Pátek 21. únor 2020 08:09
reklama
Dukascopy
reklama
reklama
BOSSA report

ČEZ (Koupit, 12m cíl = 620 CZK) - Výsledky za loňský rok jsou zklamáním, výhled managementu naplnil očekávání

19.03.2019 16:47  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hospodářské výsledky ČEZ za uplynulý rok nakonec tržní ani naše odhady nenaplnily. Pokud pomineme tržby, které byly ovlivněny změnou účetní metodiky, všechny položky výsledovky zklamaly. EBITDA nakonec skončila i mírně pod odhady managementu. Výhled na letošní rok naplnil naše odhady. Návrh dividendy dle očekávání vedení společnosti neuvedlo.

Klíčové trendy v hlavních segmentech: (1) V tradiční energetice společnost vloni vyrobila 61,3 TWh, což znamenalo meziroční nárůst o 1 %. Výroba v jaderných elektrárnách dosáhla téměř 30 TWh (+6 %), uhelné zdroje vyrobily 27,7 TWh (-4 %). Pro letošní rok ČEZ počítá s výrobou na úrovni 66,3 TWh, což značí překvapivý nárůst o 8 %. Výroba by se měla zvýšit ve všech zdrojích, společnost si zároveň slibuje vyšší využití paroplynové elektrárny v Počeradech. EBITDA v tomto segmentu dosáhla 16,6 mld. CZK (-13 % y/y), když se zde projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu a nižší objem bezplatně přidělených povolenek. (2) Nová energetika do celoročních výsledků EBITDA přispěla 3,2 mld. CZK (-35 %). Pokles byl ovlivněn tvorbou rezervy na potenciální vrácení výnosů fotovoltaické elektrárny v Čekanicích, nižším přídělem zelených certifikátů větrným farmám v Rumunsku a nižším objemem výroby zejména z důvodu horších povětrnostních podmínek. Tento segment vyrobil vloni 1,8 TWh, letos ČEZ očekává nárůst o 15 % na 2,1 TWh. Tržby ESCO vzrostly o vysokých 120 % na 15,9 mld. CZK díky jak akvizicím, tak i organickému růstu. Pro letošní rok management čeká zvýšení o dalších 28 % na 20,4 mld. CZK. (3) EBITDA v distribuci dosáhla vloni 19,7 mld. CZK, což značí růst o zhruba 4 %, a to díky vyšším hrubým maržím v ČR, zatímco v Rumunsku a Bulharsku byly nižší. Negativně působil nový účetní standard IFRS15 aplikovaný na výnosy ze zajištění příkonu a připojení. (4) Segment Prodej (4,3 mld. CZK, -6% y/y) byl negativně ovlivněn nižšími hrubými maržemi vlivem vyšších nákladů na nákup elektřiny a zemního plynu. (5) Segmenty Těžba a Ostatní přispěly 3,8 mld. CZK, respektive 1,9 mld. CZK.

Provozní a finanční výsledky: ČEZ reportoval za 2018 meziročně nižší odpisy o 4 %, a to ve výši 28,1 mld. CZK. Na druhou stranu byla zaúčtována tvorba opravných položek k dlouhodobému majetku včetně odpisu goodwillu ve výši 1,5 mld. CZK. Úrokové náklady se zvýšily o 38 % na 4,9 mld. CZK, což souviselo především s nižší kapitalizací úroků po dokončení výstavby nového zdroje v Ledvicích. ČEZ v listopadu loňského roku emitoval dluhopisy v objemu 500 mil. EUR. Čistý dluh vůči EBITDA se na konci loňského roku dostal k úrovni 3,05násobku, zatímco střednědobá cílová hodnota ukazatele je stanovena na trojnásobku. Management považuje toto přestřelení pouze za krátkodobé kvůli dočasným faktorům (nákup povolenek pro zajištění výroby elektřiny pro roky 2020 a 2021, vyšší maržové  vklady na komoditních burzách). Po očištění o tyto vlivy by čistý dluh činil 2,86násobek EBITDA. Čistý zisk dosáhl 10,5 mld. CZK, očištěný čistý zisk vykázala společnost na úrovni 13,1 mld. CZK.

Výhled managementu: Management prezentoval výhled pro letošní celoroční EBITDA v rozmezí 57 až 59 mld. CZK, což je plně v souladu s naším odhadem. Očištěný čistý zisk by se měl pohybovat v pásmu 17 až 19 mld. CZK, což předčilo naše odhady o jednu miliardu korun.

Dosavadní vývoj ceny elektřiny se pozitivně projevuje do průměrné prodejní ceny elektřiny ČEZ v následujících letech. ČEZ si zatím zajistil pro příští rok odbyt pro 64 % své produkce za cenu 41 EUR/MWh (ke konci října 56 % za 38,8 EUR/MWh). Pro letošní rok činí očekávaná průměrná cena zhruba 35,8 EUR/MWh.[1] Ke konci února cena elektřiny s dodávkou v příštím roce činila zhruba 48 EUR/MWh, což vytváří prostor pro další růst průměrné ceny. Podobný vývoj je patrný i pro budoucí roky. Vzhledem k vývoji na trhu roste i průměrná pořizovací cena povolenek pro jednotlivé roky. 

Dividendová politika: Management dle očekávání žádný návrh dividendy neuvedl a pouze potvrdil současnou dividendovou politiku. Ta je stanovena na výplatě dividendy v rozmezí 60 až 100 % konsolidovaného očištěného čistého zisku. Při distribuci na horní hraně tohoto pásma by dividenda dosáhla maximálně 24 CZK na akcii. Nelze vyloučit, že dividendová politika bude změněna a výše dividendy bude nakonec stanovena na základě něčeho jiného než na výši očištěného čistého zisku.

Potenciální dopad na naše odhady a naše doporučení: Výhled managementu na letošní rok koresponduje s našimi odhady. Považujeme ho za splnitelný. Zajištěné ceny pro nadcházející roky jsou vyšší, než s kterými jsme počítali v naší červnové analýze. Nadále držíme naše nákupní doporučení a cílovou cenu 620 CZK za kus v platnosti.

Tisková konference: (1) Tomáš Pleskač uvedl, že do hry o bulharská aktiva se přihlásil ještě jeden nejmenovaný zájemce. O tom, s kým bude nakonec ČEZ dále exkluzivně vyjednávat, chce management rozhodnout v nejbližších měsících. (2) Transformace společnosti v podobě, kdy by se vyčlenila určitá aktiva v novou společnost, není v současné době na stole, a to bez ohledu na to, zda by se stavěl, či nestavěl nový jaderný blok. Management bude soustředit pozornost na efektivní fungování různých segmentů uvnitř společnosti. (3) Do konce roku musí ČEZ rozhodnout, zda využije opci na zrušení prodeje elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná.

Hlavní rizika: Značný pokles cen silové elektřiny, neočekávané odstávky jaderných zdrojů oproti stávajícímu plánu, výrazné snížení dividend.

Očekávané události: Výsledky hospodaření za Q1 19 by mohly být oznámeny v první polovině května. Termín valné hromady stanoven nebyl, vloni se uskutečnila 22. června. Minimálně měsíc předem by měl být znám i návrh dividendy. Vloni představenstvo svůj návrh zveřejnilo 26. dubna.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Češi zatím příliš nespoří na horší časy, krize se nebojí
  Míra úspor českých domácností vykázala v loňském třetím čtvrtletí úroveň 9,6 procenta, vyplývá z dnešních údajů ČSÚ. Jinými slovy, Češi během období července až září 2019 průměrně uspořili necelou desetinu peněz, které jim v kapse z příjmu zbývaly po zaplacení daní a případném přijetí sociálních dávek. To je znatelně méně než v letech 2014 až 2016, kdy si po proběhlé krizi vytvářeli „polštář úspor“, případně ještě žili v živé vzpomínce na krizová léta, což umocňovalo jejich opatrností motivaci k tvorbě úspor a šetrnějšímu přístupu ke spotřebě. S příchodem roku 2017 ale toto jejich chování vzalo v jisté míře za své a od té doby jsou Češi ve svých výdajích „uvolněnější“, resp. v tvorbě úspor nejsou tak důslední. Jejich obava ze ztráty zaměstnání je stále nízká, stejně jako obava ze zhoršení vlastní finanční situace. Krize se zkrátka Češi stále nebojí.
 • Čeští i britští centrální bankéři dnes hýbali trhem
  Na hlavních akciových trzích panuje nadále pohodová atmosféra díky sílící naději na rušení cel mezi USA a Čínou. Nové zprávy z čínské strany, která bývá většinou v prohlášeních ta opatrnější, míří právě k postupnému odbourávání cel, jež už doléhají na globální ekonomiku. Optimismus podporují i firemní čísla; výhledy mnohdy už tak dobré nejsou, ale při současném naladění od nich trhy dokáží odhlédnout.
 • Čeští mileniálové investují nejčastěji do vzdělání a investičních fondů
  Většina české populace ve věku od 18 do 38 let, tzv. mileniálové, se k investování staví pozitivně a téměř 60 % z nich část svých prostředků investuje. Nejčastěji umísťují své finance do vzdělání (38 %), investičních fondů (31 %) a do nemovitostí (23 %). Do budoucna ovšem nejvíce mileniálů zvažuje jako investici nákup nemovitosti (47 %), naopak více než pětina ani v budoucnosti investovat nechce. Vyplývá to z průzkumu reprezentativního vzorku mladé populace od agentury Ipsos pro brokerskou společnost xPartners.
 • Čeští oceláři přijdou o miliardu kvůli clům do USA
  Čeští oceláři přijdou kvůli clům do USA o miliardu. Nejvíce ale budou tratit Rusové. Evropa se s USA dostala do sporu ...
 • ČEZ a Kofola představily výsledky za třetí kvartál
  Včerejší obchodování na americkém trhu bylo klidnější, přestože spíše mírně převažovaly prodejní příkazy. Index S&P 500 přišel o 0,2 %, když nejméně se dařilo utilitám (-0,7 %) nebo energetickým společnostem (-0,6 %). Investoři opět přemítali vyjednávání o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou.
 • ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
  Informační povinnost ve smyslu § 120c zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění.
 • ČEZ hodlá koupit aktiva innogi za miliardy korun
  Energetická společnost ČEZ připravuje velkou obchodní transakci na domácí scéně. Zaslala mimořádnou nabídku plynárenské společnosti innogy na odkoupení jejích aktiv v hodnotě desítek miliard korun.
 • ČEZ investory potěšil, Kofola už tolik ne
  Americké akciové indexy uzavřely pondělní obchodování v červeném. Průmyslový Dow Jones přišel o 1,5 %, S&P 500 ztratil 1,2 % a technologický Nasdaq zakončil přesně na úrovni páteční zavírací ceny. V rámci S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru, přičemž nejhlubší pokles zaznamenaly finanční instituce, a to 1,9 %.
 • ČEZ – Komentář k výsledkům za 3Q16: Cíl pro EBITDA dále snížen, pro čistý zisk potvrzen
  ČEZ zveřejnil svá čísla za 3Q16 dnes před zahájením obchodování. Tržby ve výši 46,2 mld. Kč ve 3Q16 meziročně klesly o 3 %, především kvůli nižší realizované ceně elektřiny (35.0 EUR/MWh v roce 2016 proti 39.5 EUR/MWh v roce 2015). Meziroční nárůst výroby elektřiny v uhelných elektrárnách (+6 % ve 3Q16), společně s vyšší spotřebou energií v ČR (+0,9 % mzr) pokles realizované ceny elektřiny částečně kompenzoval.
 • ČEZ koupil podíl v polské společnosti Euroklimat
  Energetická skupina ČEZ odkoupením získala podíl v polském dodavateli sanitární techniky v podobě společnosti Euroklimat ve výši 76 % s opcí na koupi podílu ve výši 100 %. Informoval o tom mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík, ale cenu transakce ČEZ nezveřejnil.
 • ČEZ loni zavrávoral, čeká jej však dobrá budoucnost. Pomůžou mu drahé emise i konec německých elektráren
  Ziskovost společnosti ČEZ loni zaostala jak za očekáváním trhu, tak firmy samotné. ČEZ svůj provozní zisk (EBITDA) za loňský rok odhadoval na úrovni 50 až 51 miliard, dosáhl však jen zisku 49,5 miliardy. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy se snížil meziročně o 37 procent na 13,1 miliardy, zatímco trh předpokládal pokles na 13,8 miliardy. Horší, než nač trh sázel, bylo hospodaření ČEZ i v samotném posledním čtvrtletí roku 2018. Akcie ČEZ v reakci na zveřejnění výsledků nejprve reagovaly poklesem až o 0,8 procenta, poté ztrátu umazaly a pohybují s v mírně růstovém pásmu.
 • ČEZ navrhuje nečekaně nízkou dividendu, Česká pošta je poprvé v historii ve ztrátě a Mezinárodní měnový fond zhoršuje odhad růst české ekonomiky
  Zaprvé, společnost ČEZ, jejímž většinovým, takřka sedmdesátiprocentním vlastníkem stát je, zaskočila trh nízkým návrhem dividendy. Společnost chce akcionářům rozdělit ze svého zisku pouze 24 korun na jednu akcii. Naposledy nižší dividendu vyplácela v roce 2007, kdy činila dvacet korun na akcii. V roce 2010 činila dividenda 53 korun na akcii a od té doby se postupně snižuje právě až na dnes navrženou, ani ne poloviční úroveň. Stát by měl na základě dnešního návrhu dostat z ČEZ pouze něco málo přes devět miliard korun. Loni přitom inkasoval takřka o tři a půl miliardy více, když mu ČEZ poslal 12,4 miliardy korun. Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně o více než deset procent. Další zdražování přitom přijde už letos a v dalších letech.
 • Čez pokračuje v rozšiřování aktivit v oblasti energetických služeb
  Poslední akvizicí společnosti, kterou firma dále rozšířila obchodní aktivity se zaměřením na energetické služby, jež provozuje pod značkou ČEZ ESCO, je dodavatel vzduchotechniky AZ Klima, jíž patří ve zmíněném sektoru na českém trhu první příčka. Aktivity ČEZ ESCO cílí na služby pro firmy v oblastech energetických úspor, instalace lokálních zdrojů energií a energetického managementu. ČEZ tak již několikátým rokem pokračuje v expanzi své divize energetických služeb. V loňském roce získal 3/4 podíl ve společnosti EVČ, zaměřené na poskytování energetických služeb. Letos do firemního portfolia v sektoru energetických služeb přidal stejný podíl ve společnosti ENESA a koupil společnost Juwi zaměřenou na instalace a servis, kterou následně přejmenoval na ČEZ Solární. Tímto společnost dosáhla celkového pokrytí základní nabídky služeb ČEZ ESCO. Akcie společnosti ČEZ reagovaly na poslední zprávy růstem na 439,80 korun za akcii.
 • ČEZ překvapil, zatímco Kofola zklamala
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se zisky a vzpamatovávají se tak z výprodejů posledních dní. Index S&P 500 roste o 0,3 %, Dow Jones posiluje o 1,4 % a technologický Nasdaq přidává 2,0 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede technologickým firmám (+2,2 %).
 • ČEZ se zapojí do průzkumu těžby lithia na Cínovci, akcie společnosti European Metal Holdings v reakci poskočily o více než 20 procent
  Z hlediska trhu je angažmá ČEZ v průzkumu možnosti těžby lithia na Cínovci jednoznačně pozitivní zprávou. Akcie společnosti European Metal Holdings (EMH) poskočily na londýnské burze po zveřejnění zprávy o více než dvacet procent (viz graf níže), na nejvyšší úroveň od loňského března. V očích trhu se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že se na Cínovci lithium jednou opravdu začne těžit. To by cenu daných akcií zřejmě i mnohonásobně zvýšilo. EMH disponuje přednostním právem k těžbě a ČEZ navíc zváží, zda do ní kapitálově vstoupí, což jen podporuje apetýt investorů po akciích EMH.
 • ČEZ v Bulharsku ve Varně prodal za 1,3 miliardy korun uhelnou elektrárnu
  Společnost ČEZ v současné době hledá kupce i pro distribuční síť pro 3 miliony lidí, kterou získali už v roce 2004. Největší česká energetická společnost ČEZ už dlouho avizovala, že se chce z Bulharska stáhnout. Společnost Sigda koupila uhelnou elektrárnu ve Varně, i když je od roku 2015 mimo provoz. Tato transakce podléhá schválení bulharským úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.
 • ČEZ vyplácí nejnižší dividendu za 12 let
  Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům nejnižší dividendu za posledních 12 let ve výši 24 korun za akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada po celonočním jednání.
 • Čím dříve začnete na důchod spořit, tím lépe pro vás
  Pokud jste se ještě otázkou spoření na důchod nezačali vůbec zabývat anebo pokud již o této otázce uvažujete, ale zatím jste si ještě spořit nezačali, měli byste zbystřit pozornost. Jsou faktory, které v této záležitosti ovlivnit nemůžete, existují ale také faktory, kterými své finančně zajištěné stáří můžete ovlivnit velmi výrazně. Do první skupiny patří zejména fakt, že podle naprosté většiny odborných studií je současný státní systém důchodového zabezpečení v Česku dlouhodobě neudržitelný s tím, že je přítomna velmi vysoká pravděpodobnost hraničící téměř s jistotou, že státní důchody budou v budoucnosti výrazně nižší než dnes.
 • Čím viac trhu, tým horšia demografia. Čo s tým?
  Nedávno som dostal otázku, že čo si myslím, že trh nevyrieši. Vzhľadom na to, že sa v rámci mojich postov na xPuls ven...
 • Čína
  PBOC navršuje povinné minimálne rezervy o 50 bázických bodov...s platnosťou od 29.11.....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
LYNX
CentroFX
TradeStation
reklama
Dukascopy