obou společností, sdělila Raiffeisenbank ČTK.
  • ČNB vyložila kvarteto
    ČNB se dnes odhodlala ke čtvrtému zvýšení sazeb v řadě. Repo sazba se po dnešním zasedání dostala na 1,75 %. ČNB tak reaguje na zvyšující se ceny v ekonomice. Ty plynou jednak z rostoucích mezd v Česku, na kterých se odráží extrémně nízká nezaměstnanost, ale i z rostoucích cen komodit a energií na světových burzách. Ani kurz koruny v poslední době ČNB moc nepomáhá.
  • ČNB výrazně přepisuje prognózu
    Česká národní banka podle očekávání ponechala základní sazbu beze změny na 7,00 % a stejně tak potvrdila ochotu nadále bránit korunu proti nadměrné volatilitě. Až nečekaně výrazné změny ovšem doznala prognóza centrální banky. Ta v tuto chvíli ukazuje na jedné straně na nižší inflaci i HDP (při porovnání s létem), na druhou stranu na výrazně vyšší trajektorii úrokových sazeb.
  • ČNB v září pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během letošního září ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 277 mil. EUR. To je o něco méně než měsíční limit ve výši 300 mil. EUR, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na srpnovém měnověpolitickém zasedání centrální banky. Současně zveřejněný stav devizových rezerv poklesl ke konci října meziměsíčně o 1,7 mld. EUR na 128,9 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou stále jedny z největších na světě.
  • ČNB zahajuje cyklus uvolňování měnové politiky
    Česká národní banka na dnešním zasedání snížila úrokové sazby o 25 bb. Základní repo sazba tak po roce a půl trvající stabilitě na úrovni 7 % poklesla na 6,75 %. To bylo v souladu s tržním konsensem, zatímco my jsme očekávali, že dnes ještě zůstanou úrokové sazby beze změny.
  • ČNB zahajuje cyklus uvolňování měnové politiky, zůstává ale opatrná
    Bankovní rada ČNB včera snížila úrokové sazby o 25 bb. Toto rozhodnutí je reakcí na slabý výkon reálné ekonomiky a odeznívání inflace. Z projevu guvernéra Michla jsou však nadále zřejmé obavy o výši inflace v příštím roce. Bankovní rada podle něj může snižování úrokových sazeb kdykoliv přerušit či zastavit. V únoru očekáváme jejich snížení o dalších o 25 bb. Rychlejší tempo poklesu sazeb podle nás přijde až po zveřejnění lednové inflace. Ta pravděpodobně zároveň rozhodne o tom, kam až sazby v příštím roce klesnou.
  • ČNB zachovává sazby i jejich další výhled
    Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání v souladu s všeobecným i naším očekáváním ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Zachována tak zůstala 2T repo sazba (0,25 %), diskontní sazba (0,05 %) i lombardní sazba (1 %).
  • ČNB základní úrokovou sazbu nemění, odmítla signální navýšení úroku. Svůj boj s inflací prostřednictvím silné koruny má za dostatečný
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla základní úrokovou sazbu ponechat na stávající úrovni sedmi procent, na níž je už bezmála rok. Většina bankovní rady tak nevyšla vstříc jestřábím hlasům, aby přistoupila k signálnímu zvýšení sazeb. Svůj boj s inflací prostřednictvím verbální intervence za silnou korunu, v níž bude pokračovat i po dnešku, má při dané úrovni základní sazby za dostatečný. Někteří experti totiž spekulovali, že ČNB může chtít vyslat trhům signál, navýšením úroku na 7,25 procenta, že to se svým bojem s inflací myslí opravdu vážně a nechce dopustit její trvalejší vzedmutí.
  • ČNB zařadila neutrál – po prodlouženém jednání ponechává sazby bez změny
    Bankovní rada ČNB dnes dle očekávání rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %. Trh byl kvůli odloženému zveřejnění o půl hodiny mírně nervózní.
  • ČNB zařazuje nižší rychlost ve zvyšování úrokových sazeb
    Česká národní banka loni v pěti krocích zvýšila základní úrokovou sazbu a zařadila se tak na třetí místo v žebříčku nejagresivnějších centrálních bank světa. Naposledy ČNB zvýšila sazbu v listopadu loňského roku a to na 1,75 %. Od té doby si vyžádala pauzu.
  • ČNB zatím QE nespouští a koruna posiluje. ECB ruší limity pro nákup dluhopisů
    Česká národní banka přistoupila k další podpoře ekonomiky, od níž podle dnešních prohlášení čeká recesi po zbytek roku. Nakonec nebylo ohlášeno QE, ke kterému položila základy nedávná diskuse s vládou. Možnost nákupu dluhopisů si centrální banka nechává pro krizové situace a nemá bezprostřední potřebu se do něj pouštět. Zato úrokové sazby klesly rovnou o 75 bazických bodů a nikoli 50, jak se čekalo. ČNB uvádí, že je připravena snížit sazby ještě dál. Zároveň je připravena bránit přílišné volatilitě měny.
  • ČNB zatím stále vidí rizika venku i doma
    ČNB dnes sazby nechala beze změny, znovu se ale nejednalo o jednohlasné rozhodnutí. Bankovní rada své dnešní stanovisko opřela o nejistoty v zahraničí, ale guvernér zmínil i některá rizika z domácí ekonomiky. Na konci tiskové konference však guvernér Rusnok potvrdil, že ke změně sazeb by klidně mohlo dojít již v květnu a do konce roku podle něj bankovní rada zvýší úroky až dvakrát. Existuje ale i možnost, že úroky zůstanou beze změny. My se domníváme, že nakonec dojde ke zvýšení sazeb v květnu a celkově letos skutečně ČNB dvakrát zpřísní měnovou politiku.
  • ČNB zatlačila proti očekávání trhu ohledně snížení sazeb již letos
    Bankovní rada ČNB ponechala 2T repo sazbu opět beze změny. Ve prospěch zvýšení sazeb (o 25bb) hlasoval jeden člen bankovní rady, ostatní členové souhlasili se stabilitou. Současně bylo rozhodnuto o tom, že ČNB bude i nadále bránit případným nadměrným výkyvům kurzu koruny. K těm ale navzdory turbulentnějšímu dění na finančním trhu v posledních několika dnech nedošlo. Tisková konference byla stručná. Guvernér se vymezil proti očekávání trhu, který dle FRA sazeb vyhlíží snížení úrokových sazeb do konce roku 2023 o 100bb, což by znamenalo pokles hlavní úrokové sazby na 6 % z aktuálních 7 %. Současně A. Michl uvítal silnou korunu, která napomáhá utahovat měnové podmínky a dodal, že by „mohla být i silnější.“
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster